بازارگردی

معرفی بازار خیام ارومیه؛ جایی برای بازارگردی، شکم‌گردی و تفریح

فهرست مطالب

بازار خیام جنوبی ارومیه یکی از شلوغ‌ترین بازارهای ارومیه است. گرچه این بازار در مناطق مرکزی ارومیه واقع شده، اما عبور وسایل نقلیه از میان آن ممنوع است. بازار خیام از طرفی به خیابان بزرگ امام، یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین خیابان‌های ارومیه، وصل می‌شود. روبه‌روی آن هم خیابان خیام شمالی واقع شده است. خیابان خیام شمالی، مرکز فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی و مطب پزشکان است. با من در نابرو همراه شوید تا سری به مکان های دیدنی ارومیه بزنیم. تست

نحوه دسترسی به بازار

از طرف میدان ایالت که به طرف خیابان امام می‌روید، اولین خیابان سمت راست شما خیام جنوبی و سمت چپ خیام شمالی است. بد نیست بدانید خیابان امام اصلی‌ترین خیابان ارومیه محسوب می‌شود که به میدان امام یا همان مرکز منتهی می‌شود. از اصلی‌ترین خیابان‌های که به خیابان امام منتهی می‌شود خیام جنوبی، خیام شمالی، سرداران و عطایی هستند.

دیدن های بازار خیام ارومیه

بازار خیام جنوبی

خیام جنوبی یکی از مشهورترین و شلوغ‌ترین خیابان‌های ارومیه است. در این خیابان عبور ماشین‌ یا موتور ممنوع بوده و افراد فقط می‌توانند بدون وسیله نقلیه وارد آنجا شوند. کف خیابان از سنگ‌‌فرش‌های زیبایی پوشیده شده که چشم‌نوازی این خیابان را دوچندان می‌کند. مسیر پیاده‌رو پهن و سنگفرش‌های زیبای بازار خیام جنوبی باعث شده مردم در طول روزهای هفته به این خیابان بیایند و از قدم زدن و بازار گردی در آن لذت ببرند.


بیشتر کافه‌ها و رستوران‌ها در خیام جنوبی واقع شده‌اند. اوایل بازار خیام جنوبی در هر دو طرف تعداد زیادی آبمیوه‌فروشی وجود دارد که انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم مناسب هر فصل را دارند.

ابتدای خیام جنوبی پر است از آبمیوه‌فروشی‌های مختلف. البته این آبمیوه‌فروشی‌ها در زمستان به کار دیگری مشغول هستند. گردشگران می‌توانند در زمستان اینجا لبو، باقالا و نوشیدنی‌های گرم بخورند. علاوه‌بر آبمیوه‌فروشی‌ها، دست‌فروشان زیادی هم به فروش همین خوردنی‌ها مشغول هستند. با وجود حس‌وحال دوست‌داشتنی این بخش، کافه‌ها برای نشستن و گرم شدن جای مناسب‌تری است.

کمی جلوتر که بروید، فروشگاه‌های لباس مردانه، زنانه و بوتیک‌های مختلفی را خواهید دید که اکثر پوشاک آن‌ها از اجناس ترکیه است. در این قسمت بین بوتیک‌ها، کافه‌ها و دنرفروشی‌هایی نیز وجود دارد و برای افرادی که به بازارگردی مشغول‌اند، جای مناسبی برای دمی استراحت و نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه گرم است.

بازار خیام ارومیه

در نیمه راه خیام جنوبی، سمت چپ یک کوچه وجود دارد که از 100 متری آن بوی قهوه به مشام می‌رسد؛ چراکه یک قهوه فروشی ناب سال‌هاست در این کوچه فعالیت می‌کند. این قهوه فروشی درواقع دو مغازه است؛ یکی برای سفارش قهوه و یکی دیگر برای نشستن و نوشیدن قهوه در نظر گرفته شده است.

تمام قهوه‌های این مغازه‌ را خود مسئولان آن آسیاب می‌کنند و طرز تهیه قهوه را نیز به مشتریان می‌گویند. اینجا بهترین و خوش طعم‌ترین قهوه‌ها ارومیه را دارد.

کلیسای ننه مریم در خیام جنوبی

روبه‌ر‌وی این کوچه کلیسای ننه مریم واقع شده که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای ایران و جهان است. کلیسای ننه مریم بسیار دیدنی بوده و هر هفته مسیحیان زیادی برای عبادت به آنجا می‌روند. بسیاری از افرادی هم که مسیحی نیستند به آنجا می‌روند و از زیبایی‌های این کلیسا دیدن می‌کنند.

دیدنی های بازار خیام ارومیه

در بازا خیام جنوبی چندین پاساژ بزرگ وجود دارد. پاساژهایی مانند نقره فروشی، پوشاک و لوازم کادویی. انتهای خیام جنوبی به فلکه جهاد منتهی می‌شود و خیابان در این مسیر سنگ‌فرش است؛ اما با این تفاوت که ماشین‌ها اجازه عبور دارند.

بازار خیام شمالی

خیابان خیام شمالی دقیقا روبه‌روی خیام جنوبی قرار دارد. این خیابان مرکز تجهیزات پزشکی، داروخانه و مطب اکثر پزشکان ارومیه است. در این خیابان چندین ساختمان پزشکان وجود دارد که هر روز مردم زیادی به ویژه از شهرهای اطراف به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

در سراسر خیابان بازار خیام شمالی جای پارک ماشین وجود دارد که به وسیله پارک‌بانان مدیریت می‌شود. همچنین در کوچه‌های آن پارکینگ‌های زیادی وجود دارد و مشکلی برای جای پارک وجود نخواهد داشت.

بازار خیام ارومیه

انتهای این خیابان آزمایشگاه‌های خصوصی زیادی هم وجود دارد.

کافه‌ها و رستوران‌های بازار خیام ارومیه

بیشتر کافه‌ها و رستوران‌ها در خیام جنوبی واقع شده‌اند. اوایل بازار خیام جنوبی در هر دو طرف تعداد زیادی آبمیوه‌فروشی وجود دارد که انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم مناسب هر فصل را دارند.

در ادامه گردش در بازار خیام تعداد زیادی دنرفروشی خواهید دید. دنر همان کباب ترکی است که از گوشت مرغ و گوشت گاو با روش‌های مخصوص درست می‌شود. از معروف‌ترین دنرفروشی‌‌های بازار خیام می‌توان به دنری یوسف اشاره کرد که بین مردم شهر از همه معروف‌تر و محبوب‌تر است.

بازار خیام ارومیه

در بازار خیام جنوبی چندین کافه مانند هم وجود دارد که به اختصار هریک را معرفی خواهم کرد.

کافه میلان در طبقه فوقانی پوشاک فروشی کویک قرار داشته و دیوار کافه از جنس شیشه است. شما می‌توانید هنگام نشستن در کافه، منظره بازار خیام را تماشا کنید. کافه آکواریوم هم کافه دیگری است که در کوچه روبه‌روی کلیسا  قرار دارد. این کافه یک طبقه زیرزمین است. تمام دیوارها و محل نشستن کافه از آکواریوم تشکیل شده و از انواع ماهی و جانوران آبزی پر است.

بازار خیام ارومیه

کافه نورا هم یک کافه دیگر است که انتهای بازار خیام جنوبی قرار داشته و محیطی بسیار دلنشین و با نور کم دارد. قابل ذکر است که قیمت منوهای خیام جنوبی نسبت به کافه‌های دیگر تبریز مناسب‌تر است.

همچنین یک رستوران سنتی در این منطقه وجود دارد که برای صبحانه، ناهار و شام می‌توانید به آن مراجعه کنید.

در کل بازار خیام جنوبی خیابانی بسیار خوب برای قدم زدن، بازارگردی و تفریح است. مردم ارومیه و همچنین دانشجویان زیادی هر روزه برای گذراندن وقت و خرید به آنجا می‌روند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن