خیابان گردی

خیابان کریم خان زند تهران؛ گذر فرهنگی همراه با شکم‌گردی اضافه!

فهرست مطالب

در حدفاصل میدان ولیعصر تهران و میدان هفت‌تیر، خیابان نسبتا طویلی به‌نام خیابان کریم خان زند قرار دارد. این قسمت از شهر که یکی از خیابان‌های مهم و مرکزی پایتخت به‌حساب می‌آید، علاوه‌بر بورس طلا و جواهر، بعد از خیابان انقلاب بورس کتاب‌فروشی و انتشارات هم محسوب می‌شود. با من در این مطلب از نابرو همراه شوید تا گشتی در این خیابان بزنیم.

تاریخچه خیابان کریم خان زند

خیابان کریم خان زند مملو از کافه‌ها و کافه‌کتاب‌های متنوع و رنگارنگ است؛ به‌طوری‌که هم برای شکم‌گردی و هم برای کتاب‌گردی جای مناسبی خواهد بود. این خیابان را به‌افتخار کریمخان ‌زند فرمانروای ایران و بنیان‌گذار سلسله زندیه نام‌گذاری کرده‌اند. خیابان کریمخان به‌این‌دلیل اهمیتی تاریخی دارد که تنها خیابانی است که از آغاز به نام یکی از پادشاهان پیشین ایران نام‌گذاری شده بود. این خیابان از دیدنی های تهران، حتی پس از انقلاب نیز دچار تغییر نام نشد. هریک از خیابان‌های منتهی به خیابان، پر از جاذبه‌های دیدنی هستند که باید به‌تنهایی معرفی شود. در این میان خود خیابان و پارک‌های کوچک و بزرگش، مکان مناسبی برای پیاده‌روی و گشت روزانه به‌ویژه در فصول بهار و پاییز است.

خیابان کریمخان

راه‌های دسترسی

خیابان کریم خان ‌زند راه‌های دسترسی فراوانی دارد؛ به‌طوری‌که می‌توان‌ گفت از هر نقطه‌ای از تهران به‌راحتی قابل دسترس است. ساکنان این محدوده یکی از سریع‌ترین راه‌ها به‌سمت این خیابان را مترو یا همان قطار زیرزمینی می‌دانند. ایستگاه میدان ولیعصر در خط سه مترو (خط آبی کم‌رنگ) واقع شده و ایستگاه میدان هفت‌تیر در خط یک (خط قرمز رنگ) قرار دارد. در آینده با راه افتادن ایستگاه متروی شهید نجات‌اللهی در خط شش مترو (خط صورتی رنگ) ایستگاهی بین میدان هفت‌تیر و میدان ولیعصر نیز ایجاد می‌شود. به‌این‌ترتیب دسترسی به میانه خیابان کریمخان زند از پیش هم آسان‌تر خواهد بود.

همچنین از میدان انقلاب، میدان صنعت و میدان نوبنیاد برای میدان هفت‌‌تیر و از میدان راه‌آهن و میدان تجریش برای میدان ولیعصر خطوط اتوبوس‌رانی موجود است. کنار همه این‌ها تقریبا از همه نقاط تهران به هر دو میدان ولیعصر و هفت‌تیر تاکسی خطی وجود دارد. لازم به ذکر است در طول خیابان کریم خان مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری درنظر گرفته شده است. دو پارکینگ دوچرخه بی‌دود نیز در این خیابان به‌چشم می‌خورد؛ یکی ابتدای خیابان کریمخان‌‌ زند از سمت میدان ولیعصر، بین خیابان‌های «به‌آفرین» و «حافظ» و دومی زیر پل کریمخان در تقاطع این خیابان با خیابان سپهبد قرنی.

تنها مشکل موجود در این خیابان دو طرفه، نرده‌هایی هستند که تقریبا در همه نقاط بین دو لاین وجود دارند. به‌این‌ترتیب شما برای گذر از شمال خیابان به جنوب یا بالعکس باید از پل‌های عابرپیاده کمک بگیرید. همچنین می‌توانید در چهارراه‌ها جهت ادامه مسیرتان را تعیین کنید.

شروع خیابان گردی

در این خیابان قدیمی می‌توانید جاذبه‌های بسیاری را ببینید. در ادامه به معرفی بعضی از این جاذبه‌ها می‌پردازم.

شرق میدان ولیعصر

در این خیابان‌گردی اول از میدان ولیعصر به میدان هفت‌‌تیر رفته و جاذبه‌های خیابان را در جنوب و شمال آن می‌شمریم. خیابان کریم خان ‌زند شرق میدان ولیعصر (که خودش به‌تنهایی احتیاج به یک خیابان‌گردی مفصل دارد) خودنمایی می‌کند. مشخصه آن هم راننده‌های تاکسی‌ هستند که فریاد «هفت‌ تیر-سیدخندان» آن‌ها از خیلی دورتر به‌گوش می‌رسد. بعد از بیست قدم از میدان ولیعصر، تابلوی «بازار گل تهران» را می‌بینیم. این بازار کوچک که در تابستان خنکی مطبوعی دارد، بورس فروش گل‌ها و گیاهان مصنوعی است. گل‌های مصنوعی داخل گلدان‌های کوچک، می‌توانند گزینه خوبی برای هدیه دادن باشند.

کمی جلوتر به فضای سبز کوچکی می‌رسیم که نزدیک ایستگاه‌های اتوبوس قرار گرفته است، این فضای کوچک سرویس بهداشتی هم دارد. همانطور که می‌دانید ما در خیابان‌های پایتخت کشورمان برخلاف کشورهای دیگر دسترسی مناسبی به سرویس بهداشتی نداریم. به‌این‌ترتیب وجود این سرویس‌های بهداشتی ابتدای خیابان کریمخان امکان رفاهی خوبی به‌حساب می‌آید! جلوتر و پس از مجسمه‌های رنگی یک خانواده مسافر، چهارراهی است که پل عابرپیاده با پله‌های برقی دارد. البته این پله‌ها همیشه حداقل در یک سمت کار نمی‌کنند!

خیابان کریمخان

جنوب خیابان کریمخان

اگر در این قسمت مسیر، از جنوب خیابان کریم خان به شمال بروید، پارک بهجت‌آباد را می‌بینید. این پارک که فضای بازی نسبتا بزرگی برای بچه‌ها دارد، مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است. البته اگر از گربه نمی‌ترسید! سردیس شهریار در این پارک دیده می‌شود. خوشبختانه پارک بهجت‌آباد سرویس بهداشتی هم دارد! در ضلع جنوب شرقی این چهارراه نیز مجتمع نسبتا بزرگ تجاری-اداری الماس کریمخان قرار گرفته است که به‌زودی افتتاح می‌شود. بعد از این پاساژ، بورس طلا و جواهر است؛ به‌طوری‌که دو طرف خیابان گالری‌های طلا، جواهر و ساعت بسیاری به‌چشم می‌خورد.

اگر نمی‌خواهید در شلوغی بازار تهران طلا بخرید، خرید طلا و جواهر در این گالری‌ها و پاساژها برایتان انتخاب بسیار خوبی است. بورس طلا و جواهر در تقاطع خیابان با خیابان نجات اللهی (ویلا) تمام می‌شود. نبش این خیابان به کلیسای سرکیس مقدس برمی‌خورید. این کلیسا و خیابان ویلا که اکنون به‌عنوان گذر صنایع‌دستی شناخته شده، مطلبی جدا را می‌طلبد. روبروی این کلیسا، پارک مریم با فضایی صمیمی قرار گرفته که برای کودکان نیز تاب و سرسره دارد. از حدفاصل خیابان نجات‌اللهی (ویلا) تا خیابان سپهبد قرنی، داستان‌های شاهنامه روی دیوار نقاشی شده‌اند.

انتهای خیابان کریمخان زند

در خیابان کریم خان‌ زند جابه‌جا نیمکت‌هایی دیده می‌شود تا اگر خسته شدید در سایه درختان روی نیمکت‌ها نشسته و خستگی‌تان را از تن به در کنید. تا پایان خیابان، کتابفروشی‌ها و کافه‌های بسیاری به‌چشم می‌خورد. یک پل عابرپیاده دیگر نیز با پله‌های برقی، نبش خیابان خردمند قرار دارد و جنوب و شمال خیابان را به‌هم وصل می‌کند. انتهای خیابان، در محل تقاطع کریمخان ‌زند به میدان هفت‌تیر بورس مانتو فروشی آغاز می‌شود. یکی دیگر از فروشگاه‌های جذاب در کریمخان، گالری گل‌کار است. این گالری که در خیابان سی‌تیر شعبه دیگری دارد، مجموعه بسیار زیبایی از صنایع‌دستی و هنری ارائه می‌دهد.

خیابان کریمخان

این محصولات همگی با ترکیب شیشه و فلز طراحی شده‌اند. گالری گل‌کار با شماره پلاک 53 در شمال خیابان و نزدیک داروخانه 13 آبان قرار دارد. لازم به ذکر است که این داروخانه یکی از داروخانه‌های مهم تهران به‌حساب می‌آید و معمولا همه داروها در آن پیدا می‌شوند. فروشگاه دیگری نیز در تقاطع خیابان گلابی با خیابان کریمخان ‌زند، روبروی پارک بهجت‌آباد قرار گرفته است. این محل تجاری به‌نام فروشگاه «سلام» فضای بزرگی دارد و پر از صنایع‌دستی و هنری، بدلیجات و جعبه‌ها و کاغذهای کادو است.

کتاب‌گردی در گذر فرهنگی تهران

چند قدم جلوتر از میدان ولیعصر در خیابان کریم خان زند اولین کتاب‌فروشی به‌چشم می‌خورد. انتشارات «نسل نواندیش» در ساختمان کیمیا پلاک 308 قرار دارد. به‌جز کتاب‌های نسل نواندیش، کتاب‌های سایر نشرها، تقویم، چندین مدل دفتر و کاغذ کادو نیز در آن به‌فروش می‌رسد. اما بورس اصلی کتاب و لوازم تحریر از خیابان سپهبد قرنی آغاز می‌شود. در جنوب خیابان کریمخان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک 150، نشر ثالث با کافه‌ای در طبقه دوم و یک گالری‌ در طبقه سوم خودنمایی می‌کند. نشر ثالث در بعضی از مناسبت‌ها مثل اعیاد مختلف تخفیف‌های خوبی دارد.

بعضی شب‌ها جلو این نشر بساط موسیقی برپا می‌شود. معمولا هم جلو نشر کسانی نشسته‌اند و آثار هنری خود را می‌فروشند. دو طرف نشر ثالث، فروشگاه نشر رود و نشر هنوز وجود دارند. اگر همچنان در مسیرتان به‌سمت هفت‌تیر جلو بروید، کتاب‌فروشی زند و انتشارات اساطیر (پلاک 128) را می‌بینید. جالب است بدانید انتشارات اساطیر همیشه برای کتاب‌های منتشر شده توسط خودش درصدی تخفیف دارد.

خیابان کریمخان

کمی جلوتر هم نشر یساولی است که معمولا راس ساعت 7:30 عصر تعطیل می‌شود. در همین نزدیکی فروشگاهی قرار گرفته که باتوجه به آنچه از ویترینش مشخص است، مجلات و نشریات خارجی می‌فروشد. در سمت دیگر خیابان (شمال خیابان) انتشاراتی‌های مطرح دیگری هم‌چون انتشارات علمی‌وفرهنگی، خانه فرهنگ‌وهنر گویا و نشر چشمه قرار دارند. طبقه دوم انتشارات علمی‌وفرهنگی مخصوص کودکان است. طبقه دوم خانه فرهنگ‌وهنر گویا کافه، گالری و صنایع‌دستی دارد. بعضی اوقات در تلویزیون کافه، فیلم‌های مخصوص ایران‌گردی هم‌چون «شکوه تخت‌جمشید» نمایش داده می‌شود. رفتار فروشندگان نشر گویا با مشتریان هم بسیار خوب و صمیمی است.

شکم‌گردی

در این خیابان و خیابان‌های منتهی به خیابان کریم خان ‌زند کافه‌ها و اغذیه‌فروشی‌های بسیاری وجود دارد. ما به آن‌هایی که در خود خیابان کریمخان هستند اشاره می‌کنیم. همانطورکه گفته شد دو انتشارات ثالث و فرهنگ‌وهنر گویا در طبقه دوم خود کافه دارند. یکی دیگر از کافه‌های این خیابان، کافه کتاب ملکوت است که چسبیده به فروشگاه سلام و روبروی پارک بهجت‌آباد قرار دارد. یکی دیگر از کافه‌ها به نام «اپیک» نبش خیابان ایرانشهر واقع شده و از طاق‌های آجری و گل‌های شمعدانی کنار درب ورودی‌اش شناخته می‌شود. روبروی همین کافه، در سمت دیگر خیابان کافه‌ای با نام «تُ» با دَری ساخته شده از شیشه‌های رنگی خودنمایی می‌کند. طراحی داخل کافه، با ترکیب المان‌های سنتی و مدرن، فضایی متفاوت و خاص ایجاد کرده است. فضایی خاص به‌گونه‌ای‌که جویِ پرآب فیروزه‌ای رنگی از وسط کافه می‌گذرد. بااین‌حساب شما در زمان حضور در کافه می‌توانید از شنیدن صدای آب لذت ببرید!

مواد مورداستفاده در این کافه نیز تروتازه و خوشمزه است. یکی دیگر از جاهایی که برای شکم‌گردی هیجان‌انگیز به‌نظر می‌رسد، پیراشکی خسروی نبش مجتمع تجاری اداری کریمخان، پلاک 64 است. شعبه اول پیراشکی خسروی در خیابان جمهوری پیدا می‌شود و از قدیم‌الایام پرطرفدار بوده است. این پیراشکی‌فروشی در خیابان کریم خان زند نیز قوی ظاهر شده و مردم استقبال زیادی از آن می‌کنند. به‌طوری‌که در ساعات پایانی روز، پیراشکی‌هایش با همه تنوعی که دارند، به پایان می‌رسند! از دیگر اغذیه‌فروشی‌های خیابان کریمخان زند می‌توان به جگرکی شب‌های تهران در شمال خیابان و نرسیده به میدان هفت‌تیر اشاره کرد.

اگر تاکنون خیابان‌گردی در خیابان کریمخان زند را امتحان کرده‌اید، تجربیاتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن