تاریخ و تمدن

کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز؛ مامن مسافران در دوره صفویه

فهرست مطالب

در گذشت زمان و مسافرت‌هایی از جنس تاریخ کاروانسراها بهترین اماکن برای استراحت و گذران روزها یا حتی ساعت‌هایی برای تجدید‌قوا و رسیدگی به وضعیت کاروان و علوفه‌ی دام‌ بودند. این اماکن همیشه امنیت بالایی داشتند و توسط برجک‌هایی که در هر گوشه‌ کاروانسرا قرار گرفته بود، محافظت می‌شدند. کاروانسرای صفوی خسروشاهی یکی از همین کاروانسراهاست که در غرب خسروشهر و پانصد متری جاده‌ تبریز-آذرشهر قرار گرفته است. اگر می‌خواهید با این مکان تاریخی، قدیمی و زیبا که یکی از جاذبه های گردشگری تبریز است، آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید.

کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز

نگاهی به زیبایی‌های کاروانسرای صفوی خسروشاهی

شکل و معماری خاص کاروانسرای صفوی خسروشاهی با دیواره‌ها و برجک‌های کاهگلی نشانه قدمت بالای بنا هستند. قدمت این کاروانسرا به دوران صفویه بازمی‌گردد. در گذشته این محل از امنیت خوبی برخوردار بود و مردم در مسیر سفر‌های خود، برای حفاظت جان یا اموال و جلوگیری از غارت راه‌زنان به این کاروانسرا پناه می‌بردند.

طبیعت گردی حوالی کاروانسرا

جالب است بدانید برجک‌هایی که در کاروانسرای صفوی خسروشاهی وجود دارد، از لحاظ ساختار معماری به برج‌های داخلی شهرخسروشهر شباهت بسیار زیادی دارد.


این مکان به علت داشتن سایه‌ساری، هوای مناسب و طبیعت سرسبز در همه فصول به جز روزهای سرد زمستان، پذیرای گردشگران و تاریخ دوستان است.

یکی از برجک‌های این کاروانسرا به علت رسیدگی کم و عدم توجه کافی، به طور کامل تخریب شده است. دو تا از برجک‌ها هم چند درصدی تخریب شده‌اند و درحال‌حاضر فقط یکی از برجک‌ها سالم و پابرجاست. همچنین دیواره‌های کاروانسرای صفوی خسروشهر در بخش شرقی و شمالی سالم مانده و در بخش جنوبی و غربی تا حدودی تخریب شده‌اند.

امکانات کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز

بنابراین درمجموع باید گفت این کاروانسرا علی‌رغم شکوه و زیبایی زیادی که در دوره فعالیت خود داشته، حالا آسیب‌های قابل توجهی داده است.

مسیرهای دسترسی به کاروانسرای صفوی خسروشاهی

برای آشنا شدن با این منطقه، تجربه حضور در کاروانسرایی با این قدمت و بازدید از معماری تاریخی آن دو مسیر پیش روی شما قرار دارد.

در مسیر اول شما به راحتی می‌توانید بعد عبور از شهر تبریز، وارد اتوبان و جاده آذرشهر شوید. بعد از پشت سر گذاشتن پلیس‌راه، دویست متر بالاتر از ورودی خسروشهر از باید جاده‌ خاکی بگذرید. سپس از میان باغ‌ها، زمین‌های کشاورزی و ویلا‌های تازه‌تاسیس عبور کرده و به این کاروانسرا برسید.

کوه های اطراف کاروانسرا

اما درصورتی‌که تصمیم دارید سفری مملو از خاطره داشته و از تمام اماکن تاریخی منطقه دیدن کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم مسیر دوم را انتخاب کنید.

در این مسیر بعد عبور از تبریز، وارد جاده‌ آذرشهر شوید. قبل رسیدن به پلیس‌راه وارد جاده‌ شهر جدید‌ سهند شده و از کنار گذر به شهر اسکو بروید.

کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز

شما می‌توانید پس از بازدید از این شهر و جاذبه‌های بی‌نظیر آن از خروجی غربی، شهر را به سوی خسروشهر ترک کنید. در ادامه مسیر می‌توانید پس از لذت تماشای طبیعت زیبا و اماکن تاریخی خسروشهر، از سمت خروجی شمال‌غربی آن وارد جاده‌ دسترسی خاکی شوید. انتها‌ی این جاده شمارا به این کاروانسرای صفوی خسروشاهی خواهد رساند.

کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز

بهترین فصل بازدید از کاروانسرا چه زمانی است؟

این مکان به علت داشتن سایه‌ساری، هوای مناسب و طبیعت سرسبز در همه فصول به جز روزهای سرد زمستان، پذیرای گردشگران و تاریخ دوستان است.

اما باید اعتراف کنم این کاروانسرا در فصل بهار و به ویژه اواخر اردیبهشت ماه زیبایی‌های خاص خودش را دارد.

کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز

درختان میوه و شکوفه‌های رنگی که در اطراف آن‌ها هستند،  نسیم خنک و لطیف و وجود باغ‌ها و درختانی سربه‌فلک کشیده که کاروانسرای صفوی خسروشاهی را احاطه کرده‌اند، این مکان را به جز حس‌وحال تاریخی به بهترین مکان برای تفرج و کمپ کردن تبدیل کرده‌است.

بناهای تاریخی و قدیمی حوالی کاروانسرا

کاروانسرای صفوی خسروشاهی، جایی برای استراحت و تفریح

این کاروانسرا به خاطر احاطه شدن توسط سازه‌های جدید از دید عموم مخفی مانده و در عین خلوت بودن، فقط ساکنین محلی ساعت‌ها یک‌بار از آنجا عبور می‌کنند.

جاذبه های کاروانسرای صفوی خسروشاهی تبریز

به همین دلیل این منطقه حوالی کاروانسرای صفوی خسروشاهی بهترین مکان برای اتراق کردن و گذران ساعت‌ها استراحت و آرامش است. اگر شما هم از این کاروانسرای تاریخی دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن