تاریخ و تمدن

گشت‌وگذار در خانه علافچیان یا هتل سنتی خان نشین اصفهان

فهرست مطالب

در گذر از کوچه‌پس‌کوچه‌های اصفهان به خانه‌های تاریخی زیادی برمی‌خورید که بخت با آن‌ها یار بوده و به‌دست انسان‌های فرهیخته بازسازی شده و جان‌تازه گرفته‌اند. یکی از این خانه‌ها، خانه علافچیان یا هتل سنتی خان نشین با قدمتی حدود 200 سال است. این ملک متعلق به شخصی به‌نام آقای علافچیان بوده و در تاریخ 20 اسفند 1385به شماره 18100 ثبت ملی شده ‌است. برای آشنایی بیشتر با این خانه از جاذبه‌ های زیبای اصفهان با من در نابرو همسفر شوید.

خانه علافچیان از گذشته تاکنون

به‌گفته مسئول حاضر در عمارت، این بنا پس از چندبار خرید و فروش، توسط شخصی به‌ نام آقای مهنام‌نیا خریداری و طی سال‌های 86 تا 91 مرمت شده ‌است. بازسازی و مرمت بناهای تاریخی و تغییر کاربری آن‌ها، نه‌تنها با گره‌زدن حال گذشته سبب جان ‌بخشیدن به محله‌ها و گذرهای قدیمی می‌شود، بلکه با ایجاد شرایط مناسب به گسترده‌ شدن صنعت توریسم و گردشگری کمک شایانی می‌کند.

سبک معماری این خانه کردی قاجاری است و نکته جالب توجه در مورد عمارت ارتفاع 17 متری آن بوده که بلندترین عمارت میان خانه‌های قدیمی اصفهان محسوب می‌شود. به‌گونه‌ای که هنگام ورود، قامت عمارت چشمانتان را از آجرهای کف حیاط به ایوان و از فرش انسانی ایوان به عرش ملکوتی خداوند هدایت می‌کند.

الگوی ساخت این بنا همانند سایر خانه‌های ایرانی، حیاط مرکزی و چهارچفته بوده که این الگوی خانه‌سازی سبب کاهش نوسانات دما در تمامی فصول می‌شد.

هتل سنتی خان نشین اصفهان

هتل سنتی خان نشین

خانه علافچیان در سال 1396 با نام هتل سنتی خان نشین فعالیت خود را در قالب هتل سنتی آغاز کرد. این عمارت با دارا بودن 10 اتاق، پذیرای مسافرانی است که می‌خواهند به دور از هیاهوی دنیای مدرن، چند روزی مهمان بیدار شدن با بوی خاک نم‌خورده‌ حیاط و تلالو نور خورشید از پشت گره‌چینی پنجره‌ها و صدای شرشر آب حوض و خلاصه که مهمان دل اصفهان قدیم شوند.


استفاده از فضای حیاط این مجموعه تنها برای مسافران نیست. بلکه آغوش حیاط عمارت برای دمی آساییدن و وعده‌ای خوردن و نوشیدن و گپ‌زدن به روی همگان باز است.

از جمله اتاق‌های این عمارت اتاق شاه‌نشین است که در قسمت شمالی خانه واقع شده و همان‌طور که از نام آن مشخص است، نسبت به سایر اتاق‌ها برتری ویژه‌ای دارد. پنجره‌های چوبی هلالی شکل اتاق و بلندای سقفش، آن‌را به اتاقی نورانی و با روحیه تبدیل نموده که ارتفاع زیاد سقف، سبب خنک و دلپذیرتر شدن هوای اتاق می‌شود.

رنگ‌های گرم اثاثیه استفاده شده در این اتاق گرما و اصالت ویژه‌ای به آن داده که بر شکوه آن می‌افزاید. به هنگام قدم‌زدن در ایوان شاه‌نشین توجه شما به گچ‌بری‌های روی ستون‌های ایوان و نقوش آن جلب می‌شود. نقوش پیچک‌ مانند که چشمانتان را برای لحظاتی مسحور رقص ساده و یک‌نواخت گل‌ها روی ستون می‌کند.

هتل سنتی خان نشین اصفهان

ایستادن در ایوان شاه‌نشین و احساس هم‌زمان ابهت قامت بنا و صفای حیاطی آرام و اشراف آن به کل عمارت، گویی قدمت و اصالت بنا را به رخ می‌کشد.

حوض‌خانه هتل سنتی خان نشین

با پایین رفتن از چند پله به فضای زیرین و دنج این بنا می‌رسیم. اتاق حوض‌خانه که در گذشته به‌دلیل داشتن حوضی در میان و قرارگرفتن در زیر زمین سبب خنکی هوا در فصل تابستان می‌شد. از همین رو نام دیگر آن تابستان‌نشین بوده است، از دیگر اتاق‌های شاخص این بنا است.

به‌خاطر وجود حوض آب، کاشی‌های فیروزه‌فام، گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های اطراف طاقچه‌ها و دیوارها، علاوه‌بر زیبایی چشم‌نواز، آرامشی به‎‌یادماندنی را به مسافرانی که چند روزی مهمان این اتاق هتل سنتی خان نشین هستند، هدیه می‌کند.

خانه علافچیان یا هتل سنتی خان نشین اصفهان

سایر اتاق‌های هتل خان نشین

اتاق گوشواره، در مجاورت اتاق خان‌نشین و اتاق پنج‌دری که در گذشته تالار اصلی خانه محسوب می‌شده، قرار دارد. پنج پنجره به هم پیوسته دارد و روبه‌روی اتاق شاه‌نشین در وجه دیگر بنا واقع شده‌ است.

علاوه‌بر اتاق‌های شاخص که از آن‌ها نام برده شد، هتل سنتی خان نشین دارای چند اتاق دیگر به نام اتاق‌های عادی است. تمامی اتاق‌ها دارای تخت‌خواب، مبلمان، سرویس اینترنت و البته حال‌وهوای گذشته هستند تا علاوه‌بر لمس حضور در یک خانه قدیمی، آسایش مسافران را نیز فراهم آورد.

خانه علافچیان یا هتل سنتی خان نشین اصفهان

فضای حیاط هتل سنتی خان نشین

استفاده از فضای حیاط این مجموعه تنها برای مسافران نیست. بلکه آغوش حیاط عمارت برای دمی آساییدن و وعده‌ای خوردن و نوشیدن و گپ‌زدن به روی همگان باز است. شما می‌توانید در ایوان‌های اطراف حوض بیضی شکل وسط حیاط که با اشیا قدیمی روی طاقچه‌های آن تزیین شده‌اند، بنشینید و از سرویس چای و شربت‌خانه و رستوران این مجموعه که چند مدل غذای سنتی ارائه می‌دهد، استفاده کنید.

خانه علافچیان یا هتل سنتی خان نشین اصفهان

چنانچه فضای باز حیاط به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی در فصول خاصی از سال باب میل شما نبود، اصلا نگران نباشید؛ چراکه فضای رستوران که در طبقه زیرین اتاق شاه‌نشین واقع شده با ظرفیت 30 نفر مهمان در محیطی سنتی آماده پذیرایی از شما است. همچنین در شب‌های سرد زمستانی می‌توانید از کرسی‌های روی ایوان‌ها بهره‌مند شوید و از لحظاتتان لذت ببرید.

هتل سنتی خان نشین اصفهان

هتل سنتی خان نشین کجاست؟

این بنای تاریخی در شهر اصفهان، خیابان ولیعصر، کوچه شماره 9، بن بست اژه‌ای‌ها، بن بست نسترن واقع شده است. پیاده‌روی از خیابان تا رسیدن به این خانه و گذر از کوچه‎‌های قدیمی و دالان کاهگلی باریک منتهی به این عمارت خالی از لطف نیست.

توصیه آخر برای بازدید از هتل سنتی خان نشین

اگر از من می‌شنوید، اواخر فصل پاییز و زمستان که هوا حسابی سرد شده است به این عمارت بروید. از خوردن پلو گوجه در دیگچه‌های مسی به همراه ترشی و کشک بادمجان با نان سنگک داغ آن هم زیر کرسی‌هایی که در فصل سرد بساطشان در ایوان‌ها برپا می‌شود، به یاد ایام قدیم و خانه مادربزرگ و صفای دورهمی‌های خانوادگی لذت ببرید. یا اینکه در فصل بهار به هنگام نوشیدن چای با دوستانتان، حین استشمام بوی خاک باران خورده‌ بهاری نظاره‌گر شکوه این بنای قدیمی و یادگار روزهای دور باشید.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن