تاریخ و تمدن

اقامتگاه بوم ‌گردی خانه علوی خراسان؛ گشتی در سرزمین گل نرگس

فهرست مطالب

اقامتگاه زیبای «خانه علوی» در شهر خوسف واقع شده است که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای خراسان است و گفته می‌شود قدمت آن به دوران پیش‌از اسلام برمی‌گردد. این شهر به‌دلیل وفور گل نرگس، به «سرزمین گل نرگس» هم شهرت دارد. با این اوصاف، ارزش دارد که شبی در این شهر اقامت داشته باشید و از دیدنی‌های آن دیدن کنید. برای اقامت در خوسف که شاید نام آن برای بسیاری از مردم ناآشنا باشد، می‌توانید از اقامتگاه بوم‌ گردی خانه علوی استفاده کنید. این خانه با بیش از 150 سال سن، یک اثر تاریخی به شمار می‌رود. درواقع با اقامت در این خانه قدیمی، با معماری خانه‌های خراسان قدیم و حال‌وهوایشان بیشتر آشنا خواهید شد. اگر می‌خواهید درباره این اقامتگاه زیبای تاریخی از دیدنی های بیرجند بیشتر بدانید، در نابرو همرا ما باشید.

معرفی اقامتگاه بوم گردی خانه علوی

این خانه تاریخی، حیاط دلنشینی در دل خود دارد که دورتادور آن را اتاق‌های مختلف فراگرفته‌اند. یک باغچه کوچک هم در حیاط وجود دارد که درختان بلند و زیبایی آن را تزیین کرده‌اند.

اقامتگاه بوم ‌گردی خانه علوی خراسان

قسمتی از این بنا ارتفاع بیشتری از سایر اتاق‌ها دارد که درحقیقت یکی از قسمت‌های اصلی خانه علوی به شمار می‌رفته است و این موضوع را از ظاهر متفاوت آن خواهید فهمید.

داخل هر اتاق هم از وسایل و تزیینات سنتی استفاده شده که شما را به یاد دوران کودکی و سادگی زندگی در آن زمان‌ها می‌اندازد. شما می‌توانید در طول اقامت خود گپ‌وگفتی هم با صاحب‌خانه، یعنی آقای ثریا، داشته باشید که بسیار خوش‌صحبت و مهربان هستند و اطلاعات زیادی در مورد این خانه قدیمی، بازسازی و مرمت آن و همین‌طور منطقه خوسف در اختیار شما قرار خواهند داد.

امکانات اقامتگاه بوم‌ گردی خانه علوی

این اقامتگاه 6 اتاق و درکل حدود 30 نفر ظرفیت دارد. اتاق‌ها تخت‌خواب ندارند؛ بلکه به‌صورت کف خواب هستند. باتوجه‌به این‌که این خانه قدیمی است، سرویس‌بهداشتی و حمام در داخل حیاط قرار گرفته و مشترک است و برای جلوگیری از تخریب بافت اصلی، سرویس بهداشتی در اتاق‌ها تعبیه نشده است.


برای رزرو اتاق در این اقامتگاه، هم می‌توانید به‌صورت آنلاین و از طریق سایت‌های رزرو اقامتگاه اقدام کنید و هم به‌طور مستقیم با آقای ثریا و شماره 09194977344 تماس حاصل کنید. ساعت تخلیه و تحویل اتاق در خانه علوی، 3 بعدازظهر است.

اتاقی هم به‌عنوان مطبخ ایجاد شده که مهمانان می‌توانند در این فضای مشترک به آشپزی بپردازند. اما درصورتی‌که تمایل به آشپزی نداشته باشید، می‌توانید با هماهنگی قبلی، برای خود غذا سفارش دهید و بهتر است که حداقل از چند ساعت قبل این موضوع را به صاحب‌خانه انتقال دهید تا امکان آماده کردن غذای مورد نظر شما وجود داشته باشد.

امکان سفارش صبحانه با نان محلی نیز وجود دارد. به‌علاوه، برای گرمایش اتاق‌ها از بخاری استفاده شده است. برای پارک کردن خودرو خود هم می‌توانید از فضای روبه‌روی اقامتگاه استفاده کنید که به‌قدر کافی بزرگ است. کارکنان این مجموعه به زبان انگلیسی هم مسلط هستند؛ بنابراین می‌توانند به‌راحتی پذیرای مسافران خارجی هم باشند.

اقامتگاه بوم ‌گردی خانه علوی خراسان

جاذبه‌های دیدنی نزدیک اقامتگاه بوم‌ گردی خانه علوی

شما می‌توانید در طول اقامت خود در شهر خوسف، از جاذبه‌های دیدنی آن هم بازدید کنید. برای مثال آرامگاه ابن‌حسام خوسفی، قلعه رستم خوسف، مسجد جامع تاریخی خوسف، سنگ نگاره کال جنگال، خانه غفاری و روستاهایی چون روستای ماژان با بافت تاریخی بسیار زیبا، روستای تاریخی خور با خانه‌های گنبدی‌شکل و… که هرکدام طبیعت و محیط زیبایی دارند. مسجد جامع و آرامگاه ابن حسام خوسفی در فاصله کمی از اقامتگاه خانه علوی قرار گرفته‌اند و به‌راحتی می‌توانید از این دو جاذبه دیدن کنید.

اقامتگاه بوم‌گردی خانه علوی کجاست؟

اقامتگاه بوم‌گردی خانه علوی در استان خراسان جنوبی، شهر خوسف، خیابان بهشتی و پس‌از خیابان آرامگاه ابن حسام واقع شده است. فاصله این اقامتگاه از شهر بیرجند حدود 40 کیلومتر، از فرودگاه بیرجند حدود 48 کیلومتر و از ایستگاه راه‌آهن طبس 245 کیلومتر است.

باتوجه‌به محدودیت‌های موجود در خطوط ریلی و هوایی، شما می‌توانید با هواپیما به بیرجند یا با قطار به طبس بروید و از آن‌جا با اتوبوس یا تاکسی خود را به این شهر زیبا و دیدنی‌هایش برسانید. البته اگر خودرو شخصی به همراه داشته باشید، راحت‌تر خواهید بود؛ چون فاصله جاذبه‌ها در استان خراسان زیاد است.

نحوه رزرو اتاق در اقامتگاه بوم‌گردی خانه علوی

برای رزرو اتاق در این اقامتگاه، هم می‌توانید به‌صورت آنلاین و از طریق سایت‌های رزرو اقامتگاه اقدام کنید و هم به‌طور مستقیم با آقای ثریا و شماره 09194977344 تماس حاصل کنید. ساعت تخلیه و تحویل اتاق در خانه علوی، 3 بعدازظهر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن