طبیعت گردی

سفر به شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی لاهیجان

فهرست مطالب

آشنایی با جاهای دیدنی لاهیجان برای افرادی که به این شهر سفر می‌کنند، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقتشان شود؛ چون دیدنی‌های این شهر زیاد است و سفر به آن نیاز به برنامه‌ریزی دارد. این شهر که در شرق استان گیلان قرار گرفته به دلیل آب و هوای خوب و مناظر زیبا، مقصد خوبی برای سفرهای تفریحی است.

1- شیطان کوه و آبشار آن

شیطان کوه در ادامه سلسله کوه‌های البرز قرار دارد و از بهترین جاهای دیدنی لاهیجان است. از بالای این کوه، می‌توان به تماشای شهر لاهیجان و زیبایی‌های اطراف آن پرداخت و لحظات خوشی را در آنجا سپری کرد. شیطان کوه که با عنوان شاه‌نشین نیز شناخته می‌شده به صورت کامل با درختان و گیاهان زیبا پوشیده شده و محل خوبی برای گردش به همراه خانواده و دوستان به شمار می‌آید. از دیدنی‌های این کوه، می‌توان به وجود یک غار متروکه که دو دامنه کوه را به هم وصل می‌کند اشاره کرد.

این کوه، منبع چشمه‌های زیادی است. مسافرین، می‌توانند در کنار این چشمه‌ها چادر بزنند و از فضای خوب کنار آن‌ها لذت ببرند. آبشار شیطان کوه، مصنوعی است و برای ساخت آن، آب را از پایین کوه به بالا پمپاژ کرده‌اند.

شیطان کوه

افرادی که به شنیدن صدای آب در کنار آبشار علاقه دارند و می‌خواهند در زیر آبشار بایستند و آب سرد آن را که با شدت به پایین می‌ریزد، ببینند، می‌توانند به آبشار شیطان کوه بروند. در قسمت‌های پایینی این آبشار، حوضچه‌هایی را برای جمع‌آوری آب ساخته‌اند.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- بام سبز و تله‌کابین لاهیجان

در مجاورت آبشار شیطان کوه یک راه پلکانی وجود دارد که مسافران با استفاده از آن، می‌توانند با عبور از کنار درختان انار و گردو و فضای سرسبز به قله کوه و بام سبز لاهیجان بروند. بام سبز از جاهای دیدنی لاهیجان است که فضای بزرگ سر سبزی دارد. این محل به باغات چای و شهر لاهیجان مشرف است و منظره زیبایی را در برابر دیدگان گردشگران قرار می‌دهد.

از جاذبه‌های این محل، می‌توان به وجود تله‌کابین طولانی در آنجا اشاره کرد. این تله‌کابین از بام سبز تا قله تاج خروس، امتداد دارد و در یک ساعت امکان جابه‌جا کردن هزار نفر را دارد. مسیر حرکت این تله‌کابین از فراز جنگل‌های پردرخت و قسمتی از شهر لاهیجان بوده و به دلیل ارتفاع زیاد آن، می‌توانید ابرها را در کنار خود احساس کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- دریاچه

استخر یا دریاچه‌ای نیز در دامنه شیطان کوه وجود دارد که از جاهای دیدنی لاهیجان است. این دریاچه که در گذشته محلی برای جمع‌آوری آب مورد نیاز کشاورزان بوده، اکنون به یک مقصد گردشگری تبدیل شده است. همچنین برای تامین آب آبشار شیطان کوه، پمپ‌هایی تعبیه شده که آب دریاچه را به بالای کوه می‌رساند. از زیبایی‌های این دریاچه، می‌توان به وجود جزیره‌ای در قسمت مرکزی آن اشاره کرد. این جزیره از طریق یک پل به حاشیه جنوبی دریاچه متصل می‌شود و مسافران می‌توانند، روی دریاچه بروند و عکس بگیرند.

4- تالاب بین‌المللی امیر کلایه

تالاب امیر کلایه در یک کیلومتری دریا قرار گرفته و برخلاف اغلب تالاب‌های جهان، دارای آب شیرین است. این تالاب، زیستگان انواع مختلفی از گونه‌‌های گیاهی و حیوانی بوده و پژوهشگران زیادی در سطح جهانی برای مطالعات زیست‌شناسی به آن مراجعه می‌کنند. در این تالاب یازده گونه مختلف ماهی زیست می‌کنند.

یکی از گیاهان زیبایی که در این تالاب رشد می‌کند، پسته دریایی است که گل سبزرنگ با خواص دارویی درمانی دارد. وجود گل‌های نیلوفر آبی، باعث به وجود آمدن مناظر زیبایی در سطح این منطقه شده. تالاب بین‌المللی امیر کلایه، زیستگاه موقت انواع مختلفی از پرندگان مهاجر است که اغلب در فصل زمستان از این منطقه عبور می‌کنند.

جاهای دیدنی لاهیجان

در این تالاب امکان قایق سواری وجود دارد و می‌توانید همراه خانواده در کنار آن چادر بزنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- تالاب سوستان

تالاب سوستان از جاهای دیدنی لاهیجان است که با عنوان زیستگاه نیلوفران لاهیجان شناخته می‌شود و دارای آب شیرین است. نیزارهایی در حاشیه تالاب، وجود دارد و در داخل تالاب نیز درختان جنگلی رشد کرده‌اند. کیفیت آب تالاب سوستان، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای زندگی انواع آبزیان و پرندگان کرده است.

جاهای دیدنی لاهیجان

هموار بودن راه و دسترسی آسان، سبب شده که هر سال افراد زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به این تالاب سفر کنند.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- آرامگاه کاشف السلطنه

این اثر تاریخی از جاهای دیدنی لاهیجان است که با عنوان تاریخ چای ایران نیز شناخته می‌شود مربوط به دوران معاصر ایران است. در طبقه اول سالن اصلی این بنا، می‌توانید از اشیاء متعلق به کاشف السلطنه دیدن کنید. در همین طبقه، وسایل زیادی که مربوط به چای و چای‌نوشی است برای بازدید مراجعه کنندگان قرار شده.

کاشف السلطنه

حاج محمد میرزا کاشف السلطنه، نخستین کسی بوده که صنعت چای‌کاری را وارد ایران کرده. محل آرامگاه وی روی تپه‌ای از چای بنا شده و با عنوان پدر چای ایران شناخته می‌شود.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- بقعه شیخ زاهد

بقعه شیخانور یا بقعه شیخ زاهد از ساختمانی با دو اتاق مستطیل شکل ساخته شده و از جاهای دیدنی لاهیجان است. در سمت شمالی این بقعه یک ایوان طولانی وجود دارد که هفت فیلپا یا ستون با انتهای پهن در داخل آن وجود دارد. دو ایوان دیگر هر کدام با شش فیلپا در این بقعه وجود دارند.

ضریح این قبر با چوب ساخته شده و با کاشی زینت داده شده. بقعه هشت ترک و نوک تیز این بنا که از داخل گچ‌بری شده بر زیبایی ظاهری آن افزوده است.

شیخ زاهد

سطح بیرونی گنبد با کاشی‌هایی به رنگ زرد، سفید، آبی و سیاه تزئین شده. گنبد دارای شیب زیادی است و آب باران به سرعت از روی آن به زمین می‌ریزد.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان با نام پردسر نیز شناخته می‌شود و از آثار تاریخی مربوط به قرن نهم هجری است. این پل بر روی رودخانه سیم‌رود ساخته شده و در داخل شهر لاهیجان واقع شده. این پل دو دهانه بزرگ دارد.

جاهای دیدنی لاهیجان

از نکات جالب درباره این پل، می‌توان به اتاق‌هایی روی پایه‌های وسطی آن اشاره کرد که به وسیله درهایی به طرفین پل راه دارند و علاوه بر وظیفه سبک کردن وزن پل، محلی برای استراحت و اتراق نیز بوده‌اند.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- شیخانبر

شیخانبر در جاده لاهیجان به لنگرود قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی لاهیجان است. این محل که در کنار کوه سرسبز قرار گرفته، درختان مختلف پوشیده شده. چشمه‌های مختلفی در این محل وجود دارد که می‌توانید در کنار آن‌ها لحظات خوشی را سپری کنید.

جاهای دیدنی لاهیجان

در خرابه‌های نزدیک این روستا، آثار تاریخی به جامانده از دوران صفویه وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.


نشان دادن مکان روی نقشه

در سفر به لاهیجان دیدن بازار محلی و خوردن غذاهای محلی مانند ترش واش و اناربیج را فراموش نکنید. همچنین در این شهر زیبا که به عروس گیلان شهرت دارد، انواع مختلفی از کلوچه، کوکی، مربا و اشیاء حصیری به عنوان سوغات تولید می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن