تاریخ و تمدن

خانه‌های تاریخی کاشان؛ عرصه‌ نمایش فرهنگ و معماری

فهرست مطالب

کاشان برای آنان که قصد دارند سفری منحصربه‌فرد برای ساختن یک خاطره‌ی بی‌نظیر و ماندگار را تجربه کنند، اولین پیشنهادی است که می‌توان داشت. کاشان شهر گل و گلاب، نگین انگشتری معماری اسلامی و سرمنزل مقصود هنر در تاریخ است. می‌‌توان در وصف زیبایی و جبروت جاهای دیدنی کاشان ساعت‌ها گفت‌وشنید و شعله‌ اشتیاق دیدنش را دل‌ها برافروخته کرد. در این مطلب همراه شما شکوه معماری خانه‌های تاریخی کاشان سری بزنیم. به عرصه نمایش هنر، تاریخ، فرهنگ و معماری در یک‌جا! با نابرو تا انتهای این مطلب همراه بمانید تا بهانه‌ شناخت شما با زیباترین خانه های تاریخی کاشان شود.

1- خانه طباطبایی‌ها

خانه طباطبایی‌ها سمفونی شاعرانه درخشش نور و رنگ است. برای رفتن به این خانه باید به محله سلطان امیراحمد کاشان و سپس خیابان علوی بروید. از نام این بنا می‌توان فهمید بنایی متعلق به خاندان اصیل طباطبایی‌ها است.

این خانه یکی از خانه های تاریخی کاشان با معماری و طراحی شگفت‌انگیز است که در زیبایی، شکوه و فراهم آوردن آسایش ساکنان‌اش در آن زمان، بر سکوی نخست درخشش ایستاده است. اتاق‌های زمستانه و تابستانه در خانه‌ طباطبایی ها قسمت مهمی از خانه است. این اتاق‌ها که مطابق شرایط اقلیمی گرم و سرد شهر کاشان پدید آمده است؛ سعی در تعادل گرما و گرم نگه‌داشتن هوای مطلوب اتاق‌‌ها به هنگامه فصل سرما و گرما داشته است.

هنر جاری در مقرنس‌ و گچبری خانه، تلالو نور تابیده از تزیینات ارسی و شیشه‌های رنگی آن گواه دیگری بر شکوه بی‎بدیل خانه تاریخی طباطبایی‌ها است.

خانه طباطبایی ها

در خانه طباطبایی‌ها سر بالا کنید و نگاهی به سقف بی‌اندازید که شما را خیره می‌کند‌. سقف خانه با نقش لچک‌وترنج تداعی‌گر نقش فرش کاشان و حرفه صاحب خانه است. خانه طباطبایی‌ها کاشان یکی از پرطرفدارترین خانه های تاریخی کاشان برای فیلم‌سازان تاریخی است که این مکان را برای فیلم‌های خود انتخاب می‌کنند.

بازدید از خانه در ساعات 8 الی 16 مقدور است.

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۰۰۳۳


نشان دادن مکان روی نقشه

2- خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها خانه‌ای ریشه دوانده در ژرفای دریای عشق و دوست داشتن، از دیگر خانه های تاریخی کاشان در خیابان علوی و نزدیکی خانه طباطبایی‌ها است. خانه‌ بروجردی‌‌ها خانه‌ای با پیشینه تاریخی متفاوت و جذاب از زیباترین خانه‌های ایران است.

شاید از نام خانه برایتان این سوال پیش بیاید که چرا بروجردی؟ حاج سیدحسن نطنزی کاشانی‌ الاصل صاحب این خانه است. او به واسطه مراودات تجاری بسیارش با تاجران شهر بروجرد به نام بروجردی شناخته شد. حاج سید حسن پیش از ساخت این بنا شیفته دختر تاجر معروف، جعفر طباطبایی می‌شود. جعفر طباطبایی برای رضایت به این وصلت، با وی شرط ساخت خانه‌ای در شان دخترش و هم‌ردیف با خانه خود می‌کند.

حاج سید حسن بروجردی نیز که در راه وصال یار این شرط را سنگ راه خود می‌بیند، برای ساخت هرچه بهتر این خانه تمام تلاش خود را می‌کند. درنهایت خانه بروجردی ها در خوش‌منظری و عظمت حتی از خانه طباطبایی‌ ها نیز پیشی می‌گیرد.

بروجردی ها

این خانه در زمره زیباترین خانه‌ تاریخی از نظر یونسکو شناخته شده است. بادگیر زیبای خانه خالی از لطف نیست.

ساعات بازدید با پرداخت بهای ورودی از 9 تا 16:30 است.

شماره تماس: 03155223777


نشان دادن مکان روی نقشه

3- خانه تاریخی تاج

خانه تاریخی تاج یکی از خانه های تاریخی کاشان است که در خیابان علوی شهر کاشان قرار دارد. خانه‌ خانم تاج متعلق به دوران قاجار است که با دوقرن قدمت امروزه جز یکی از آثار باارزش تاریخی به شمار می‌آید. اولین خانه سه طبقه به سبک گودال باغچه و دارای دو حیاط است. در تعریف سبک گودال باغچه باید گفت سبکی است که خانه در ارتفاع پایین‌تری از سطح کوچه قرار می‌گیرد.

داشتن اندرونی، بیرونی، سرداب تحتانی و 13 اتاق از نشانه‌های ظاهری خانه تاریخی تاج است. دیوارهای یک‌دست سفیدپوش، باغچه سرسبز و باصفا در کنار حوض کوچک حیاط در ترکیب با دروپنجره‌های چوبی، مجموعه‌ای از ظرافت و شگفتی معماری را پدید آورده است. خانه تاریخی تاج همانند تمامی خانه‌های تاریخی، از هنر بی‌نظیر گچبری بی‌بهره نمانده است و مزین‌به نمایش توانمندهای سازنده‌ این خانه‌ زیبا است.

از جمله شاخصه‌های مهم خانه تاج می‌توان به درون‌گرایی، تعادل‌وهماهنگی، تقارن و تناسب و به بیانی قداست و نجابت خانه اشاره کرد که همه به‌نحوی بازتاب و نشانه‌ای از اهالی این شهر است.

خانه های تاریخی کاشان

بازدید خانه تاج می‌تواند با چاشنی هنر، معماری و فرهنگ تجربه متفاوتی برای شما به ارمغان بیاورد.

بازدید از این خانه در ساعات 8 تا 23 شب امکان پذیر است.

شماره تماس: 03155224868


نشان دادن مکان روی نقشه

4- خانه عباسیان

خانه عباسیان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان در بافت قدیمی شهر، در محله سلطان امیراحمد قرار دارد. خانه‌ای متفاوت از همه خانه‌هایی که تابه‌حال دیده‌اید. این خانه متعلق به تاجر بزرگ کاشی، حاج محمد‌ابراهیم است. سال ساخت خانه به دوران قاجار برمی‌گردد که درطی صرف 20 سال تلاش و هنر در مساحت 5000 متر مربع ساخته شد.

خانه با پنج طبقه، پنج حیاط و به سبک گودال باغچه از شاخص‌ترین خانه‌های تاریخی به حساب می‌آید. گرچه که نام‌ونشان معمار این بنا مشخص نیست؛ اما شکوه معماری خانه، هوشمندی در طراحی، ظرافت و ویژگی‌های خاص این خانه تاریخی صحه بر دست توانای این معمار گم‌نام دارد. خانه عباسیان کاشان مزین به معماری ایرانی اسلامی است. اتاق‌های این خانه نشان دیگری از معماری خارق‌العاده‌ آن است.

معماری تودرتو و درهم تنیده اتاق‌ها در کنار نقش‌ونگار سقف‌‌ها، پرتو حضور گچبری‌های خانه و ظرافت ساخت در و پنجره‌ها مصداق دیگری از شکوه خانه تاریخی عباسیان است. اتاق شاه‌نشین و آیینه‌کاری آن از دیگر قسمت‌های مهم و زیبای خانه است. اگر به سراغ رازی در معماری این خانه قدیمی بگردید؛ راه شما به پله‌های طبقه‌ی بالای اندورنی می‌رسد. پله‌هایی که به عنوان راه مخفی به بیرون خانه است.

خانه های تاریخی کاشان

خانه عباسیان این روزها در رستوران سنتی خود که قسمتی از خانه را به خود اختصاص داده، میزبان بازدیدکنندگان است. فرصتی که فراهم شده تا پس از نوش‌جان کردن یک وعده غذای خوشمزه سیری در تاریخ و هنر این شاهکار معماری کنید. بازدید از خانه تاریخی عباسیان در ساعات اداری رستوران عباسیان مقدور است.

شماره تماس: 03155240902


نشان دادن مکان روی نقشه

5- خانه منوچهری

خانه منوچهری یکی از خانه های تاریخی کاشان است که در خیابان محتشم، محله پشت عمارت، در نزدیکی بازار قدیمی و حد واسط محله سرپله و سرسنگ قرار دارد. خانه با دو ورودی و جز معدود خانه‌های آب انبار دار شهر کاشان است. ایوان طاق‌دار این خانه با تزیینات و هنرمندی خاصی بنا شده است، یکی از قسمت‌های دلنشین و پرطرفدار خانه منوچهری است که با شکوه و زیبایی مثال زدنی‌اش مرکز توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

انعکاس زیبای این طاق چشم‌نواز در حوض حیاط‌اش تصویر ماندگاری است که اگر عکس ناشناس آن را در جای دیگری ببینید بی‌شک ذهن شمارا به سمت خانه منوچهری می‌کشاند. سال 1386 سالی بود که خانه منوچهری در آستانه تخریب کامل قرار گرفت. همان سال این خانه خریداری و مرمت شد. سپس در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

این خانه تاریخی در حال حاضر با 19 اتاق اقامتی، کارگاه مخمل و زری‌بافی، فروشگاه، سینما و رستوران به همراه ارائه غذاهای بومی برگ دیگری از خاطرات میهمانان خود را رقم می‌زند.

منوچهری

میهمان‌خانه مجلل خانه منوچهری با صرف غذا و نوشیدنی‌های محلی و مبلمان سنتی مفروش شده که نشان دیگری از هنر و ذوق ایرانی است، به استقبال میهمانان خود می‌رود. نگارخانه در طبقه فوقانی خانه قرار دارد. در ساعات کاری این اقامتگاه-رستوران ارائه خدمات می‎‌دهد و قابل بازدید است.

شماره تماس: 03155242617


نشان دادن مکان روی نقشه

6- خانه آل یاسین

خانه آل ‌یاسین یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان در خیابان امام خمینی، محله گذر دربندآقا واقع شده است. اواسط قرن 13 هجری قمری سالی بود که سنگ بنای اولیه این خانه به دستور محمدشاه قاجار برای مرحوم محمدتقی حسینی کاشانی عالم و مرجع معروف این قرن، گذاشته شد. بقای خانه آل ‌یاسین پس از آن به صورت موروثی ادامه یافت و به دست نظام‌الدین مجتهد کاشانی معروف به آل‌ یاسین رسید.

از همان‌جا بود که این خانه با نام آل‌ یاسین شناخته و ماندگار شد. معماری خانه به سبک گودال باغچه است. مجموعه معماری خانه آل یاسین دارای بخش‌های اصلی ازجمله حوض‌خانه، تالار و اتاق‌های اطراف حیاط است. اگر ببیننده یا طرفدار فیلم‌های قدیمی برگرفته از سیاق زندگی مردم قدیمی باشید، در معماری و ورودی خانه نیز نشانی از روزگاران قدیم می‌بینید. ورودی خانه آل یاسین دو سکوی ورودی شیخ‌نشین (پیرنشین) به چشم‌تان می‌خورد. هوشمندی معماری این خانه در بدو ورود و با گذر از هشتی، خودنمایی می‌کند.

خانه های تاریخی کاشان

سرداب، شاه‌نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، و بادگیر خانه بخش‌هایی از معماری آل یاسین است که هرکدام می‌تواند جلوه‌ای از درخشش معماری خانه باشد. گره‌چینی این بنا به همراه مقرنس، گچبری و نقاشی آن پالت کاملی است که با هنر دست توانمند معمار آن تابلویی از شکوه هنر و زیبایی در بنای خانه به‌جای گذاشته است. سطوح کاهگلی دیوارهای این خانه حُسن دیگر آن است.

بازدید از خانه در ساعات 7 تا 15 بجز روز جمعه مقدور است.

شماره تماس: 09133610667


نشان دادن مکان روی نقشه

7- خانه مرشدی

درخیابان دروازه اصفهان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان قرار دارد. خانه مرشدی خانه‌ای است با 200 سال قدمت در دو طبقه و کاربری کنونی آن اقامت‌گاه سنتی است. این خانه در سال‌های اخیر مرمت شد و طبق رویه کلی مرمت خانه‌های قدیمی، مرمت خانه در ظاهر متوقف نشد و تبدیل به هتل چهارستاره به عنوان محلی آرام و خودمانی برای مسافران خود شد. از اتاق‌های این خانه 8 اتاق آن را به سبک سنتی و رنگ‌های قرمز و سفید به همراه اثاثیه سنتی آماده کرده‌اند که زمینه‌ساز یک اقامت به‌یادماندنی در دل تاریخ را برای شما فراهم می‌کند.

طبقه همکف و زیرزمین خانه مانند دیگر خانه‌های قدیمی که در بافت کویری و مرکزی ساخته شده‌اند، باعث ایجاد امکانات بهتر و آسایش بیشتر شده است. فضای مفرح و خنک حوض‌خانه سنتی هتل مرشدی، در متراژ حدود 150 مترمربع درترکیب با رنگ آبی کاشی‌های حوض و چشم‌نوازی زیبایی گل‌های شمعدانی از قسمت‌های محبوب مسافران و اقامت‌گزینان خانه مرشدی است. مسافران این خانه تاریخی ازگذران اوقات خود در این بخش اقامت‌گاه غافل نمی‌شوند و لحظات خوشی را تجربه می‌کنند.

مرشدی

حتما آوازه‌ی شهرت فرش کاشان به گوشتان رسیده است. در هرگوشه‌ای از اقامتگاه سنتی خانه مرشدی ردی از فرش‌های نفیس و دستباف کاشان پیدا می‌کنید که تاکید و تایید محکمی بر یکی‌دیگر از هنرهای پرشکوه این منطقه از کشور ایران است. از دیگر امکانات مجموعه اقامت‌گاهی خانه مرشدی باید به سرویس فرنگی‌وحمام و آشپزخانه در سوییت‌های هتل اشاره کرد.

شماره تماس: 03155222600


نشان دادن مکان روی نقشه

8- خانه باکوچی

خانه باکوچی یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان در محله سلطان امیراحمد؛ حدفاصل قلعه جلالی واقع شده است. این خانه زمانی محل سکونت سپیده کاشانی شاعره نامدار معاصر نیز بوده؛ از همین رو نام دیگری که بر این خانه می‌شناسند خانه سپیده کاشانی است. معماری خانه نشان از ریشه‌های این خانه در دوران قاجار دارد.

شاید کمی برای پیدا کردن خانه باکوچی که در مسیر گردشگری بافت تاریخی قرار دارد دچار سردرگمی شوید. در حیاط امامزاده سلطان امیراحمد که قرار بگیرید روبروتان یک کوچه باریک به چشم می‌خورد. سمت راست این کوچه درب خانه طباطبایی ها و درست در مقابل آن درب خانه باکوچی قرار دارد. این خانه دارای حیاط اندرونی و بیرونی است.

خانه های تاریخی کاشان

سبک اصلی خانه گودال باغچه و در دو طبقه است. ورودی خانه به طبقه میانی راه می‌یابد و حیاط اندرونی به صورت 4 طرف ساخته شده. فضاهای اصلی این خانه سرداب، دو بادگیر، شاه‌شین، پنج‌دری، هشتی ورودی و حوض‌خانه است. اندرونی خانه یک حیاط کوچک هشت‌ضلعی دارد. یک باغ نیز متعلق به خانه باکوچی است که توسط راهی که از زیرگذر عبور می‌کند به یک‌دیگر می‌رسند.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- خانه عامری‌ها

از دیگر خانه های تاریخی کاشان خانه عامری‌ها است که در این خانه نیز خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد قرار دارد. خانه عامری‌ها مزین به یکی از زیباترین معماری‌ها است. بادگیر آن که با صفت بلندترین در میان بادگیر‌های خانه‌های تاریخی شناخته می‌شود، از جاذبه‌های مهم آن است. در دوران زندیه مالک اصلی خانه عامری‌های ابراهیم‌خان کلانتر بود.

سال‌ها بعد این خانه به پسر او، ابراهیم خلیل‌خان عامری رسید. از آن زمان بود که نام عامری‌ ها بر این خانه گذاشته شد. مسافر ماشین زمان بودن در این خانه‌های قدیمی و قدم‌زدن در حیاط‌های این خانه، نظاره‌گر فروغ نور عبوری از پنجره‌های رنگی و ارسی‌اش بودن، تجربه دلچسبی است که موهبت بازدید از خانه‌های تاریخی با خود برای شما به همراه دارد. قدمت این خانه را به دوران زندیه می‌دانند که در دوران قاجار بازسازی و توسعه یافته است.

عامری ها

خانه عامری ‌ها با مساحت 7000مترمربع بزرگترین خانه تاریخی کاشان و ایران به شمار می‌آید. سه خانه مجزا و در عین‌حال مرتبط باهم که پنج حیاط و 85 اتاق دارد. این روزها نیز قسمتی از خانه عامری ‌ها تبدیل به هتلی چهار ستاره برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی شده است. رستوران مجموعه نیز در تالار آینه، یکی از زیباترین تالارهای عمارت قرار دارد. در صورت مقیم نبودن در هتل فقط امکان بازدید از حیاط خانه عامری ها مقدور است. ساعت کار مجموعه از 07:30 تا 18:30 است.

شماره تماس: 03155240220


نشان دادن مکان روی نقشه

10- خانه پارسی

خانه تاریخی پارسی در خیابان نراقی کاشان قرار دارد. بنایی با معماری زیبا و خوش‌ساخت؛ از دیگر جاهای دیدنی کاشان که تغییر کاربری داده است. اقامت‌گاهی سنتی که گویی ساخته شده تا محفلی گرم و آرامش بخش برای ساکنان خود به وجود بیاورد، آرامشی که در آجر‌به‌آجر این خانه نهاده شده است. این مجموعه تاریخی با 11 واحد اقامتی مشرف به باغ و حوض دل‌کش خود و داشتن امکانات رفاهی، هم‌نشینی آرامش‌بخشی را از سنت و مدرنیته برای مسافران خود و آسایش آن‌ها گردآوری کرده. طراحی فوق‌العاده و محیط سرشار از فراغ‌بال این اقامتگاه کوچک خودمانی، وجه برتر خانه پارسی به حساب می‌آید.

خانه های تاریخی کاشان

اگر برای سفر و اقامت به این خانه تاریخی رفتید نکته‌ای که بهتر است پیش‌از مراجعه به آن‌جا بدانید این است که اتاق‌های چهار تخته این هتل در زیرزمین و دارای نورگیر وهمچنین اتاق‌ها فاقد تلویزیون هستند. گرچه که این خانه‌ی تاریخی می‌تواند اقامت دلپذیری را برای شما رقم بزند اما بخاطر قرارگیری در بافت تاریخی شهر کاشان پارکینگ ندارد و محل پارک خودرو از محل خانه پارسی دور است.

شماره تماس: 03155449217


نشان دادن مکان روی نقشه

11- خانه احسان

درابتدای خیابان فاضل نراقی، محله درب باغ، از قدیمی‌ترین محله‌های کاشان قرار دارد. با قدمتی پیش از 100 سال و متعلق به دوران قاجار است. خانه احسان در اسفندماه 1380 توسط مهندس محمد مروج خریداری و یکی از نخستین‌ خانه‌هایی شد که با تغییر کاربری به مجتمع فرهنگی اقامتی تبدیل شده است.

خانه‌ای که فضاهای مهم آن: دو حیاط مجزای اندرونی و بیرونی، سه سرداب، شاه‌نشین، مهتابی، پنج دری، هفت دری، هشتی ورودی، ایوان تابستانی و بادگیر است. پذیرش این مجموعه اقامتی اصیل تا سقف 50 نفر و با اتاق‌های زیبا و چیدمان سنتی بومی است که می‎‌تواند جایی برای خود در لیست انتخاب سفر شما پیدا کند.

اقامتگاه سنتی احسان با اتاق‌های سنتی و مدرن، موزه گالری، تالار فیلم‌وتئاتر، سالن اجتماعات، کتابخانه، کارگاه سفال و صنایع‌دستی و همچنین محلی برای دوچرخه سواری در بافت تاریخی، از محبوب‌ترین خانه های تاریخی کاشان است.

احسان

خانه احسان در کنار همه آنچه که تاکنون از آن سخن آورده شد به همراه ارائه غذاهای بومی و گیاهی در رستوران خود و برگزاری تورها‌ی گردشگری امتیاز فراوانی را برای رونق گردشگری کاشان به ارمغان آورده است. قرارگیری این خانه در بافت تاریخی شهر دلیل بر نداشتن محیط کافی و مناسب برای پارک خودرو است. پس اگر قصد اقامت در این خانه را دارید فراموش نکنید که نداشتن پارکینگ ممکن است برای شما اندکی مشکل‌ساز شود.

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۴۴۶۸۳۳


نشان دادن مکان روی نقشه

12- خانه نقلی

خانه نُقلی کاشان یک خانه کوچک تاریخی است. خانه در خیابان فاضل نراقی، پشت مسجد آقا بزرگ، گذر آب انبار خان قرار دارد. برخلاف دیگر خانه‌های تاریخی شهر کاشان، خانه نقلی متعلق به یکی از مردمان آن زمان بوده و به‌تبع نسبت به خانه‌هایی که متعلق به تجار و سرمایه‌داران بزرگ است؛ خانه‌ای کوچک و جمع‌وجور محسوب می‌شود. علیرغم این توصیف از خانه نقلی و داشتن فضای کمتر؛ این خانه همه قسمت‌های مهم و لازم برای تبدیل شدن به یک خانه‌ مهم و تاریخی را دارد.

بادگیر، سرداب، حوض، ایوان و مطبخ از قسمت‌های معماری این خانه است. خانه نقلی این‌روزها با تغییر کاربری و تبدیل شدن به اقامتگاهی سنتی برای مسافران خود شب‌ها و روزهای خاطر‌ه‌انگیزی را می‌سازد. خانه نقلی ظرفیت محدودی در پذیرش مهمان دارد. حدود ۲۰ تا ۲۵ نفر می‌توانند در این هتل اقامت داشته باشند. به همین دلیل شما اقامتی خلوت‌تر و دور از شلوغی تجربه خواهید کرد.

خانه های تاریخی کاشان

فراموش نکنید که همه‌ امکانات این هتل سنتی و قدیمی است. بطور مثال در تابستان‌ از تخت‌های چوبی برای خواب استفاده می‌شود و در زمستان‌ از کرسی برای فراهم کردن محیط گرم در اتاق بهره می‌برند. اقامت در این خانه برای کسانی دوست‌دار خاطره‌بازی و یاد ایام قدیم‌اند فرصت مغتنمی است. در مدت اقامتتان در خانه نقلی، از شما با غذاهای محلی لذیذ پذیرایی خواهد شد. خانه نقلی یک پارکینگ نقلی هم برای رفع نیاز مسافران خود در مجموعه‌‌اش جا داده است تا رفاه و راحتی بیشتر را برای میهمانان خود فراهم کند.

شماره تماس: 03155233324


نشان دادن مکان روی نقشه

خانه های تاریخ یکاشان بخش مهمی از جاذبه‌های این شهر هستند. شما کدام خانه را دوست دارید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن