خیابان گردی

گردش در بلوار کشاورز تهران؛ امکان دوچرخه‌سواری در مسیری سرسبز و نوستالژیک

فهرست مطالب

بلوار کشاورز خودش به‌تنهایی جاذبه گردشگری محسوب می‌شود. به‌ویژه در فصل‌های بهار و پاییز و ماه شهریور که بلوار پرگل است، یا برگ‌های زرد و قرمز، رنگارنگی دل‌نشینی به آن بخشیده‌اند و نسیم خنکی هم در آن می‌وزد. این بلوار که نامش در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است، از ابتدا تا کمی مانده به انتها، خط ویژه دوچرخه هم دارد. دوچرخه‌سواران می‌توانند از میدان ولیعصر تا سرسبزی پارک لاله در آن برانند و از هوای خوب و محیط صمیمی‌ آن لذت ببرند. برای گردش بهتر و کامل‌تر در بلوار کشاورز تهران، با من همراه باشید و نابرو را برای آشنایی با دیدنی های تهران دنبال کنید.

موقعیت جغرافیایی و تاریخچه بلوار الیزابت سابق

بلوار کشاورز تهران، بلوار شرقی-غربی در منطقه شش تهران است که در دوره پهلوی اول ساخته شد و بلوار الیزابت دوم نام گرفت؛ همان زمان که منطقه شش تهران در حال شکل‌گیری بود. البته طرح ساختن این بلوار در دوره ناصرالدین شاه و توسط امیرکبیر مطرح شد؛ چراکه نیاز به انتقال آب رودخانه کرج به تهران با ازدیاد جمعیت و بروز مشکل کم‌آبی احساس می‌شد. اما این طرح در آن زمان عملی نشد و نهایت اقدامات برای تأمین آب، حفر چند کاریز دیگر تا دوره ناصرالدین شاه بود. بار دیگر مساله کمبود آب شرب در حدود سال ۱۳۰۰ شمسی، هم‎زمان با رشد جمعیت و فکر توسعه شهر تهران مطرح شد. درنهایت سال ۱۳۰۶، فکر انتقال آب رودخانه کرج به شهر تهران با حفر کانالی خاکی به‌طول ۵۳ کیلومتر عملی شد.

بلوار کشاورز

به‌دنبال لوله‌کشی آب آشامیدنی تهران در دهه ۱۳۳۰ و فکر تاسیس بوستانی در محل میدان اسب‌دوانی «جلالیه» (بوستان لاله)، نهر «آب کرج» تبدیل به بلوار شد که پس از چندی آن را «بلوار الیزابت» نامیدند. نام این بلوار، پس از انقلاب اسلامی نیز به‌دلیل مجاورتش با ساختمان پیشین وزارت کشاورزی به بلوار کشاورز تغییر کرد. این ساختمان اکنون ساختمان قوه قضاییه است. لازم به ذکر است از اردیبهشت ماه سال 1398، فیلم مستندی به نام قصه بلوار در بخش هنر و تجربه در حال اکران است. این مستند درباره تاریخچه بلوار کشاورز است و دیدنش خالی از لطف نیست. بلوار کشاورز از میدان ولیعصر در شرق شروع شده و به خیابان دکتر قریب در غرب ختم می‌شود. طول بلوار بیش از دو کیلومتر است و در مسیر خود از خیابان‌های فلسطین، حجاب، وصال شیرازی، شانزده آذر، کارگر و خیابان جمال‌زاده و بوستان لاله می‌گذرد.

راه‌های دسترسی

برای رسیدن به ابتدای این بلوار از سمت شرق، می‌توانید از مترو خط سه استفاده کنید و در ایستگاه میدان ولیعصر از مترو پیاده شوید. لازم به ذکر است که در همین نقطه، پارکینگ دوچرخه بی‌دود نیز قرار دارد. می‌توانید پس از پیاده‌شدن از مترو، از این پارکینگ، دوچرخه بردارید و دوچرخه‌سواری کنید. یکی دیگر از راه‌های دسترسی به این نقطه، استفاده از اتوبوس است، چراکه در طول بلوار هم در سمت جنوب و هم در سمت شمال چندین ایستگاه اتوبوس قرار دارد، مثل ایستگاه میدان ولیعصر، ایستگاه حجاب، ایستگاه شانزدهم آذر در شمال بلوار و ایستگاه وصال شیرازی در جنوب بلوار.

تلویزیون‌هایی در این ایستگاه‌ها برای نشان‌دادن مکان اتوبوس‌ها قرار دارند و می‌توانید از مدت‌زمان انتظار برای رسیدن اتوبوس‌ها مطلع شوید. اتوبوس‌های پایانه بیهقی-میدان انقلاب اسلامی و میدان هفت تیر-فلکه دوم صادقیه طول این بلوار را طی می‌کنند. علاوه‌بر تمام این‌ها، در تمام نقاط این بلوار تاکسی‌های خطی زردرنگ دیده می‌شوند که در خدمت گردشگران‌اند. در چندقدمی خیابان قدس، روبروی پارک لاله و همین‌طور در ضلع جنوب بلوار، دیگر ایستگاه‌های دوچرخه بی‌دود برای استفاده دوچرخه‌سواران قرار گرفته‌اند.

دیدنی‌ها و دانستی‌های بلوار

همان‌طور که می‌دانید، ما در تهران درختان زیادی نداریم و چشممان در طول روز کم‌تر به رنگ سبز روشن می‌شود. اما راه‌رفتن در بلوار کشاورز می‌تواند حال روحی ساکنان این شهر شلوغ را بهتر ‌کند؛ به‌ویژه زمانی که درختان پرپشت و سرسبز در دو سمت نقطه تلاقی‌اش با پارک لاله دیده می‌شوند. این بلوار بیشتر از گل‌های مگنولیا و توری پر شده است. بعضی وقت‌ها در این بلوار برنامه‌های مختلفی برای سرگرمی شهروندان اجرا می‌شود؛ مثلا در عید نوروز تخم‌مرغ‌های رنگی را در طول بلوار قرار می‌دهند و هنرمندان به رنگ‌کردن و نقاشی روی آن‌ها می‌پردازند. در تابستان نیز نمایش‌های عروسکی در آن برپا است و بازی‌های دسته‌جمعی در آن انجام می‌شوند. بد نیست بدانید این خیابان از امکانات رفاهی خوبی نیز برخوردار است.


در جنوب بلوار کمی جلوتر در خیابان وصال شیرازی، کافه‌ای به‌نام وصال وجود دارد که حیاطی پراز گل و سرسبز دارد. از این خیابان تا خیابان کارگر در شمال بلوار، پارک لاله و در جنوب بلوار فست‌فودهای سیکا، ویس‌لند، رستوران تیته (البیک سابق) و رستوران قدیمی هتل بلوار هم قرار دارند.

در طول این بلوار، سه بیمارستان ساسان، پارس و آریا قرار دارند و هتل اسپیناس، هتل بلوار و مسافرخانه بلوار هم دیده می‌شوند. همچنین در خیابان حجاب که بلوار را قطع می‌کند، یکی از شعبه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همین‌طور سالن‌های ورزشی قرار دارند. این منطقه جنبش‌وجوش بسیاری در زمان مسابقات، انتخابات و نیز در زمان جشنواره‌ها به خود می‌بینند. بعد از خیابان جمالزاده دندان‌پزشکی‌ قرار دارد که دری شبیه دندان دارد و بد نیست هنگام گذر از بلوار، نیم‌نگاهی به آن بیندازید. با رسیدن به بیمارستان امام خمینی و خیابان دکتر قریب، بلوار کشاورز پایان می‌یابد.

گردش فرهنگی در بلوار کشاورز

ابتدای بلوار کشاورز از سمت میدان ولیعصر، کتاب‌فروشی‌ به‌نام «فرهنگ» قرار دارد که محصولات فرهنگی‌اش را در دو طبقه برای مخاطبان چیده است. بعضی وقت‌ها در این کتاب‌فروشی برای کودکان برنامه‌های ویژه‌ سرگرمی برگزار می‌شود. کتاب آمه، کتاب‌فروشی دیگری است که در تقاطع خیابان کارگر و بلوار کشاورز قرار دارد. در طبقه پایین آن نیز نشست‌های کتاب‌خوانی برگزار می‌شود؛ برای مثال داستان‌خوانی‌ای که توسط مسعود بربر هر پنجشنبه انجام می‌گیرد و در آن داستان‌های کوتاه خارجی و داستان‌های کوتاه ایرانی خوانده می‌شوند و حاضران درباره داستان‌ها به گپ‌وگفت می‌پردازند. سینمایی به نام بلوار هم در بلوار کشاورز قرار دارد که فیلم‌های روز در آن اکران می‌شود. در جنوب بلوار و بعد از خیابان جمال‌زاده نیز سرای محله در فضای سبزی کوچک و محلی دیده می‌شود.

شکم‌گردی در بلوار

ازآن‌جایی‌که بلوار کشاورز ناحیه‌ای قدیمی و تاریخی است، رستوران‌های با سابقه بسیاری در آن پیدا می‌شوند که می‌توانید طبق علاقه خود، یکی از آن‌ها را برای سپری‌کردن بخشی از وقت‌تان انتخاب کنید. در شروع بلوار کشاورز از میدان ولیعصر، ساندویچ‌فروشی‌ها و اغذیه‌فروشی‌های بسیاری دیده می‌شوند. در جنوب، ساندویچ‌های سرد و گرم سودا و هایدا و در سمت شمال بلوار، کافه کلانه و همین‌طور مغازه‌هایی برای فروش سمبوسه، ذرت، فالوده و بستنی قرار دارند. در ضلع شمال بلوار و نرسیده به خیابان فلسطین، سفره‌خانه هفت آسمان با در چوبی‌اش دیده می‌شود. این رستوران سنتی قلیان عربی، چای، بستنی، عرقیات گیاهی با عسل و زعفران را در سه وعده صبحانه، ناهار و شام سرو می‌کند. احتمالا مشتری‌های عرب‌زبان دارد که یک سمت کارت ویزیتش به‌زبان عربی نوشته است! در ضلع جنوب بلوار نیز چای‌خانه سنتی و سفره‌خانه آقابزرگ موجود است.

همین‌طور که به‌سمت غرب پیش می‌روید، به خیابان فلسطین می‌رسید. این خیابان در گذشته کاخ نام داشت و پراز کافه و رستوران بود. رستوران کوچینی با دیوارهای سیاه و سفیدش در تقاطع این خیابان و بلوار کشاورز خودنمایی می‌کند. رستوران کوچینی از کافه‌رستوران‌های مشهور تهران در دهه چهل است که به‌دست بازیگر قدیمی خانم ویدا قهرمانی تاسیس شد. اما شهرت رستوران بیشتر مدیون فرهاد مهراد، خواننده شناخته‌شده پیش از انقلاب است که در این کافه‌رستوران به اجرا می‌پرداخت. جالب است بدانید فرهاد ترانه ماندگار جمعه را در این رستوران اجرا کرده است.

این رستوران پس از انقلاب همچنان به فعالیتش در قالب رستوران و تالار پذیرایی ادامه داده است و برای زنده‌کردن خاطرات کسانی که پیش از انقلاب در آن خاطره ساخته‌اند، مکان بسیار نوستالژیکی خواهد بود. این رستوران دو منوی غذا و کافی‌شاپ جداازهم دارد و موسیقی زنده هم در آن اجرا می‌شود. اما اگر دوست دارید در خیابان‌گردی‌تان به کافه‌ای مدرن‌ و جوان‌پسندانه‌تر سر بزنید، می‌توانید کمی از فلسطین پایین‌تر رفته و نبش کوچه حجت‌دوست کافه خروج را امتحان کنید.

بلوار کشاورز

یکی دیگر از رستوران‌های قدیمی این ناحیه، رستوران شاندرمن است که نرسیده به خیابان ورنوس در شمال بلوار کشاورز با دیوار و تراسی آجری خودنمایی می‌کند. این رستوران قبل از انقلاب با نام لابیرنت فعالیت می‌کرد و پس از انقلاب با نام جدید به فعالیت خود ادامه داد. این رستوران معرفی جداگانه‌ای را می‌طلبد و غذاهای دریایی، فرنگی و ایرانی هم در آن سرو می‌شود. همان‌طور که گفتیم در این خیابان برای تمامی سلیقه‌ها کافه و رستوران هست.

با کمی جلوتررفتن و گذشتن از خیابان ورنوس به برج‌های سامان می‌رسید. در این مجتمع تجاری، کافه بوم قرار دارد. علاوه‌براین در بلوک یک برج‌های سامان، کافه قنادی‌ای به‌نام بیترسوئیت وجود دارد که دو طبقه دارد و شما می‌توانید شیرینی‌های تازه را با نوشیدنی‌هایی خاص و متفاوت روی صندلی‌های راحت و محیطی دنج امتحان کنید. در جنوب بلوار کمی جلوتر در خیابان وصال شیرازی، کافه‌ای به‌نام وصال وجود دارد که حیاطی پراز گل و سرسبز دارد. از این خیابان تا خیابان کارگر در شمال بلوار، پارک لاله و در جنوب بلوار فست‌فودهای سیکا، ویس‌لند، رستوران تیته (البیک سابق) و رستوران قدیمی هتل بلوار هم قرار دارند.

اگر شما هم در این بلوار سرسبز گشت‌وگذار داشته‌اید، تجربه خود را با ما در نابرو درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن