طبیعت گردی

دشت لار و تجربه طبیعت‌گردی‌ میان تنوع جانوری و گیاهی

فهرست مطالب

اگر قصد سفر یک‌روزه برای طبیعت‌گردی نزدیک پایتخت را دارید، پیشنهاد من به شما دشت لار بزرگ و تماشایی است. دشت لار با زیبایی‌های کم‌‌‌نظیر خود در کوهپایه قله دماوند قرار دارد و به‌طور تقریبی در70 کیلومتری تهران است. اگر می‌خواهید سری به دشت لار بزنید، با من در نابرو همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی تهران آن آشنا کنم.

معرفی دشت لار از گذشته تاکنون

طی بررسی در متون تاریخی، دشت لار جزیی از ناحیه تاریخی قصران از توابع ری بوده که از آن به لار قصران نام برده می‌شد و باتوجه‌به آب‌وهوای خوشش و جاذبه‌های طبیعی همچون گل‌های رنگارنگ و شقایق‌هایش، وجود سرچشمه‌های زیاد به‌خصوص خنکای دلپذیر آن در فصل بهار و تابستان، محلی برای اتراقگاه پادشاهان بوده است. البته ناگفته نماند که این دشت با چشم‌انداز کوه دماوند و چشمه‌هایش در هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد و ییلاق عشایر محسوب می‌شود.

پهنای زیبا و وسیع دشت

دشت لار منطقه‌ای ییلاقی با وسعت حدود73 هکتار است. باتوجه‌به گونه‌های جانوری فراوان و رودهای طبیعی، این منطقه در سال 1354 به پارک ملی لار تبدیل شد. 7 سال‌ بعد طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط‌زیست به‌ منطقه حفاظت‌شده لار تبدیل شد.


ازلحاظ گونه‌های جانوری مختلف نیز هرآنچه در منطقه البرز مرکزی است، ازجمله پلنگ، گرگ، روباه، افعی البرزی، بزمجه، مارمولک، خرس قهوه‌ای و… در این منطقه محافظت‌شده نیز پیدا می‌شود.

این منطقه نوعی حیات‌وحش محسوب می‌شود؛ به‌طوری که در حدود 159 گونه جانوری در آن زندگی می‌کنند. به همین دلیل نیز در سال 1370 در بعضی مناطق آن از ۱۵ شهریور تا ۱۵ خرداد سال بعدش به‌دلیل فصل زاد و ولد حیوانات در این منطقه هرگونه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شده است.

به همین دلیل نیز امکان ورود با اتومبیل از محیط‌بانی به آن محدوده وجود ندارد و اجازه اقامت هم نیست. می‌توانید با پیمایش حداقل چند کیلومتری تا رسیدن به آب سد و رودخانه دلیچای و رودخانه سفیدآب را به تماشای اعجاز این منطقه طی کنید تا به انتهای پست تفرجگاهی برسید.

گله اسب های وحشی

دسترسی به منطقه دشت

برای حرکت از تهران به‌سوی دشت لار مسیرهای مختلفی وجود دارد که بهترین مسیر جاده هراز و پلور است. حرکت از بزرگراه شهید بابایی، عبور از رودهن و گردنه امامزاده هاشم تا نزدیکی و مشاهده قله زیبای دماوند می‌رسید.

جایی که در کمتر از یک ربع از آن در پلور، یک مسیری فرعی وجود دارد که در آن مجسمه‌ طلایی کوهنوردی با دست به کوه اشاره می‌کند. مسیر را مستقیم ادامه ‌‌دهید تا به محیط‌بانی سد لار برسید.

جاذبه های دشت لار

مسیری دیگر از طریق جاده فشم و روستای گرمابدر شمیرانات است که به‌سمت غرب دشت لار می‌رسد، ولی این مسیر بیشتر مورد استفاده عشایر و دامداران بومی است و برای عبور با خودرو شخصی نیازمند دریافت مجوز از پاسگاه شکاربانی گرمابدر است. به همین خاطر یا با ماشین عشایر بروید یا پیاده از محیط‌بانی تا گردنه خاتون بارگاه حرکت کنید.

راه مستقیم دیگری از سوی جاده آبعلی به دشت لار می‌رسد که از جاده تهران به آمل باید رفت تا سه‌راهی پلور و مسیر را باید تا رسیدن به درِ ورودی شرقی محیط‌بانی دلیچای ادامه داد.

دشت لار

گیاهان دارویی دشت لار

دشت لار جزو مناطق پر گل و گیاه ایران است. در این دشت گیاهان فراوانی با خاصیت‌ دارویی و خوراکی رشد می‌کنند. طبق بررسی کارشناسان گیاه‌شناسی، در این منطقه درحدود 400 گونه گیاهی وجود دارد که بیشترشان همچون کاسنی، مریم‌گلی، پیازک، زرشک، گلپر، بابونه، خرگوشک، آویشن، چای‌کوهی و بارهنگ جزو گیاهانان دائمی هستند.

کنار آن، دشت لار به دشت شقایق لار نیز معروف است که آن نیز به‌دلیل حضور گل‌های زیبا و رنگانگی مثل شقایق‌ها، زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و گل زرد است که در فصل بهار و تابستان می‌روید. به دلیل همین نوع پوشش گیاهی غنی نیز از خرداد تا شهریور در مناطقی از پارک ملی لار مردم منطقه به زنبورداری می‌پردازند. ناگفته نماند منشأ طبیعت دشت لار از رودهایی مثل لار، رود دیو آسیاب، رود سفیدآب، رود ورارود و… است که از کوه‌های اطراف به آن جاری می‌شوند.

طبیعت زیبای منطقه

گونه‌های متنوع جانوری دشت لار

ازلحاظ گونه‌های جانوری مختلف نیز هرآنچه در منطقه البرز مرکزی است، ازجمله پلنگ، گرگ، روباه، افعی البرزی، بزمجه، مارمولک، خرس قهوه‌ای و… در این منطقه محافظت‌شده نیز پیدا می‌شود. حتی صدها نمونه پرنده همچون عقاب طلایی و شهباز در پارک ملی لار زندگی می‌کنند. نوع پوشش گیاهی و مراتع امنش که به‌نوعی به علفزار شبیه است، باعث زیست انواع کل و بزکوهی در این منطقه شده است. از آبزیان تحت حفاظت هم می‌توان به قزل‌آلای خالدار قرمز اشاره کرد.

دشت لار

بهترین زمان برای بازدید

دیدار از دشت لار در هر فصل و تاریخی منظره‌های زیبای خودش را دارد، اما در فصل بهار منظره‌های بکر و فراوانی مثل گل‌های شقایق در آن پیدا می‌شود. در این منطقه مسابقات ماهیگیری نیز برگزار می‌شود. شما می‌توانید با دریافت مجوز صید یک‌روزه راهی سد لار شوید و به ماهیگیری بپردازید. هرچند سد لار جزو پارک ملی لار نیست و در شهرستان آمل قرار دارد، ولی در همین منطقه است.

جاذبه های دشت لار

با پیمایش در دل وسعت این دشت و چشم‌انداز دماوند، از گذر زمان لذت ببرید. اگر اهل کوهنوردی هستید، به‌جز جذابیت دماوند کوه‌های دیگری مثل کوه کبود، کوه کمردشت و کوه یخ‌کمر نیز در این منطقه دیده می‌شود.

فقط توصیه می‌کنم به‌دلیل وجود جانورانی مثل مار و عقرب بهتر است کمپ نزنید و شب را در قرارگاه پلور مستقر شوید. باید تجهیزات کامل کمپ و پیمایش، به‌خصوص جعبه کمک‌های اولیه، به همراه داشته باشید؛ زیرا این منطقه از هرگونه محلی برای خرید خوراکی و آشامیدنی به دور است. گفتنی است در دل دشت آنتنی برای برقراری ارتباط نیست. درنهایت برای حفاظت و پاسداری از این سرمایه طبیعی و زیبایی‌هایش زباله نریزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن