طبیعت گردی

طبیعت‌گردی در جنگل کارا حوالی پایتخت

فهرست مطالب

جنگل کارا یکی از دیدنی‌ترین مناظر طبیعی، کوهستانی و از مکان های دیدنی تهران است که مسیر آن از میدان درکه آغاز می‌شود. میدان درکه در محله درکه در منطقه شمالی تهران واقع شده‌ است. شما می‌توانید از میدان درکه به جنگل کارا و کوه‌های پلنگ‌چال و چین‌کلاغ و توچال می‌توان صعود کنید. این مسیر به علت داشتن دره‌های کوچک  درکه نامگذاری شده‌ است. دمای درکه در اکثر ماه‌های سال یخچالی و خنک است و در گرمای تابستان نیز دمای آن بیشتر از 28 درجه نمی‌شود. چنین شرایط مطلوبی این منطقه را برای گشت‌وگذار مناسب کرده است. با من همراه باشید تا در نابرو پا در این مسیر گذاشته و با جنگل کارا آشنا شویم.

طبیعت سر سبز

مسیر پیش رو تا جنگل کارا

اگر بخواهید به جنگل کارا، یکی از زیبایی‌های طبیعت بروید، باید 1700 متر از میدان درکه را که مسیر مشترک برای پلنگ‌چال و چین‌کلاغ است، بپیمایید تا به راه اصلی کوه‌ها برسید. این مسیر از ابتدای میدان تا پناهگاه پلنگ‌چال از داخل دره است و این دره زیبا که به دره پلنگ‌چال معروف است، زیبایی‌های مسیر را دوچندان کرده‌است.

طبیعت سر سبز

کافه‌ها و رستوران‌های طول مسیر

هنگام گذر از میدان درکه کافه و رستوران‌های بسیاری را با بافت‌های قدیمی می‌بینید که کافه اذال‌چال (آب اذال چالدر) یکی از آن‌هاست. این کافه که از کافه‌های معروف و زیبای منطقه است، پاتوق بسیاری از کوهنوردان و گردشگران برای استراحت است.

جنگل کارا

پیمایش مسیر درکه تا جنگل

پس از گذشتن از این کافه اگر راه اصلی و پاکوب کوه را ادامه دهید، بعد از دو ساعت کوه‌پیمایی به پناهگاه پلنگ‌چال که در ارتفاع 2450 متر از سطح دریا قرار دارد، می‌رسید. در آنجا می‌توانید کمی استراحت کنید و بعد انتخاب کنید از آنجا به قله پلنگ‌چال صعود کنید یا به ایستگاه پنج برای صعود به توچال بروید؟

جنگل کارا

حال اگر در نیمه مسیر درکه راه فرعی در جهت غرب را انتخاب کنید، به سمت قله چین‌کلاغ صعود خواهید کرد. این قله در2820 متر ارتفاع از سطح دریا است. در مسیر چین‌کلاغ جنگل زیبای کارا قرار دارد که از آغاز راه فرعی تا این جنگل زیبا یک ساعت پیاده‌روی لازم است.

منطقه سیالیز

در این مسیر وارد منطقه‌ای به نام سیالیز می‌شوید. البته لازم به ذکر است خود جنگل کارا بعد از کمی پیاده‌روی از پاکوب دو مسیر را در پیش‌رو دارد. یکی مسیر بالا که همان مسیر سیالیز است و در ورودی آن روی تابلو نوشته شده جنگل کارا که مسیر جنگل را به ما نشان می‌دهد. در سیالیز راه شیبدار و سربالایی وجود دارد که عبور از راه شیبدار حدود یک ربع طول می‌کشد و پس از آن تا جنگل شیب‌های کمی پیش‌رو دارید.

جنگل کارا

آبشار کارا

مسیر دوم مسیر سرازیری و دره‌ای است که کمی سنگین‌تر از مسیر اول به نظر می‎رسد؛ اما درصورتی‌که این مسیر را انتخاب کنید، زیبایی‌های بسیاری در دره کارا به چشم می‌بینید که یکی از آنها آبشار کارا است.

این آبشار مکان مناسبی برای استراحت کوتاه و تجدید قوا برای ادامه صعود به جنگل کارا و قله چین‌کلاغ است. از کنار این آبشار یک راه سنگی و پرشیب به سمت بالا وجود دارد که پس از گذر از آن ادامه راه به سمت جنگل کارا هموارتر می‌شود. پس از پیاده‌روی بیست دقیقه‌ای به جنگل کوچک اما زیبای کارا می‌رسید.

طبیعت سر سبز

زیبایی‌های جنگل کارا

جنگل کارا پر از درختان کهن و زیبایی است که فضای بسیار رویایی به طبیعت داده است. همچنین اطراف جنگل یال‌های کوهستانی بسیاری مشاهده می‌شود که وقتی از ابتدای جنگل به طبیعت نگاه می‌کنید، جنگل همانند گویی سرسبز میان کوه‌ها جلوه نمایی می‌کند. ساعت‌ها می‌شود به این منظره خیره شد.

این جنگل که بیش از 800 سال قدمت دارد، در زمان‌های قدیم درختان زیادی داشته و گونه‌های جانوری بسیاری در آن زندگی می‌کردند. زمانی این مکان تفرجگاه شاهان بود. برای همین منطقه‌‌ بالای جنگل کنار چشمه کارا را منطقه‌ شاه‌نشین گویند.

جنگل کارا

در زمان معاصر حدود هشتاد سال پیش دو برادر به نام‌های سید هاشم و سید علی‌آور از مالکان جنگل کارا از آقای میرحسینی که از اهالی بومی معروف درکه بود درخواست می‌کنند بیشتر به آبادانی جنگل بپردازد. پس از این درخواست ایشان در جنگل کارا به کاشت درخت‌های میوه و باغداری مشغول می شوند. اهالی دیگر درکه از طایفه‌های میرغفوری‌ها، میرزمانی‌ها، میرعمادی‌ها و… نیز در جنگل به باغداری پرداختند که امروز ما نتیجه تلاش این عزیزان را در جنگل کارا می‌بینیم.

طبیعت سر سبز

جنگل کارا بیشتر درخت گردو و درخت ازگیل وحشی دارد. اهالی درکه می‌گویند بیشتر میوه شاه‌توت شهر تهران از درختان شاه‌توت همین جنگل تامین می‌شود. وجود چشمه های کوچک و دائمی در این جنگل موجب شده صدای آب گوشتان را نوازش کند و آرامش خاصی به طبیعت بدهد.

جنگل کارا

در فصل تابستان که هوا بسیار گرم است، رفتن به جنگل کارا، دیدن مناظر سرسبز و بهره‌مندی از هوای خنک این جنگل بسیار دلچسب خواهد بود. در فصل پاییز نیز جنگل، طبیعت با درختان طلایی بسیار خیره‌کننده‌ای و دل کندن از این فضای دیدنی بسیار سخت است.

پس از استراحت در جنگل زیبای کارا اگر پاکوب یکی از یال‌های کوه را بپیمایید، به قله زیبای چین‌کلاغ می‌رسید که چشمه‌های دائمی و مناظر دیدنی بسیاری در آن وجود دارد.

آدرس میدان درکه برای صعود

اگر می‌خواهید با خودروی شخصی به میدان درکه بروید دو راه پیش روی شماست. در مسیر اول از بزرگراه چمران جنوب، جنب پمپ بنزین وارد خیابان یمن شوید. در چهارراه اول به چپ بپیچید و به میدان دانشگاه (شهید شهریاری) بروید. اگر از سمت غرب، مستقیم راه را ادامه دهید، وارد خیابان درکه می شوید.

جنگل کارا

بهتر است برای فرار از ترافیک و کمبود جای پارک، خودروی خود را در طول خیابان و قبل میدان درکه، پارک کرده و پیاده‌روی را آغاز کنید. در مسیر دوم باید از بزرگراه یادگار جنوب به شمال زیر پل اوین بروید، بعد از ورود به خیابان کچویی مستقیم ادامه دهید تا به میدان دانشگاه (شهید شهریاری) برسید و باقی مسیر را از میدان دانشگاه ادامه دهید.

جنگل کارا

اگر می‌خواهید با وسایل نقلیه عمومی به میدان درکه بروید، می‌توانید از میدان تجریش با مینی‌بوس یا تاکسی‌های میدان درکه به آنجا بروید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن