طبیعت گردی

سراب کرتول بروجرد؛ نگینی بر انگشتری زیبای لرستان

فهرست مطالب

شاید شما یا یکی از اطرافیانتان با شنیدن نام بروجرد یاد مزه لذت‌بخش بستنی‌ سنتی یا کباب‌های معروف و لذیذ این شهر بیفتید یا اگر کمی بیشتر اهل سفر کردن باشید، احتمالا سماور و قوری عظیم این شهر، نماد صنعت ساخت سماور یا به‌اصطلاح اهل‌فن، سماور ورشوی به یادتان خواهد آمد. اما در این مطلب سراغ سراب کرتول از جاذبه‌ های دیدنی بروجرد رفته‌ایم. با ما در نابرو همراه باشید.

موقعیت سراب کرتول

در نواحی غربی کشور از نهاوند با سراب‌های گاماسیاب و گیان تا سراب کوثر در استان کردستان، همیشه شاهد رود‌ها، سراب‌ها و چشمه‌سارانی خیره‌کننده و تحسین‌برانگیز بوده و هستیم. از میان این سراب‌ها، سراب کرتول بروجرد، که در اصلاح مردم محلی «کرتیل» نام دارد، تکه‌ای کمتردیده‌شده از طبیعت بکر لرستان است.

از لحاظ جغرافیایی، این ‌سراب در میان دامنه کوه‌های گرین و در میان قفل زیبایی هجده‌یال در دره سیب قرار گرفته است؛ مکانی که هرساله باتوجه‌به زیبایی‌هایش میزبان طبیعت‌دوستان از سراسر ایران است.

سراب کرتول بروجرد

نحوه دسترسی به سراب کرتول

برای دسترسی به این سراب، پس از طی‌ 10 کیلومتر از مسیر جاده بروجرد، به‌سمت بخش اشترینان سمت چپ بپیچید. اگر مسیر را به‌درستی پیدا کنید، بعد از طی‌ هفت کیلومتر خود را در یک جاده آسفالت به‌سمت روستای توده‌زن می‌یابید. بهترین و زیباترین زمان برای بودن در این جاده، فروردین‌ماه یعنی اوج شکوه و زیبایی لرستان ا‌ست.


توصیه‌های لازم برای سفر به این سراب بسیار قابل توجه است: همراه‌داشتن کیسه زباله، خاموش‌کردن مناسب و صبورانه آتش باتوجه‌به پوشش گیاهی و جانوری منطقه، و همراه داشتن لباس‌های گرم در فواصل سرد سال.

در راه رسیدن به سراب، مزارع زیبای ذرت، آلبالو و گردو به اسقبال شما می‌شتابند. به روستای توده‌زن وارد شوید. این روستا ترکیب جالبی از خانه‌های بافت روستایی قدیمی و خانه‌های تازه‌ساخت با شکل شهری دارد. پیشه بیشتر روستاییان دامپروری است. پس از گذر از روستا به فضای سرسبز بزرگی می‌رسیم که معمولا محل توقف و پارک گردشگران است. شاید اولین چیز دیدنی در سراب، درختان بلند و تنومند گردو باشد.

در روشنایی روز و در صورت تابش نور خورشید، زیبایی ملموسی از تابش نور در میان برگ‌های درختان ایجاد می‌شود که به سحر و زیبایی محیط اثری چندبرابر اعطا می‌کند. البته بسته‌به زمان بازدید شما، این شرایط ممکن است متغیر باشد. انتخاب بهترین زمان بازدید از سراب کار واقعا سختی ا‌ست. بهار، تابستان، پاییز و زمستان همه گزینه‌هایی وسوسه‌کننده‌ای برای انتخاب‌اند و انتخاب بین آن‌ها به سلیقه شما بستگی دارد.

برای رسیدن به سر منشا آب سراب کرتول باید حدودا یک کیلومتر با پای پیاده طی کنید، زیرا طبیعت مسیر چندانی برای ماشین‌ها در نظر نگرفته است و شما را به پیاده‌روی و لذت‌بردن از خود دعوت می‌کند. رود پرآب میان درختانی با عمر بالغ بر 200 سال و باغ‌های زردآلوی سرسبز و هوایی مناسب حتی در اواسط تابستان، منطقه‌ای دل‌خواه برای گردشگران و مردم محلی استان فراهم کرده که اوقات خوشی را برای خود بسازند.

سراب کرتول بروجرد

امکانات این سراب زیبا

ازجمله امکانات رفاهی سراب کرتول می‌توان به سرویس‌بهداشتی، چند سطل زباله، محوطه پارک خودرو (که در برخی از روزهای سال جهت پاکیزه‌نگه‌داشتن سراب همراه با مبلغی ورودی برای خودروها است) اشاره کرد.

همچنین در ایام تابستان در محوطه سراب مردم روستا دکه‌های کوچکی دایر می‌کنند. البته به‌همراه‌داشتن اقلام لازم از قبل یا خرید از روستا در مسیر، انتخاب عاقلانه‌تری است.

سراب کرتول بروجرد

پاکیزگی را از طبیعت نگیریم!

در سال‌های اخیر، باتوجه‌به زیادشدن مسافران این سراب و درنتیجه تولید زباله‌های بیشتر، متولی حفظ پاکیزگی این مکان که بخش‌داری بخش اشترینان است، در انجام وظایف خود دچار مشکلات فراوانی شده است. البته طبیعت هیچ‌گاه خالی از لطف مردم طبیعت‌دوست نمی‌ماند. در طول سال‌ها، مردم دغدغه‌مند طبیعت دوست همیشه یاور پاکیزگی این محیط بوده‌اند، اما فعالیت‌های قابل ذکر گروهی هم در این سراب اتفاق افتاده است.

زمان عکاسی و بازدید از این محوطه، من افتخار بودن در جمع انجمن رفتگران طبیعت همدان را داشتم که در این سراب همراه با مردم محلی داوطلب و حتی گردشگران داوطلب مشغول جمع‌آوری زباله‌های موجود شدند که کیسه‌های سیاه‌رنگ در محیط، مربوط‌به تلاش این عزیزان بوده است. این اقدام پسندیده باعث شکل‌گیری یک نهاد مردمی، محلی و محیط‌‌زیستی شده است. دیگر تلاش قابل ذکر پاک‌سازی این سراب توسط سازمان محیط‌زیست بروجرد در هفته محیط‌زیست بوده که شایسته بازگویی ا‌ست.

سراب کرتول بروجرد

یک دغدغه

از مبحث پاکیزگی که عبور کنیم، دومین دغدغه مسافران و بازدیدکنندگان این سراب جاده غیرآسفالت و در بخشی ناهموار منتهی به سراب است که با پرس‌وجوی بیشتر از مردم محلی خبرهایی مبنی بر تصویب بودجه و مطرح‌کردن این مشکل در طرح سالانه میراث فرهنگی استان آمده است، اما همچنان این جاده برای بعضی از مسافران ناخوشایند است.

توصیه و سخن آخر

توصیه‌های لازم برای سفر به این سراب بسیار قابل توجه است: همراه‌داشتن کیسه زباله، خاموش‌کردن مناسب و صبورانه آتش باتوجه‌به پوشش گیاهی و جانوری منطقه، و همراه داشتن لباس‌های گرم در فواصل سرد سال. این سراب سالانه پذیرای جمع کثیری از مردم طبیعت‌دوست از سراسر ایران است و محلی مناسب برای داشتن یک پیک‌نیک با دوستان یا خانواده در دامان زیبای مادر طبیعت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن