طبیعت گردی

دره زیبای آدرشک یزد؛ نگینی سبز در دل کویر

فهرست مطالب

با وجود بافت کویری‌ استان یزد، دره‌های زیادی برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی وجود دارد که علاوه‌بر آب‌وهوای عالی، مناظر چشم‌نوازی را به بیننده نشان می‌دهد. مشخصا دره آدرشک یکی از زیباترین این دره‌‌ها است که به‌تازگی به ثبت ملی نیز رسیده است. من به‌واسطه نابرو قصد دارم این دره زیبا از دیدنی های یزد را به شما معرفی کنم. با من همراه بمانید.

علت نام‌گذاری این دره به نام آدرشک چیست؟

در گذشته‌‌های دور در این منطقه درختان زرشک بسیاری وجود داشت و به‌علت کیفیت بسیار بالای زرشک آن، این منطقه را آدرشک نامیده‌اند. «آ» که در ابتدای نام زرشک آمده به‌معنی بهتر و خوب‌تر است، اما کم‌‌کم با گذشت زمان به نام آدرشک تغییر یافت.

زیره دره آدرشک نیز بسیار معروف است و در فصل برداشت زیره، عده زیادی به این منطقه سفر می‌کنند. پوشش گیاهی بسیار غنی، گونه‌های باارزش حیات‌وحش، و یکی از بهترین و سبک‌ترین آب‌‌های کوهستانی در این منطقه وجود دارد.

یکی از گونه‌های جانوری این منطقه، که زیاد دیده می‌شود، کل و بز کوهی است که با چشم غیرمسلح در کوه‌های اطراف قابل‌مشاهده است؛ اما برای بازدید بهتر و واضح‌تر می‌توانید از دوربین‌های شکاری نیز استفاده کنید.

دره زیبای آدرشک یزد

مسیر پیمایش دره چگونه است؟

وقتی در ابتدای مسیر دره آدرشک قرار بگیرید، دو مسیر برای پیمایش دره وجود دارد: یک مسیر در سمت چپ شما است؛ مسیری با عمق خیلی زیاد و دیواره‌های صاف و صخره‌ای که محل امنی برای زندگی پرندگان و جانوران است و شما می‌‌توانید در آنجا پرندگان زیادی را مشاهده کنید.


در فصل بهار و به‌خصوص در ماه‌‌های اردیبهشت و خرداد می‌‌توان از آب‌وهوای عالی و طبیعت فوق‌‌العاده زیبا و هیجان‌انگیز آن بهره برد.

حین عبور از این دره از 15 آبشار کوچک و زیبا عبور می‌‌کنید که زیبایی و لذت پیمایش را دوچندان می‌کند. البته عبور از این دره بسیار فنی است و نیازمند تجهیزات خاص صعود و فرود و آموزش‌های خاص صخره‌‌نوردی است.

و مسیر دوم، مسیر اصلی پیمایش دره زیبای آدرشک در پیش روی شما قرار دارد. این مسیر سخت و خطرناک نیست و دست‌به‌سنگ ندارد، اما پیاده‌روی آن طولانی و حدود نصف مسیر شیب بسیار زیادی دارد و نصف دوم مسیر تقریبا صاف است. البته باید اضافه کنم که تقریبا 30 درصد مسیر ابتدای پیمایش آسفالت و بقیه خاکی است.

دره زیبای آدرشک یزد

بعد از پشت‌سرگذاشتن شیب‌های تند دره به یک دشت بسیار زیبا و چشم‌نواز می‌رسید که سرسبزی آن در فصل بهار خیره‌کننده است و کوه‌های آدرشک احاطه‌اش کرده‌اند. بعد از پشت‌سرگذاشتن دشت، به یک استخر بزرگ و درخت‌های گردو می‌‌رسید که جوی آب از کنار آن‌ها می‌‌گذرد. می‌‌توانید در اینجا استراحت کنید، قوایی تازه کنید، و سپس به مسیر خود ادامه دهید.

پس از بیست دقیقه پیمایش از این نقطه، به یک آبشار کوچک می‌رسید که زیبایی این دره را دوچندان می‌کند و خستگی مسیر را از بین می‌برد. آب این آبشار از یخچال طبیعی قله آدرشک سرچشمه می‌گیرد. این آبشار در فصل زمستان به‌علت سرمای زیاد یخ می‌زند و تبدیل به آبشار یخی می‌شود و منظره فوق‌العاده زیبایی را به وجود می‌آورد. می‌توانید مسیر آب را دنبال کنید تا دوباره به یک دشت بسیار زیبا با گل‌های سوسن برسید. همچنین می‌‌توانید ادامه بدهید و از یخچال کوه آدرشک نیز دیدن کنید.

دره زیبای آدرشک یزد

موقعیت مکانی دره آدرشک کجاست؟

شهرستان مهریز یکی از شهر‌های استان یزد است که اطراف آن را کوه‌ها و دره‌های زیادی احاطه کرده است. دره آدرشک یکی از این دره‌هاست که در موقعیت جغرافیایی E5419 N3129 و در فاصله 10کیلومتری شهرستان مهریز واقع شده که پس از یک کیلومتر رانندگی در جاده اختصاصی آن، می‌توانید خودروهای خود را در محل پارکینگ بگذارید و دره‌نوردی را آغاز کنید.

  • ارتفاع دره تا پای ماشین: 1980 متر
  • ارتفاع مزرعه آدرشک: 2350 متر
  • ارتفاع قله آدرشک (میل فرنگی): 3920 متر

قله میل فرنگی در منتهی‌الیه رشته‌کوه‌های خیبر از رشته مرکزی ایران است که صعود آن بسیار فنی و محکی است برای سنجش آمادگی کوهنوردان یزدی؛ به‌گونه‌ای که تاکنون صعود زمستانه‌ای بر آن صورت نگرفته است.

دره زیبای آدرشک یزد

فصل مناسب برای بازدید از دره آدرشک چه زمانی است؟

در فصل بهار و به‌خصوص در ماه‌‌های اردیبهشت و خرداد می‌‌توان از آب‌وهوای عالی و طبیعت فوق‌‌العاده زیبا و هیجان‌انگیز آن بهره برد. همچنین در فصل زمستان، این دره چهره دیگری از طبیعت خود را به نمایش می‌گذارد و جلوه دیگری از شگفتی هستی را با نمایی از آبشارهای یخی مسحورکننده‌اش نمایان می‌کند.

دره زیبای آدرشک یزد

تجهیزات موردنیاز برای پیمایش دره چیست؟

کفش مناسب کوهنوردی، باطوم لباس مناسب فصل، آب آشامیدنی به مقدار نیاز.

یک نکته مهم

به‌‌علت این که جاده‌سازی این دره را سپاه پاسداران انجام داده است، این منطقه جزو مناطق نظامی محسوب می‌شود و ورود به این دره نیازمند مجوز خاص است.

دره زیبای آدرشک یزد

سخن آخر

می‌توانید دره آدرشک را در یک برنامه یک‌روزه برنامه‌‌ریزی کنید و از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در شهرستان مهریز برای اقامت و استراحت استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن