طبیعت گردی

خانه دوست کجاست؟ این بار در دل روستای زیارت استان گلستان!

اقامتگاه بومگردی خانه دوست به‌تازگی در روستای زیارت، نزدیکی شهر گرگان فعالیت خود را با مدیریت خانم مهستی قدسِ‌ولی آغاز کرده است. شاید به‌جرات بتوان گفت خانم قدس‌ولی یکی از دلسوزترین و البته آگاه‌ترین افراد فعال در زمینه بومگردی است. چراکه اقامتگاه ایشان خشت به خشت، با احترام به طبیعت، جامعه محلی و قوانین و اصول بومگردی ساخته شده است. برای آشنایی با قصه ساخت این اقامتگاه و بومگردی در منطقه روستای زیارت با گزارش سارا خانی برای نابرو همراه باشید.

قصه‌ای به نام خانه دوست

این اقامتگاه زیبا در آخرین روزهای سال 97، با در سر داشتن رویاهایی بزرگ در قلب و اهدافی بلند در سر، در روستای زیارت ساخته شد؛ شروع به کار این اقامتگاه با وقوع سیل در بخش‌های مختلف کشور همزمان شد. این موضوع خانم قدس‌ولی را از تبلیغ و معرفی اقامتگاه خود منصرف کرد.

اما این بنا آنچنان محکم روی پاهای خود ایستاده که شاید نیازی به تبلیغ نداشته باشد. فضای دلچسب بنا و حضور کنار آدم‌های گرم و مهربان مانند خانم مهستی، همسرشان آقا زمان و سایر اعضای تیمشان حس بودن در خانه دوست را برای بومگردان و مهمانان تداعی می‌کند.

ایده بنای اقامتگاه خانه دوست

قصه «خانه دوست» از یک خانه قدیمی و رو به ویرانی در دل روستای زیارت آغاز شد. خانم قدس‌ولی که از فعالان بخش گردشگری اداره شهرداری گرگان و همچنین معاون سابق شهردار گرگان محسوب می‌شوند، با دلسوزی و البته عشق فوق‌العاده عمیقی که به بحث بومگردی داشتند، این خانه را خریداری و آن را از مخروبه‌ای غیرقابل استفاده به این اقامتگاهی زیبا تبدیل کردند.

این اقامتگاه با کمترین تغییرات در شکل و مصالح اولیه به‌کار رفته در بنای اصلی ساخته شده است. به‌طوری‌که مسئولان این اقامتگاه نه تنها از ابتدا سعی بر حفظ مصالح طبیعی و اولیه بنا داشتند، بلکه در ایجاد تغییرات نیز با تلفیق معماری شهر گرگان و بافت روستایی سعی بر حفظ این میراث فرهنگی و پایبندی به اصول بومگردی داشتند.

کلیه کارهای انجام شده در بخش‌های مختلف این بنا توسط جامعه محلی صورت گرفت. شیشه‌بری، بنایی، نجاری، کاهگل‌کاری و… همه‌وهمه توسط ساکنان خود روستا انجام شدند. به این ترتیب، از همان ابتدای کار حس همکاری و صمیمت بین صاحبان این اقامتگاه و افراد محلی ایجاد شد و این مسئله به پذیرش اقامتگاه خانه دوست از سوی مردم روستا کمک کرد. چراکه آن‌ها احساس کردند با ساخت و رونق این بنا آن‌ها نیز در سود حاصل از چنین اقامتگاهی در روستایشان سهیم هستند، و درحقیقت هم همینطور است.

خانه دوست بومگردی

امکانات موجود در خانه دوست

در حیاط اقامتگاه بومگردی خانه دوست تنوری ساخته شده که نان آن توسط یکی از زنان نانوای روستا پخته می‌شود. اگر به روستای زیارت بروید، در اطراف جاده زنانی را خواهید دید که کنار تنورهایی که خود ساخته‌اند، به پخت و فروش نان کمبه، نان محلی زیارت مشغول هستند. در بخش دیگر این اقامتگاه به زودی خاله رحیمه، جاجیم‌باف معروف و باسلیقه روستای زیارت، به نمایش و آموزش نخ‌ریسی به شیوه سنتی این روستا خواهد پرداخت. چادر شب و ملحفه‌های گلدوزی شده، همگی کار دست زنان روستا هستند. به هر طرف این اقامتگاه که نگاه کنیم افرادی را از دل همین روستا می‌بینیم و فرهنگ همین جامعه کوچک که در جای‌جای این بنا نمایان است. حتی حصیرهای بافته و استفاده شده در این اقامتگاه با استفاده از تکه‌پارچه‌های این روستا و البته به دست یکی از ساکنان آن بافته شده است.

اهالی اقامتگاه خانه دوست می‌گویند این حصیرها که با چوب شموش ساخته شده‌اند، مربوط به معماری سنتی روستای زیارت است که رو به فراموشی بوده، اما بعد از استفاده از این چوب‌ها در بخش ظاهری اقامتگاه، در همین چند ماه بعضی از روستاییان هم بار دیگر شروع به استفاده از آن‌ها در مرمت یا ساخت خانه‌های خود کرده‌اند. بنابراین هنر بافت حصیرها در حال احیای مجدد است. همه این فعالیت‌ها و اتفاقات کنار هم قرار است به یک هدف بزرگ و ارزشمند ارتقا زندگی روستایی و کاهش مهاجرت از روستا منتهی شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که روستاییان باور کنند محلی زندگی آن‌ها و صنعت و هنرشان بین قشر شهری ارزش و خواهان دارد.

هدف از ساخت اقامتگاه خانه دوست

به‌گفته خانم قدس‌ولی از مهم‌ترین اهداف بومگردی ایجاد رونق در کسب و کار جامعه محلی و ایجاد صمیمت و دوستی بین صاحبان اقامتگاه‌های بومگردی با جامعه محلی است. به‌طوری‌که ساکنان روستا با تصور ورود طبقه شهری به محل زندگیشان و احتمال ایجاد آسیب در زندگی و وضعیت معیشت آنان، در مقابل مسافران و گردشگران قرار نگیرند. بلکه احساس کنند این افراد تازه‌وارد به رونق کسب‌وکار و بهبود وضعیت معیشت ساکنان روستا کمک می‌کنند و به این ترتیب، نه در مقابل آن‌ها بلکه کنار آن‌ها قرار بگیرند. اقامتگاه بومگردی خانه دوست نیز از اولین روزهای زایش و پیدایش خود باتوجه به همین اصول پاگرفت، پیش رفت و همچنان نیز به همین ترتیب جلو می‌رود.

غذاهای محلی در اقامتگاه خانه دوست

برای صحبت درباره خوراکی‌های طبیعی و غذاهای خوش‌طعم اقامتگاه، در ابتدا باید به تازگی و سلامت مواد اولیه آن اشاره کرد. برای دستیابی به یکی دیگر از اهداف بومگردی، یعنی ارائه غذای طبیعی و سالم به گردشگران و بومگردان سعی شده است همه مواد اولیه مورد استفاده در غذاهای این اقامتگاه از محصولات ارگانیک روستا باشد. به همین دلیل کلیه مواد اولیه تا جای ممکن از خود روستا تهیه می‌شود و غذاهایی خوش‌طعم و لذیذ توسط خانم قدس ولی و خواهر ایشان طبخ می‌شود. قیمت‌های منو نیز مناسب و نسبتا ارزان محسوب می‌شوند. به‌عنوان مثال دمنوش‌ها نه به صورت کیسه‌ای و مرسوم در خیلی از کافه‌ها، بلکه به صورت طبیعی آماده می‌شوند. از مرغوب‌ترین سبزیجات محلی و گوشت برای طبخ غذاها استفاده شده و همه غذاها در فضایی دوستانه، گرم و صمیمی سرو می‌شوند.

حمایت از توانخواهان در اقامتگاه خانه دوست

اما یکی دیگر از اقدامات زیبا و ارزشمند صاحبان این اقامتگاه در نظر گرفتن محلی راحت و زیبا برای توانخواهان (معلولین جسمی- حرکتی، سالمندان و کودکان) است. این بخش که درحال حاضر در حال تکمیل است در بخش همکف بنا ساخته شده و سعی شده در آن شرایط توانخواهان به‌طورکامل در نظر گرفته شود تا این اقامتگاه با شرایطی برابر برای کلیه افراد قابل سکونت و استفاده باشد.

خانه دوست کجاست؟

برای رسیدن به اقامتگاه بومگردی خانه دوست از شهر گرگان که به سمت جنوب آن حرکت کنید، پس از عبور از جنگل ناهارخوران به بخش ابتدایی جاده آسفالت روستای زیارت می‌رسید. باگذشت چند کیلومتر و پس از رسیدن به نخستین پل این روستا، به سمت چپ بپیچید و از اهالی بپرسید: خانه دوست کجاست؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن