طبیعت گردی

روستای کندلوس نوشهر؛ افسانه‌ای در شمال ایران

فهرست مطالب

سفر به روستای کندلوس افسانه‌ای، حال‌وهوای دیگری دارد. این روستای زیبا در استان مازندران، در 75کیلومتری شهرستان نوشهر و در منطقه کجور واقع شده است. در میان کوهستان‌های البرز، روستایی با قدمت 4000 سال با موزه بسیار دیدنی‌اش، جذابیت این خطه سرسبز را برایمان دوچندان کرد. شاید بارها به استان مازندران سفر کرده باشیم و از کنار تابلوی روستای کندلوس گذشته باشیم، اما این بار به دل روستا می‌رویم تا آن را بهتر بشناسیم.

به‌محض ورود به این روستا، مسیر سنگ‌فرش کوچه‌ها و دیوار‌های کاهگلی، شوق دوباره‌ای برای ادامه راه به شما می‌دهد. تمیزی کندلوس، یکی دیگر از ویژگی‌های آن است که در طول مسیر توجه هر مسافری را جلب می‌کند. کوچه عشق افسانه‌ای مینا و پلنگ، موزه مردم‌شناسی کندلوس و امامزاده فضل و فاضل، ازجمله دیدنی‌های روستای کندلوس‌اند که در ادامه آن‌ها را بیشتر خواهیم شناخت. با من و نابرو همراه باشید تا به سراغ یکی از دیدنی‌های نوشهر بزنیم.

گذری در تاریخ کندلوس

در گذشته کولی‌های کندلوس به کار فلزکاری مشغول بودند. به همین دلیل زمانی که ناصرالدین‌شاه قاجار در حال گذر از این منطقه بود، آن را میخ‌ساز نامید. این روستا تمدن‌های بسیاری را به خود دیده است. حتی اشیایی مربوط‌به تمدن‌های قبل از میلاد، ایران قبل از اسلام و ایران بعد از اسلام نیز در این روستا پیدا شده است که درحال‌حاضر بسیاری از آن‌ها در موزه مردم‌شناسی کندلوس نگهداری می‌شوند. میخ‌ساز یا همان کندلوس از چهار دهکده با نام‌های میرکلا، گیل‌کلا، پیده و کندلوس تشکیل شده است. امروزه نیز خیلی‌ها روستای کندلوس را با نام میخ‌ساز می‌شناسند.

عشق افسانه‌ای مینا و پلنگ

تاریخ این عشق افسانه‌ای به سال‌های 1275 تا 1285 برمی‌گردد. دختری به‌نام مینا که یتیم بود و تنها زندگی می‌کرد، صدای بسیار زیبا و گوش‌نوازی داشت. خانه مینا درحال‌حاضر در همین روستای کندلوس پابرجا است. دلیل تنها زندگی کردن مینا مشخص نیست، اما این دختر بنابر روایت‌هایی، بسیار زیبا و دل‌ربا بوده است. مینا چشمانی به‌سرخی یاقوت داشت و اهالی روستا به‌گویش مازنی یا مازندرانی به او مینای ورگ‌چشم می‌گفتند. ورگ‌چشم به‌معنای گرگ‌چشم است. این چشم‌ها اجازه‌ ابراز عشق را به هر عاشقی نمی‌داد. مینا همیشه به جنگل می‌رفت و درحالی‌که مشغول جمع‌کردن هیزم بود، آواز می‌خواند.

صدای دل‌نشین مینا، پلنگ را عاشق کرد. پلنگ به صدای مینا دل‌بسته شد و هر روز از پشت بوته‌ها به تماشای مینا می‌‌نشست و به آواز او گوش می‌داد. به‌مرورزمان، پلنگ بوی مینا را می‌شناخت و زمانی که دل‌تنگی طاقتش را برید، به‌دنبال او داخل روستا رفت و خانه مینا را پیدا کرد. ‌هنگام شب، پلنگ به خانه مینا رسید و ازروی درخت توتی که نزدیک خانه‌ مینا بود، به پشت‌بام رفت. مینا سروصدایی از پشت‌بام شنید و از نردبانی که هنوز در موزه مردم‌شناسی کندلوس نگهداری می‌شود، بالا رفت. به‌محض این که مینا پلنگ را دید، پلنگ خرناسی کشید و مینا از ترس بی‌هوش شد.

روستای کندلوس نوشهر

پلنگ تا به‌هوش‌آمدن مینا کنار او ماند. وقتی مینا چشم‌هایش را باز کرد، در کمال تعجب دید پلنگ به او حمله نکرده است. دلش آرام گرفت. پلنگ به چشمان مینا خیره مانده بود، چون چشم هر دو یکرنگ بود. پس از آن، تا مدت‌های زیادی مینا هر روز به جنگل می‌رفت و شب‌ها پلنگ از جنگل به بام خانه‌ مینا می‌آمد. تمام این شب‌ها مینا برای پلنگ آواز می‌خواند و نوازشش می‌کرد. او حالا دیگر تنها نبود و رفته‌رفته به پلنگ وابسته شد. تا این که زمستان از راه رسید. اولین شبی که برف آمد، رد پای پلنگ تا خانه مینا روی برف به جا مانده بود و مردم روستا متوجه شدند پلنگ به داخل روستا آمده است. پس ‌از مدتی، مینا و تمام اهالی روستای کندلوس به عروسی دعوت شدند. مردم روستا از ترس آنکه مینا با پلنگ تنها بماند، با اصرار فراوان مینا را به جشن عروسی بردند.


برای رفتن به روستای کندلوس نیازی به توانایی بدنی بالا ندارید. هر شخصی با هر سن‌وسالی، می‌تواند برای گشت‌وگذار در این روستای جذاب کوله‌بار سفر ببندد.

مینا از رفتن امتناع می‌کرد، چون می‌دانست شب پلنگ به خانه می‌آید و اگر او نباشد، به‌دنبال بوی او تا مراسم عروسی خواهد آمد. مینا به عروسی رفت و پلنگ هم به‌دنبال او رفت. در میان عروسی صدای دادوفریاد همگی بلند شد و همه از ترس پلنگ پا به فرار گذاشتند. سگ‌های ییلاقی که جثه‌های عظیمی دارند به‌سمت او حمله کردند و پلنگ، زخمی به مراسم عروسی رسید. پلنگ از صدای دادوفریاد فرار کرد. شکارچیان سعی داشتند او را مورد هدف قرار دهند. ناگزیر تیری به پلنگ خورد و او فرار کرد. پلنگ به جنگل رفت و مینا سوگوار به خانه برگشت.

مینا تا مدت‌ها عزادار بود. یک روز که روستا غرق در مه غلیظی بود، مینا خانه را به‌قصد جنگل ترک کرد و دیگر برنگشت. اهالی روستا تا مدت‌ها در پی او بودند، اما بی‌فایده بود. سال‌ها بعد جوانی در جنگل پیرزنی را با چشمان سرخ دید. به‌محض دیدن او، پیرزن در میان درختان ناپدید شد. جوان که از جنگل برگشت، قصه را برای مردم روستا تعریف کرد. برخی می‌گفتند آن پیرزن، همان مینای زیبای قصه بوده است.

روستای کندلوس نوشهر

امامزاده فضل و فاضل

امام‌زاده فضل و فاضل یکی‌ دیگر از دیدنی‌های روستای کندلوس است. این آرامگاه بسیار ساده و کوچک است و از چوب ساخته شده و قدمت آن به 100 سال پیش بر‌می‌گردد. این امامزاده حیاطی کوچک و زیبا با حوضی در میان دارد. دیدن اردک‌های زیبایی که در آن شنا می‌کنند، یکی از جذابیت‌های آن است.

موزه مردم‌شناسی کندلوس

از جذاب‌ترین دیدنی‌های روستای کندلوس، موزه مردم‌شناسی است که باعث شده کندلوس به‌عنوان اولین روستایی که موزه دارد، ثبت شود. این موزه در دو طبقه ساخته شده و توجه گردشگران بسیاری را به خودش جلب کرده است. اشیایی که داخل آن نگهداری می‌شوند، در قسمت‌های مختلفی طبقه‌بندی شده‌اند.

این اشیا شامل مجسمه‌ها، نقاشی‌های سنتی و قهوه‌خانه‌ای که بسیاری از آن‌ها روی شیشه کشیده شده‌اند، پوشاک و زیورآلات روستایی، بافته‌ها، اسناد و کتب خطی، عقدنامه‌ها، دیوان اشعار و دوربین‌های عکاسی‌اند. اولین دوربین را ناصرالدین‌شاه به ایران آورده است.

اگر خوب به دیوار پشتی این طبقات دقت کنید، عکس‌هایی از دوره قاجاریه و حرم‌سرای ناصرالدین‌شاه نیز به چشمتان خواهد خورد. وسایلی مثل آینه و… هم که از واجبات رمالی و فالگیری است، گوشه‌ای دیگر از این موزه را به خودش اختصاص داده است. ازجمله نکاتی که برای بازدید موزه لازم است بدانید، الزام ورود بدون کفش به آن و ممنوعیت عکاسی است. عکاسی از اشیا داخل موزه به‌دلیل سرقت‌هایی که در گذشته از این موزه انجام شده، ممنوع است.

روستای کندلوس نوشهر

راهنمای سفر به کندلوس

برای رفتن به روستای کندلوس نیازی به توانایی بدنی بالا ندارید. هر شخصی با هر سن‌وسالی، می‌تواند برای گشت‌وگذار در این روستای جذاب کوله‌بار سفر ببندد. سنگ‌فرش‌ کوچه‌های زیبای کندلوس مانع از ورود ماشین‌ها به داخل روستا شده و گردشگران را وادار می‌کند تا به دور از آلودگی هوا، از قدم‌زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های روستا لذت ببرند.

اگر شما هم به روستای کندلوس سفر کرده‌اید، تجربه خود از این سفر را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن