تاریخ و تمدن

حمامی قدیمی در شهر تاریخی حریره؛ حمام تاریخی کیش

فهرست مطالب

احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید بناهای تاریخی به‌جای مانده از دوره ایلخانیان، ایلامیان، تیموریان در کدام شهرهای ایران قرار دارد. در جزیره کیش، جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های زیادی قرار گرفته است؛ اما در این جزیره کوچک و دوست داشتنی، آثار و ابینه تاریخی با قدمت بالایی هم در گوشه و کنار آن مشاهده می‌کنید. یکی از بناهای تاریخی جزیره کیش، شهر تاریخی حریره است که در آن حمام تاریخی مربوط به دوره ایلخانیان و تیموریان قرار دارد. اگر شما هم علاقه‌مندید با حمام تاریخی کیش، یکی از جاهای دیدنی کیش بیشتر آشنا شوید، در این مطلب از نابرو با من همراه شوید.

گشتی در شهر تاریخی حریره

شهر باستانی حریره در شمال جزیره کیش واقع شده است. گفته شده دوران طلایی شهر حریره، از سال 367 تا 912 هجری قمری بود. آنچه امروزه از این شهر به‌جای مانده، حجمی از معماری شهری کیش است. وسعت شهر حریره، نزدیک به 100 هکتار است. این شهر بزرگ و آباد، روزگاری پر از جمعیت و رونق بوده و اکنون فقط خرابه‌هایی از آن باقی مانده است و حمام تاریخی کیش هم در آن قرار دارد.

حمام زیبا و تاریخی

قدمت این شهر تاریخی و حمام تاریخی کیش به اوایل دوره ایلخانیان و ایلامیان برمی‌گردد. همچنین این شهر تاریخی در گذشته‌های دور، بندری مهم و مرکز ارتباطی میان هند، چین و اروپا بود. طبق نظر باستان شناسان، این شهر تاریخی حدود 800 سال قدمت دارد.

حمام تاریخی کیش

در خود خانه‌های اعیانی، بخش کارگاهی و صنعتی، درخت کهنسال و حمام تاریخی را قرار داده است. در ادامه با حمام تاریخی کیش بیشتر آشنا می‌شویم.

تاریخچه حمام تاریخی کیش

همان‌طور که گفته شد، حمام تاریخی کیش در شهر تاریخی حریره قرار گرفته و حدود 800 سال قدمت دارد. در بین قرن‌های چهارم تا نهم هجری قمری، مرکزی پر رونق و تجاری بود. در حال حاضر از این بنا، فقط خرابه‌هایی باقی مانده که مشخص نیست حمامی وجود داشته است.

حمام تاریخی کیش

معماری حمام تاریخی کیش

بنای حمام تاریخی کیش به مساحت حدود 500 متر است و شامل قسمت‌های مختلفی می‌شود. سراسر بخش شمالی حمام به پهنای پنج متر به خدمات، انبار و اتاق کارگر اختصاص دارد. سربینه و گرم‌خانه نیز در بخش جنوب حمام قرار گرفته و توسط راهرویی سرپوشیده از آن جدا می‌شود.

دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرم‌خانه، آخرین بخش از ساختمان حمام را تشکیل می‌دهند. همچنین این حمام از قلوه سنگ‌های آهکی، مرجانی و ساروچ ساخته شده است. گفته شده که حمام جدیدتر (تیموری) روی حمام قدیمی (ایلخانی) ساخته شد. دلیل آن وجود دو خزینه با اختلاف سطح یک و نیم متر است که خزینه قدیم در لایه زیرین قرار دارد و توسط خزینه جدید جدا شده است.

حمام زیبا و تاریخی

دیوارهای بیرونی این حمام تاریخی کیش تا نزدیکی عمارت اعیانی که بالای تپه‌ای مرتفع قرار دارد، پیش می‌روند و نشان دهنده این بوده که حمام متعلق به مالک منزل اعیانی و خصوصی بوده است.


در حد فاصل دریا و شهر تاریخی حریره، لوله کشی زیرزمینی قرار داشته که آب دریا به لوله‌های زیرزمینی منتقل می‌شد. بعد از آن به گرم‌خانه حمام می‌رفت و این‌گونه حمام گرم می‌شده است.

چشم انداز بنا حمام

در همان لحظه اول که وارد شهر تاریخی حریره می‌شوید، متوجه خواهید شد که در جایی با قدمت تاریخی بالایی قدم بر‌می‌دارید و بسیار شگفت‌انگیز است که این صحنه‌های زیبا را از نزدیک می‌بینید. حمام تاریخی، سمت راست خانه اعیانی قرار گرفته است.

وارد حمام که می‌شوید، سنگ‌های آهکی و مرجانی آن کامل مشخص بوده، حتی می‌توانید سنگ‌های مرجانی را از روی زمین برداشته و از نزدیک مشاهده کنید. حمام تاریخی دارای دو طبقه است. در طبقه پایین حمام قسمتی که سربینه، دوش و گرم‌خانه حمام بوده کاملا مشخص است و می‌توانید آن‌را به چشم ببینید.

حمام تاریخی کیش

در طبقه بالا حمام، کل شهر تاریخی حریره و خلیج نیلگون فارس مشخص است و نسیم خنکی، صورت و موه‌های شما را نوازش می‌دهد. طبقه بالا حمام، با دیوار و حصارهایی چوبی پوشیده شده بود؛ اما درحال حاضر فقط نرده‌ها و حصارهای چوبی کناره‌های دیوار باقی مانده و سقفی هم ندارد.

حمام زیبا و تاریخی

وقتی معماری خاص بنا این حمام را از نزدیک مشاهده می‌کنید، متوجه می‌شوید که مردم آن زمان چه میزان ثروتمند بوده و بازدید از این حمام را برای شما هیجان‌انگیزتر می‌کند.

حمام تاریخی کیش چگونه گرم می‌شد؟

در حد فاصل دریا و شهر تاریخی حریره، لوله کشی زیرزمینی قرار داشته که آب دریا به لوله‌های زیرزمینی منتقل می‌شد. بعد از آن به گرم‌خانه حمام می‌رفت و این‌گونه حمام گرم می‌شده است.

حمام تاریخی کیش

چه زمانی به حمام تاریخی کیش در شهر تاریخی حریره برویم؟

اگر قصد بازدید از این مکان را دارید، حتما دو الی سه ساعت را به بازدید از آن اختصاص بدهید تا در اطراف آن هم گشتی بزنید. ورودی به شهر تاریخی حریره کیش و حمام، برای محلیان و عموم رایگان است. بازدید از آن دارای زمان مشخصی نیست و هر زمان از روز می‌توانید به بازدید بروید.

حمام زیبا و تاریخی

بازدید در روز از این فضا، کاملا حس و حال خوبی دارد؛ چراکه در آن سکوت و آرامش را تجربه می‌کنید و همچنین خلیج نیلگون فارس را از بالای این شهر تاریخی تماشا می‌کنید. بازدید در شب نیز، به علت روشن بودن چراغ‌های رنگارنگ در اطراف آن، این مکان را به چشم اندازی زیبا تبدیل کرده است.

حمام زیبا و تاریخی

چگونه به حمام تاریخی کیش برویم؟

حمام تاریخی کیش، در شهر تاریخی حریره و در ضلع شمالی جزیره قرار گرفته است. برای رفتن به حمام، کافی است با سوار شدن به تاکسی از هر نقطه‌ای در جزیره کیش، به‌آسانی خود را به حمام تاریخی کیش برسانید. درکنار بازدید از شهر تاریخی حریره و حمام، بعد از آن می‌توانید به درخت سبز کیش رفته و با آن عکس بگیرید و با بستن پارچه یا نخ به آرزوهای خود برسید. همچنین برای رفع خستگی خود بعد از بازدید، می‌توانید به شربت‌خانه مادربزرگ بروید و ساعاتی را در آنجا استراحت کنید و شربت‌های خوشمزه مادربزرگ را نوش جان کنید.

حمام تاریخی کیش

حرف آخر

اگر شما هم علاقه‌مند به باستان شناسی و ابینه تاریخی هستید، پیشنهاد می‌کنم هر زمان که به جزیره کیش رفتید، حتما از شهر تاریخی حریره و حمام تاریخی آن دیدن کنید، تا تجربه‌ای متفاوت را برای خود بسازید. همچنین اگر تجربه بازدید از حمام تاریخی کیش را داشتید، نظرات خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن