طبیعت گردی

روستای خرقه فارس؛ روستایی در چند طبقه

فهرست مطالب

روستاهای هدف گردشگری نقش خود در گردشگری را به خوبی ایفا می‌کنند و به مقاصدی پرمخاطب تبدیل شده‌اند. با وجود اینکه در چند سال گذشته تلاش بسیاری برای معرفی این جاذبه‌ها شده است؛ اما هنوز هم مکان‌های ناشناخته بسیاری در اطراف شهرها وجود دارد که می‌توانند با توسعه زیر ساخت‌ها، مکانی برای تجدید قوای روحی و روانی مردم شهرنشین را فراهم کنند. با من در نابرو همراه باشید تا یکی از زیباترین روستاهای استان فارس را معرفی ‌کنم. روستایی که پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد. این روستا به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و اقلیمی به بهشت فیروز آباد مشهور است. می‌خواهیم با روستای خرقه فیروزآباد از جاهای دیدنی فارس آشنا شویم.

موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی به روستای خرقه

روستای خرقه از توابع بخش مرکزی و دهستان احمد آباد شهرستان فیروزآباد است و در استان فارس قرار دارد. این روستا که به بهشت فیروز آباد شهرت دارد، در دامنه کوه احمد آباد واقع شده و شامل جاذبه‌هایی همچون تنگ خرقه، قلعه خرقه، آبشار تنگ خرقه، چشمه خرقه و بقعه امام‌زاده خرقه است.

تنگ خرقه در 95 کیلومتری جنوب شیراز و در مسیر شاهراه ارتباطی بنادر خلیج فارس واقع شده. برای دسترسی به روستای خرقه باید مسیر فیروزآباد به سمت فراشبند را طی کنید. بعد از طی مسافتی در حدود 20 کیلومتر به این روستا می‌رسید. روستا در ابتدای مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم قرار دارد و در دامنه یکی از همین کوه‌‌ها قرار گرفته است.

شیب جاده و فرم زمین به‌گونه‌ای است که جاده را از بالا به شکل ماری در هم تنیده می‌بینید و به شما اجازه سرعت گرفتن نمی‌دهد. این مساله باعث می‌شود به جزییات جاده بیشتر دقت کنید و زیبایی آن را بهتر درک کنید.پشت یکی از همین پیچ‌ها، روستای خرقه در سمت راست جاده و در ارتفاعی پایین‌تر از سطح جاده واقع شده است.

روستای خرقه فارس

خصوصیات منحصر‌به‌فرد روستای خرقه

همان‌طور که گفته شد، این روستا در دامنه کوه واقع شده و به نوعی روستایی پلکانی محسوب می‌شود. قرار گرفتن در محیطی کوهستانی از یک طرف و وجود چشمه‌های فراوان از طرف دیگر، آب و هوایی متفاوت از سایر مناطق همجوار را به آن اختصاص داده است.


وسایل زیادی با خود به همراه نداشته باشید، همه چیز در روستا وجود دارد. خودتان باشید، دوربینتان و کفش و لباس مناسب. یک فلاسک چای و دیگر هیچ، تنها از طبیعت لذت ببرید.

اولین چیزی که از دور دست مشاهده می‌کنید، مزارع و شالیزارهای برنجی است که به‌صورت پلکانی در پای کوه و سطحی پایین‌تر از جاده واقع شده. اگر در فصل مناسب به این مکان سفر کنید، سرسبزی این شالیزارها، نشاطی دوچندان به مناظر می‌دهد. برای ورود به روستای خرقه باید از پلی عبور کنید که روی رودخانه‌ای قرار دارد. این رود از قسمت پایینی روستا عبور می‌کند.

جاذبه‌های روستای خرقه فیروزآباد

نخستین چیزی که در ورودی روستا نظر شما را جلب می‌کند، امام‌زاده‌ای است با نام امام‌زاده داوود یا امام‌زاده خرقه یا داوود فهلوی.

سید داوود فهلوی از مریدان شیخ ابواسحاق کازرونی یا شیخ مرشد بود. او نیز خود از مریدان ابن خفیف شیرازی بود. سید داوود در زمان شیخ مرشد نمی‌زیست؛ اما با او ارتباط قلبی داشته و خرقه درویشی او به سید داوود رسیده. هم‌اینک این خرقه در همان روستا و در دست نوادگان او است؛ اما کسی از آن خبر ندارد. وجه تسمیه نام این روستا نیز به همین دلیل است.

معماری این بنا که شاخص‌ترین بنای روستا بوده، بسیار حائز اهمیت است. طراحی آن به‌گونه‌ای است که یادآور معماری قبل از اسلام بوده و ممکن است، قبلا در این مکان چهار طاقی ساسانی وجود داشته که بعد از گذر زمان تغییر کاربری داده.

روستای خرقه فارس

دور تا دور حیاط امام‌زاده قبلا اتاق‌هایی وجود داشته که از آن برای چله نشینی و سیر سلوک مریدان سید داوود استفاده می‌شده؛ اما امروزه به مخروبه‌ای تبدیل شده است. با آن‌که چیزی از آن باقی نمانده، یادآور زیباییش در گذشته است و دیدن آن خالی از لطف نیست. همچنین لوکیشن مناسبی جهت عکاسی برای گردشگران ایجاد کرده.

بنای آرامگاه در سه طبقه، ابتدا چهار ضلعی، سپس شش ضلعی و در نهایت به گنبد مدور تبدیل می‌شود که یادآور بنای مسجد الاقصی در فلسطین است. بنا از درون تزییناتی ندارد و به گچ بری‌های ساده خلاصه می‌شود. یک سنگ قبر بسیار قدیمی و نفیس هم در گوشه آن قرار دارد که با خط نوشته‌هایی از آیات قرآن تزیین شده است.

امام‌زاده را از ابعاد مختلفی مانند سبک معماری منحصر‌به‌فرد امام‌زاده، کاربری حجره‌های مخروبه پیرامون آن، شیوه‌های خاکسپاری و تاثیر رسوم و عقاید مردم بر قبرستان‌های پیرامون، خط نوشته و کتیبه‌ها در سنگ قبرها، اندیشه نگاری در المان‌ها و مدل‌های به کار رفته در طراحی قبور به ویژه نمادهای قومی و عشیره‌ای و گل و گیاه می‌توان مورد بازدید قرار داد.

روستای خرقه چندان بزرگ نیست و جز چند خانه و درختان تنومند قدیمی و باغات و مزارع و شالیزارها چیز دیگری نمی‌بینید. چند درخت سرو کوهی قدیمی و تنومند در اطراف روستا از دوردست، نشان از آبادانی و زندگی در روستا می‌دهند. روستا جمعیتی کمتر از 150 نفر و 30 خانوار دارد. در فصل برداشت برنج و شالی‌کوبی، روستای خرقه جنب و جوش دیگری دارد و دیدن آن به همه توصیه می‌شود.

مردان و زنان در کنار هم به برداشت محصول کمک می‌کنند. سپس محصولات برنج را در زمینی، پشت امام‌زاده پاک کرده و پهن می‌کنند. سپس آن را به کارگاه‌های مخصوصی ارجاع می‌دهند تا برنج را از غلافش که به آن شلتوک می‌گویند جدا کنند.

روستای خرقه فارس

آبشار خرقه و تنگ خرقه

تنگ خرقه، دره‌ای سبز و خرم است که پوشش جنگلی زیبا و چشمه سارهای فراوان و باغات پر محصول دارد. به همین جهت، به یکی از گردشگاه‌های اطراف فیروزآباد تبدیل شده است. علاوه بر این وجود امام‌زاده خرقه، به این مکان جنبه زیارتی و مذهبی نیز داده است.

قبل از رسیدن به روستای خرقه و در مسیر، کنار جاده آبشاری موسوم به آبشار خرقه وجود دارد که مردم منطقه را به پای خود می‌کشد و از جذابیت خاصی در منطقه برخوردار است.

بالای کوه نیز قلعه‌ای موسوم به قلعه خرقه وجود دارد که آن نیز به نوبه خود در جذب باستان شناسان و ایران‌گردان موثر است.

بهترین زمان برای سفر به روستای خرقه

بهترین زمان سفر به این منطقه اوایل بهار است که طبیعت جانی دوباره گرفته و همه جا سرسبز شده. پرنده‌ها جنب و جوش بیشتری دارند و آب رودخانه و چشمه‌سارها دوچندان می‌شود.

اما فصل پاییز هزار رنگ نیز در این منطقه خالی از لطف نیست. پاییز همزمان می‌شود با برداشت محصولات شالیزارها و برگ‌ریزان درختان که خود موقیعتی مناسب برای علاقه‌مندان به عکاسی ایجاد می‎کند.

ملزومات سفر به روستای خرقه فیروزآباد

وسایل زیادی با خود به همراه نداشته باشید، همه چیز در روستا وجود دارد. خودتان باشید، دوربینتان و کفش و لباس مناسب. یک فلاسک چای و دیگر هیچ، تنها از طبیعت لذت ببرید.

سخن آخر با شما همراهان

ایران کشوری وسیع و پهناور با طبیعت و فرهنگی غنی و پر بار است. بیایید با کشف مناطق بکر علاوه بر ارضای حس زیبایی‌شناسی خود به اقتصاد مردم محلی کمک کنیم. با این کار آن‌ها به دلایل اقتصادی و نبود امکانات مجبور به ترک روستاها و هجوم به شهرها نمی‌شوند.

همچنین با حس طبیعت دوستی خود مانع از تخریب فضاهای بکر شویم تا این مناطق را برای همیشه در کنار خود حفظ کنیم. اگر شما نیز از این منطقه دیدن کرده‌اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن