طبیعت گردی

ماسوله‌ای حوالی بام زاگرس در روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

فهرست مطالب

روستای کریک از روستاهای پلکانی ایران با سبک و سیاق معماری ماسوله زیبا و دیدنی است که امروزه به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته می‌شود. بافت کوهستانی و پلکانی روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد تنها جاذبه گردشگری این روستا نیست، کریک طبیعت بسیار زیبایی داشته و جاذبه‌های فراوانی ازجمله جاهای تاریخی و مذهبی اطراف آن وجود دارد. برای اینکه به این جای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد بروید، باید خود را به شهرستان دنا یا همان سی سخت در حوالی قله دنا برسانید. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید تا باهم گشت‌وگذاری در روستای کریک از دیدنی های کهگیلویه و بویراحمد داشته باشیم.

روستای کریک

کریک (Kareyak)، روستایی با جمعیت کمتر از هزار نفر، از توابع شهرستان شمالی استان کهگیلویه و بویراحمد یعنی دنا با مرکزیت شهر سی سخت است. روستای کریک تا مرکز استان یعنی شهر زیبای یاسوج فاصله‌ای کمتر از 30 کیلومتر دارد.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

خانه‌ها و منازل روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد روی یک شیب ملایم با معماری پلکانی مخصوص مناطق کوهستانی اطراف یک رودخانه ساخته‌شده‌اند. به‌لحاظ تاریخی، ابتدا خانه‌های روستاییان اطراف امامزاده و کنار رودخانه ساخته شد. با گذشت زمان و افزایش جمعیت، خانه‌های جدید در اطراف رودخانه به‌صورتی خطی پیشروی کردند و درنهایت به سبب کمبود جا، در مرحله سوم ساخت‌وساز خانه‌ها به‌سمت ارتفاعات و معماری پلکانی رفته است.

امکانات روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

درواقع، سقف خانه‌های اینجا که قریب به‌اتفاق بیشتر آن‌ها یک طبقه و تعداد محدودی نیز دوطبقه ساخته‌شده‌اند، حیاط همسایه بالاسری است؛ چیزی شبیه‌به ماسوله که بیشتر ماها با آن آشنایی داریم.

به‌طورکلی، فضای این روستا به بافت قدیم و جدید قابل‌ تقسیم است که در بخش قدیمی خانه‌ها اغلب کاه‌گلی و سنگی هستند و در بخش بافت جدید، مصالح امروزی برای ساخت خانه‌ها استفاده ‌شده است. جو روستا به‌واسطه امامزاده مشهور آن و مردمانی که خود را از سادات می‌دانند، مذهبی است.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

چگونه به روستای کریک برویم؟

دسترسی به روستای کریک بسیار آسان است، چراکه جاده‌های آسفالت T این روستا را به شهرهای سی سخت و یاسوج متصل کرده است. برای اینکه از یاسوج به کریک بروید، می‌توانید از دو مسیر اصلی یاسوج ـ سی سخت یا یاسوج ـ پاتاوه به‌سمت کریک بروید.


علاوه‌بر این، فراموش نکنید قبل‌از سفر خود به روستای کریک، وضعیت آب و هوایی این روستا ازلحاظ بارندگی را چک کنید. تجربه سفر در زمان بارندگی به این روستا باوجود شیرین بودن به دردسرهای زیادی که ایجاد می‌کند، نمی‌ارزد.

ابتدا به‌سمت شمال‌غرب یاسوج برانید و از این شهر خارج بشوید، اگر به‌سمت سی سخت رفتید، جاده کریک در سمت چپ شماست و اگر به‌سمت پاتاوه رفتید، جاده روستا در سمت راستتان قرار دارد. در مسیر حواستان به تابلو راهنما باشد تا مسیر فرعی کریک را رد نکنید. همچنین اگر در سی سخت هستید، کریک تا شما 15 کیلومتر فاصله دارد و جاده مستقیم آن در قسمت جنوب‌غربی شهر قرار دارد.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

معرفی جاذبه‌های روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

اگر از عاشقان روستاگردی هستید، کریک جایی بسیار عالی برای این خواست شماست. آب‌وهوای مطبوع و طبیعت بسیار زیبای این روستا کنار مردمان خونگرم و مهمان‌نواز آن سبب می‌شوند خستگی جسمی و روحی شما از زندگی ماشینی و شهری به‌سرعت از بدن و جانتان خارج شود. محوطه مسکونی روستا میان باغ‌های زیبایی محصورشده که درون آن‌ها درختان سیب، هلو، زردآلو و… کاشته شده است.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

جنگل کوهپایه‌ای آن نیز مملو از درختان بلوط، بنه و بادام‌کوهی است. اگر درزمینه گیاهان دارویی تخصص دارید، در اطراف کریک می‌توانید انواع آن‌ها ازجمله ریواس، لیزک، کارده و… را بیابید.

اینجا برای عاشقان حیات‌وحش هم جاذبه‌هایی دارد؛ چراکه کوه‌های اطراف کریک یکی از زیستگاه‌های خرس قهوه‌ای در ایران است. روباه، شغال، پلنگ، گربه وحشی، سیاه‌گوش و خیلی از گربه‌سانان وحشی کنار پرندگانی مثل شاهین، کبک، تیهو، چکاوک و… نیز در اطراف آن زندگی می‌کنند. در ادامه برخی از جاذبه‌های روستای کریک شهرستان دنا معرفی شده است.

جاذبه های روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

جاذبه‌های طبیعی

همان‌طور که گفتم یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد جاذبه‌های طبیعی آن است. اصلی‌ترین جاذبه طبیعی روستای کریک، رودخانه بشار و پل کلو است که به‌واسطه آب همیشه در دسترس و شیرین، باغ‌های زیادی در اطراف آن وجود دارد.

از این باغ‌ها که بگذریم، اگر حوصله پیاده‌روی داشته باشید، می‌توانید آبشارهای کوچک و بزرگی در مسیر این رود ببینید که هرکدام از آن‌ها جایی بسیار زیبا و بکر برای طبیعت‌گردی هستند. چشمه‌های زیر امامزاده و پشت آسیاب نیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی کریک است. شاید برایتان جالب باشد بدانید در روستای کریک محل‌هایی برای پرورش ماهی احداث شده است. طی گردش خود در این روستا می‌توانید با این حرفه نیز آشنا شوید.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمداگر حوصله پیاده‌روی و کوه‌پیمایی دارید، علاوه‌بر تماشای شالیزارهای کریک، چندین غار بزرگ و کوچک اطراف این روستا وجود دارد که به‌عنوان جاذبه‌های طبیعی می‌توانید از آن‌ها هم دیدن کنید. مشهورترین این غارها، غار بونه دارزو است. همچنین نباید فراموش کرد که کریک در محلی چسبیده به منطقه حفاظت‌شده دنا قرار دارد. با ایجاد هماهنگی‌های لازم و در صورت ممنوع بودن فصل شکار در این منطقه می‌توانید سری به شکارگاه منطقه حفاظت‌شده دنا نیز بزنید.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

جاذبه‌های مذهبی

روستای کریک و ارتفاعات آن میزبان بارگاه چندین و چند تن از امامزادگان است که در طی سفر خود به این روستا می‌توانید دیداری از آن‌ها داشته باشید. آرامگاه‌های امامزاده عسگر و اسحاق کریک یکی از اصلی‌ترین دلایل شلوغی این روستا به‌واسطه حضور گردشگران است.

جاذبه‌های تاریخی

جاذبه‌های تاریخی روستای کریک که شامل چندین آسیاب قدیمی، رشته قنات و چند گورستان متعلق به بومیان اولیه ساکن این منطقه است. اگر قصد دیدن از این مکان‌ها را دارید، بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

جاذبه‌های فرهنگی

یکی از بخش‌های جذاب روستاگردی، آشنایی با فرهنگ و آداب‌ورسوم روستانشینان است. مراسم تعزیه‌خوانی روستای کریک آوازه‌ای بلند در استان کهگیلویه و بویراحمد دارد. اگر در ماه محرم به این منطقه سفر کردید، تماشای آن را از دست ندهید.

به ترانه‌های محلی و آوازهای روستای کریک قس می‌گویند، قس‌ها طبق معمول همراه با پیشه، دهل و سرنا خوانده می‌شوند. اگر در ایام مناسبی به کریک بروید، می‌توانید شادی‌های خاص این روستا همراه با قس مخصوص و سازهای آن را هم بشنوید. همچنین اگر علاقه‌مندید لباس‌های اصیل مخصوص مردمان لر را از نزدیک ببینید، بپوشید و با آن عکس یادگاری بگیرید، کریک گزینه‌ای مناسب در این زمینه است.

دیدنی های روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

بهترین زمان سفر به روستای کریک

برای اینکه بتوانید بیشترین استفاده از طبیعت و چشم‌اندازهای زیبای این منطقه را ببرید، بهتر است در فصل‌های گرم سال به این مکان بروید. به‌ویژه اگر بتوانید در اوایل فصل برداشت محصولات باغ‌های میوه و همچنین زمان درو محصولات شالیزارها به این روستا بروید، صحنه‌های بی‌نظیری را مشاهده خواهید کرد، هرچند پاییز کریک نیز بسیار زیباست.

علاوه‌بر این، فراموش نکنید قبل‌از سفر خود به روستای کریک، وضعیت آب و هوایی این روستا ازلحاظ بارندگی را چک کنید. تجربه سفر در زمان بارندگی به این روستا باوجود شیرین بودن به دردسرهای زیادی که ایجاد می‌کند، نمی‌ارزد.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

اقامت در کریک

اگر قصد دارید برای مدتی در روستای کریک بمانید تا بتوانید بیشتر از طبیعت و محیط آن لذت ببرید، امکان اقامت در روستا برایتان فراهم است. چند تن از ساکنان این روستا که پیدا کردنشان هم آن‌چنان سخت نیست، به‌واسطه جو گردشگری روستا، خانه‌های خود را به محلی برای میزبانی از گردشگران تبدیل کرده‌اند.

این مکان‌ها را می‌توان در حد اقامتگاه‌های بومگردی کوچک دانست. این خانه‌های روستایی زیبا و ترتمیز با هزینه‌ای نه‌چندان زیاد در اختیارتان قرار خواهد گرفت. حواستان باشد در انتخاب عجله نکنید، منظره بعضی از این خانه‌ها بسیار عالی است.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

برای مثال خانه‌هایی وجود دارد که یک جوی روان آب از داخل حیاط آن عبور می‌کند. اگر قصد چادر زدن اطراف این روستا را دارید، قبل هر اقدامی از محلی‌ها درباره امنیت مکان انتخابی مشورت بگیرید. یادتان باشد در جایی هستید که خرس‌ها در نزدیکی آن زندگی می‌کنند. اقامتگاه بومگردی دهکده سبز در روستای کریک و اقامت در سی سخت و یاسوج و سفر با تور یک‌روزه روستای کریک، ازجمله دیگر امکانات اقامتی و سفر کم‌دردسر به این روستا است.

روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

وسایل لازم برای سفر به کریک

برای خرید مایحتاج اولیه سفر یعنی مواد غذایی، آب و… در سفر به کریک مشکلی وجود ندارد و به‌راحتی این مواد در روستا قابل خریداری است. بهتر است در این سفر به‌مقدار کافی پول نقد بهمراه داشته باشید، چراکه شاید دلتان بخواهد از مردمان این روستا سوغاتی بخرید و برای این کار پول نقد لازم دارید.

همچنین کوله‌پشتی مناسب سفر خود به‌همراه کفش‌های راحتی و همچنین کفش‌های مخصوص کوه‌پیمایی به همراه متعلقات آن را فراموش نکنید. برای احتیاط بیشتر در سفر به کریک جعبه‌ای کوچک از کمک‌های اولیه به همراه داشته باشید.

جاذبه های روستای کریک کهگیلویه و بویراحمد

مهم‌ترین نکته‌ای که در سفر به روستای کریک نباید فراموشتان شود، دوربین عکاسی باکیفیت است. زیرا چشم‌اندازهای زیبای این روستا محیطی مناسب برای تهیه عکس‌های به‌یادماندنی است. در آخر اینکه، برای حفظ طبیعت زیبای کریک، یادتان باشد کیسه‌زباله برای جمع‌آوری زباله‌های خود به همراه داشته باشید.

اگر در سفر به کهگیلویه و بویراحمد گشت‌وگذاری در روستای زیبای کریک داشتید، تجربیات خود از این روستاگردی را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن