طبیعت گردی

پارک جنگلی خرگوش دره تهران؛ پاتوق خانواده‌ها برای آخر هفته

فهرست مطالب

تهران پارک‌های متفاوتی دارد که در جای‌جای‌ آن جاخوش کرده‌اند. پارک‌های کوچ و بزرگی که پاتوق همیشگی خانواده‌های تهرانی برای دمی آرامش هستند. در این گزارش به معرفی یکی از همین پارک‌های محبوب پرداخته‌ام. این پارک از پارک‌های جنگلی غرب تهراه به‌شمار می‌آید. اگر شما هم عاشق پیک‌نیک‌های آخر هفته در طبیعت هستید، برای شناخت بیشتر پارک جنگلی خرگوش دره و  دیدنی‌های تهران، با من در نابرو هم قدم شوید.

کمی بیشتر درباره پارک جنگلی خرگوش دره

این پارک جنگلی با مساحتی بیش از 800 هزار مترمربع در جوار پارک جنگلی چیتگر واقع شده است. خرگوش دره جزو کمربند سبز شهر تهران و یکی از ریه‌های تنفسی آن محسوب می‌شود. در دهه 40  محوطه‌های بزرگی را برای نهال‌کاری در تهران قرار دادند تا به تصفیه هوای شهر کمک کنند.

بعد از حدود 50 سال زمین‌های بزرگی که در نظر گرفته بودند، تبدیل به پارک‌های زیبا و پراز درخت شده است. پارک جنگلی خرگوش دره یکی از آن‌هاست. این پارک با طبیعت بسیارزیبای خود هر روز و به‌ویژه آخر هفته‌ها میزبان بسیاری از طبیعت‌دوستان است.

پارک جنگلی خرگوش دره تهران؛

مکان‌یابی پارک جنگلی خرگوش دره

این پارک در منطقه 22 شهرداری تهران و روبه‌روی درب اصلی ورزشگاه آزادی و آزادراه‌های تهران_کرج و آزادگان واقع شده است. پارک جنگلی خرگوش دره به‌صورت رسمی در سال 1343 تاسیس شد. پوشش گیاهی این مجموعه بیشتر از درختان کاج، سرو، اقاقیا و زبان گنجشک تشکیل شده است که به‌صورت منظم و خط‌کشی شده کنار هم قرار گرفته‌اند.


همچنین درصورتی‌که از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، بزرگراه تهران را به سمت کرج ادامه دهید و از خروجی بلوار چوگان (ورودی اصلی ورشگاه آزادی) وارد شوید تا به پارک برسید.

همچنین در فضای خالی بین درختان این پارک آلاچیق، سرویس بهداشتی، سکو برای نشستن، بازی کردن و چادر زدن درنظر گرفته شده است. زمین بازی برای کودکان و زمین ورزش نیز در خرگوش دره وجود دارد؛ اما تعداد این امکانات کم است. نکته بسیار جالب درباره این پارک آن است که خرگوش دره کاملا خلوت بوده و می‌توانید به آرامش دل خواه خود دست پیدا کنید؛ چراکه این پارک نسبت به چیتگر و سایر پارک‌های جنگلی پایتخت کمتر شناخته شده است. البته گه‌گاهی تنها صدای هواپیما یا قطاری که ریلش در نزدیکی همان پارک قرار دارد، ممکن است سکوت طبیعی و زیبای پارک را بشکند.

پارک جنگلی خرگوش دره تهران

امکانات و روایتی عجیب از پارک جنگلی خرگوش دره

بوستان خرگوش دره در حدود 12 هکتار مساحت دارد  و به منظور اسکان موقت مسافرانی که از غرب کشور به تهران می‌آیند یا خارج می‌شوند و همین‌طور استراحت تماشاگران فوتبال احداث شده است. در سال 1386 قطع حدود 5000 درخت از این پارک، به‌منظور اتصال اتوبان آزادگان به شهید همت، باعث ایجاد تنش بسیاری میان دوستداران محیط زیست و شهرداری تهران شده بود.

با اجرای عملیات مرمت و رسیدگی ویژه به فضای سبز، اداره فضای سبز حوزه معاونت امور شهری و محیط زیست منطقه ۲۲ با هدف حفظ و نگهداری فضای سبز موجود در محدوده شمال غرب پایتخت، در بوستان جنگلی خرگوش دره اقداماتی انجام داد. عملیات مرمت جوی‌ها و پشته‌های موجود و حذف کنده، سرگل، تنه جوش و پاجوش از جمله اقدامات صورت گرفته هستند که در راستای نگهداری از فضای سبز موجود انجام شده است.

پارک جنگلی خرگوش دره تهران

راه دسترسی به پارک جنگلی خرگوش دره تهران

تهران، شمال اتوبان تهران- کرج، پس‌از بلوار غربی استادیوم آزادی. این آدرسی است که با آن به پارک می‌رسید. برای دسترسی به پارک جنگلی خرگوش دره می‌توانید از ایستگاه مترو چیتگر واقع در خط ۵ مترو تهران-کرج استفاده کنید.

پارک جنگلی خرگوش دره تهران

البته فاصله این ایستگاه تا پارک موردنظر کمی زیاد است و باید از تاکسی یا اتوبوس‌های پایانه مترو استفاده کنید. همچنین درصورتی‌که از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، بزرگراه تهران را به سمت کرج ادامه دهید و از خروجی بلوار چوگان (ورودی اصلی ورشگاه آزادی) وارد شوید تا به پارک برسید.

درضمن نگران جای پارک نباشید. خلوتی این پارک می‌تواند، خیال شما را این بابت جای‌پارک راحت کند.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن