طبیعت گردی

جاهای دیدنی لنگرود و تماشای زیبایی‌های بهشت ایران

فهرست مطالب

در میان جاذبه‌های گیلان، شهر زیبایی میان دریای نیلگون «کاسپین» و بلندای ییلاق «لیلاکوه» نشسته است که برای گردشگران شیفته‌ طبیعت و تاریخ، بسیار جذاب است: «لنگرود»، شهری با  طبیعت زیبا و آثار تاریخی است که مابین دو شهرستان لاهیجان و رودسر قرار دارد. لنگرود در فاصله‌ 60 کیلومتری رشت واقع شده است و از طرف شمال و غرب به لاهیجان، از طرف شرق به رودسر و از سمت جنوب به املش منتهی می‌شود. برای آشنایی با جاهای دیدنی لنگرود با من در نابرو همراه باشید.

1- پل خشتی تاریخی

پل خشتی، روی رودخانه‌ای لنگرود ساخته شده و قدیمی‌ترین پل این شهر است. این پل از جاهای دیدنی لنگرود است که به نوعی نماد لنگرود نیز محسوب می‌شود. در گویش محلی و گیلکی به این پل «خشته‌پورد» یا «خشته‌پل» هم گفته می‌شود. این رودخانه از یکی از آبراه‌های سفیدرود سرچشمه گرفته و از مرکز شهر لنگرود می‌گذرد.

پل خشتی

این پل زیبا با دو دهانه بزرگ برای عبور شناورها بر رودخانه، بین راه قدیم لاهیجان به لنگرود، در کنار بازار ماهی فروشان ساخته شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- خانه تاریخی دریابیگی

خانه‌های قدیمی با معماری زیبا و بافتی قدیمی کم نیستند،خانه‌هایی با معماری اصیل که چشم هر گردشگری را به خود جلب می‌کنند و از جاهای دیدنی لنگرود هستند. یکی از  این خانه‌های قدیمی، خانه‌‌ی دریابیگی از خانواده‌های سرشناس گیلانی‌ست که در فهرست آثار ملی کشور  نیز به ثبت رسیده است.

این خانه درحاشیه‌ غربی رودخانه‌ لنگرود در محله‌ راه‌پشته و نزدیک مسجد غروی قرار دارد. این خانه تاریخی زیبا، در اوایل دوره‌ قاجار ساخته شده و مدتی هم که مقر فرمانده‌ نیروی دریایی بوده است.

این بنا دیوارهای بلند آجری دارد که دو طرف آن به دو بخش برج مانند ختم می‌شود. این خانه تاریخی از دو طبقه هم‌کف تشکیل شده است، اتاق‌های طبقه بالای آن، اُرُسی‌های چوبی مُشبک دارد.

در درگاه این خانه، دو در بزرگ چوبی قدیمی با گل‌میخ‌ها و کوبه‌های هنرمندانه، چشم هر گردشگری را نوازش می‌دهد. درها به یک دالان و هشتی کوچک راه می‌یابد و پس از گذشتن از دالان و هشتی می‌توان وارد حیاط بنا شد.   بنای اصلی در مقابل در ورودی قرار دارد و دو طبقه است. هر طبقه سه اتاق دارد. جلوی هر طبقه، یک ایوان چوبی زیبا به چشم می‌خورد.

در ساختن ایوان‌ها، نهایت ظرافت و دقت به کار رفته است این خانه به حدی زیباست که نمی‌توان از جزئیات آن چشم برداشت. تالار شاه‌نشین بنا سراسر مقرنس‌کاری شده و دارای گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های زیبای دوره قاجار است. درهای این تالار نیز هر یک شاهکارهای هنری است و با نقاشی‌های گل و بوته و پرندگان به طرز استادانه‌ای تزئین شده‌اند.

در دو طرف هر یک از این درها، طاقچه‌هایی قرار گرفته که داخل آن، آئینه‌های سنگی قدیمی نصب شده است. این بنا، از نظر تزئینات داخلی، از آثار تاریخی و هنری مهم گیلان است که البته برای نگهداری و پایداری این خانه راهکارهای مناسبی اندیشیده نشده و  بخشی از خانه تخریب و بخش‌هایی هم در سال‌های متوالی دچار حریق شده است.

جاهای دیدنی لنگرود

3- خانه‌ تاریخی مُنجم باشی

خانه‌ قدیمی «مُنجم باشی»، در فشکالی محله لنگرود، نمونه‌اى از هنر معمارى گیلان در دوره قاجار و یکی از جاهای دیدنی لنگرود است.

خانه تاریخی منجم‌باشی در فشکالی محله و جنب سبزه‌میدان لنگرود واقع شده که تا امروز نیز باقی مانده و شامل بخش‌های چون: بیرونی، اندرونی، خلوت‌خانه، مسجد، حمام و مانند آن است.

ورودی اصلی ساختمان بیرونی که به «مهتابی» مشهور است، با سردر ورودی هلالی شکل و گچ بری ساده بسیار زیبا به نظر می‌رسد. طبقه‌ بالا از یک سالن پذیرایی و سه اتاق تشکیل شده است، جلوی اتاق‌ها ایوانی به عرض یک متر و طول 10 متر وجود دارد که چهار ستون چوبی سقف آن را سر پا داشته‌اند. سالن و تزیینات این خانه، نمونه‌اى از هنر معمارى گیلان در دوره‌ قاجار را به نمایش گذاشته است. این بنای تاریخی نیز در فهرست آثار ملى ثبت شده قرار دارد.

4- تالاب بین المللی امیر کلایه

جاهای دیدنی لنگرود بسیار زیبا هستند؛ یکی از آن‌ها تالاب بین المللی امیر کلایه است که از تالاب‌های منحصر به فرد در گیلان به شمار می‌رود. این تالاب با وسعتی معادل هزار و ۲۳۰ هکتار در ناحیه شمالی لاهیجان در ۴۶ کیلومتری و بین شهرهای لنگرود و بندرکیاشهر واقع در شرق استان گیلان قرار دارد که به دلیل واقع شدن در روستای امیرکلایه به نام این روستا خوانده می‌شود.

این تالاب در زمستان جایگاهی امن برای بیش از سی‌هزار پرنده مهاجر چون: قو، پلیکان، فلامینگو، اردک، غازهای وحشی، خوتکا، چنگر، گیلار، پلیکان و مانند آن است که با پرواز دسته‌جمعی خود منظره‌ای بکر و دیدنی را پیش چشمانِ نظاره‌گر گردشگران می گسترانند.

امیرکلایه

از دیگر زیبایی‌های طبیعی این تالاب، نیلوفر آبی، لاله تالابی، مریم آبی و عدسک سفید است که جلوه خاصی به این پهنه بخشیده‌اند. یکی از ویژگی‌های خاص تالاب بین‌المللی امیرکلایه در مقایسه با دیگر تالاب‌های گیلان آن است که این تالاب از محدود محیط‌های تالابی آب شیرین است که فقط در یک کیلومتری دریا قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- استخر طبیعی کومله

دریاچه یا استخر طبیعی کومله در جنوب روستای کومله در 4 کیلومتری جنوب شرقی لنگرود قرار دارد. این دریاچه دیدنی سه آبگیر مجزا دارد که طول بزرگ‌ترین آبگیر آن در حدود یک کیلومتر و عرض آن 400 متر است.

در نزدیکی دریاچه، امکانات تفریحی و رفاهی مانند قایق‌سواری و رستوران برای گردشگران مهیا شده که این منطقه را به یکی از جاهای دیدنی لنگرود تبئیل کرده است. در اطراف دریاچه، مناظری رویایی چون تابلویی هنری از شالیزارهای برنج و مزارع چای، چشم هر گردشگری را می‌‌نوازد. دریاچه‌ کومله، هر ساله میزبان پرندگان کنارآبی است که عموما برای گذراندن فصل زمستان به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

کومله

اگر هنگام عبور از شهر لنگرود، به آسمان نگاه کنید همیشه شاهد تعدادی حواصیل کوچک و پرستوهای دریایی زیبا خواهید بود که از سمت دریا (چمخاله ، تالاب امیر آباد) به سمت جنوب لنگرود یعنی بخش کومله در حال پروازند و آسمان این شهر را  چون رویایی زیبا به تصویر کشیده‌اند. این استخر طبیعی از طریق کیلومتر دو جاده لنگرود به رامسر، فرعی روستای کومله، قابل دسترسی است.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- ییلاق لیلاکوه

منطقه ییلاقی لیلاکوه از جاهای دیدنی لنگرود است و در تمام سال  طبیعت‌دوستان و کوهنوردان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

لیلاکوه که بومیان آن را «لیله‌کوه» می‌خوانند، از نام «لیاشاه» گرفته شده است. برخی از بومیان می‌گویند: «لیاشاه»، اسم دختر یکی از پادشاهان قدیمی شرق گیلان بوده که در جنگ با اعراب، شجاعت و دلیری زیادی داشته  و نامش در تاریخ، ثبت شده است. در یک طرف لیلاکوه، مناطق علی‌آباد، ملات و کومله و در طرف دیگر آن اطاق‌ور و خرما قرار دارد که زیبایی این منطقه را چندین برابر کرده‌اند.

قله‌ عطاکوه به ارتفاع تقریبی 700 متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین قله‌ منطقه لنگرود و لاهیجان است. بر روی قله‌ عطاکوه، دکل‌های مخابراتی رادیو، تلویزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه به این قله، «دکل» نیز می‌گویند.

جاهای دیدنی لنگرود

مسیرهای منتهی به قله عطاکوه از میان باغ‌های چای، درختان مرکبات و جنگل می‌گذرد که پیاده‌روی لذت‌بخش و خاطره‌انگیزی را برای گردشگران فراهم می‌آورد، اگر هوا صاف و آفتابی باشد، دریا نیز به صورت یک پهنه‌ آبی وسیع در دوردست خودنمایی می‌کند.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- ساحل چمخاله

چاف و چمخاله، منطقه‌ ساحلی بسیار زیبا و منحصربه فردی است که در حدود ده کیلومتری شرق لنگرود قرار دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های چاف و چمخاله، وجود بخش زیادی از آن در کناره‌ ساحل دریاست که به آن جلوه‌ای خاص بخشیده‌است.

ساحل زیبای چمخاله از گذشته، همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و بعد از بندرانزلی دومین شهر توریستی و ساحل فعال در استان گیلان به شمار می‌رود. این ساحل یکی از زیباترین و مجهزترین و همچنین کم‌خطرترین ساحل های کشور و از بهترین جاهای دیدنی لنگرود است که در سال ۱۳۹۰ از سوی وزارت کشور عنوان بهترین ساحل استان را از آن خود کرد.

چمخاله

از دیگر زیبایی‌های ساحل چمخاله، رودخانه آن است که یکی از پرآب‌ترین رودهای کشور محسوب می‌شود،  عمق این رودخانه در بعضی از قسمت ها به شش متر هم می‌رسد. از دیگر مراکز سیاحتی چمخاله، تالاب زیبایش با پرندگان گوناگون و سواحل آرام و بکر آن است که تفریح در آن خصوصا در فصل‌های گرم سال، حس و حال خیلی خوبی دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- پارک فجر لنگرود

پارک فجر لنگرود روبروی فرمانداری این شهر و همچنین روبروی پارک بازار در خیابان شهدای گمنام قرار دارد و از جاهای دیدنی لنگرود است.

این پارک در کنار تالاب امیر کلایه قرار دارد و همین موضوع این پارک را از سایر پارک‌ها  متفاوت کرده است. وجود استخر بسیار بزرگ، پل‌های آهنی بر روی این استخر و بلوار زیبای آن بر دلنوازی این پارک افزوده است.

از جای جای این پارک می‌توان لیلاکوه زیبا را به تماشا نشست و لذت برد. قدم زدن و خلوت کردن در این پارک حس و حال فوق‌العاده‌ای دارد. در فصل‌های بهار و تابستان، نیلوفرهای مردابی سراسر استخر را می‌پوشانند و چون تابلویی مملو از زیبایی، چشمان گردشگران را خیره می‌کنند.

پارک فجر

تفریحات متنوعی مانند: قایق‌سواری، شهربازی کودکان و امکانات رفاهی چون: صندلی‌های پارکی، آلاچیق‌های سرپوشیده، نمازخانه و وسایل ورزشی بزرگسالان در این پارک دیده می‌شود. هر ساله جشنواره‌های مختلف مثل جشنواره بهارنارنج، صنایع‌دستی و مانند آن در این پارک اجرا می‌شود.


نشان دادن مکان روی نقشه

اگر تا به حال به شعر زیبای لنگرود سفر کرده‌اید، تجربیات و حس و حال حضورتان را در مکان‌های تاریخی و طبیعی این شهر در بخش دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن