بازارگردی

بازار تاریخی کرمانشاه؛ بازاری برای رنگ‌ها

فهرست مطالب

یکی از آثار ارزشمند و تاریخی کرمانشاه، بازار قدیمی این شهر است. این بازار با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال، یکی از بازارهای تاریخی ایران محسوب می‌شود. بازارها همواره محل دادوستد مردم و شکل‌گیری تعاملات اجتماعی و زندگی اقتصادی مردم بوده‌اند و بر همین اساس نقش مهم و اساسی در شکل‌گیری شهرها داشته‌اند. با من در این مطلب نابرو همراه باشید تا با مکان های دیدنی کرمانشاه و همچنین یکی از اصیل‌ترین و چشم‌نوازترین بسترهای رونق زندگی کرمانشاه یعنی بازار تاریخی کرمانشاه آشنا شوید.

بازار تاریخی کرمانشاه

معرفی بازار تاریخی کرمانشاه

بازار تاریخی کرمانشاه یکی از جذاب‌ترین بازارهای سرپوشیده ایران به حساب می‌آید. این بازار قدیمی میان مردم محلی شهر به «تاریکه بازار» و «بازار زرگرها» مشهور است. بازار تاریخی کرمانشاه در محدوده شرقی و غربی خیابان‌های مدرس و فاطمه و سه‌راه شهدا قرار گرفته است.

بازار کرمانشاه راسته‌های متفاوت فراوانی دارد و نیازهای هر سلیقه‌ای برطرف می‌کند. ساختار معماری و تزیینات به‌کاررفته در فضای این بازار، هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند؛ حتی اگر قصد خرید نداشته باشید، هنگام مواجهه با این بازار حتما واردش خواهید شد و از جذابیت‌های فراوانش لذت خواهید برد.

این بازار از آثار هویت‌بخش به مردم کرمانشاه است و یکی از بخش‌های اصلی شهر کرمانشاه محسوب می‌شود که ترکیبی دلپذیر از فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و… را در خود جای داده است. قدمت این بازار بیش از ۱۵۰ سال تخمین زده شده است؛ این موضوع در کنار اجناس مختلف، فضای خاص و بازاریان خوش‌برخورد، این بازار را به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر کرمانشاه بدل کرده است.

بازار تاریخی کرمانشاه

فضاهای مختلف بازار تاریخی کرمانشاه

بازار قدیم کرمانشاه بناها و راسته‌ها و بخش‌های متفاوت دارد. مساجد، سراها، تیمچه‌ها و حمام‌های این بازار، از گذشته تا به امروز کاربری خود را حفظ کرده‌اند و فعالیت و خدمت‌رسانی به اهالی شهر و گردشگران و مسافران را ادامه داده‌اند. فضاهای مختلف این بازار تزیینات مختلفی دارند که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

بازار تاریخی کرمانشاه

فضاهای بازار تاریخی کرمانشاه شامل گذرها، دکان‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سراها، کاروانسراها، انبارها، آب‌انبارها، قهوه‌خانه‌ها و ابنیه تاریخی ارزشمند متعدد است، برای مثال حمام حاج شهبازخان، سرای کاشانی، سرای رنگرزها، سرای نور، سرای اصفهانی‌ها و… . هرکدام از این بخش‌ها از گذشته تاکنون خدماتی متفاوت را با بهترین کیفیت به مسافران و بازرگانان عرضه می‌کنند.


در بازار قدیم کرمانشاه انواع لباس‌های محلی جذاب و خوش‌رنگ، سوغات محلی و صنایع دستی شهر و استان کرمانشاه عرضه می‌شوند، مانند نان برنجی، شیرینی بژی، کاک، نان برساق و نان خرمایی و گیوه کرمانشاهی.

بازار کرمانشاه بازاری طویل از رنگ‌ها و خاطرات است و راسته‌های متعددی دارد، راسته‌هایی همچون بازار آهنگرها، بازار کلوچه‌پزها، بازار مسگرها، بازار بزازها، بازار علافخانه و… .

 

 

. ویدئو از نهاله حسن زاده

در گذشته داخل یا در امتداد بازارهای مهم این منطقه، یک میدان شهری قرار داشت که مردم در آن گرد هم جمع می‌شدند و محلی برای تعاملات اجتماعی بود، زیرا در این میدان بازارهای روز و ادواری برپا می‌شد و علاوه بر خریدوفروش به فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی، سیاسی و ورزشی می‌پرداختند.

بازار تاریخی کرمانشاه

جالب است بدانید حجره‌های بازار قدیم کرمانشاه چند کاربرد مختلف دارند، برای مثال حجره‌هایی که در طبقه همکف بازار قرار گرفته‌اند، نقش اصلی دکان را دارند و در آن‌ها اجناس مختلف فروخته می‌شود. حجره‌های طبقه فوقانی بازار اکثرا به‌جای فضایی اداری مانند دفتر کار استفاده می‌شوند. علاوه‌بر این‌ها، زیر حجره‌هایی که از سطح معبر بالاتر بنا شده، انبار می ساختند. انواع دیگر فضاهای خدماتی این بازار، سقاخانه و شترخانه و برف‌انداز هستند.

تاریخچه بازار کرمانشاه

بازار کرمانشاه در سه دوره تاریخی زندیه، قاجاریه و پهلوی شکل گرفته است و تا به امروز به حیات خود ادامه داده است. به‌علت توسعه زندگی شهری و پدیدآمدن سازه‌های مدرن و معاصر و مراکز خرید متعدد و متنوع، بازار رونق سابق خود را از دست داده است اما همچنان یکی از مراکز خرید اصلی شهر کرمانشاه و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن به حساب می‌آید.

بازار تاریخی کرمانشاه

بازار تاریخی شهر کرمانشاه هم‌زمان با شکل‌گیری بافت قدیم شهر در دوران زندیه متولد شده و به مرور زمان توسعه یافته است. در بعضی از دوره‌های تاریخی هم تخریب شده، اما بخش اصلی بازار تاریخی کرمانشاه از ابتدای دوره قاجاریه و از زمان سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار به یادگار مانده است.

با تغییر و تحولاتی که در بازار بزرگ کرمانشاه ایجاد شد، صنف‌های مختلفی همچون صرافی، مسگری، سفیدگری، سراجی، رنگرزی، صندوق‌سازی، دوخت گیوه، ساخت نعل به دست فراموشی سپرده شدند اما هنوز هم می‌شود این مشاغل را به‌کمک بومیان بازار احیا کرد و بخشی از خاطرات ازدست‌رفته را برای بازدیدکنندگان بازسازی کرد تا حال‌وهوای بازار قدیم برای همیشه حفظ شود.

فعالیت مشاغل به‌جامانده در بازار با راکدشدن بخش‌های مختلف، تنها به راسته‌های اصلی محدود شد و حضور تجار و بازرگانان و بازاریان در مقایسه با قبل رونق نداشت. برخی از سراهای بازار متروک و بعضی از دکان‌ها تبدیل به انبار شدند.

بازار تاریخی کرمانشاه

معماری بازار تاریخی کرمانشاه

بازار کرمانشاه همانند سایر بازارهای قدیمی و سرپوشیده ایران، به‌شکل خطی و طولی توسعه یافته و فضاهای عمومی در دو طرف آن قرار گرفته‌اند. تمام بخش‌ها و فضاهای این بازار با هم در ارتباط هستند و در دو سمت راهروهای خطی، معماری و ویژ‌گی‌های ساختاری منحصربه‌فرد ایجاد کرده‌اند که هر یک علاوه‌بر ارتباط با فضاهای اصلی و فرعی، یکدست هستند و مسیر طولی شکل‌داده به بازار را حفظ کرده‌اند.

بازار تاریخی کرمانشاه

کالاهای موجود در بازار تاریخی کرمانشاه

در بازار قدیم کرمانشاه انواع لباس‌های محلی جذاب و خوش‌رنگ، سوغات محلی و صنایع دستی شهر و استان کرمانشاه عرضه می‌شوند، مانند نان برنجی، شیرینی بژی، کاک، نان برساق و نان خرمایی و گیوه کرمانشاهی. اگر پارچه‌های رنگارنگ شما را متحیر و مجذوب خود می‌کنند، حتما به راسته بازار پارچه‌فروش‌ها هم سر بزنید تا با شگفتی‌های رنگارنگی روبه‌رو شوید که تا به حال در هیچ جای دیگری به چشمتان نخورده است. می‌توانید با خرید این پارچه‌های باکیفیت لباس‌های کردی زیبا یا هرآنچه تمایل دارید برای خود مهیا کنید.

بازار تاریخی کرمانشاه

کلام آخر

این بازار در زمان خود وسیع‌ترین بازار سرپوشیده خاورمیانه به‌حساب می‌آمد و پرهیاهو و پویا بود. در این بازار می‌توانید علاوه‌بر لذت‌ از خرید سوغات و کالاهای موردعلاقه خود، از آثار و مکان‌های تاریخی این بازار ارزشمند دیدن کنید. اگر از بودن در این مکان تجربه‌ای دارید، آن را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن