تاریخ و تمدن

آب انبار کیش؛ محلی سنتی و گردشگری در جزیره

فهرست مطالب

سفر رفتن این فرصت را به هر شخصی می‌دهد که تجربه‌های زیادی کسب کند. همچنین سفر کردن، دانش، اطلاعات و آگاهی هرکسی را بالا می‌برد. کیش، جزیره‌ای است که علاوه‌بر جاهای تفریحی و گردشگری، مکان‌های تاریخی و سنتی زیادی در آن دیده می‌شود. یکی از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های تاریخی کیش، آب انبار است که در شمال جزیره قرار دارد. در این مطلب سری به آب انبار یکی از جاهای دیدنی کیش می‌زنیم. با من در نابرو همراه باشید.

تاریخچه آب انبار کیش

این آب انبار از دو گنبد، پنچ بادگیر ساخته شده و شیوه معماری آن به سبک یزدی است. با دیدن این آب انبار، شهر زیبای یزد برای شما کاملا یادآور می‌شود. بادگیرهای آن برای خنک کردن فضای داخلی بنا ساخته شده است. آب انبار کیش، کنار شهر تاریخی حریره و درخت سبز قرار گرفته است.

امروزه با توجه به آمدن تکنولوژی و دستگاه‌های جدید مثل دستگاه‌های آب شیرین کن، دیگر از این آب انبار استفاده نمی‌شود و درحال‌حاضر در دست تعمیر است.

آب انبار کیش

ورودی آب انبار کیش

هنگام ورود به آب انبار، در جلوی خود یک دری فلز مانند می‌بینید که از آنجا می‌توانید داخل خود آب انبار بشوید. در کنار آن می‌توانید گنبدها و پنج بادگیر زیبای آن را تماشا کنید. در حیاط آن گونه‌های جالبی از کاکتوس قرار گرفته است که زیبایی این فضا را دو چندان کرده است.

وقتی بادگیرها و گنبدهای آن را تماشا می‌کنید، نگاهتان به آسمان زیبا و آبی جزیره هم می‌افتد که همان لحظه گویی دوست دارید از آن صحنه عکس بیندازید.

آب انبار کیش

شکل و کارکرد آب انبار کیش

این آب انبار، با معماری خاصی ساخته شده است که دو گنبد به ارتفاع پنج متر و پنج بادگیر اطراف آن وجود دارد. در نگاه اول، شما جذب معماری زیبای آن می‌شوید. در بالای ورودی آب انبار، روزنه‌هایی برای متعادل ساختن هوای داخل آب انبار ایجاد شده است.


برای رفتن به آب انبار کیش کافی است که به شمال جزیره بروید. بعد از آن به سمت شهر تاریخی حریره رفته و این آب انبار، در کنار شهر تاریخی حریره و مجموعه گردشگری درخت سبز قرار گرفته است.

این روزنه‌ها به بادگیرها، جهت خنک ساختن فضای داخلی آب انبار کمک می‌کردند؛ اما امروزه دیگر چون آبی درون این آب انبار نیست، خنکی داخل آن کمتر احساس می‌شود.

آب انبار کیش

معمولا آب انبارها در مناطق خشک، کم باران و کویری ابداع شده و شیوه ساخت، فناوری آن به سایر نقاط گسترش یافته است. هنگام بارش‌های فصلی، آب حاصل از بارندگی به این مخازن هدایت شده، در آن ذخیره و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیوه کارکرد این آب انبار، به این شکل بوده که هوا از یک طرف وارد آب انبار شده و بعد از داخل شدن به برج، به قسمت پایینی منتقل داده می‌شود، سپس بعد از برخورد با آب و خنک کردن آب، از سمت دیگر برج خارج می‌شود.

آب انبار کیش

آب انبار کیش کجا است؟

برای رفتن به آب انبار کیش کافی است که به شمال جزیره بروید. بعد از آن به سمت شهر تاریخی حریره رفته و این آب انبار، در کنار شهر تاریخی حریره و مجموعه گردشگری درخت سبز قرار گرفته است. شما می‌توانید با سوارشدن تاکسی در هرجای جزیره، به این آب انبار بروید.

آب انبار کیش

چه زمانی به آب انبار کیش بروید؟

امروزه چون دیگر از آب انبار استفاده نمی‌شود، این مجموعه در دست تعمیر و ساخت است. داخل آن نمی‌توانید بروید؛ اما از فضای بیرونی آن می‌توانید استفاده کنید. همچنین در ورودی، حیاط، گنبدها و بادگیرهای آن را تماشا کنید.

آب انبار کیش

کلام آخر

بازدید از آب انبار کیش، این امکان را به هر شخصی می دهد که با معماری سنتی و ذوق هنرمندان ایرانی آشنایی پیدا کند. پیشنهاد می‌کنم اگر به جزیره کیش سفر کردید، حتما از این آب انبار دیدن فرمایید. همچنین در شب، نمای بیرونی این آب نما، خیلی زیبا با چراغ‌هایی تزیین شده است و هر آدمی را مسحور خودش می‌کند.

بعد از دیدن آب انبار، می‌توانید از مجموعه تاریخی شهر حریره و درخت سبز که در کنار آن قرار گرفته است بازدید کنید، تا لحظات و خاطره‌ای خوش را برای خودتان بسازید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام
    تلاش انسان ایرانی برای سازگار نمودن خود با طبیعت …با معماری ظریف دقیق و زیبا …نماد هویت ایرانیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن