طبیعت گردی

زیبایی‌های بی‌پایان کوه‌‌ سیر ارومیه

فهرست مطالب

کوه سیر که در ترکی «سیر داغی» گفته می‌شود، به معنی کوه اسرار است. برخی از محققان معتقدند نام اصلی این کوه سارداغی است که به مرور زمان به سیرداغی تغییر پیدا کرد. از منظر آنان، سار‌ها طایفه‌ای هستند، تاریخی و باستانی که به دو صورت سار و سر در پیشوند اسامی برخی مناطق آذربایجان هنوز هم موجود است. از جمله آن‌ها می‌توان به ساریبیگلو یا سارداری و سردرود اشاره کرد. با من در نابرو همراه باشید تا نگاهی به کوه سیر از جاذبه های گردشگری ارومیه بیندازیم.

آشنایی با این مکان گردشگری

کوه سیر یا سیر داغی یکی از جاذبه‌های گردشگری برای مردم شهر و اطراف ارومیه است. این کوه دو کیلومتری جنوب‌غربی شهر واقع شده و برای رفتن به آنجا از کنار بند رد می‌شوید و از خیابان باقری عبور می‌کنید. بالای این کوه شما منظره‌ای بی‌نظیر از شهر و باغ‌های اطراف ارومیه را می‌بینید. همچنین در مسیر این مکان گردشگری زیبا تعداد زیادی رستوران و کافه وجود دارد.

کوه‌‌ سیر ارومیه

کوه سیر به‌دلیل نزدیکی به ارومیه و همچنین شیب مناسب و امنیت، محل مناسبی برای کوهنوردی ساکنین شهر ارومیه است. همین امر باعث شده که همه روزه به ویژه در روزهای تعطیل، شاهد صعود تعداد زیادی از کوهنوردان به این کوه باشیم. در کل با توجه به اینکه کوه نزدیک به منطقه شهری است، دسترسی راحتی دارد.

بهترین زمان برای رفتن به سیر داغی

سیر داغی ارومیه یکی از مهم‌ترین و زیبا‌ترین مکان‌های گردشگری این شهر است که در طول هفته و به‌خصوص در صبح روز جمعه گردشگران زیادی به آنجا برای کوهنوردی و تفریح می‌روند.

اکثر گردشگران صبح قبل از طلوع آفتاب و عصر قبل از غروب آفتاب به بالای کوه سیر داغی ارومیه می‌روندکه می‌توانند طلوع و غروب آفتاب را ببینند و از آن لذت ببرند.

کوه‌‌ سیر ارومیه

اقدامات صورت گرفته

در مجموعه کوه سیر اقداماتی برای رفاه گردشگران صورت گرفته است. از جمله این اقدامات اجرای بند کشی دیوارهای سنگی باغ‌های محدوده طرح، ایجاد سرویس بهداشتی مناسب، سکوبندی، احداث محل‌هایی برای استراحت موقت کوهنوردان و گردشگران، نصب المان سنگی پروژه، ساماندهی مسیل ها و سیستم جمع آوری و تخلیه آب‌های سطحی، اجرای بتن پلاک کف سکوها و احداث سکوهای نشیمن‌گاهی است.

کوه‌‌ سیر ارومیه

چگونگی رفتن به کوه سیر

برای رفتن به کوه سیر شما ابتدا باید از خیابان دانشکده گذر کنید و در میدان پل قویون به سمت چپ بپیچید. سپس به خیابان باقری می‌رسید و تا انتهای خیابان باقری مسیر را ادامه می‌دهید. بعد از آن به دو راهی رسیده و به سمت راست می‌روید. در مسیر خانه‌های مسکونی و کافه نیز وجود دارد.


ین کلیسا در ابتدای کوه و جاده آسفالت آن قرار دارد. ورودی محوطه کلیسا بسیار زیبا است که تونلی از گیاهان زینتی آن‌را تشکیل می‌دهند. ارتفاع درب ورودی این کلیسا کوتاه است که حالت تعظیم دارد.

بعد از طی کردن مسیر شما به ابتدای کوه می‌رسید که برای رفتن به بالا مسیر آسفالت است و با ماشین راه سختی را ندارید. در مسیر رسیدن به بالا کافه رستوران‌های زیادی وجود دارد که گردشگران می‌توانند در آنجا استراحت کنند. سمت راست شما هم منظره خوبی دارد و در پایین آن دره‌ای قرار دارد که بعداز آن دره اگر خوب توجه کنید، خیابان بند مشخص است.

کوه‌‌ سیر ارومیه

در کل روستا بند و کوه سیر موازی هم قرار گرفته‌اند. در راه رسید به بالاتر جای پارک کردن ماشین وجود دارد که اکثر مردم برای لذت بردن از منظره در آنجا اتراق می‌کنند. هنوز راه رسیدن به کوه تمام نشده و شما با بالاتر رفتن به یک میدان سنگی می‌رسید که سمت راست آن به بام ارومیه منتهی می‌شود و مستقیم به پارکینگ و چندین کافه و باغ که ارزش دیدن دارد. در محیط پارکینگ آلاچیق نیز وجود دارد.

اگر شما قصد کوهنوردی طولانی را دارید، می‌توانید ماشینتان را پارک کنید و به سمت مسیر کوهنوردی که جاده آن مشخص است حرکت کنید. این جاده مخصوص موتورسواران و آفرود است. اگر به بالای کوه صعود کنید، در مسیر تعداد بسیار زیادی از سنگ‌های غول پیکر را می‌بینید که جای مناسبی برای عکس گرفتن است.

شب های کوه‌‌ سیر ارومیه

جاذبه‌های دیگر کوه سیر

از دیگر جاذبه‌های دیگر این کوه، یکی از کوچک‌ترین کلیساهای جهان کلیسا مریم و همچنین کلیسا مقدس و باستانی مارسرگیز در این کوه هستند. باغات داخل کوه به‌خصوص در فصل پاییز بسیار زیبا و هنری می‌شوند. یکی دیگر از جاذبه‌ها بام ارومیه این است که در آنجا کل شهر را می‌توانید ببنید و به‌خصوص در شب بسیار آرامش‌بخش است.

کلیسا مارسرگیز ارومیه و تاریخچه آن

این کلیسا در ابتدای کوه و جاده آسفالت آن قرار دارد. ورودی محوطه کلیسا بسیار زیبا است که تونلی از گیاهان زینتی آن‌را تشکیل می‌دهند. ارتفاع درب ورودی این کلیسا کوتاه است که حالت تعظیم دارد. یعنی این علامت احترام به دو شخصیت منتسب به این مکان عبادی است و هرمقامی که به این کلیسا می‌آید، برای ورود به کلیسا تعظیم کرده و سلام می‌کند. در حالت کلی این رسم اکثر کلیساهای تاریخی است.

مسیحیان ارومیه سال‌ها و قرن‌ها است که روزهای یکشنبه و گاها در روزهای گرم و بعضا روزهای یخبندان سال برای عبادت با خدا به کلیسای مارسرگیز می‌آیند. در بالای این کوه و به دور از سروصدای داخل شهر و در فضایی کاملا آرام و دلنشین به دعا و عبادت کردن می‌پردازند.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤

  به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید 💕

  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💕

  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم 💕

  یاشاسین اورمیه ❤
  یاشاسین آذربایجان‌ ❤

  URMIA ❤ AZARBAYJAN

  1. سلام قاداش
   من اورمیه ده اویرنجی ایدیم
   یاشاسین آذربایجانیمیز یاشاسین اورمیه میز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن