خیابان گردی

هتل لاله بیستون کرمانشاه؛ کاروانسرای شاه‌عباسی گذشته

فهرست مطالب

کاروانسرای بیستون که در گذشته به نام‌های کاروانسرای همباری و کاروان‌سرای شاه‌عباسی بزرگ معروف بوده، مربوط به دوره صفویان است. اگرچه این بنا مربوط به کاروان‌سراهای دوره صفویان است، در پایه دیوارهای آن تا کف طاق‌نماها از سنگ‌های تراش‌خورده عصر ساسانیان استفاده شده است. بیستون به‌عنوان نقطه‌قوت جاده شاهی یا جاده سلطنتی، حاوی اطلاعات مهم تاریخی دوره‎‌‌های مختلف است؛ قرارگرفتن این کاروان‌سرا کنار جاده شاهی دلیلی بر این استدلال است که این بنا شاهد بسیاری از اتفاقات مهم تاریخی بوده است. با روایت من هتل لاله بیستون از مکان های دیدنی کرمانشاه در نابرو همراه شوید.

پیشینه هتل لاله بیستون کرمانشاه

موسس اولیه این بنا به‌طور دقیق مشخص نیست، ولی احداث آن به‌دستور شاه‌عباس اول صفوی آغاز شده و براساس کتیبه موجود در سردر ورودی بنا توسط شیخ‌علیخان زنگنه، صدراعظم شاه‌سلیمان صفوی به پایان رسیده است. در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار این کاروانسرا به‌دستور آقاخان نوری و به‌دست حاجی‌جعفرخان معمارباشی اصفهانی مرمت شد. در سفرنامه عضدالملک یادآوری شده که این مرمت باعث خرابی بیشتر این بنا شده است. کتیبه وقف‌نامه صخره بیستون به‌خط محسن امام و حجاری مقیم هروی است. در تاریخ عالم‌آرای عباسی نوشته اسکندربیک منشی آمده که این کاروانسرا برای اقامت زائران عتبات عالیات احداث شده است. جز دو کتیبه صفوی و قاجاری سردر، کتیبه‌ای بر دیوار سردر وجود دارد که به‌علت شکستگی بخشی از آن نمی‌توان تشخیص داد دقیقا متعلق به چه سالی است.

هتل لاله کرمانشاه

در دوره پهلوی از این بنا به‌عنوان انبار غله استفاده شده است و به‌دنبال این تغییر کاربری، تغییراتی در معماری اولیه آن صورت گرفته است. به‌فاصله کوتاهی این بنا مورد استفاده خانواده‌های کم‌بضاعت بیستون قرار گرفته است. در سال‌های پس از انقلاب، این اثر تاریخی به‌مدت ۱۷ سال در اختیار اداره امور زندان‌ها قرار گرفت که در طول این مدت در دست قوای نظامی و انتظامی بود و طبیعتا آسیب‌هایی را هم متحمل شد. پس از این مدت سازمان میراث فرهنگی مرمت و حفظش کرد. در تاریخ ۱۳مرداد سال ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۹۷۴ به‌عنوان اثری ملی به ثبت رسید. آخرین بازسازی این مجموعه تاریخی در سال ۱۳۹۴ صورت گرفت و با تجهیزات و امکانات رفاهی آمادگی و شرایط پذیرایی را از گردشگران داخلی و خارجی را به بهترین شکل ممکن فراهم آورد.

ساختار معماری کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون

هتل لاله بیستون با قدمت 400 سال، مساحت بیش از ۶۰۰۰ مترمربع ، ۸۳/۶۰ متر طول و ۷۴/۵۰ متر عرض و به‌سبک چهارایوانی در محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون قرار دارد. به‌دلیل قرارگرفتن این بنا در اقلیم سرد و کوهستانی دامنه‌های غربی رشته‌کوه‌های مرکزی ایران، شدت سرما در فصل سرد سال بالاتر از حد آسایش است که با تدابیر معماری همچون ایجاد سایه در فضاهای خارجی و بهره‌گیری از جریان هوا، شرایط حرارتی مناسب و تهویه مطبوع ایجاد می‌شود.

هتل لاله کرمانشاه

ورودی بنا در قسمت جنوبی آن واقع شده است و به‌دلیل اهمیت ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی، ورودی آن به‌صورت پیش‌آمده از نمای اصلی کاروان‌سرا ساخته شده است. نسبت به دیوارهای اطراف خود ارتفاع بیشتر و عرض ۵۰/۳ متری دارند. علاوه‌براین، سردر، هفت طاق‌نمای عمیق طرفین و دو سکوی سنگی برای استراحت، به مخاطب حس دعوت‌کنندگی می‌دهند. پس از ورودی، هشتی چلیپاشکل و گنبدداری وجود دارد که ارتباط بین ورودی و فضاهای داخلی و حیاط را شکل می‌دهد. هشتی عناصر معماری سنتی همچون شاه‌نشین و طاق‌نماهایی در دو طبقه دارد. در این قسمت از بنا دو پلکان شرقی‌غربی جهت دسترسی به طبقه بالا (پشت‌بام) تعبیه شده است.

پس از عبور از فضای هشتی به حیاط مستطیل‌ شکل کاروانسرا وارد می‌شویم که ابعاد ۵/۴۸ در ۴۰ متر دارد. میانه حیاط حوض مستطیل‌ شکلی قرار دارد. آب حوض از چاه آبی که قسمت شمال غربی کاروانسرا قرار دارد، تامین می‌شود. میان هر ضلع این حیاط، ایوانی وجود دارد و در هر طرف این ایوان‌ها، سه حجره با ایوانچه‌های مقابلش قرار دارند. در چهار گوشه این بنا، برج‌هایی قرار دارند. برج‌های ضلع شمال غربی و جنوب غربی مدور و برج‌های ضلع شمال شرقی و جنوب شرقی هشت‌ضلعی‌ هستند. شیوه ساخت این کاروانسرا، مطابق با الگوی معماری کاروانسراهای دوره صفوی طراحی شده و فرم چهارایوانی دارد.

هتل لاله کرمانشاه

در ضلع مقابل ورودی کاروان‌سرا، شاه‌نشین انتهای ایوان شمالی وجود دارد که سقف آن مسطح و از نوع تیرپوش است. در گذشته پشت اتاق‌های گرداگرد کاروانسرا، اصطبل‌های درازی تعبیه شده بود که به چهار بخش جداگانه تقسیم شده است: در جبهه‌های شمالی و جنوبی، ایوان‌ها و قسمت ورودی حلقه اصطبل وجود دارد و در جبهه‌های شرقی و غربی ایوان‌ها کم‌عمق‌ترند. یکی از ویژگیهای طراحی کاروانسراها وجود راه ورود به اصطبل ازطریق آخرین طاق‌نمای اضلاع طولی صحن است که در این کاروانسرا نیز رعایت شده است.

هتل لاله بیستون ۲۴ حجره دارد. هرکدام یک ایوانچه مشرف به حیاط دارند. پشت این ایوانچه‌ها فضای اصلی حجره وجود دارد که ورودی آن در وسط ایوانچه قرار گرفته است. این فضاها در حال حاضر تبدیل به اتاق‌های استراحت مسافران شده است. باتوجه‌به نوع طراحی بنا، اتاق‌ها فاقد پنجره‌اند. پوشش حجره‌ها از نوع طاق‌آهنگ تیزه‌دار است. بیننده با تغییر زاویه دید می‌تواند نورگیر موجود در وسط آن را مشاهده کند. در معماری این بنا از مصالح بوم‌آورد منطقه استفاده شده است؛ به‌طوری که دیوار محیطی این بنا از داخل و خارج تا کف طاق‌نماها با سنگ تراش‌خورده و از کف طاق‌نماها به بالا با آجر ساخته شده است و بام آجرفرش آن با کاهگل پوشانده شده است.

مشخصات اقامت در هتل پنج‌ستاره لاله بیستون

این هتل با ظرفیت پذیرش ۱۰۰ مهمان، ۲۰ واحد پذیرایی استاندارد و سوییت رویال و امپریال با طراحی سنتی دارد. این هتل با خدمت‌رسانی ۲۴ساعته و محیطی آرامش‌بخش، همراه رستوران تابستانی و لمکده زیبا کنار تجهیزات حفاظتی پیشرفته و امکانات رفاهی، شرایط حضور گردشگران داخلی و خارجی را با ایجاد خاطره‌‌ای خوش فراهم آورده است. اقامت کودکان زیر ۶ سال نیز در این هتل رایگان است.

هتل لاله کرمانشاه

ازجمله خدمات عمومی هتل لاله بیستون کرمانشاه می‌توان به امکانات کافی‌شاپ، چایخانه، رستوران سنتی و پارکینگ رایگان آن اشاره کرد که آماده خدمت‌رسانی به عموم مردم است. وجود سالن همایش ویژه جشن‌ها و مراسم مختلف، اجرای موسیقی زنده و نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع‌دستی محلی ازجمله جاذبه‌های توریستی و گردشگری هتل پنج‌ستاره لاله بیستون است.

آدرس هتل لاله بیستون

این هتل در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه،  سر راه قدیمی کرمانشاه-همدان و در دامنه کوه تاریخی بیستون، مقابل اثر تاریخی عظیم فرهاد کوه‌کن واقع شده است. فاصله این هتل تا مرکز شهر ۱۰ دقیقه و تا فرودگاه ۳۰ دقیقه است. ازآن‌جاکه کاروان‌سرای بیستون تقریبا در منتهی‌الیه غربی مجموعه تاریخی بیستون قرار گرفته است، گاهی گردشگران لذت دیدن آن را از دست می‌دهند.

آدرس: کرمانشاه، سایت جهانی بیستون، کاروانسرای شاه‌عباسی، هتل بین‌المللی بیستون.

شماره تلفن رزرو هتل لاله بیستون کرمانشاه: ۴۵۸۸۳۸۱۲-۰۸۳۳

سخن آخر

علاوه‌بر زیبایی ساختمان کاروانسرا، محیط بکر و طبیعی اطراف آن به‌ویژه در فصل بهار تماشایی است. با بازدید از محوطه تاریخی بیستون و محیط زیبای آن، هم‌نشینی با این بنای تاریخی را در برنامه سفرتان قرار دهید و تجربه‌تان را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن