طبیعت گردی

کوه گل سی سخت؛ فرصت تماشای قله دنا در دامنه زاگرس

فهرست مطالب

قله دنا یکی از بلندترین قله‌های کشور است. هرساله افراد زیادی برای فتح این قله باشکوه به شهر سی سخت سفر می‌کنند که شرایط لازم برای صعود بسیاری از آن‌ها مهیا نیست. برای دیدن زیبایی‌های این قله نیاز به فتح آن نیست؛ هرچند بودن در مرتفع‌ترین نقطه لذت خاص خودش را دارد، اما دامنه این قله و رشته‌کوه گسترده زاگرس، خالی از زیبایی، طراوت، سرسبزی و تضاد زیبای طبیعت نیست. با نابرو همراه باشید تا این زیبایی‌ها و تضادهای طبیعت در کوه گل سی سخت و دیدنی کهگیلویه و بویراحمد را بیشتر و بهتر بشناسیم.

کوه گل سی سخت

یکی از نزدیک‌ترین مکان‌هایی که در سفرهای گذشته معرفی کردم شهر زیبای سی سخت است. شهری در 35 کیلومتری شمال‌غربی شهر یاسوج، در دامنه کوه دنا که با چشمه‌ها و پوشش گیاهی بی‌نظیر مخصوص به خودش و البته سرمای به‌یادماندنی زمستانش، در تمام سال مورد توجه مسافران قرار می‌گیرد. کوه گل منطقه‌ای از سی سخت است که در  پنج‌کیلومتری مرکز شهر سی سخت واقع شده است و در فصل بهار، به‌خصوص در ماه اردیبهشت، اسمی را که بر آن گذاشته‌اند به‌زیبایی معنا می‌بخشد.

کوه گل سی سخت

از آلوچه تا میوه‌های تازه و آجیل

از ابتدای مسیر حرکت به‌سمت این منطقه، بازارچه‌های فصلی شامل تمامی آلوچه‌های محلی (ساخته‌شده از میوه باغ‌هایی که در اطراف خود می‌بینم)، غذاهای سنتی مخصوص، میوه‌های بسیار خوش‌مزه‌ای که روزانه از درخت‌های باغ‌ها برداشت می‌شوند، آجیل میوه‌های خشک، تولیدات دامی مانند لبنیات، کشک، قره‌قروت، دوغ محلی، شیر، ماست و… را می‌بینیم. اگر یک روز کامل صرف خرید و گشتن در این بازار کوچک کنید، خالی از لطف نخواهد بود.

کوه گل سی سخت

مومنایی؛ دارویی طبیعی

یکی دیگر از محصولاتی که در این بازارچه به چشم می‌خورد و توجه مسافران را به خود جلب می‌کند ماده‌ای به‌نام «مومنایی» یا در گویش محلی «می‌منایی» است. وقتی درباره این ماده و نحوه به‌دست‌آوردن آن پرسیدم، از خواص بی‌شمار آن مطلع شدم و حیرتم دوچندان شد. این ماده را افراد بومی منطقه از دل سنگ‌ها و صخره‌های بلند کوه دنا و رشته‌کوه زاگرس به دست می‌آورند و برای درمان انواع دردها مخصوصا درد ستون فقرات بسیار مفید است.

کوه گل سی سخت

آب به بالا می‌رود!

بعد از گذر از این بازارچه خوشمزه و دیدنی، به مسیر کوه گل می‌رسیم. از اولین شگفتی‌ها و تضادهایی که در ابتدای مسیر هرکسی را دچار تحیر می‌کند حرکت آب است؛ با این که شیب جاده به‌سمت پایین است، آب از جوی کنار جاده به‌سمت بالا و خلاف جهت شیب جاده حرکت می‌کند.

کوه گل سی سخت

بعداز دقایقی به چشمه میشی می‌رسیم. رنگ سفید کم‌نظیر، صدای زیبا و شیرینی و گوارابودن آب که از دل کوه‌ها به پایین سرازیر می‌شود، از ویژگی‌های این چشمه است. همچنین تمام باغ‌ها، مزرعه‌ها و مکان‌های پرورش ماهی از آب این چشمه برخوردار می‌شوند.


در اطراف چشمه سردو سیاه‌چادرهایی برای اسکان شبانه، بازارچه‌های محلی، کمپ نیروی انتظامی برای حفظ آرامش و امنیت مسافران و همچنین کمپ محیط‌‌بانی برای محافظت از این طبیعت وجود دارد.

کنار این چشمه زیبا نیز چند سیاه‌چادر برای فروش محصولات و غذاهای محلی تعبیه شده ‌است که در کنار این آب سرد و خروشان مورد توجه قرار می‌گیرد. از این چشمه زیبا که عبور می‌کنیم، باغ‌های مملو از درختان انگور، هلو، سیب و گردو به چشم می‌خورند. درمسیر، آلاچیق‌هایی کنار رودخانه و همچنین برفراز تپه‌ها برای استفاده و اسکان مسافران و گردشگران ساخته شده‌اند.

کوه گل سی سخت

چشمه آب سردو، شور و شیرین

نیم ساعت رانندگی در جاده‌ای باریک، در میان کوه‌های عظیم رشته‌کوه زاگرس همراه با صدای آب رودخانه و دیدن مسافران که در گوشه‌گوشه این مسیر توقف کرده‌اند حس بی‌نظیری را القا می‌کند. در آخرین نقطه از این مسیر به چشمه دیگری به‌نام آب‌سردو  (در گویش محلی) می‌رسیم که در میان حوضچه‌ای کم‌عمق از دل زمین می‌جوشد.

توصیه می‌کنم حتما از آب این چشمه بنوشید؛ آبی که سردی و سبکی آن را تاکنون هیچ‌کجا ندیده‌اید. از این نقطه به بعد مسیر را باید به‌صورت پیاده طی کنیم. حدود ربع ساعت پیاده‌روی تا آبشار کوه گل فاصله است و از آبشار تا دریاچه نیز نیاز به 20 دقیقه کوه‌نوردی است. از زیبایی‌های آبشار، خنکی هوا، پوشش گیاهی و میوه‌های وحشی بسیار خوشمزه هرچقدر که بگویم کم است و حتما باید از نزدیک آن‌ها را دید و لمس کرد.

کوه گل سی سخت

اما از دیگر تضاد‌هایی که در این طبیعت سرشار به چشم می‌خورد، وجود چشمه آب نمک در کنار چشمه آب شیرین است؛ چشمه‌هایی که اصلا باهم آمیخته نمی‌شوند. آقای جعفری مردی 86ساله است که به‌گفته خودش 83 سال از عمرش را کنار این چشمه‌ها سپری کرده و از نمک به‌دست‌آمده از این چشمه‌ها گذران زندگی می‌کند.

کوه گل سی سخت

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

در این نقطه از کره خاکی که مردمان پاک و زلالی دارد، پیوند عمیقی میان طبیعت و مردم برقرار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان از کمک طبیعت به معیشت مردم یاد کرد. نسیم دل‌نواز عصرگاهی به‌همراه آواز دل‌نشین «کبک دری» روح آدمی را از این زمین به جای دیگری می‌برد. پوشش گیاهی عمده کوه گل بلوط و بید است و درخت‌ها و درختچه‌های خودروی دیگری مانند سرو، زال‌زالک و… نیز به چشم می‌خورند. این منطقه که به دنای شرقی معروف است، دارای کمپ محیط‌بانی است و هرگونه شکار و سوءاستفاده از این طبیعت با پیگیری شدید روبه‌رو می‌شود.

این زیست‌بوم شامل گونه‌های مختلفی از حیوانات است که در معرض انقراض‌اند. کل یا بزکوهی، خرس قهوه‌ای، سنجاب و… از این گونه‌ها هستند. در مسیر حرکت به‌سمت دریاچه، پوشش گیاهی و جانوری به‌زیبایی دیده می‌شود، چراکه باید در زمینی پوشیده از علف قدم برداشت. دریاچه کوه گل با مساحتی نیم‌هکتاری و عمقی 15متری در بین چند تپه در بالادست رودخانه پدید آمده است، دریاچه‌ای زیبا و حیرت‌انگیز.

کوه گل سی سخت

امکانات و اسکان

در اطراف چشمه سردو سیاه‌چادرهایی برای اسکان شبانه، بازارچه‌های محلی، کمپ نیروی انتظامی برای حفظ آرامش و امنیت مسافران و همچنین کمپ محیط‌‌بانی برای محافظت از این طبیعت وجود دارد. در مسیر نیز آلاچیق‌هایی برای اسکان وجود دارد که در مسیر رودخانه قرار دارند و خوابیدن با لالایی دل‌نشین رود را برای مسافران میسر می‌سازند. در ابتدای ورود به جاده کوه گل، مجتمع بزرگ اقامتی و تفریحی دال دنا خودنمایی می‌کند؛ مجتمعی بسیار زیبا و دل‌فریب که از تمامی امکانات رفاهی برخوردار است و لذت طبیعت‌گردی را برای ما دوچندان می‌کند.

کوه گل سی سخت

زمان مناسب برای سفر

سفرکردن به کوه گل در هر زمانی از سال دل‌چسب است و دیدن آن خالی از لطف نیست؛ اما اگر برنامه سفر به کوه گل دارید، حتما اردیبهشت‌ماه را برای این سفر انتخاب کنید، بهترین زمان برای نفس‌کشیدن در طبیعتی حیرت‌انگیز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن