تاریخ و تمدنطبیعت گردی

جاهای دیدنی خوزستان؛ یک طبیعت حیرت‌انگیز

فهرست مطالب

استان خوزستان یکی از اولین سکونت‌گاه‌های انسان است و از نخستین مناطق دنیا محسوب می‌شود که تمدن در آن شکل گرفت. مجاورت استان خوزستان با خلیج فارس در کنار داشتن چنین پیشینه تاریخی و فرهنگی ارزشمندی، این استان را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران تبدیل کرده است. در این مطلب نابرو سری به این استان خوزستان می‌زنیم و با جذاب‌ترین جاهای دیدنی خوزستان آشنا خواهیم شد.

1- کاخ آپادانا

کاخ آپادانا یا کاخ داریوش، 500 سال قبل از میلاد مسیح، یعنی در دوره هخامنشیان در شهر باستانی شوش ساخته شد. کاخ آپادانا به عنوان محلی اصلی سکونت داریوش یکم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما پس از آن، پادشاهان هخامنشی از آن به عنوان قصر زمستانی استفاده می‌کردند. بخش‌های مهمی از این کاخ ۲۵۰۰ ساله در حمله اسکندر به ایران ویران شد، بقایای آن در حفاری‌های ۸۰ سال پیش در منطقه شوش کشف شد و حالا ده سال است که کاخ داریوش به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

بخش‌های دیگر کاخ آپادانا تصاویری از شیر بالدار و گل نیلوفر آبی را نشان می‌دهد که هر دو از طرح‌های باستانی ایران و نماد قدرت و زایش و بالندگی هستند. کاخ آپادانا در کوران حوادث تاریخ پر فراز و نشیب ایران بارها سوخته و تخریب شده و شاید دل‌آزرده شویم زمانی که بفهمیم این تخریب‌ها، نه فقط به دستور پادشاهان و به دست سربازان در هزاره‌های گذشته، بلکه بخشی از این تخریب‌ها در سال‌های اخیر و به دست افرادی که به عنوان محقق به این منطقه وارد شدند اتفاق افتاده است.

نمونه آن تخریب بخشی از سرستون‌های این کاخ به دست ژان دیولافوا، باستان‌شناس فرانسوی است که بخش‌های جدا شده را با خود به فرانسه برد و این بخش‌ها هم‌اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند. با این حال، بازدید از این کاخ تاریخی، که بسیار مورد ظلم دست‌درازان تاریخ قرار گرفته، همچنان می‌تواند کاری ارزشمند در جهت شناخت فرهنگ و تمدن ایرانیان و به طبع آن، حفظ این میراث ارزشمند باشد.

آپادانا

در سفر بعدی خود به استان خوزستان فراموش نکنید به شهر تاریخی شوش و کاخ آپادانا نیز سر بزنید و از بقایای این بنای باشکوه ۲۵۰۰ ساله بازدید کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- رودخانه کارون

رودخانه کارون می‌تواند یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان در سفر شما باشد. کارون، با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران است. همچنین کارون تنها رودخانه کشور است که در آن کشتیرانی نیز انجام می‌شود. در بخش‌های مختلف این رودخانه پل‌ها و سدهایی احداث شده است که آن‌ها نیز به خودی خود می‌توانند بسیار جالب و دیدنی باشند.

سدهایی که در شهرستان گَتوَند، ایذه و مسجد سلیمان در مسیر رودخانه کارون ساخته شده‌اند همگی دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را به مهم‌ترین سدهای کشور تبدیل کرده است. بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز استان خوزستان و حتی بخش جنوب کشور از طریق همین سدها تامین می‌شود. بنابراین در سفر به هریک از این شهرها، بازدید از سدهای احداث شده در مسیر رودخانه کارون می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد.

همچنین در بخش‌های مختلف رودخانه کارون پل‌هایی ساخته شده است که زیبایی این رودخانه را دوچندان کرده است. از جمله این پل‌ها می‌توان به پل سیاه اشاره کرد که در سال ۱۳۰۸ و هم‌زمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران ساخته شد و در حقیقت نخستین پلی است که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است. پل سفید، پل نادری، پل کابلی و پل طبیعت از دیگر پل‌های قدیمی و البته زیبایی هستند که بر روی کارون بنا شده‌اند.

جاهای دیدنی خوزستان

بازدید از این پل‌ها، بخصوص در شب‌های زنده شهرهای استان خوزستان، با منظره بی‌نظیر رود کارون می‌تواند یکی از دل‌انگیز‌ترین تجربه‌های سفر شما به استان خوزستان باشد. بخصوص که بازار موسیقی بندری و غذاهای خیابانی جذاب و خوشمزه جنوبی نیز همیشه حوالی رودخانه کارون برپا است.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- زیگورات چُغازَنبیل

زیگورات چغازنبیل از جاهای دیدنی خوزستان و نیایشگاهی باستانی مربوط به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. زیگورات، در تمدن باستانی آسیای غرب، خود به معنای بالا رفتن به سمت آسمان است و معمولا به نیایشگاهی گفته می‌شود که از سایر نیایشگاه‌ها ارزش و جایگاهی والاتر دارد. به طور معمول زیگورات‌ها با استفاده از بهترین مصالح و بر روی بلندی تپه یا کوهی بنا می‌شدند.

زیگورات چغازنبیل نیز بر روی تپه‌ای که به شکل زنبیل بود بنا شد و از آنجایی که ساکنین این منطقه به تپه‌هایی با شکل‌های غیرطبیعی چُغا می‌گفتند این بنا به نام چغازنبیل شهرت یافت. زیگورات چغازنبیل در اصل بقایای شهری به جا مانده از ایران باستان، به نام دوراونتاش است.

تصفیه‌خانه آب چغازنبیل به عنوان نخستین تصفیه‌خانه آب جهان شناخته می‌شود. زیگورات چغازنبیل در حدود چهل سال پیش در میراث جهانی یونسکو ثبت شد و تبدیل به نخستین بنای ایرانی شد که در این فهرست جای گرفته است. چغازنبیل در حقیقت نخستین بنای مذهبی در ایران است. زیگورات چغازنبیل بین دو شهر شوش و شوشتر واقع شده است و دسترسی به آن از هر دو شهرستان میسر است.

زیگورات چغازنبیل

برای رفتن به این زیگورات از سمت شهرستان شوش، باید از سمت جنوب شرق شهر باستانی شوش وارد جاده شوش-اهواز شوید و سپس به سمت هفت تپه منحرف شوید. از سمت شهرستان شوشتر نیز با رفتن به سمت شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون می‌توانید خود را به این نیایشگاه باستانی برسانید.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- آسیاب‌های آبی دزفول

آسیاب‌های آبی دزفول از جاهای دیدنی خوزستان مجموعه‌ای از سازه‌های آبی هستند که با قدمتی ۱۵۰۰ ساله در بخش‌های مختلف رودخانه دز ساخته شده‌اند. آسیاب‌های آبی دزفول در حقیقت قدیمی‌ترین سیستم آبیاری جهان محسوب می‌شوند. نخستین بخش‌های این سازه در زمان ساسانیان ساخته شده است، و سپس در دوره‌های بعد بخش‌های دیگری به آن اضافه شدند.

سیستم این آسیاب‌ها به گونه‌ای بود که بخشی دو قسمتی و ثابت در قسمت زیرین سازه‌ها وجود داشت و بخش بالایی، یعنی بخش اصلی آسیاب به وسیله جریان آب به حرکت درمی‌آمد و گندمی که در آسیاب قرار گرفته بود با استفاده از نیروی آب آسیاب و به آرد تبدیل می‌شد. امروزه سازه‌های مربوط به دوره ساسانیان، به دلیل سیل‌های متعدد از بین رفته‌اند، اما سازه‌های مربوط به دوره صفویه و قاجاریه هم‌اکنون پابرجا هستند.

جاهای دیدنی خوزستان

برای بازدید از بخش‌های به جا مانده از آسیاب‌های آبی دزفول می‌توان به بخش جنوبی تفریحگاه ساحلی دز (در فاصله ۸۰۰ متری سد تنظیمی دزفول)، زیر پل دوم (جدید) دزفول و همچنین در نزدیکی پل قدیم دزفول رفت و به این ترتیب از این بنای باستانی هوشمندانه و با ارزش دیدن کرد.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- بقعه دانیال نبی

دانیال نبی پیامبری از نسل حضرت یعقوب بود که در حدود ۲۵۰۰ سال پیش، به همراه گروهی از یهودیان از بابل به شهر شوش مهاجرت کرد و در آنجا ساکن شد. دانیال نبی در سن ۸۲ سالگی درگذشت و جسد مومیایی شده او در همین شهر به خاک سپرده شد. در دوره سلجوقیان گنبدی بر مزار این پیامبر ساخته شد. بقعه دانیال نبی تاکنون چندین مرتبه تخریب و بازسازی شده است.

بقعه دانیال نبی

شکل امروزی بقعه شامل دو منار با ارتفاع ۱۰ متر و گنبدی به ارتفاع ۲۰ متر است که به صورت ۲۵ طبقه مضرس ساخته شده است. بقعه دانیال نبی یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر باستانی شوش است.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- قلعه شوش

قلعه شوش یک سازه آجری متعلق به دوره قاجار است که شکل بنا و همچنین مصالح به کار رفته برای ساخت این قلعه، آن را تبدیل به یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی خوزستان کرده است. در حدود ۱۲۰ سال پیش، گروهی از محققان و باستان‌شناسان فرانسوی که جهت انجام تحقیقات در سایت باستانی شوش به این منطقه وارد شده بودند طی تحقیقات خود به آثار و بقایای ارزشمندی دست یافتند.

قلعه شوش

بنای قلعه نیز به خودی خود بسیار ارزشمند است، چرا که برای ساخت آن از آجرهای کاخ آپادانا و همچنین برخی از سنگ‌های زیگورات چغازنبیل استفاده شده است. بنابراین قلعه شوش را می‌توان مجموعه‌ای بسیار ارزشمند در نظر گرفت که در سفر به استان خورزستان قطعا ارزش بازدید دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- سازه‌های آبی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای بزرگ و بی‌نظیر از چندین پل، سد، آسیاب آبی، تونل و کانال است که از دوران هخامنشیان تا ساسانیان ساخته شده‌اند. هدف از ساخت این سازه‌ها استفاده از نیروی آب جهت آبیاری، آسیاب گندم و … بوده است. از سازه‌های آبی شوشتر به عنوان بزرگترین سازه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد می‌شود.

این سازه به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. مجموعه سازه‌های آبی شوشتر شامل ۱۳ بنا است که بزرگ‌ترین و جالب‌ترین آن بخش آسیاب‌های آبی هستند. در این بخش با به کارگیری نیروی آب، گندم آسیاب و تبدیل به آرد می‌شد. قلعه سلاسل بخش دیگری از این سازه است که مرکز کنترل نهر داریون و همچنین محل زندگی والی خوزستان بود. پل بندلشکر، که در نزدیکی معبد آناهیتا (الهه آب و باروری) قرار دارد یکی از دروازه‌های شوشتر بوده است.

پل شادُروان یا بند قیصر سازه‌ای است که شاپور ساسانی پس از به اسارت گرفتن پادشاه رم او را مجبور به ساخت آن کرد. بند میزان با هدف دو شاخه کردن رود کارون ساخته شد. برج کلاه‌فرنگی که مشرف به بند میزان است با هدف نظارت بر این بند ساخته شد. نهر داریون در دوره هخامنشی و با هدف آبیاری دشت میاناب شوشتر حفر شد. پل بند شرابدار روی نهر داریون ساخته شده است.

سازه های آبی شوشتر

بند ماهی‌بازان به منظور بالا نگه داشتن سطح آب ساخته شد. بند دختر آخرین تنگه کوهستانی است که رود کارون از آن گذر می‌کند و در نهایت بند دارا بخش دیگری از این سازه‌ها است که در منطقه میاناب ساخته شده.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- دهکده زراس

دهکده زراس مجموعه‌ای فوق‌العاده زیبا از جاهای دیدنی خوزستان است که در نزدیکی دریاچه کارون سه واقع شده است. این دهکده دارای طبیعتی بسیار زیبا است. ارتفاع دهکده زراس از دریا بین ۸۴۰ تا ۱۳۴۰ متر است که باعث می‌شود چشم‌اندازی نفسگیر و بی‌نظیر در مقابل چشم گردشگران به تصویر کشیده شود.

در این منطقه گردشگران می‌توانند از دیدن منظره رود کارون، کوه‌های زاگرس، جنگل‌های بلوط، آبشارها و دشت‌های پر گل لذت ببرند. دهکده زراس علاوه بر داشتن طبیعتی زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی نیز هست که از آن جمله می‌توان به ارگ اتابکی مربوط به دوره ایلخانیان، کتیبه‌های سنگی کول فر و قلعه کژدم اشاره کرد.

زراس

9- دریاچه شط تمی

دریاچه کوهستانی تمی در مرز سه استان لرستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان واقع شده است. دریاچه شط تمی توسط کوه‌هایی احاطه شده است که تقریبا در تمام طول سال پوشیده از برف هستند. همچنین در فضای اطراف دریاچه دشت‌هایی زیبا و پهناور با پوشش گیاهی خاص وجود دارد که محل اطراق عشایر بختیاری هستند. اگر به استان خوزستان سفر کردید فراموش نکنید از این منطقه بکر و زیبا نیز دیدن کنید.

جاهای دیدنی خوزستان

10- دره کول خرسان

دره کول خرسان یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان است که در ۳۵ کیلومتری شمال دزفول واقع شده است. در بخش ابتدایی این دره نخلستانی کوچک قرار دارد و پس از آن درخت‌های سدر و کُنار است که زیبایی خود را نشان می‌دهند. علاوه بر این درختان و صخره‌های اطراف دره، تعدادی رودخانه و آبشار نیز در این منطقه وجود دارند.

اما آنچه بیش از هر چیز دیگر دره کول خرسان را برای گردشگران جالب می‌کند، آب و هوای این منطقه است که گفته می‌شود حتی در گرم‌ترین روزهای سال نیز گاهی دمای هوا در این دره به کمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و به این ترتیب آن را به تفرجگاهی آرامش‌بخش در استان خوزستان تبدیل می‌کند.

کول خرسون

برای دیدن زیبایی‌های شگفت‌انگیز و دیدنی ایران بازدید از جاهای دیدنی خوزستان را از دست ندهید. به نابرو بگویید شما کدام جاذبه را از نزدیک دیده‌اید؟

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

    1. بله دوست عزیز، روستای صراخیه هم یکی از جاهای دیدنی خوزستان هست.
      اگر تجربه سفر به این روستا رو دارید یا خودتون ساکن اون هستید ممنون میشیم زیر همین پست تجربه‌های خودتون رو با ما درمیون بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن