فرهنگ و هنر

اینجا بهشت عاشقان ادبیات است، خانه کتاب گرگان

فهرست مطالب

فضای گرگان برای افرادی که کمتر به گوشه‌وکنار این شهر سرک کشیده‌اند و به ندرت کوچه‌ها و خیابان‌های آن را با پای پیاده طی کرده‌اند، شاید فضایی تکراری و یکنواخت به نظر برسد. اما برای آن دسته افرادی که در این شهر به دنبال فضاها و اتفاقاتی جدید و جالب می‌گردند، گرگان قصه‌های نشنیده زیادی دارد. کافی است پای پیاده راه بیافتیم و بیشتر ببینیم و بشنویم. در این مطلب نابرو به یکی از فضاهای فرهنگی شهر گرگان سر می‌زنیم، در خانه کتاب از دیدنی های گرگان می‌گردیم و قصه‌هایش را می‌شنویم.

سرزمین عجایب خانه کتاب

در یکی از پر رفت و آمدترین خیابان‌های گرگان، جایی که هرروز برخی با عجله در پی کارهای روزمره خود می‌دوند و برخی هم با آرامش درحال بازدید از ویترین مغازه‌ها یا خرید هستند، کمتر کسی به زیرزمینی با ورودی کوچک نزدیک یک بانک توجه می‌کند، زیرزمینی که می‌تواند دروازه ورود به دنیایی کاملا متفاوت با محیط اطرافش باشد، چیزی شبیه به سرزمین عجایب! اما برای آن دسته از افرادی که از پیش با این فضا آشنایی دارند، اینجا محلی سرراست برای غرق شدن در فضای قصه، شعر و آهنگ است، دنیای قشنگ هنر و ادبیات.

خانه کتاب گرگان

فضای ورودی خانه کتاب گرگان

از ورودی کوچک و یک رشته پلکان که عبور کنید، پیش از ورود به فضای اصلی خانه کتاب، نخست پوسترهای اطراف در ورودی توجه شما را به خود جلب می‌کنند، پوسترهایی که حضورشان در اینجا همیشگی است و بخش جدایی‌ناپذیر این کتاب‌فروشی هستند.


کلیه این رویدادها در صفحه اینستاگرم خانه کتاب گرگان از پیش اعلام می‌شود و افرادی که علاقمند به شرکت در این نشست‌ها باشند می‌توانند اطلاعات لازم را از این طریق کسب کنند.

پوستر نشست‌های فرهنگی-هنری، کنسرت‌‌ها، تئاتر، کلاس‌های آموزش هنرهای ایرانی و کلی رویدادهای فرهنگی دیگر که در گرگان برگزار می‌شوند را می‌توان اینجا دید.

دیدن این پوسترها در بخش ورودی این اطمینان را به شما می دهد که خانه کتاب گرگان صرفا محلی برای فروش آثار فرهنگی نیست، بلکه صاحبان این کتاب‌فروشی به صورت جدی دغدغه فرهنگی دارند و از فعالیت‌های فرهنگی-هنری که در گرگان برگزار می‌شود حمایت می‌کنند.

دیدنی های خانه کتاب گرگان

به این ترتیب با اطمینان بیشتری وارد فضای این کتاب‌فروشی می‌شوید، نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، آرامش و سکوت این فضا است، فضایی دنج و معمولا آرام.

اما اگر هم صدایی در اینجا به گوش برسد، صدای سازی است که، نه چندان بی‌ربط به فضا، به آرامی نواخته می‌شود. با نگاهی دقیق‌تر به گوشه و کنار این فضا متوجه خواهید شد که اینجا صرفا محلی برای تورق چند کتاب و احتمالا خرید یک یا دوتا از آن‌ها نیست، شکل چیدمان فضا به گونه‌ای است که نشان می‌دهد می‌توان ساعت‌ها در اینجا نشست و یک روز کاملا فرهنگی را سپری کرد.

گوشه‌وکنار فروشگاه میز و صندلی‌های مختلفی برای تنهایی نشستن و خلوت با خود یا نشست‌های دو یا چندنفره وجود دارد، اینجا حتی برای کودکان هم فضای مناسب برای آشنایی با تجربه‌های فرهنگی وجود دارد، این را می‌توان از تعداد زیادی صندلی‌های کوچک و رنگارنگ که اینجا و آنجا در بخش‌های مختلف فروشگاه به چشم می خورند دریافت کرد.

جاذبه های خانه کتاب گرگان

بخش تازه های نشر در خانه کتاب گرگان

پیش از قدم زدن بین قفسه‌های سفیدرنگ و لبریز از کتاب فروشگاه، می‌توان از بخشی که برای معرفی تازه‌های نشر در نظر گرفته شده دیدن کرد، چند میز که معمولا روی آن‌ها پر است از کتاب‌ها و نشریات مختلفی که به تازگی منتشر شده‌اند و  دیدن نام نویسنده، شاعر، مترجم یا ناشر مورد علاقه‌تان در اینجا می‌تواند شما را خوشحال کند.

می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه خود را بردارید و روی یکی از صندلی‌های کتاب فروشی بنشینید و با خیال راحت آن را بررسی کنید. اگر سوالی داشته باشید صاحبان فروشگاه می‌توانند به خوبی شما را راهنمایی کنند، فضای خانه کتاب گرگان با بحث و تبادل نظر راجع‌به کتاب کاملا آشناست و به این ترتیب شما می‌توانید نظرات خود را با صاحبان این مکان در میان بگذارید و همچنین نظرات آن‌ها را هم بشنوید.

دیدنی های خانه کتاب گرگان

بخش هنری و دیدن رنگی‌رنگی‌های جذاب فروشگاه

بعد از بررسی آثار تازه منتشر شده می‌توانید سری به بخش‌های هنری فروشگاه هم بزنید، قفسه‌هایی پر از صنایع دستی، شامل مجسمه‌های جالب، اکسسوری، دفترچه‌های یادداشت، انواع کیف و ماگ. حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، چرخیدن در این فضا به خودی خود می‌تواند بسیار لذت‌بخش و دلنشین باشد، اینجا پر از رنگ، طرح و نقش است و می‌تواند حال هرکسی را خوب کند.

البته دیدن سازهای مختلف در این قسمت از فروشگاه هم عادی و همیشگی است، اگر سازی اینجا نبینید، قطعا صدای آن را که در حال نواخته شدن توسط صاحب فروشگاه است در فضا می‌شنوید. بخش دیگر در این قسمت از خانه کتاب گرگان به فروش آلبوم خوانندگان ایرانی و غیرایرانی اختصاص دارد، از آثار شجریان تا التون جان را می‌توانید در اینجا ببینید.

خانه کتاب گرگان

غرق شدن بین قفسه‌های خانه کتاب گرگان

اما حالا نوبت گشت‌وگذار میان قفسه‌های کتاب است، یعنی بخش اصلی فروشگاه. تقسیم‌بندی کتاب‌ها در این بخش براساس موضوع آن‌ها انجام شده است، بخش‌های ادبیات کلاسیک فارسی، روانشناسی، تاریخ، مذهب، داستان‌های ایرانی، داستان‌های خارجی، زبان‌های خارجی، دایره‌المعارف و ادبیات کودکان از جمله عنوان‌هایی هستند که روی قفسه‌های کتاب این کتاب‌فروشی به چشم می‌خورند.

البته مجلات و روزنامه‌های مختلفی را نیز می‌توان بین این کتاب‌ها یافت، نشریاتی که میان آن‌ها برخی آثار چاپ و نشر شده در گرگان هم دیده می‌شوند و می‌توانند گزینه جالبی برای دوست‌داران فرهنگ و تاریخ استرآباد باشند.خانه کتاب گرگان

دنیای قشنگ کوچک‌ترها

برای آن دسته از افرادی که علاقمند هستند کودکان خود را با دنیای ادبیات آشنا کنند، خانه کتاب گرگان فضایی کاملا مناسب است، زیرا در اینجا به دور از اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های معمول که در بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها برای بخش کودکان در نظر گرفته شده و عملا تاثیری بر آشنایی کودکان با دنیای ادبیات ندارد، فضایی کاملا مناسب برای این کار وجود دارد.

اینجا کودکان می‌توانند دکنار بزرگ‌ترها بنشینند و از طیف وسیعی از کتاب‌های مناسب سن خود لذت ببرند. دیدن کودکانی که یا آرام روی صندلی‌های کوچک رنگی فروشگاه نشسته‌اند و کتابی را ورق می‌زنند یا با هیجان میان قفسه‌ها می‌گردند تا کتاب مورد علاقه خود را پیدا کنند، یکی از جالب‌ترین و البته باارزش‌ترین چیزهایی است که می‌توان در این کتاب‌فروشی تجربه کرد، تصویری که می‌تواند نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر و زیباتر از جامعه فردای ما باشد.

ماگ ها و ساک کادویی های فروشگاه

عطر قهوه، طعم کتاب

اما در بخش انتهایی این کتاب‌فروشی بخش جذاب دیگری وجود دارد، یک کافه جمع و جور، دنج و دوست‌داشتنی، فضایی کاملا جذاب و مناسب برای نشستن و نوشیدن یک فنجان قهوه. می‌توانید پشت یکی از میزهای چوبی بنشینید و آنوقت درحالی که کتابی را ورق می‌زنید غرق در فضایی شوید که در آن صدای آرام و لذت‌بخش دستگاه قهوه‌ساز، عطر قهوه و صدایی دور از هیاهو فضای بیرون کتاب‌فروشی در هم آمیخته شده‌اند و شما نمی‌توانید به راحتی از آن بیرون بیایید.

فضای خانه کتاب گرگان به تنهایی و با همین اتفاقات ساده به اندازه کافی دلچسب، شیرین و آرامش‌بخش است. اما این تمام ماجرا نیست.

رویدادهای فرهنگی در خانه کتاب و روزهایی که شبیه هم نیستند

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب و ارزشمند خانه کتاب گرگان دادن اهمیت ویژه به ابعاد مختلف بحث کتاب و کتابخوانی است. اینجا کتاب‌ها صرفا به فروش نمی‌روند، بلکه از ابعاد مختلف به آن‌ها پرداخته می‌شود، به صورت جزئی و دقیق مورد بحث قرار می‌گیرند و به شکلی تخصصی معرفی می‌شوند.

خانه کتاب گرگان

خانه کتاب گرگان در روزهای مختلف هفته رویدادهایی برگزار می‌کند که در آن‌ها عموم مردم می‌توانند حضور پیدا کنند، رویدادهایی که معمولا یک یا چند سخنران دارد و این سخنرانان هم کسی نیستند جز نویسندگان، شاعران، متجرمان یا هر فردی که قصه‌ای برای گفتن دارد، نشست‌هایی ساده و صمیمانه شاید برای دمیدن جان تازه در جسم فرسوده ادبیات کشور.

پنجشنبه‌های خانه کتاب

از جمله این رویدادها می‌توان به «پنجشنبه‌های خانه کتاب» اشاره کرد، رویدادی که در آن هر پنجشنبه، آثار نویسنده‌ای با حضور شخص نویسنده، منتقدان و نویسندگان دیگر و همچنین دوست‌داران این آثار، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند. نشست‌های صمیمانه‌ای که در آن افراد می‌توانند به این آثار از بعدی دیگر نگاه کنند و مهم‌تر از آن اینکه با بحث و گفتگویی مستقیم با خالق اثر، با تفکرات پنهان و کمتر آشکار شده این آثار بیشتر آشنا شوند.

نوشیدنی در خانه گرگان

سه‌شنبه‌های تحلیل داستان

از دیگر رویدادهای فرهنگی در خانه کتاب گرگان می‌توان به «سه‌شنبه‌های تحلیل داستان» اشاره کرد که در آن نیز با معرفی یک داستان و دعوت از خالق آن و جمعی از منتقدان و دوست‌داران ادبیات گردهمایی کوچکی برگزار و به تحلیل داستان عنوان شده پرداخته می‌شود.

کلیه این رویدادها در صفحه اینستاگرم خانه کتاب گرگان از پیش اعلام می‌شود و افرادی که علاقمند به شرکت در این نشست‌ها باشند می‌توانند اطلاعات لازم را از این طریق کسب کنند.

نشانی اینستاگرم خانه کتاب گرگان:

https://www.instagram.com/khane_ketab_gorgan/

سخن آخر

خانه کتاب گرگان صرفا یک کتاب‌فروشی نیست، اینجا می‌توان در دنیای ادبیات گشت و گذاری هدفمند کرد، می‌توانید به اینجا وارد شوید و با کلی تجربیات باارزش و تفکراتی جدید خارج شوید، می‌توانید به اینجا وارد شوید و وقتی از آن خارج می‌شوید دیگر آن آدم سابق نباشید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن