شکم گردی

کافه رستوران کانی سنندج؛ هم فال و هم تماشا

فهرست مطالب

یکی از معروف‌ترین حمام‌های تاریخی شهر سنندج، حمام عبدالخالق است. بازدید از حمام‌های قدیمی، همیشه حال و هوای خاصی برای علاقه‌مندان به فضاها و بناهای تاریخی دارد. از طرفی دیگر رستوران‌ها و کافه‌ها که هدف اصلی شکم‌گردی‌های محلی نیز هستند، می‌توانند برای مسافران و گردشگران مهم یا حتی حیاتی تلقی شوند. کافه رستوران کانی فرصتی برای راضی کردن هر دو طیف را به‌خوبی غنیمت شمرده و در واقع یک کافه رستوران درون فضایی تاریخی و تکرارنشدنی است. برای شناخت کامل کافه رستوران کانی از مکان های تفریحی سنندج، در نابرو همراه من باشید.

کانی به چه معنی است؟

کانی یک واژه کردی و به معنی چشمه است. از این نام برای نام‌گذاری دختران هم استفاده می‌شود. درواقع نمادی است از طراوت و تازگی و از نام‌های پرکاربرد در زبان کردی است.

حمام عبدالخالق؛ بزرگ با تاریخ تولد نامعلوم

دقیقا مشخص نیست که این حمام کی ساخته شده؛ اما شکل معماری آن از اسلوب صفوی پیروی می‌کند. با این‌حال احتمالا مربوط به ابتدای دوره قاجاریه باشد؛ چون المان‌های معماری آن دوره را هم در خود دارد. برخلاف اکثر حمام‌های تاریخی سقف آن نسبتا بلند است. تزیینات این حمام اما بر اثر گذر زمان و بازسازی غلط در دوره‌های مختلف به کلی از بین رفته و با کاشی و سیمان جایگزین شده‌اند. این حمام و حمام تاریخی وکیل، اصلی‌ترین بناهای شهر سنندج در این دسته‌بندی هستند که متاسفانه سال‌ها متروک و رها شده بودند؛ اما حالا با شروع به کار کافه ‌رستوران کانی ضمن ایجاد تغییراتی قابل قبول در ظاهر طراحی داخلی، کاملا احیا شده و رونق یافته است.

رستوران کانی

فضای داخلی کافه رستوران کانی سنندج، بی‌نظیر و روح‌افزا

اطراف ورودی با نمای آجری جدیدی پوشیده شده است. یک در که به روال معمول چنین بناهایی کوتاه و کوچک است، راه ورود شما به این رستوران خواهد بود. بالا یک تابلوی زیبا، حاوی عبارت گالری و کافه‌رستوران کردی کانی دیده می‌شود که با خط خوش نستعلیق نگاشته شده است. با عبور از در بلافاصله با تعداد زیادی پله که شما را به سمت اتاقی کوچک در پایین هدایت می‌کنند، روبرو خواهید شد. از همان بدو ورود جذابیت‌های رستوران عرض اندام خواهند کرد.

رستوران کانی

روی دیوارها، تابلوهای زیبایی از جاذبه‌های شهر سنندج خواهید دید که دوطرف پله‌ها نصب شده‌اند. برخلاف اکثر حمام‌های تاریخی سقف این حمام آن‌قدر کوتاه نیست که هنگام رفت و آمد از چنین راه‌پله‌هایی لازم باشد از سر خود مراقبت کنید. این پله‌ها به اتاقی کوچک که یک خروجی در آن سویش دارند، منتهی می‌شوند. آنچه که در اتاق جلب توجه می‌کند، سه طاقچه تقریبا کم‌ارتفاع بوده که اشیا هنری جذابی در خود جای داده‌اند.

رستوران کانی

چند ظرف سفالی که طرح‌ها و نقش‌هایی رنگارنگ دارند، کنار تعداد زیادی عروسک با لباس کردی قرار دارند. در طبقات پایین‌تر طاقچه‌ها، چند جعبه کوچک جذاب هم خواهید دید که سخت بتوان نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت بود. این جزییات همه خبر از یک انتخاب خوب ‌می‌دهند. جلوی این سه‌ طاقچه، چند میز و صندلی چوبی که با دیزاین کلی هم‌خوانی دارند، قرار داده شده که احتمالا فضایی برای انتظار مقطعی باشد.

روبروی این منظره به‌شدت جذاب، صندوق کافه قرار دارد. یک خانم خوش‌برخورد که استقبال گرمی دارند، پشت یک میز چوبی بلند که جلوی یکی از غرفه‌ها قرار دارد، وظیقه صندوق‌داری را به عهده دارند. از همان ابتدا، برخورد پرسنل خوب و مثبت است. برای رفتن به فضای اصلی رستوران باید از یک راهرو باریک که آن هم پله‌های کم اما بلندی دارد عبور کرد.

رستوران کانی

فضای ایرانی و سنتی رستوران کانی، لذت غدا خوردن در حوض‌خانه

فضای بعدی که به آن ورود خواهید کرد، حوض‌خانه حمام تاریخی است که اکنون با نهایت سلیقه به جایی دلنشین برای صرف غذا تبدیل شده است. یک حوض با فواره‌ای کوچک و رنگ آبی آسمانی مرکز این فضا قرار دارد. فواره روشن است و صدای آن محیط را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بالای سر حوض هم یک لوستر که طراحی قدیمی و سنتی دارد از روزنه نه‌چندان بزرگ سقف آویزان است. دورتادور این محیط با تخت‌هایی بزرگ که با ارتفاعی بیشتر نسبت به حوض مرکزی، درون به‌اصطلاح غرفه‌ها تعبیه شده‌اند، پر شده است. تخت‌ها بزرگ هستند و هر تخت فضایی خصوصی برای یک خانواده هشت تا ده نفره را فراهم می‌کند.

رستوران کانی

درون هر تخت، فرشی بزرگ و جذاب پهن شده و دورتادور آن با بالش‌های رنگی که مناسب لم دادن هستند پر شده است. چهار تخت بزرگ در چهار ضلع محیط به‌گونه‌ای قرار دارند که دیدی نسبت به هم نداشته و راه ورود به آن‌ها هم به سمت حوض مرکزی نیست و از کنار صورت می‌گیرد. نور محیط طبیعی است و به لطف روزنه‌های نوری که در سقف قرار دارند، تمام محیط به‌خوبی روشن می‌شود. در کف و زیر هر غرفه هم نورپردازی‌های زیبایی وجود دارد که به مرکز محیط در کل جذابیت زیادی بخشیده‌اند. دقیقا در راس مقابل راهرویی که از طریق آن به این محیط وارد شدید، یک راهروی باریک، مسیر شما برای رفتن به فضای بعدی کافه رستوران کانی خواهد بود. در این راهرو یک پیش‌خوان چوبی بلند است که کارکنان پشت پیش‌خوان منتظر گرفتن سفارش شما و ارائه خدمات هستند.

رستوران کانی

فضای کافی‌شاپ کانی؛ به سبک کافه‌های عربی

با عبور از راهرو به فضای بعدی کافه رستوران کانی خواهید رسید. اینجا خبری از حوض بزرگ و غرفه‌هایی که بالاتر از آن قرار داشته باشند نیست؛ اما با این‌حال همچنان یک حوض کوچک‌تر مستطیلی شکل گوشه محیط جاخوش کرده است. تمام فضا هم‌سطح است و وسط آن چند ستون که قطر زیادی ندارند و گچ‌کاری‌ها و طرح برجسته‌های اسلیمی دارند دیده می‌شود. زمینه مبلمان فضای کافی‌شاپ، تخت نیست و به جای آن شاهد میز و صندلی‌هایی چوبی به رنگ تیره هستیم. پایه‌ میزها با جذابیت خراطی شده و پشت صندلی‌ها مشبک است. صندلی‌ها دو، چهار و شش‌نفره هستند و با فاصله مناسبی از هم قرار دارند. در کل طراحی مبلمان ظاهرا بی‌نقص است و تقریبا برای اقامتی یک‌ساعته راحت هستند.

رستوران کانی

روی دیوارها دورتادور تابلوهای خوبی دیده می‌شود که با ذوق نصب شده‌اند و با تم کلی بی‌ربط نیستند. در یک گوشه از محیط یک پیش‌خوان چوبی، که رنگ چوب آن هم‌رنگ چوب میز و صندلی‌ها است، به شکل اِل‌مانند مساحت زیادی را گرفته و بار کافه را از سایر بخش‌ها متمایز کرده است. روی پیشخوان طراحی‌ای که معمول یک کافه است، قابل دیدن است. پشت پیش‌خوان هم فضای بزرگی دارد که به‌منظور آماده کردن سفارش‌های کافه مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک راهرو باریک دیگر وجود دارد که در طول آن، چند دست میز و صندلی دونفره چیده شده، شما را به فضای انتهایی کافه راهنمایی خواهد کرد. کارکنان رستوران آن را بخش وی.آی.پی می‌نامند.

بخش وی.آی.پی کافه رستوران کانی؛ محیطی برازنده نامش

مبلمان این بخش مشابه بخش دوم رستوران، یا همان بخش کافی‌شاپ است. سه دست از میز و صندلی‌ها که شش ‌نفره هستند به شکل عرضی و با فاصله مساوی چیده شده‌اند. یک دست میز و صندلی که آن هم شش نفره است و بسیار متمایز به‌نظر می‌رسد به شکل طولی قرار داده شده و در واقع جهت آن عمود بر جهت سایرین است. یک میز کوچک که دو صندلی دارد هم به شکل عرضی و چسبیده به دیوار کنار ورودی قرار دارد. به تمام این‌ها باید یک میز دو نفره دیگر که یک ضلع آن چسبیده به دیوار است را باید افزود.


اینجا خبری از حوض بزرگ و غرفه‌هایی که بالاتر از آن قرار داشته باشند نیست؛ اما با این‌حال همچنان یک حوض کوچک‌تر مستطیلی شکل گوشه محیط جاخوش کرده است.

روی دیوارها تابلوهای نقاشی زیبایی که سبک مدرنی دارند چشم‌نوازی می‌کنند. این محیط عرض کمی دارد و بسیار کشیده است. سقف آن هم قدری کوتاه‎تر و ستون‌های گنبدی دارد. در کل احساس راحتی و دنج بودن را، حتی بدون نشستن و وقت‌گذراندن در آن می‌توان حس کرد. این بخش انتهایی کافه رستوران کانی است و تنها یک راهرو برای ورود و خروج دارد.

رستوران کانی

منو و کیفیت غذاها در کافه رستوران کانی؛ عالی اما کمتر از کیفیت فضا

بدیهی است که نقطه قوت این کافه قطعا فضا و محیط آن است. سخت بتوان غذایی هم‌طراز کیفیت محیط فراهم کرد؛ اما با این حال تعدد انتخاب‌ها و کیفیت آن‌ها عالی است. منو به زبان کردی نوشته شده و در آن خبری از غذای فرنگی نیست. غذاها ایرانی هستند. طبعا اگر زبان کردی بلد نباشید برای درک غذایی که انتخاب کردید، زیر هرکدام محتویات غذا به‌طور تقریبی گفته شده است. البته برای دقت بیشتر می‌توانید از پرسنل خوش‌برخورد آن‌ها کمک بگیرید. غذاها طیف گسترده‌ای دارند؛ اما در کل همه گوشت و کباب محور هستند.

چند غذای محلی هم مثل «هالاو» و «قوزی» در میان آن‌ها دیده می‌شود. اما در بخش پیش‌غذاها سنگ تمام گذاشته‌اند. انتخاب‌های جالب در اختیار دارید که از معرفی آن‌ها نمی‌توان گذشت. «قیمه‌و که‌وه‌رگ» که غذایی محلی است و حاصل ترکیب گوشت چرخ‌کرده و تره‌ خرد شده، دلمه است. «سوله‌که» که نوعی از محصولات لبنی بسیار غلیظ بوده و شورمزه است.

رستوران کانی

«ماست و به‌نا» که ترکیب ماست و نوعی گیاه خودرو محلی است. «گونینه» یک غذای محلی که حاصل پخت ترخینه و روغن حیوانی است و «قه‌یسی رون» که غذایی حاصل تفت دادن برگ خشک زردآلو در روغن داغ است، انتخاب‌های خاص و هیجان‌انگیزی هستند، به‌خصوص اگر اهل شهر سنندج نباشید.

باید گفت که بخش متمایز منو کافه رستوران کانی بخش پیش‌غذاها است. نکته‌ای که باید درنظر گرفت، کردی نوشته شدن منو است و باید در هنگام انتخاب از پرسنل کمک گرفت. منوی کافی‌شاپ هم که جدا از منوی رستوران طراحی شده، انتخاب‌های بدی ندارد؛ اما به قوت منوی رستوران نیست. همه آنچه که از یک کافه معمولی انتظار می‌رود را پوشش داده و کیفیت مناسبی دارد. انتخابی که در منوی کافه بیش از سایرین جلب توجه می‌کند، در بخش قهوه‌ها و «قهوه کرد» است که به‌شخصه برای من تازگی داشت.

رستوران کانی

نمره‌بندی خدمات کافه رستوران کانی، تفاوت بین بسیارعالی و عالی

درمورد کیفیت برخورد پرسنل باید گفت که بسیارعالی، گرم و صمیمی است. خدمات مناسبی دارندو زمان ارائه خدمات هم قابل قبول است. برجسته‌ترین بخش کافه رستوران کانی فضای آن است که نمره 9 از 10 را خواهد گرفت. نمره منو از نظر تعدد انتخاب‌ها، هشت از 10 بود. عملکرد رستوران در بخش پیش‌غذاها ستودنی است؛ اما درمورد کیفیت و طعم غذاها، نمره دادن سخت بوده و بهتر است این کار به سلیقه شخصی مشتریان محول شود.

کافه رستوران کانی سنندج را کجا پیدا کنیم؟

پیدا کردن کافه رستوران کانی چندان کار سختی نیست. چون در یکی از معروف‌ترین حمام‌های تاریخی شهر قرار دارد. برای یافتن آدرس آن با پرسش از مردم محلی بهتر است، آدرس خود حمام عبدالخالق پرسیده شود که مردم محلی در زبان کردی به آن «حمام اَول‌خالق» می‌گویند.

اگر بخواهید بدون دردسر و با ماشین شخصی به این رستوران بروید و مبدا حرکت‌تان میدان اقبال شهر سنندج باشد، باید ابتدا از طریق خیابان یک‌طرفه ششم بهمن به میدان شهرداری بروید. از میدان شهرداری باید به بلوار سیدقطب و از آنجا هم با عبور از چهارراه ژاندارمی (فلسطین) به صورت مستقیم به چهارراه مادر بروید. این چهارراه را هم اگر مستقیم عبور کنید و حرکت مستقیم در خیابان را ادامه دهید، به چهارراه سیروس (انقلاب) خواهید رسید.

این آخرین چهارراهی است که باید از آن به شکل مستقیم عبور کنید. با ادامه بلوار ٢٨ دی و عبور از تهیه غذای حاج‌حمید به یک دوربرگردان در بلوار خواهید رسید. با دور زدن از دوربرگردان متوجه یک کوچه در طرف مقابل خیابان خواهید شد. با ورود به کوچه و پیش رفتن حدود 100 متر، اولین کوچه باریکی که ماشین‌رو نیست سمت چپ خود خواهید دید، شما را به کافه رستوران کانی خواهد رساند. اگر قصد رفتن با تاکسی را دارید، باید گفت که اصلا استفاده از تاکسی‌های خطی ساده و مقرون به‌صرفه نیست و زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید. پس باید از تاکسی دربستی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن