طبیعت گردی

صعود به قله کوه کرکس نطنز؛ تجربه زندگی ‌مانند پرندگان

فهرست مطالب

هنگامی که قله‌ای را فتح می‌کنید، آن قدر از توانایی‌های خود شگفت‌زده می‌شوید و به چنان آرامشی می‌رسید که شاید تجربه آن در هر سفری ممکن نباشد. این حس فوق‌العاده در کوهی که حتی کرکس هم بالاتر از آن پرواز نمی‌کند، بسیار زیبا است. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید تا سفری به این قله در کوه کرکس دست‌نیافتنی داشته باشیم و بیشتر با مکان‌های دیدنی اصفهان آشنا شویم .

وجه تسمیه کوه کرکس

پیش از هر چیزی باید توضیح بدهم چرا نام این کوه را کرکس گذاشته‌اند. احتمالا اولین حدس همه ما وجود پرندگان کرکس در این ناحیه است که کاملا درست است. یکی از دلایل نام‌گذاری این کوه را به وجود کرکس‌های سیاهی نسبت می‌دهند که اطراف آن دیده می‌شده‌اند. اما علت دوم ماجرایی جالب به این قرار است: از نظر مردم محلی، کوه کرکس آن قدر بلند بوده که حتی کرکس هم قادر به بالاتررفتن از آن نبوده است.

کنار این دو، افسانه دیگری هم شنیده می‌شود و آن این است که کرکسی جام آغشته به زهر شاه‌عباس را واژگون می‌کند و شاه‌‌‌‌‌عباس هم از شدت عصبانیت این پرنده را می‌کشد؛ ولی بعد از کرده خود پشیمان می‌شود و برای جبران آرامگاهی در بالای این کوه برای این پرنده می‌سازد و از همین رو آن را کرکس می‌نامند.

صعود به قله کوه کرکس نطنز

ارتفاع و طبیعت این کوه

کوه کرکس 3850 متر ارتفاع دارد و تمرین خوبی برای کسانی است که تمایل دارند به قله‌های بالای 4000 متر صعود کنند. یکی از معروف‌ترین مسیرهای این کوه، مسیر جنوبی یا کشه است. اگر این مسیر را انتخاب کرده باشید، پیش از رسیدن به این کوه باید فاصله‌ای را پیمایش کنید. در مسیر خود به چند درخت گردو می‌رسید که نشانه مسیرند. زیر سایبان این درخت‌ها هم می‌توانید استراحتی کوتاه و نفسی تازه کنید. چشمه کوچکی هم زیر آن جاری است و اگر آبی به صورت بزنید، حال‌‌‌‌‌وهوایتان عوض می‌شود. کمی پس از آن هم راه شیب پیدا می‌کند و کوه‌نوردی شما آغاز می‌شود.

زمان تقریبی صعود به قله کرکس

صعود به قله کوه کرکس از مسیر کشه، بسته به سرعت شما بین 5 تا 7 ساعت زمان می‌برد. بنابراین می‌توانید در برنامه‌ای یک‌‌‌‌‌روزه به این کوه صعود کنید. اما بسیاری از کوه‌نوردان ترجیح می‌دهند در جان‌پناه استراحت کنند و صبح زود بالا بروند. تصمیم با شما است و باید بدانید جان‌پناه خوبی هم در این قسمت بنا شده است که گنجایش نسبتا خوبی دارد.


باتوجه‌به این که ارتفاع کوه کرکس نسبت‌ به دیگر قلل ایران آن‌قدر زیاد نیست، احتمال ارتفاع‌زدگی هم کمتر است؛ اما بهتر است با تنفس منظم و عمیق از بروز آن جلوگیری کنید

کنار این پناه‌گاه، چشمه‌ای به‌نام کشه وجود دارد که می‌توانید قمقمه‌های خود را با آب گوارای آن پر کنید. به‌‌‌‌‌علاوه این مکان مجهز به سرویس‌بهداشتی هم هست. اما دقت کنید در هر بار استفاده و پیش از رفتن به‌‌‌‌‌سمت سرویس‌بهداشتی، باید یکی از آفتابه‌هایی که در کنار چشمه گذاشته شده را پر کنید و با خود داخل ببرید و بعد هم آفتابه خالی را به کنار چشمه ببرید.

صعود به قله کوه کرکس نطنز

گیاهان و حیوانات

شاید مسیر این کوه به‌اندازه کوه‌هایی چون علم‌‌کوه و آزادکوه سرسبز نباشد، اما جاذبه‌های خاص خودش را دارد. می‌توانید انواع گیاهان دارویی را ببینید و از بوی خوششان لذت ببرید. همچنین اگر کمی دقت کنید و شانس با شما یار باشد، می‌توانید کل و بز یا گراز ببینید.

منطقه حفاظت‌‌‌‌‌شده کرکس در واقع پناهگاهی برای این جانوران است و ممنوعیت شکار سبب حفظ هرچه بیشتر گونه‌های ارزشمند آن می‌شود. انواع مار و آگاما هم در این منطقه دیده شده‌اند که برای علاقه‌مندان به خزندگان نکته جالبی است. اما یکی از جاذبه‌های دیدنی این کوه لاله‌های واژگونی است که اگر شانس با شما یار باشد، ممکن است موفق به دیدنشان شوید.

زیبایی شگفت‌انگیز بالای قله

همه این‌ها یک طرف و مناظر شگفت‌انگیزی که از بالای قله خواهید دید، طرف دیگر. تمام منطقه زیر پای شما خواهد بود. آرم قله هم به‌‌‌‌‌شکل یک کرکس و بسیار زیبا است. اگر علاقه‌مند هستید مدرکی از صعود خود در دست داشته باشید، حتما با این تابلو عکس بگیرید تا در برگشت با ارایه عکس و در ازای پرداخت مبلغ مشخصی مدرک خود را از مسوول مربوط جان‌پناه دریافت کنید.

صعود به قله کوه کرکس نطنز

با این که کوه کرکس شهرت زیادی دارد، اما معمولا آن قدر شلوغ نمی‌شود که آزاردهنده باشد. به‌‌‌‌‌خصوص اگر زمان مناسبی را برای صعود انتخاب کنید، می‌توانید از خلوت‌‌‌‌‌بودن آن لذت ببرید. به‌‌‌‌‌جز مسیر جنوبی، صعود از مسیرهای دیگری هم ممکن است، مانند مسیر شمال شرقی یا اوره، مسیر شمال غربی یا بیدهند، و مسیر شرقی یا طامه.

کوه کرکس کجاست؟

کوه کرکس در قسمت غربی شهرستان نطنز قرار گرفته است. شما می‌توانید از طریق خطوط هواپیمایی خود را به شهر اصفهان برسانید و از آن جا با سواری به‌‌‌‌‌سمت کوه کرکس بروید یا با قطار یا خودروی شخصی به نطنز بروید. پیش از شروع پیمایش، در روستای کشه، فضایی برای پارک‌‌‌‌‌کردن خودرو وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

تجهیزات لازم برای صعود به قله کرکس

تجهیزات مورد نیاز برای صعود به قله کرکس بسته به زمان صعود کاملا متفاوت است، اما به‌طور کلی پیشنهاد می‌شود یک جفت باتوم یا عصای کوه‌نوردی، قمقمه آب، کلاه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، داروهای ضروری، لباس گرم و کفش مناسب به همراه داشته باشید. در فصول سردتر سال ممکن است به کرامپون یا یخ‌شکن هم نیاز پیدا کنید. کنار این‌ها، به میزان کافی آب و خوراکی برای ریزه‌خواری و تامین انرژی همراه داشته باشید. اگر هم قصد اقامت دارید، کیسه‌خواب فراموش نشود.

نکات احتیاطی

مسیر صعود به قله کرکس با وجود پاکوب‌هایی که وجود دارد مشخص است، اما حتما باید با یک راهنمای راه‌بلد سفر کنید یا نقشه و فایل مسیر را به همراه داشته باشید؛ چراکه در قسمت‌های خاصی ممکن است راه به دو قسمت تقسیم شود و شما را به بیراهه بکشاند.

باتوجه‌به این که ارتفاع کوه کرکس نسبت‌ به دیگر قلل ایران آن‌قدر زیاد نیست، احتمال ارتفاع‌زدگی هم کمتر است؛ اما بهتر است با تنفس منظم و عمیق از بروز آن جلوگیری کنید و به یاد داشته باشید در صورتی که کسی دچار ارتفاع‌زدگی شد و علایمی چون سرگیجه و تهوع و سردرد داشت، بهتر است با کم‌کردن ارتفاع، از بروز هرگونه حادثه‌ای جلوگیری کنید. همچنین بهتر است زمان زیادی روی قله نباشید، به‌خصوص اگر تجربه بودن در این ارتفاع را ندارید.

و درنهایت دقت کنید که به‌عنوان یک ورزش‌کار و کوه‌نورد مسوول، باید تمامی زباله‌هایی را که تولید کرده‌اید از کوه خارج کنید. پاک‌سازی مسیری بدون جاده و امکانات بسیار دشوار است؛ بنابراین حتما و حتما زباله‌های خود را از محیط خارج کنید. اگر هم بتوانید بخشی از زباله‌های محیط را پاک‌سازی کنید که ارزش کارتان چندین برابر می‌شود.

اقامت نزدیک کوه کرکس

همان‌‌‌‌‌طورکه گفته شد، شما هم می‌توانید در داخل جان‌پناه اقامت کنید و هم از اقامتگاه‌های شهرهای اطراف مانند نطنز استفاده کنید. توجه بفرمایید ممکن است به‌دلیل شلوغ‌بودن جان‌پناه مجبور شوید بیرون از آن بخوابید.

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. مطلب زیبایی بود در مورد قله کرکس نطنز اما چند مورد اشتباه هم وجود داشت که لطفا اصلاح گردد
  من عضو باشگاه کوهنوردی شاهین نطنز هستم چندین بار با دوستان به قله کرکس صعود داشتیم
  اماافسانه دیگری هم شنیده می‌شود و آن این است که کرکسی جام آغشته به زهر شاه‌عباس را واژگون می‌کند و شاه‌‌‌‌‌عباس هم از شدت عصبانیت این پرنده را می‌کشد؛ ولی بعد از کرده خود پشیمان می‌شود و برای جبران آرامگاهی در بالای این کوه برای این پرنده می‌سازد و از همین رو آن را کرکس می‌نامند.
  مطلب با که عنوان شده کاملا در مورد قله کرکس غلط هست و این افسانه مربوط به کوه گنبدباز شهر نطنز هست که شاه عباس بقعه بسیار زیبایی و با شکوهی با هشت درب هشت پنجره و هشت ایوان برروی کوهی زیبا مشرف به شهر نطنز با ارتفاع بیش از 2000 متر برای باز شکاری خود بنا نهاده
  دوم
  اینکه ارتفاع قله کرکس 3895 متر هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن