تاریخ و تمدن

با موزه های کاشان به فراتر از تاریخ قدم بگذارید

فهرست مطالب

کاشان، شهری در دل کویر ایران که عرقیات، گل و گلابش شهرت جهانی دارد. این شهر خیابان‌های قدیمی و عمارت‌های سنتی دارد که در بند بند وجودشان لبریز از فرهنگ و تمدن غنی ایران است. باغ فین کاشان، خانه طباطبایی، روستای ابیانه، بازار سنتی بهترین جاذبه‌های گردشگری کاشان محسوب می‌شوند که در جذابیت و دلربایی زبان‌زد خاص و عام هستند. با این وجود، نباید از موزه های کاشان غافل شد. با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین موزه‌های این شهر زیبا را معرفی کنیم.

1- موزه ملی کاشان

هنگامی که باغ فین کاشان را برای بازدید انتخاب می‌کنید، درختان کهن، جویبارهای متعدد، فواره و حوض‌های زیبا، بناهای تاریخی برای شما حیرت انگیز هستند. اما در ضلع غربی این مجموعه، نگین موزه‌های ایران و از بهترین موزه های کاشان، موزه ملی کاشان، قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. این موزه جزو معدود موزه‌های ایران است که بنای آن در همان ابتدا برای ایجاد موزه طراحی و ساخته شده است.

این بنای یک طبقه دارای ایوانی یکپارچه با ستون‌های متعدد، سقف گنبدی و تعدادی نورگیر است که از معماری اصیل ایرانی الهام گرفته شدند. هنگام عبور از سردر آن، کتیبه زیبا به رنگ لاجوردی که عبارت موزه ملی کاشان و سال تاسیس روی آن حک شده، دیده می‌شود. مشابه این کتیبه، در بالای فضای میانی موزه، کتیبه تاریخی دیگری دیده می‌شود. سه بخش باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و صنایع دستی در اینجا وجود دارد که در بخش باستان شناسی، کتب، منسوجات، وسایل سفال و آثار تاریخی با قدمت فراوان یافت می‌شود. در بخش معاصر کاشی‌های معرق، خاتم کاری‌های زیبا دیده می‌شود.

موزه های کاشان

آدرس: کاشان، ضلع غربی باغ فین کاشان، موزه ملی کاشان


نشان دادن مکان روی نقشه

2- موزه اسباب بازی

در یکی از خانه‌های تاریخی و باستانی که قدمت 150 ساله دارد، با همت آقای سهرابی موزه متفاوتی بنا گردیده است که به موزه عروسک و اسباب بازی معروف است. در این مکان مجموعه‌ای از عروسک‌ها و اسباب بازی‌های قدیمی بخصوص مربوط به دوره قاجار و متعلق به شهرهای مختلف ایران دیده می‌شود.

این مکان یکی از موزه های کاشان است که برای کودکان بسیار جذاب است؛ چرا که مسئولین موزه کارگاه‌های آموزشی و نمایش خیمه شب بازی برای کودکان برگزار می‌کنند. اقامتگاه بومگردی دارای 6 اتاق‌های سنتی است که در کل، با حداکثر ظرفیت 30 مهمان، پذیرای مسافران هستند.

پنج اتاق آن هر کدام به نام یکی از مناطق ایران نام گذاری شده است. اتاق چولی قیزک (منطقه خراسان)، با فرهنگ و معماری خراسانی تزیین شده است و دارای دو تخت است. طراحی اتاق به سبک سیستانی در اتاق دهتوک (منطقه سیستان) دیده می‌شود. اتاقی با قیمت به صرفه‌تر و مخصوص مردان به اتاق کترا گشه (منطقه گیلان) معروف است. اتاق با فرهنگ کردستانی به نام اتاق بوک وارانه (منطقه کردستان) معروف است. اتاق مخصوص خانم‌ها با 4 تخت، اتاق بیگو برقصو (منطقه فارس) است.

ششمین اتاق این خانه با 5 تخت، اتاق ملل است که تزئینات آن نمایشگر فرهنگ ملل گوناگون است. در سال 1396، این موزه با نام خانه سهرابی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

موزه اسباب بازی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان فاضل نراقی، خیابان علوی، باستان ششم، روبروی خانه طباطبایی‌ها، بن بست علامه، پلاک ۴۳


نشان دادن مکان روی نقشه

3- موزه سیلک

رد پای تمدن ۷ هزار ساله در تپه‌های سیلک کاشان دیده می‌شود. با گذر از جاده کاشان به فین، در جنوب غربی کاشان، یکی از کهن‌ترین تمدن‌های بشری و از قدیمی‌ترین مراکز سکونت ما قبل تاریخ قرار دارد که در سال 1310 کشف شد. در حال حاضر در این مکان، موزه محوطه باستانی سیلک و از موزه های کاشان است که تمدن‌های شهرنشینی در ایران را نشان می‌دهد.

با کاوش و بررسی‌های صورت گرفته در این مکان، اولین مردم دشت نشین در تپه‌های سیلک زندگی می‌کردند. در واقع تپه‌های سیلک عبادتگاه مردم باستان بوده و همچون سازه‌های مذهبی به صورت هرمی شکل بنا گردیده است. اشیا با ارزشی همچون دوک‌های ریسندگی و وسایل بافندگی، کوره ذوب فلزات، ظروف سفالی و تعدادی گور با وسایل با ارزش در آنها نشانگر قدمت، فرهنگ و تمدن ایرانیان است. اطراف این مکان امکانات رفاهی همچون پارکینگ و تعدادی رستوران وجود دارد و پذیرای گردشگران است.

موزه های کاشان

آدرس: چهار کیلومتری جنوب غرب کاشان، کنار روستای دیزچه (جاده کاشان به فین)


نشان دادن مکان روی نقشه

4- موزه امیرکبیر

باغ فین کاشان با تمام زیبایی‌هایش همچون درختان بلند سر به فلک کشیده، سنگ فرش‌های زیبا، فواره‌های کوتاه و بلند و همچنین صدای عبور آب، حوض‌های فراوان و بناهای تاریخی، شاهد خاطره تلخی از گذشته بوده است. بزرگ مرد ایران و صدر اعظم با کفایت، امیر کبیر، در این مکان نام‌برده به دستور ناصر الدین شاه به قتل می‌رسد.

با قدم زدن در این حمام، مجسمه‌های مومی مربوط به امیر کبیر و دیگر شخصیت‌هایی که نقشی در زندگی و مرگ این بزرگوار داشتند، خاطرات تلخ آن زمان را برای گردشگران به تصویر می‌کشد. ماموران محافظ زمینه را برای انجام این قتل با بستن درهای مربوطه فراهم کردند و هنگامی که امیرکبیر در حمام این باغ حضور داشته، جلادان به بالا سر وی رفتند و این رویداد تاریخی تلخ را برای همیشه در این باغ ثبت کردند.

فرستاده شاه تنها نحوه اجرا حکم را از صدر اعظم پرسید و از آنجایی که امیر عادت به رگ زدن و خون گرفتن داشت، درخواست کرد که دو رگ بازویش را قطع کنند. این واقعه در 20 دی 1230 رخ داد است. مجموعه باغ فین دارای دو حمام کوچک و بزرگ که هر کدام خزینه و تعدادی حوض‌های آب را در خود جایی دادند. با توجه به معماری زیبا، وجود ستون‌های مرری، حمام بزرگ از زیبایی بیشتری برخوردار است.

اما محل اصلی قتل صدر اعظم امیر کبیر در حمام کوچک رخ داده است و از این حیث شهرت فراوانی دارد. این حمام به علت استفاده توسط خدمه‌ها جذابیت معماری خاصی ندارد ولی با این وجود هفت کاشی قدیمی با قدمت 500 ساله در قسمت خزینه وجود دارد. بخشی از این محوطه به موزه امیرکبیر که یکی از موطه های کاشان است اختصاص داده شده است.

موزه امیرکبیر

آدرس: کاشان، باغ فین کاشان


نشان دادن مکان روی نقشه

5- خانه تاریخی تاج (موزه مردم شناسی)

برای دیدن خانه‌ای باستانی با قدمت بیش از دو قرن می‌توانید به خیابان علوی کاشان بروید و با کمک به تابلوهای نصب شده به راحتی خانه قدیمی تاج یا موزه مردم شنای کاشان را پیدا کنید. این مکان در مجاورت خانه‌های رزاقیان و عباسیان است، در نتیجه به راحتی می‌توانید چندین مکان تاریخی در کاشان را در مدت کوتاهی بازدید کنید. این موزه تاریخی با معماری زیبا، چیدمان به خصوص وسایل تاریخی و استفاده از ماکت‌هایی در جای جای منزل، از موزه های کاشان است که بخشی از فرهنگ، تمدن و تاریخ کاشان و ایران را به نمایش می‌گذارد.

اشیا قدیمی، ادوات نساجی سنتی و صنایع دستی در این موزه دیده می‌شود. در حیاط بیرونی این خانه حوضی مستطیل شکل و درختی اناری وجود دارد و اتاق‌های طبقه همکف رو به این حیاط دید دارند و در حیاط اندرونی یک مطبخ و سردابی کوچک وجود دارد. با قدم گذاشتن به طبقه بالا، وارد ایوانی بزرگی می‌شوید که ایستادن در آن و تماشای منزل حس لذت بخشی به آدم می‌دهد.

در اتاقک‌های بالا تصاویری از کاشان قدیم و رسم و رسومات مردم کاشان بر روی دیوارها، جلوه ویژه‌ای به اتاق‌ها داده است. برای آشنایی با فرهنگ تاریخی مردم کاشان، بازدید این موزه انتخاب مناسبی است.

موزه های کاشان

آدرس: کاشان، خیابان علوی


نشان دادن مکان روی نقشه

6- موزه گلاب

یکی از خوشبوترین موزه های کاشان در این در شهر قمصر کاشان قرار دارد. موزه گلاب با عطر گل محمدی سالیانه پذیرای مهمان‌های زیادی است که برای تماشای مراسم گلابگیری، تاریخچه آن، مسیر تکاملی سیستم‌های گلاب‌گیری و ابزارهای مورد استفاده به این موزه قدم می‌گذارند. موزه کمتر از ده سال در خانه تاریخی ذاکری‌ها توسط آقای محسن غفاری بنا گردید. بر اساس اسناد ارائه شده در موزه قدمت مراسم جشن گلاب‌گیری به دو هزار سال پیش و به دوره ساسانیان برمی‌گردد.

با حضور در این موزه نه تنها با معماری خانه‌های قجری آشنا می‌شوید بلکه تاریخ هزار ساله گلاب‌گیری در قمصر نیز برایتان تداعی می‌شود. حیاط موزه با دیگ‌های بزرگ گلاب‌گیری و دیگر ادوات، گل‌های محمدی و درختان سرسبز هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. با مراجعه به موزه به خصوص در فصل بهار می‌توانید عرقیجات گیاهی صد در صد طبیعی را نیز خریدار کنید.

موزه گلاب

آدرس: کاشان، شهر قمصر، خیابان بلوار ساحلی، خانه ذاکری‌ها


نشان دادن مکان روی نقشه

موزه های کاشان شما را به سفر تاریخی می‌برند و تجربه بازدید از این مکان‌ها لذت بخش است. از دیدگاه شما کدام یک از این موزه‌ها جذاب‌تر بوده است؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن