طبیعت گردی

پارک سرچشمه خوانسار؛ مهد چشمه‌های طبیعی

خوانسار از توابع اصفهان شهری کوچک و با طبیعتی بسیار زیبا است. طبیعتی که خود را در هرگوشه شهر نشان می‌دهد. کمتر فردی پیدا می‌شود که به خوانسار سفر کند؛ اما سری به قلب تپنده طبیعت شهر یعنی پارک سرچشمه نزند. شما می‌توانید ساعت‌ها در پارک سرچشمه خوانسار گشت‌وگذار کنید و به استراحت بپردازید. اگر قصد سفر به خوانسار را دارید، در این مقاله با پارک محبوب این شهر کوچک در نابرو بیشتر آشنا خواهید شد.

چشمه‌هایی در دل پارک سرچشمه

سرچشمه پارکی به وسعت 15 هکتار در دامنه کوه سیل است. این پارک درختانی بلند و سرسبز، چشمه‌­هایی جوشان و روان و سایه‌هایی­ خنک با هوای پاک دارد. این پارک در سال 86 توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری برگزیده شد. درحال‌حاضر این پارک همه فصول سال به‌ویژه از اردیبهشت تا پایان شهریور میزبان گردشگران از نقاط مختلف کشور است.

پارک سرچشمه خوانسار

ویژگی منحصربه‌فرد این پارک وجود دو چشمه­ طبیعی آن به نام چشمه مرزنگشت (چشمه شترخون) و چشمه پیر است. تصور کنید در پارکی قدم می‌گذارید که از دل کوه‌های آن آب می‌جوشد و در گرمای تابستان خنکای آب از دل کوه آرامش و طراوت را به جانتان می‌­بخشد.

مسیر حرکت رودی که به این چشمه می‌ریزد در فصل بهار به‌ویژه اردیبهشت ماه چنان پرآب است که صدای جوش‌وخروش آن تا چندین متر دورتر از مسیر رود هم به‌گوش می‌رسد. به‌طوری‌که گردشگران ایستادن کنار چشمه، آب‌بازی و لذت لمس آب خنک را از دست نمی‌دهند. پیشنهاد می­‌کنم دقایقی را کنار چشمه بایستید و دستان خود را داخل آب چشمه بزنید و لحظات ماندگاری را در جان و روانتان ثبت کنید.

حوضچه‌های پرآب و روان این پارک از دیگر زیبایی‌های پارک هستند. آب این حوضچه‌ها از چشمه­‌های پای کوه سرازیر شده است. سایه­ درختان بلند و کهن پارک کنار رطوبت و خنکی آب حوضچه­‌ها، برای ساعاتی روان آدمی را تسکین می‌دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم درصورتی‌که به خوانسار رفتید، چند ساعتی وقت خود را برای گشت‌وگذار در پارک سرچشمه خالی کنید.

پارک سرچشمه خوانسار

پارک جنگلی سرچشمه

بالای کوه چشمه مرزنگشت، آلاچیق‌هایی برای نشستن و استراحت درنظر گرفته شده است. این ارتفاعات به‌دلیل موقعیت مرتفع­‌تر از پارک، نما و چشم‌اندازی زیبا به کل پارک دارد. بنابراین تعجبی ندارد که این منطقه بین گردشگران محبوبیت بیشتری داشته باشد. به فاصله‌ای کوتاه از چشمه­ مرزنگشت (مرزنگوش) در دامنه کوه، جنگل انبوهی از درختان مختلف با سکوهایی برای پیک‌نیک و دورهمی خانواده‌ها قرار دارد. این قسمت در دامنه کوه سیل، با پوشش انبوه درختان، به پارک جنگلی سرچشمه شهرت پیدا کرده است. پارک جنگلی سرچشمه از مسیر ویژه‌ای با پله‌های کوتاه به سمت دامنه کوه راه دارد.

کوه سیل جزو بلندترین ارتفاعات این منطقه محسوب می‌شود. این کوه از سمت جنوب به غرب خوانسار کشیده شده است. بلندترین قله این رشته کوه سیل نام دارد که ارتفاع آن نزدیک به 3750 متر می‌­رسد. سلسله کوه­‌های این منطقه از کوه‌­های زاگرس منشعب شده و قله آن در مغرب خوانسار قرار گرفته است. این کوه به جز یک رگه مرمریت که بالای سرچشمه و نزدیک چشمه مرزنگشت، در بقیه بخش‌ها از سنگ آهکی تشکیل شده است. این قله چشم­‌اندازهای بسیار زیبا و باشکوهی دارد و بازدید آن به گردشگران و گروه‌­های کوهنوری توصیه می­‌شود.

پارک جنگلی سرچشمه خوانسار

امکانات تفریحی پارک سرچشمه

این پارک سه فضای بازی مجزا برای کودکان و خردسالان دارد. کافی است به فضای بازی پارک نزدیک شوید تا شور و هیجان بازی بچه‌­ها شما را به تماشای این همه نشاط و زیبایی وادارد.

مکان‌ های تاریخی پارک سرچشمه

تفریح و گردش در این پارک فقط به فضای سبز و طبیعت ناب آن محدود نمی­‌شود. بقعه‌­ای تاریخی به قدمت 700 سال میان پارک سرچشمه وجود دارد. حتی قدمت این پارک را می­‌توان از این بقعه فهمید. بقعه‌ای مخروطی و 12 ضلعی با قدمتی 700 ساله که آدمی را به گذشته می­‌برد. این مقبره به شیخ اباعدنان قریشی معروف به باباپیر از علما و عرفا قرن هفتم هجری تعلق دارد. این فرد پایه‌گذار مذهب شیعه جعفری در شهرهای اصفهان، بروجرد، لرستان، نهاوند و خوزستان است. آرامگاه اولیه شیخ اباعدنان تنها با سنگی روی چشمه­‌ای به‌نام چشمه پیر بنا شده بود. بنای فعلی بقعه در دوره صفویه روی آرامگاه قبلی به سبک مغولی یا سلجوقی احداث شد.

پارک سرچشمه خوانسار

علاوه‌بر شیخ اباعدنان شش تن دیگر از مشایخ و عرفا هم در این بقعه دفن هستند. یکی از اشخاص مدفون در بقعه صدرالدین‌حسین است. او مراد شیخ صفی‌الدین‌اردبیلی نیای شاهان صفوی بود. به‌همین دلیل شاهان صفوی اهمیت خاصی برای این بقعه قائل بودند. در زمان گذشته این منطقه زیارتگاه رجال و شاهان صفوی بود. مقبره شیخ اباعدنان در سال 1354 به‌عنوان اولین اثر ثبتی شهر خوانسار در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. در فضای داخلی بقعه سنگ قبرهایی قدیمی و چند صدساله قرار دارد. این سنگ قبرها را پس از تخریب قبرستان قدیمی یهودیان در شهر به آن­جا انتقال داده و نگهداری می­‌کنند.

این پارک علاوه‌بر چشمه مرزنگشت که چشمه­ طبیعی آب است و از دل کوه می‌جوشد، چشمه دیگری به‌نام چشمه پیر دارد که از زیر این مقبره می‌جوشد. این چشمه به قدری آرام است که اگر کسی از وجود آن اطلاع نداشته باشند، متوجه آن نمی‌شود. چشمه پیر را از فضای داخل بقعه می‌توان مشاهده کرد.

اقامت در خوانسار

پارک سرچشمه پارکی حفاظت شده است. شما می‌توانید بدون دغدغه و نگرانی در آن چادر زده و استراحت کنید. همچنین می‌توانید از هتل زاگرس یا هتل گردشگری کنار پارک برای اقامت استفاده کنید.

سرچشمه خوانسار

پرسه حوالی پارک سرچشمه

پایین این پارک کوچه باغ­‌ها و خانه‌­های قدیمی شما را به گذشته‌ها خواهد برد. شما می‌توانید جریان زندگی را در آن خانه‌های خشتی حوالی پارک ببینید. در حوالی پارک کوچه باغ‌­هایی با دیوارهای خشتی یا سنگ­چین قدیمی و درختان سربه‌فلک کشیده وجود دارد! درختانی که ارتفاع آن‌­ها چند برابر دیوارها است. تماشای همه این زیبایی‌ها بسیار لذت­بخش بوده حس آرام­بخش و فراموش­‌نشدنی دارد. کمی جلوتر از این خانه­‌ها، ایوان‌­های قدیمی و پنجره‌های رنگی، آسیاب آبی سرچشمه قرار دارد که مجموع همه این زیبایی‌ها کنار هم شما را مسحور خود خواهد کرد.

شهرستان خوانسار در گذشته 40 آسیاب آبی داشته است. این آسیاب‌­ها در سالیان دور نقش بسیار مهمی در تهیه آرد به‌عنوان مهم‌­ترین بخش سبد غذایی خانواده‌­های خوانساری ایفا می­‌کردند. درحال‌حاضر یک آسیاب آبی در کل اصفهان فعالیت می‌کند. این آسیاب در خوانسار بوده و به خاندان نظری تعلق دارد. این خاندان میراث خود را سالیان سال حفظ کرده‌­اند. در محوطه آسیاب آبی با گل و گلدان‌ها و اشیای قدیمی فضای روح‌انگیزی ایجاد شده است. این مجموعه و نحوه­ کار آسیاب آبی از جذابیت‌های دیگر منطقه سرچشمه خوانسار محسوب می‌شود.

سرچشمه خوانسار

شما همچنین می‌توانید پای صحبت­‌های شگفت­‌انگیز آقای نظری درباره تاریخچه آسیاب آبی بنشینید. تاریخی که نشان از قدرت و شکوه ایرانی دارد. گفته شده ایرانی‌ها استفاده از انرژی آب را از رومی‌­ها یاد گرفتند. زمانی که امپراتوری روم دو بار از ایران شکست خورد و سزار به اسارات ایران درآمد. در آن دوره سزار 10 سال در قلعه‌­ای در شوشتر زندانی بود. در زمان ساسانی اگر اسیران به ایرانی‌ها خواندن و نوشتن، هنر و صنعت یاد می­دادند آزاد می‌شدند. بنابراین رومی‌­ها استفاده از انرژی آب را به ایرانی‌­ها آموختند و آسیاب‌های آبی ساخته شدند.

فضای داخلی آسیاب به سبک سنتی و با دکور چوب طراحی شده است. همچنین اشیایی قدیمی از این آسیاب در معرض دید گردشگران قرار دارد. تخت‌­هایی سنتی که فضای خوبی را برای پذیرایی از گردشگران و میهمانان ایجاد می­‌کند. همچنین می‌­توان آرد سنجد، گندم و بذرهایی دیگر را با خیال راحت از این مجموعه خریداری کرد. اگر در فصل زمستان از این آسیاب دیدن کردید، لذت نوشیدن چای کنار شومینه هیزمی و گرمای لذت‌بخش آن فضا را از دست ندهید.

پارک سرچشمه خوانسار

در امتداد همین خیابان، حمام عمومی سرچشمه قرار دارد که همچنان فعالیت می‌کند. این حمام قدیمی با همان معماری سنتی گذشته پابرجا بوده و امکان بازدید و استفاده از آن برای عموم آزاد است. این پارک با درنظر داشتن امکانات گردشگری پذیرای شما عزیزان از نقاط مختلف کشور خواهد بود. اگر شما هم از این پارک دیدن کرده‌اید، نظرتان درباره آن را با نابرویی‌ها مطرح کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن