طبیعت گردی

خانه درختی خمام؛ اقامتی خاطره‌انگیز بر فراز درختان رشت

فهرست مطالب

این روزها که گردشگری شکل‌های نوین و خلاقانه‌ای به خود گرفته است، رویاهای دیروز حضور در خانه های درختی هم به واقعیت تبدیل شده‌اند. حالا خانه‌های درختی دیگر یک خیال شیرین نیست، چراکه امروزه خانه‌های درختی در واقعیت برای تجربه‌های هیجان‌انگیز گردشگران، بر فراز درختان ساخته شده‌اند. آلاچیق‌های درختی خمام در استان گیلان از همان دسته رویاهایی‌‌اند که شکل واقعی به خود گرفته‌اند. مجموعه تفریحی خانه درختی خمام از آن‌دست مکان‌های زیبایی است که اگر فقط یک بار به آن‌جا بروید، دیگر نمی‌توانید از آن دل بکنید و دوست دارید بارهاوبارها در فصول مختلف سال آنجا را تجربه کنید.

اگر به گردشگری‌های هیجان‌انگیز بر فراز درختان علاقه‌مندید، برای آشنایی با خانه درختی خمام و دیدنی گیلان، با من در نابرو همراه باشید.

خانه درختی خمام کجاست؟

خانه درختی در روستای «دهنه سر» شیجان بخش خمام از توابع شهرستان رشت قرار دارد. مسیر روستا به‌طرف خانه درختی، مملو از صفا و صمیمیت است. در دو طرف جاده، شالیزارها و زنان و مردان روستایی در حال کار منظره بسیار زیبایی را فراهم آورده‌اند. بخشی از این جاده آسفالت و بخشی نیز خاکی است.

پس از طی مسیر روستا، تابلوها ما را به‌سمت مقصد راهنمایی می‌کنند و کم‌کم هیبت آلاچیق خانه درختی خمام شگفت‌انگیزی از لابه‌لای درختان به چشم می‌خورد. بیرون فضای اصلی مجموعه، پارکینگ مناسب و وسیعی جهت پارک ماشین‌ها فراهم شده است.

خانه درختی خمام

ایده ساخت و معماری خانه درختی خمام

پس از پارک ماشین در پارکینگ و ورود به مجموعه گردشگری خانه درختی، فضای دلپذیر و زیبایی که حاصل تلاش و هنر و خلاقیت طراح و سازنده این آلاچیق‌ها است خودنمایی می‌کند. صاحب و سازنده این خانه‌های درختی، که کارآفرین نمونه و برتر استان گیلان نیز هست، انگیزه خود را از ساخت این فضای زیبا الهام از کارتون خانواده دکتر ارنست و جامه عمل پوشاندن به این رویا عنوان می‌کند.


در خانه درختی اکثر خوراکی‌ها سنتی است. سرویس چای محلی، چای آلبالو در قوری‌های چینی، کویی کاکا (شیرینی کدوحلوایی)، رشته خشکار محلی، و تنقلات دیگر از گزینه‌های خوشمزه‌ این مجموعه است.

سازنده آلاچیق‌های خانه درختی خمام، سال‌ها پس از کاشت ده‌ها درخت آزاد، برای لذت و تفریح خود و خانواده‌اش بر فراز درختان اتاق‌های کوچکی ساخت که بعدها آن را گسترش داد و با هنرمندی و خلاقیتی که در ساخت سازه‌ها و فضای آن به کار برد، مورد استقبال فراوانی از سوی گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفت و امروزه یکی از مکان‌های ثابت برای تفریح و لذت گردشگران محسوب می‌شود.

در فضای سه‌هزارمتری، که مملو از زیبایی‌های طبیعی و درختان بلند است، آلاچیق‌های درختی در شش طبقه مختلف مثل شاخه‌ها بر فراز درخت بنا شده‌اند که البته استحکام بالایی دارند و ایمن‌‌سازی نیز شده‌اند. برای رسیدن به اتاق‌های طبقات مختلف باید از پله‌ها بالا رفت و هر طبقه‌‌ای که پشت‌سر گذاشته می‌شود، چشم‌انداز اطراف خود را بیشتر و بیشتر نشان می‌دهد.

خانه درختی خمام

شالیزارهای پهناور دورتادور خانه درختی، الاغ‌های قهوه‌ای بسته‌شده به درختان، صدای سارها، نسیم خنک طبیعی و ده‌ها مورد زیبای دیگر هر گردشگری را ساعت‌ها مسحور خود می‌کند. همه آلاچیق‌ها با چوب ساخته شده‌اند و در پاییز و زمستان نیز مجهز به سیستم گرمایی گازی هستند.

نشستن در آلاچیق خانه درختی خمام در هر فصلی از سال و تماشای منظره آرامش‌بخش بیرون که با استخر داخل مجموعه و در دوردست‌ها با کشتزارهای وسیع احاطه شده حسی رویایی و خاطره‌انگیز را تداعی می‌کند. از فراز درختان همه‌چیز مثل تابلوی نقاشی آن‌قدر زیبا و جذاب به نظر می‌رسد که گویی زمان در آن نقطه متوقف شده است. نوشیدن استکانی چای محلی بر فراز درختان با عطری خوش که از قوری چینی قدیمی برمی‌خیزد هر گردشگر عاشق طبیعت را سرمست‌ و پرنشاط می‌کند.

خانه درختی خمام

مسافران آلاچیق خانه درختی خمام همگی بیمه حوادث هستند. علاوه‌بر چشم‌انداز‌های زیبای شالی و مرداب در روز، شب‌های خانه درختی نیز بسیار زیبا است و علاقه‌مندان به نجوم می‌توانند در شب‌های مناسب، با تلسکوپ به تماشای ماه و ستارگان بنشینند.

دیدنی‌های مجموعه خانه درختی خمام

غیر از خانه‌های درختی، دیدنی‌های بسیار زیادی در مجموعه وجود دارد. محوطه بیرونی خانه درختی نیز بسیار دل‌انگیز و خاص است. استخر بزرگی در وسط این مجموعه قرار دارد و داخل آن مملو از برگ‌های پهن و سبز نیلوفر آبی است، که روی اکثر آن‌ها قورباغه‌های کوچکی نشسته‌اند و با هر پرش از برگی به برگ دیگر، باعث شادی و هیجان کودکان می‌شوند. در کناره استخر کوزه‌های بزرگ گلی در کنار هم ترکیب زیبایی را ایجاد کرده‌اند.

خانه درختی خمام

در این استخر، یک آلاچیق چوبی شناور فراهم شده است که گردشگران می‌توانند با آن در درون استخر گردش کنند. این شناور به‌وسیله کشیدن طنابی که در امتداد آن تعبیه شده به‌سمت جلو و عقب حرکت می‌کند و برای گردشگران مخصوصا کودکان بسیار جذاب است.

یک پل چوبی بلند زیبا این‌سوی محوطه را به سوی دیگر متصل می‌کند که مکان زیبایی نیز برای ثبت عکس‌های یادگاری است. یک آلاچیق بزرگ برای دورهمی‌های پرجمعیت در وسط آب و چند آلاچیق در بخش انتهایی کنار استخر برای گردشگرانی که حیوان خانگی چون سگ و گربه به همراه دارند فراهم شده است که از مزایای این مجموعه محسوب می‌شود.

خانه درختی خمام

آلاچیق چوبی وسط استخر منظره‌ای چشم‌نواز را برای گردشگران فراهم کرده است. برای رسیدن به این آلاچیق باید از روی یک پل کوچک عبور کنید. نشستن و غذاخوردن در این آلاچیق، با چشم‌انداز زیبا و نسیم خنکی که می‌وزد، حس سرخوشی و نشاط و لذت را دوچندان می‌کند.

در آن‌سوی پل نیز میز و نیمکت‌های چوبی بسیاری برای گردشگران در نظر گرفته شده است که دو چشم‌انداز زیبا را به گردشگران هدیه می‌دهد: چشم‌انداز خانه درختی و استخر از یک طرف و شالیزارهای برنج از سمت دیگر. ترکیب نرده‌های آبی پل و آلاچیق‌ها با رنگ سبز باغ، حسی از شادابی و طراوت را به هر بیننده‌ای منتقل می‌کند.

وجود یک تاب بلند بر روی استخر از جذابیت‌های محوطه خانه درختی است که با هر حرکتش بر روی سطح آب، موجی از شادی و هیجان را برای گردشگران فراهم می‌کند. جدا از این تاب بلند، چند تاب کوچک نیز در ورودی مجموعه برای بازی کودکان قرار دارد. مجموعه خانه درختی همواره در کل سال، مخصوصا در روزهای تعطیل، مملو از گردشگران مشتاقی است که برای آرامش و شادی و شکم‌گردی این‌ مکان را انتخاب کرده‌اند.

خانه درختی خمام

شکم‌گردی در خانه درختی خمام

در خانه درختی اکثر خوراکی‌ها سنتی است. سرویس چای محلی، چای آلبالو در قوری‌های چینی، کویی کاکا (شیرینی کدوحلوایی)، رشته خشکار محلی، و تنقلات دیگر از گزینه‌های خوشمزه‌ این مجموعه است.

در کنار آلاچیق‌های درختی، در راستای استخر، ساختمان چوبی دوطبقه دیگری نیز قرار دارد که طبقه بالای آن رستوران و طبقه همکف آن آشپزخانه است. منوی غذای خانه درختی، شامل انواع کباب، خورشت‌های محلی، آش رشته، آش دوغ، و مانند آن است که با طعم و عطر خوب در فضایی طبیعی، اشتهای هر گردشگری را باز می‌کند.

در داخل محوطه خانه درختی، مغازه کوچک خواربارفروشی هم برای خرید خوراکی مهیاست. در کنار در ورودی، مجموعه غرفه‌هایی رنگارنگ از صنایع‌دستی، گلدان‌های کوچک کاکتوس، و دیگ‌های بزرگ آش رشته و دوغ حس خوبی از حضور و تفریح در فضایی بومی را ایجاد می‌کند.

خانه درختی خمام

خانه‌های درختی روستای دهنه سر شیجان در خمام، با وجود جذابیت‌ رویایی اقامت بر فراز درختان و همچنین آلاچیق شناور بر آب، سازه‌های چوبی زیبا، استخر، تفریحات خلاقانه، چشم‌انداز شالی، مرداب، و نیز منوی خوراکی‌های خوشمزه‌اش یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی است که به هیجان و خلاقیت در گردشگری اهمیت می‌دهند. اگر تابه‌حال برای گردش به خانه درختی روستای دهنه سر خمام رفته‌اید، تجارب و حس‌وحال حضورتان در این مکان را در بخش دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن