آیین و زیارت

مسجد جامع خرمشهر نماد غیرت در قلب مقاومت

فهرست مطالب

هنگامی که در خرمشهر قدم می‌زنید یا به گشت‌وگذار می‌پردازید، ناخودآگاه تصویری از جنگ در ذهنتان نقش می‌بندد. خانه‌هایی را می‌بینید که هنوز هم اثر گلوله را در خود دارند و غیور مردمانی که هنوز هم در چنین خانه‌هایی زندگی می‌کنند. حس غریبی است که شاید در کمتر شهری آن را لمس کرده باشید. به هرکسی که نگاه می‌کنید، به دنبال قصه‌ای از جنگ و دلاوری هستید و به هر گوشه که چشم می‌اندازید، آثاری از حجوم بی‌رحمانه به یک ملت را نظاره می‌کنید. کنار همه این دیدنی‌های باقی مانده از جنگ ایران و عراق، مسجدی وجود دارد که نماد مقاومت این شهر است، مسجد جامع خرمشهر. برای آشنایی بیشتر با این مسجد که یکی از مکان های دیدنی خوزستان است، با من در نابرو همراه باشید.

یادی از جنگ تحمیلی

مسجد جامع خرمشهر از دیرباز مورد توجه مردم بوده و یکی از دلایل آن هم نزدیکی به بازارهای اصلی شهر همچون بازار سیف و صفا (بازار بزرگ صناف) است. کنار موقعیت مکانی مناسب و نزدیکی به رود کارون، چیزی که آن را خاص‌تر می‌کند، نقش برجسته آن در طول جنگ تحمیلی است.

این اثر در سال 1390 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید تا نامش همیشه جاوید بماند. داخل مسجد هم بسیار ساده و بی‌آلایش است و فضای متفاوتی نسبت مساجد دیگر دارد، چرا که با ورود به آن شاهد تصاویری از مقاومت و رشادت زنان و مردان این ناحیه خواهید بود که بر دیوار مسجد نقش بسته‌اند. این نقاشی‌های زیبا متاسفانه در حال نابودی هستند؛ اما در این حالت هم ارزش بسیار زیادی دارند و از دیدنشان لذت خواهید برد.

جاذبه های مسجد جامع خرمشهر

تاریخچه مسجد جامع خرمشهر

این مسجد نامی، حدود 120 سال قدمت دارد، اما سازنده آن به طور دقیق مشخص نیست. خرمشهر عمر زیادی دارد و آن را پایتخت پادشاهی میشان می‌دادند و قدمتش را به زمان اسکندر مقدونی و گاهی به قرن دوم پیش از میلاد مسیح نسبت می‌دهند.


مسجد جامع خرمشهر بنایی آجری است که دو گلدسته با ارتفاع 28 متر از زمین، و دو گنبد بزرگ و کوچک دارد که گنبد بزرگ و همچنین گلدسته‌ها با کاشی‌های زیبای معرق تزیین شده‌اند.

همچنین این منطقه در گذشته‌ای نه چندان دور، رونق بیشتری داشت و بازرگانان زیادی به خصوص از کشورهای مسلمان برای تجارت به این شهر می‌آمدند. از همین رو، چنین مسجدی برای تجمع مسلمانان و رفاه ایشان ساخته شده بود.

به دلیل نزدیکی به رود کارون یا همان نهر چاسبی، این مسجد را با نام «مسجد لب شاخه» هم می‌شناختند. مسجد جامع خرمشهر به خاطر این که نزدیک شلمچه قرار داشت، یکی از اولین نقاطی بود که در سال 1359 توسط رژیم بعثی عراق به تصرف درآمد، اما در سال 1361، خرمشهر آزاد شد. اما حتی پیش از اشغال، مردم و نیروهای مسلح در جنگ تن به تن با ارتش عراق از این مسجد به عنوان بیمارستان و ستاد عملیات استفاده می‌کردند. این مکان یادآور نام‌هایی چون بهروز مرادی، محمد جهان‌آرا و… است که رشادت بسیاری در طول جنگ به خرج دادند.

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر در طول زمان دچار تغییراتی شده است، برای مثال در سال 1384، قسمت جدیدی از ضلع غربی به آن اضافه شده و ساختار آن را تغییر داده است. این بنای تاریخی در جنگ آسیب بسیاری دید و حدود 40 درصد از آن تخریب شد.

دو گلدسته زیبایش کاملا از بین رفت و توپ‌های دشمن باعث شدند گنبدش هم آسیب جدی ببیند. به دلیل اهمیت بالایی که مسجد جامع خرمشهر برای مردم این شهر دارد، اقداماتی برای بازسازی آن صورت گرفته و زمین‌های مجاور هم خریداری شده و به شکل مهمانسرا و محل تجاری درآمده‌اند، ولی شاید هنوز هم جای زیادی برای مرمت آن وجود داشته باشد.

مسجد جامع خرمشهر

معماری مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر بنایی آجری است که دو گلدسته با ارتفاع 28 متر از زمین، و دو گنبد بزرگ و کوچک دارد که گنبد بزرگ و همچنین گلدسته‌ها با کاشی‌های زیبای معرق تزیین شده‌اند. به طور کلی، مصالحی که در این مسجد به کار رفته شامل آجر، خشت و تیرهای چوبی از جنس چوب چندل می‌شود.

جالب است بدانید که این چوب‌ها از آفریقا آورده می‌شدند و اکثرا در ساخت کشتی و سقف بناها به کار می‌رفتند. به علاوه، حدود هزار متر مربع آیات خشتی و 770 مترمربع کاشی معرق هم در این بنای زیبا به کار رفته است.

پنجره‌های متعدد این مسجد باعث شده در همه ساعات روز داخل مسجد مملو از نور طبیعی باشد. این نور خود باعث زیبایی بیشتر فضای داخلی مسجد شده و حس بسیار آرامبخشی در محیط ایجاد کرده است.

تقاشی‌هایی که روی دیوارهای این مسجد نقش بسته‌اند، همگی یادآور روزهای جنگ تحمیلی هستند. به همین دلیل با ورود به این مسجد کنار پیدا کردن حس معنوی، ممکن است تصور کنید وارد یک موزه از جنگ تحمیلی شده‌اید.

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر کجاست؟

مسجد جامع خرمشهر در استان خوزستان، خرمشهر و در خیابان چاسبی قرار گرفته است. برای بازدید از این مسجد می‌توانید از طریق هواپیما خود را به نزدیک‌ترین شهر برسانید و از آن جا با وسایل نقلیه عمومی به این شهر سفر کنید. همچنین می‌توانید از طریق اتوبوس و یا قطار به طور مستقیم به خرمشهر بروید. فاصله خرمشهر تا شهر اهواز حدود 129 کیلومتر و تا دزفول 268 کیلومتر است.

گشتی در خرمشهر

درست روبه‌روی مسجد، یک فلافلی کوچک وجود دارد که فلافل‌ها و سمبوسه‌های خیلی خوشمزه‌ای می‌فروشد. می‌توانید در کنار بازدید از مسجد جامع خرمشهر، سری هم به این فلافل‌فروشی بزنید. همچنین به یاد داشته باشید که خرمشهر آسیب زیادی از جنگ دیده است و بازدید شما از جاذبه‌های آن و یا خرید از فروشگاه‌های آن می‌تواند کمک بزرگی به این مردم رنج‌دیده و توسعه گردشگری این منطقه باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن