طبیعت گردی

جاذبه‌ حیرت‌انگیز رودخانه ‌نمکی طبس در کویر طبس

فهرست مطالب

طبیعت همیشه برای من تازگی دارد و هیچگاه برایم تفاوتی نداشته کویر می‌روم یا دریا. حتی گاهی اتفاق افتاده که یک مکان را چندین مرتبه بازدید کنم. ازآنجاکه در طبیعت همه‌چیز در حال تغییر است، هیچگاه تکرار در آن دیده نمی‌شود. هیچ بهاری با بهار سال قبل شبیه نیست. هرچند تمام روزها و فصل‌ها در حال تکرارند، باز در تمام این تکرارها تازگی جریان دارد. من تصمیم گرفتم سفری تکراری به شهر طبس داشته باشم. در اولین سفر، این شهر برایم جذابیت چندانی نداشت، اما در سفر دوم همه‌چیز تغییر کرد. طبیعت در این شهر با فاصله کمی بسیار متغیر است و شما با طی مسافت کوتاهی می‌توانید زیبایی‌های متنوعی از طبیعت را نظاره‌گر باشید.  می‌خواهم از تجربه بازدید از یکی از مکان‌های طبیعی نزدیک به طبس، که کمتر گردشگری از آن بازدید می‌کند، بنویسم. رودخانه ‌نمکی طبس با فاصله بسیار کمی از طبس یکی از مکان‌هایی است که اگر قصد سفر به این شهر را دارید، پیشنهاد می‌کنم به‌طور حتمی در برنامه بازدیدهایتان قرار دهید. برای آشنایی با رودخانه نمکی طبس در نابرو همراه من باشید.

رودخانه ‌نمکی طبس در کویر طبس

رودخانه ‌نمکی طبس کجاست؟

برای رفتن به این رودخانه باید به روستای محمد‌آباد که حدود 20 کیلومتر با این شهر فاصله دارد، بروید. این روستا در جاده طبس ـ یزد قرار گرفته است. وارد جاده طبس ـ یزد که شوید، تابلوی این روستا را می‌توانید ببینید. وارد روستا که شدید، باید 8 کیلومتر دیگر بروید تا به رودخانه نمکی برسید.


هرچند در فصل زمستان و در روزهای سرد سال بادهای شدید این منطقه معروف است، به‌طور کلی شهری گرم و کویری است. پیشنهاد می‌کنم اواخر فصل پاییز و تا اواسط فصل زمستان به این شهر سفر کنید.

مشکل‌ترین بخش رسیدن به رودخانه ‌نمکی طبس همین 8 کیلومتر است که تا زمانی که به این رودخانه نمکی زیبا نرفته‌اید، ممکن است دلیل آن را متوجه نشوید. ازآنجاکه این جاذبه طبیعی زیبا در طبیعت کویری قرار گرفته، برای بسیاری از گردشگران غیربومی پیدا کردن مسیر کویر کمی مشکل است و درمسیر هم هیچ تابلویی که راه درست را به شما نشان دهد، وجود ندارد.

رودخانه ‌نمکی طبس

متأسفانه در راه رسیدن به رودخانه ‌نمکی طبس چندین مسیر وجود دارد. اگر راهنمای محلی نداشته باشید، احتمال دارد چند بار مسیر را اشتباه بروید یا حتی از رفتن به رودخانه‌ نمکی پشیمان شوید، اتفاقی که برای من و همراهانم نیز افتاد؛ اما به رودخانه ‌نمکی طبس که برسید، می‌بینید ارزش این همه سختی را داشت و تنها تماشای این جاذبه شگفت‌انگیز باعث می‌شود خستگی و سختی راه را فراموش کنید.

رودخانه ‌نمکی طبس در کویر طبس

بهترین راه این است که از مردم بومی بخواهید شما را تا رودخانه ‌نمکی طبس همراهی کنند و اگر راهنمای محلی پیدا نکردید، از کسی که مسیر را می‌داند بپرسید و نشانه‌هایی را که در مسیر باید به آن توجه کنید دقیق به خاطر بسپارید تا به‌راحتی به مقصد برسید.

نمک های پوشیده روی زمین

رودخانه ‌نمکی طبس؛ جاذبه‌ای زیبا در کویر طبس

کمی از روستا که دور می‌شوید، زمین‌های کشاورزی آخرین چیزهایی هستند که از روستا دیده می‌شوند و برای من عجیب بود که در این خاک شور مردم بومی چطور کشاورزی می‌کنند. وارد مسیر که می‌شوید کم‌کم نشانه‌هایی از رودخانه ‌نمکی طبس را می‌توانید مشاهده کنید.

بیشتر مسیر کویری از نمک پوشانده شده ‌است و اگر شانس داشته باشید و هوا ابری باشد، زیبایی منطقه دوچندان می‌شود. زمین مانند آینه می‌شود و آسمان را زیر پاهایتان می‌بینید.

دیدنی های رودخانه ‌نمکی طبس

کمابیش شبیه دریاچه ارومیه یا کویر نمکی قم، ولی تفاوت این رودخانه ‌نمکی طبس این است که نمک‌هایش بلوری هستند و کمی ظاهر متفاوت‌تری را ایجاد می‌کند. ممکن است در بین راه تصورکنید به رودخانه ‌نمک رسیده‌اید، ولی صبور باشید و کمی مسیر را بیشتر ادامه دهید تا به‌ جایی برسید که کنار بلورهای نمکی اثراتی از آب را هم مشاهده کنید.

رودخانه ‌نمکی طبس

با وسیله نقلیه‌تان به این بلورها خیلی نزدیک نشوید. ازآنجاکه منطقه کویری است، ممکن است اتومبیلتان گیر کند و به مشکل بخورید. بهتر است به رودخانه که رسیدید، مسیر اطراف را پیاده بروید و از پیاده‌روی در رودخانه نمکی طبس لذت ببرید.

بهترین فصل برای بازدید از رودخانه‌ نمکی طبس

شهر طبس در استان خراسان‌جنوبی واقع شده و شهری کویری و بسیار گرم است. هرچند در فصل زمستان و در روزهای سرد سال بادهای شدید این منطقه معروف است، به‌طور کلی شهری گرم و کویری است. پیشنهاد می‌کنم اواخر فصل پاییز و تا اواسط فصل زمستان به این شهر سفر کنید.

رودخانه ‌نمکی

برای من آب‌و‌هوا در سفر بسیار اهمیت دارد و علاوه‌بر آن، طبیعت در هر فصل نمودی متفاوت پیدا می‌کند و در شهری مانند طبس که کویری است، بهترین آب‌و‌هوا و زیبایی طبیعت را می‌توانید در بهمن‌ماه مشاهده کنید. پس برای سفر به رودخانه ‌نمکی طبس زمستان فصل مناسب‌تری است.

اگر تجربه سفر به این شهر را در ماه بهمن داشته باشید، بهار را در جای‌جای آن احساس می‌کنید. در بهمن‌ماه بیشتر مناطق هوای بهاری دارند و حتی گل‌ها و درختان، بهار را برای شما به ارمغان می‌آورند و آب‌و‌هوا هم به‌گونه‌ای است که نه گرما اذیتتان می‌کند نه سرما، شاید بهشت هم بیشتر از این نباشد.

جاذبه های رودخانه ‌نمکی طبس در کویر طبس

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که نزدیک به غروب زمان مناسبی برای بازدید این منطقه نیست و حدود سه تا چهار ساعت، باتوجه‌به سختی مسیر، زمان نیاز دارید. اگر احتمال می‌دهید که ممکن است در برگشت به شب بخورید، بهتر است شب را در طبس بمانید و صبح روز بعد از رودخانه ‌نمکی طبس بازدید کنید.

کجا اقامت کنید؟

اگر قصد بازدید از مناطق گردشگری طبس و روستاهای اطراف آن مانند رودخانه ‌نمکی طبس را دارید، می‌توانید شب را در شهر طبس اقامت کنید.

زمین های نمکی طبس

متأسفانه انتخاب دیگری هم ندارید، مگر اینکه بخواهید به روستاهای گردشگری اطراف طبس بروید و در اقامتگاه‌های بوم‌گردی اقامت کنید که نزدیک‌ترین روستای گردشگری حدود 60 تا 70 کیلومتر با طبس فاصله دارد. اما باتوجه‌به بودجه‌ای که در نظر دارید، می‌توانید هتل یا خانه‌های اجاره‌ای را انتخاب کنید. اگر در فصول کم‌گردشگر از این شهر و رودخانه ‌نمکی طبس بازدید کنید، با قیمت‌های مناسب‌تری می‌توانید اقامت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن