طبیعت گردی

کوه کلکچال تهران؛ تجربه صعود بر قله‌ای تاریخی

فهرست مطالب

کوه کلکچال همانند درکه ، یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران است. کلکچال که از رشته‌کوه‌های البرز به‌شمار می‌آید، سه ایستگاه استراحتی و اردوگاه دارد و بعد اردوگاه مسیر به قله کلکچال ختم می‌شود. با من در نابرو همراه باشید تا با کلکچال یکی از جاهای دیدنی تهران بیشتر آشنا شوید.

کوه کلکچال تهران

مسیرهای کوه کلکچال

چند مسیر متفاوت برای این کوه وجود دارد که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم. از «شیرپلا» یک مسیر خوب وجود دارد، از انتهای «پارک جمشیدیه» یک مسیر نامتعارف وجود دارد، از «دارآباد» به کوه می‌توان دسترسی پیدا کرد، از «گلاب دره» و «دره وزآباد» هم مسیری برای رفتن به «کوه کلکچال» وجود دارد، اما بین همه مسیرهای ذکرشده مسیری که عموم مردم تهران از آن برای رفتن به کوه کلکچال انتخاب می‌کنند، «پارک جمشیدیه» است.

کوه کلکچال تهران

از پارک جمشیدیه هم دو مسیر معروف برای رفتن به این کوه در نظر گرفته شده ‌است که یکی از این مسیرها «کوچه سی‌ودوم» است که مسیر آن شیب سربالایی نسبتا تندی دارد و شاید برای شروع کوهپیمایی مناسب به‌نظر نرسد.


حدود 10 دقیقه از این مسیر را که بپیمایید، به منطقه «نورالشهدا» در کلکچال می‌رسید. این مکان جایگاه مردانی که از میهن دفاع کردند و به مقام شهادت نائل شدند است.

مسیری که ما برای شما پیشنهاد می‌کنیم، ورودی اصلی پارک جمشیدیه است که در صورت انتخاب آن هم می‌توانید از زیبایی‌های داخل پارک جمشیدیه لذت ببرید و هم راه هموارتر و کوتاه‌تر از دیگر مسیرها در این پارک است.

پس‌از وارد شدن به پارک از درِ اصلی و پیاده‌روی حدود 10 دقیقه مسیر کوه آغاز می‌شود. در ابتدای مسیر کوه کلکچال دکه‌ای به چشم می‌خورد که باتوم کوهنوردی، کفش کوهنوردی و دستمال گردنی در آن به فروش می‌رسد.

کوه کلکچال تهران

ارتفاع کوه کلکچال

ارتفاع قله کلکچال از سطح دریا 3350 متر است. همچنین ارتفاع پناهگاه (اردوگاه) از سطح دریا 2600 متر است. همچنین طول پیمایش رفت‌وبرگشت کوه کلکچال از پارک جمشیدیه تا قله 15 کیلومتر است و از پارک جمشیدیه تا پناهگاه این طول پیمایش به 7 کیلومتر رفت‌وبرگشت می‌رسد.

جاذبه های کوه کلکچال تهران

دیدنی‌های کوه کلکچال

مسیر کوه تا ایستگاه اول کوه کلکچال حدودا 40 دقیقه به طول می‌انجامد. این مسیر شیب ملایمی دارد. البته اگر کوهنورد غیرحرفه‌ای باشید، شاید در این مسیر کمی خسته شوید؛ اما زیبایی‌های مسیر و هوای پاکی که استشمام می‌شود، به شما اجازه می‌دهد خستگی مسیر را متوجه نشوید. به ایستگاه یک که برسید، بوفه و نیمکت‌های فلزی برای استراحت کوتاه وجود دارد و روبه‌روی این ایستگاه سرویس‌بهداشتی قرار گرفته است.

پس‌از گذر از ایستگاهِ اول با 20 دقیقه پیاده‌روی، در شیب کمتر از ایستگاه یک به ایستگاه دوم می‌رسید. در طول مسیر ایستگاه اول تا ایستگاه دوم درختان زیبایی می‌بینید که در فصل تابستان سایه این درختان از  خستگی و حرارت هوای گرم می‌کاهد.

کوه کلکچال تهران

برخی از کوهنوردان در ایستگاه یک استراحت نمی‌کنند تا در ایستگاه دوم که نزدیک به ایستگاه یک است و مانند ایستگاه یک بوفه و نیمکت برای استراحت دارد، دقایقی آنجا استراحتی کوتاه کنند و مسیر را ادامه دهند.

کوه کلکچال تهران

مسیر ایستگاه دو تا سوم کوه کلکچال

از مسیر ایستگاه دوم تا ایستگاه سوم مسیر کمی طولانی‌تر است. در طول مسیر آفتاب با زاویه تندتری می‌تابد و تابلوهای راهنمای مختلفی در آن دیده می‌شود. درنظر داشته باشید حدود نیم ساعت راه پیاده‌روی این مسیر تا ایستگاه سوم است.

 

در ایستگاه سوم یک بوفه کوچک با خوراکی‌های محدود و سه تا نیمکت کوچک برای استراحت است. روبه‌روی ایستگاه سوم ساختمانی دیده می‌شود که روی تابلویی نوشته ‌شده «کمک‌های اولیه هلال احمر» تا در صورت وقوع حادثه‌ای بتوان به این مرکز گزارش داد و درخواست کمک کرد.

کوه کلکچال تهران

ادامه راه از ایستگاه سوم تا پناهگاه حدود نیم ساعت زمان می‌برد که درختکاری‌های زیادی که در مسیر وجود دارد، زیبایی بسیاری به این مسیر می‌دهد. بین راه حدود 10 دقیقه مانده به پناهگاه کوه کلکچال چشمه‌ای وجود دارد که از دل کوه می‌جوشد و آب بسیار خنک و سبکی دارد. همه کوهنوردان و کوه‌پیمایان از این آب گوارا می‌نوشند تا خستگی راه از تن به‌در کنند.

جاذبه های کوه کلکچال تهران

منطقه نورالشهدا در کوه کلکچال

کنار چشمه پله‌هایی وجود دارد که مسیری تازه را به شما نشان می‌دهد. حدود 10 دقیقه از این مسیر را که بپیمایید، به منطقه «نورالشهدا» در کلکچال می‌رسید. این مکان جایگاه مردانی که از میهن دفاع کردند و به مقام شهادت نائل شدند است.

هشت تن از شهدای گمنام دفاع مقدس در اردیبهشت سال 1380 در قسمتی از کوه‌ کلکچال که به «نورالشهدا» معروف است، به خاک سپرده شدند تا یادشان همیشه برای کوهنوردان کلکچال زنده باشد.

جاذبه های کوه کلکچال تهران

از لحاظ ظاهری نورالشهدا بسیار زیبا و دیدنی است و همیشه کوهنوردان مهمان چایی یا عدسی و نذوراتی هستند که مردم به نورالشهدا اهدا می‌کنند.

کوه کلکچال تهران

از مسیر نورالشهدا به پناهگاه، مسیری است که کمی طولانی‌تر از مسیر اصلی کوه است، اما درصورتی‌که به مسیر چشمه برگردید و به راهتان سمت پناهگاه ادامه دهید، بعداز چند دقیقه پیاده‌روی به پناهگاه اصلی کلکچال می‌رسید.

کوه کلکچال تهران

پناهگاه اصلی کوه

این اردوگاه را سازمان پیشاهنگی ایران و گروه‌های پیشاهنگی در سال 1339 ساخته‌اند و از نکات جالب آن در برج اردوگاه است که هر گروه پیشاهنگی یک سنگ بنای یادبود به نام خودش در آنجا دارد.

کوه کلکچال تهران

در اردوگاه سالنی وجود دارد که در فصل پاییز و زمستان کوهنوردان از این سالن که میز و نیمکت‌های بزرگی دارد، به‌عنوان پناهگاه و استراحت از آن بهره می‌جویند و در فصل بهار و تابستان در محوطه اردوگاه نیمکت و میزها دیده می‌شود که سقفی بالای این میز و نیمکت است تا آفتاب و گرما کوهنوردان کوه کلکچال را اذیت نکند. همچنین در محوطه اردوگاه وسایل ورزشی برای استفاده، بوفه و آشپزخانه برای سفارش غذا و چایی و نوشیدنی موجود است.

کوه کلکچال تهران

قله کلکچال

بعداز اردوگاه مسیر قله است. یک قله فرعی وجود دارد و بعد هم قله اصلی است که به «قله کلکچال» معروف است. در مسیر قله کلکچال، گردنه، دشت و پیازچال بعد از سپری مسیر اردوگاه از بهترین جاهای دیدنی به شمار می‌رود و ادامه مسیر هم از گردنه و هم از «گردنه زین اسبی»، «پیازچال» و هم از وی قله کلکچال سمت چپ به لزون غربی، لزون شرقی، برفچال و نهایتاً به توچال می‌رسد و برعکسش سمت راست به سوزنی‌ها و در ‌آخر به دارآباد می‌رسد.

 

اگر شما هم از این کوه و زیبایی‌های مسیر کوهنوردی آن دیدن کرده‌اید، نظر و تجربه خود درباره آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن