طبیعت گردی

جزیره لارک و سواحلی به‌شفافیت شیشه

فهرست مطالب

جزیره لارک یکی از جزایر استان هرمزگان و واقع در خلیج فارس است. لارک ورودی تنگه هرمز و رو‌به‌روی بندر عباس است. این جزیره از کوه‌های آتشفشانی مخروطی‌شکل تشکیل شده و به همین علت خاک این جزیره بسیار متنوع و رنگارنگ است. همین‌طور که در جزیره قدم می‌زنید، رنگ‌هایی بسیار جذاب را در خاک و سنگ‌های جزیره می‌بینید.

در نابرو همراهمان باشید تا با این جزیره از دیدنی های قشم بیشتر آشنا شویم.

معرفی جزیره لارک

در جزیره فعالیت کشاورزی وجود ندارد و تنها فعالیت اقتصادی اهالی جزیره لارک، صیادی و غواصی‌ است و غیر از این راهی برای امرار معاش وجود ندارد. صیادان اغلب صیدشان را در ساحل عمان می‌فروشند.

آب آشامیدنی این جزیره معمولا از بندر عباس به جزیره آورده می‌شود و تعدادی محدود برکه‌ و چاه هم در جزیره وجود دارد که از آبشان برای آشامیدن استفاده می‌شود. گویش مردم جزیره لارک برگرفته از گویشی لری به‌نام «کمزاری» است. این جزیره دو آبادی دارد که یکی از آن‌ها «تیاب» و دیگری «کوه بالا» نام دارد.

جزیره لارک

اگر مردم محلی بخواهند از جزیره خارج شوند، باید با قایق‌های موتوری تردد کنند که وسیله کارشان است. حتی گردشگرها هم با همین قایق‌ها به جزیره می‌آیند.

راه‌های دسترسی به جزیره لارک

نزدیک‌ترین و بهترین راه برای رسیدن به جزیره بندر ماهیگیری دوحه در جزیره قشم است. ماهیگیرهایی که برای صیادی در این بندر پهلو می‌گیرند، هنگام بازگشت به جزیره مسافران را نیز با خود به جزیره می‌برند.

همچنین از اسکله شهید ذاکری قشم نیز با قایق دربستی می‌توانید به جزیره لارک بروید. از بندر‌عباس هم با قایق دربستی می‌توانید به جزیره لارک بروید.


هوای جزیره لارک مانند دیگر نقاط جنوب ایران، گرم و مرطوب است؛ هوایی که شش ماه از سال گرم و شرجی و شش ماه دیگر معتدل است. بهترین زمان سفر به این جزیره مانند بقیه جزایر جنوبی کشور فصل پاییز و زمستان است.

تنها وسیله نقلیه‌ای که در جزیره وجود دارد، موتورسیکلت است. چند وسیله نقلیه سواری نیز در جزیره دیده می‌شود که برای نیروی دریایی و دهیاری هستند.

جزیره لارک

در ساحل تفریحی زیتون جزیره قشم، تعداد زیادی قایق‌ هست که مسافران را برای گشت به دریا می‌برند. با این قایق‌ها هم می‌توانید به جزیره بروید. فقط فراموش نکنید برای برگشت از جزیره، از قبل با قایق‌ها هماهنگ کنید یا از محلی‌ها ساعت رفت به جزیره قشم را بپرسید تا بتوانید همراه یکی از قایق‌ها به جزیره قشم برگردید.

دیدنی‌های جزیره لارک

لارک سواحل مرجانی و صخره‌ای شفاف و تمیز و بکر دارد که می‌توان گونه‌های مختلف صدف و مرجان را دید و حتی به‌خاطر شفاف‌بودن آب تا عمق چندمتری آب را هم تماشا کرد.

گنبد نمکی زیبا و جذاب این جزیره به‌خاطر وجود نمک و گوگرد و سایر عناصر، رنگ و جلوه‌ای خاص دارد.

از دیگر مناطق دیدنی این جزیره، بلندترین نقطه آن از سطح دریاست که دورنمایی زیبا از اطراف جزیره را می‌توان دید. همچنین مخروبه‌هایی به‌جامانده از سکونتگاه‌های قدیمی در جزیره دیده می‌شود.

جزیره لارک

گورستان جزیره

گورستان تاریخی جزیره لارک و آتشدان سفالی‌اش، نشان‌دهنده آیین خاص دفن اموات در گذشته‌های دور هستند. آتشدان‌های سفالی مانند گلدان‌هایی کوچک روی قبرها قرار دارند و در آن‌ها آتش و ذغال و کندر و اسپند می‌ریزند و به همین سبب گورستان لارک همیشه بویی خوش دارد. تمام سنگ‌قبرها هم از مرجان‌های دریایی درست شده‌اند.

قلعه جزیره لارک

جزیره تقریبا از قرن شانزدهم به‌بعد در تصرف هلندی‌ها و انگلیسی‌ها و پرتغالی‌ها بوده است به همین خاطر بقایای قلعه‌ها و توپ‌های جنگی و برج‌های دیده‌بانی آن دوران هنوز در لارک به چشم می‌خورند. قلعه جزیره لارک به‌دست پرتغالی‌ها و در زمان صفویه ساخته شده است و از نظر تاریخی با قلعه پرتغالی‌های قشم و هرمز هم‌دوره است.

اگر هوا صاف باشد، جزیره قشم و بندرعباس و کشور عمان از سواحل لارک دیده می‌شوند.

جزیره لارک در جزیره قشم

غواصی در آب‌های زلال

غواصی در این جزیره بسیار لذت‌بخش و منحصربه‌فرد است و افراد بسیاری برای غواصی به سواحل جزیره می‌روند. بکربودن و مرجانی‌بودن و آب بسیار شفاف و تمیز سبب می‌شود که گونه‌های مختلف ماهی‌های آکواریومی و انواع خرچنگ‌ها و صدف‌ها را در آب و سواحل جزیره ببینید. در فاصله چندکیلومتری فانوس دریایی جزیره، کشتی غرق‌شده‌ای در ساحل است که بازدید از آن برایتان جذاب خواهد بود.

جاذبه‌های طبیعی جزیره

در جزیره لارک گونه‌ای خاص از آهو وجود دارد که محلیان آن را «جبیر» می‌نامند و با قدم‌زدن در جزیره به‌راحتی می‌توان آن‌ها را دید. از دیگر جاذبه‌های جزیره، ماسه‌های نقره‌ای‌ است که در شب همچون ستاره‌های آسمان برق می‌زنند و جلوه‌ای ناب و خاص دارند.

جزیره لارک در جزیره قشم

سواحل جزیره لارک پر است از فیتوپلانکتون‌ها و اگر دریا آرام و بدون موج باشد، شب‌ها می‌توان این پدیده زیبا و شگفت را تماشا کرد. یکی از عکس‌های منتخب سال ۲۰۱۵ نشریه نشنال جئوگرافی عکسی ا‌ست که فردی ایرانی به‌نام پویان شادپور از شب‌های جزیره لارک گرفته است.

اقامت در جزیره لارک

درحال‌حاضر، جزیره هیچ‌گونه امکانات اقامتی ندارد. به همین خاطر اکثر مسافران برای دیدن جزیره سفری نیم‌روزه را در نظر می‌گیرند.

اگر اهل اردوزدن و ماجراجویی باشید و امکانات و تجهیزات لازم برای برپایی اردوگاه را داشته ‌باشید، سواحل جزیره امن و برای چادرزدن بسیار فوق‌العاده هستند.

جزیره لارک

جزیره لارک فروشگاه و مرکز خرید یا حتی عابربانک ندارد و اگر برای شب‌مانی و اردوزدن به جزیره می‌روید، هر‌چه لازم دارید حتما همراه خودتان به جزیره ببرید، از لوازم بهداشتی گرفته تا خوراکی و آب ‌آشامیدنی.

بهترین فصل سفر به جزیره لارک

هوای جزیره مانند دیگر نقاط جنوب ایران، گرم و مرطوب است؛ هوایی که شش ماه از سال گرم و شرجی و شش ماه دیگر معتدل است. بهترین زمان سفر به این جزیره مانند بقیه جزایر جنوبی کشور فصل پاییز و زمستان است.

جزیره لارک

جاذبه‌های اطراف جزیره لارک

به‌علت نزدیکی جزیره به قشم و همین‌طور به جزایر زیبای هنگام و هرمز، بهتر است برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید از دیدن این جزایر و ماجراجویی در آن‌ها لذت ببرید. عجایب هفت‌گانه قشم و سایر نقاط بکرش، سواحل بی‌نظیر جزیره هنگام و جزیره زیبا و رنگارنگ هرمز، از جمله مکان‌هایی هستند که در این سفر می‌توانید از بودن و گشت‌و‌گذار در آن‌ها لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن