طبیعت گردی

طبیعت‌گردی در دل آبشار کبوترلو لرستان

فهرست مطالب

در بازدید از طبیعت زیبا و جاهای دیدنی لرستان، فرصت دیدن آبشار کبوترلو را از دست ندهید. آمیزه زیبایی از کوه‌های مخملی، رودخانه فصلی، درختان بلوط و حوضچه‌های خنک آب. برای آشنایی با این آبشار با شکوه با من در نابرو همسفر باشید.

معرفی آبشار کبوترلو

لرستان است و آبشارهای شگفت‌انگیزش. اگر در فصل بهار در هر نقطه از طبیعت این منطقه قدم بگذارید، به یک جریان آب یا آبشار زیبا خواهید رسید. یکی از زیباترین آن‌ها، آبشار کبوترلو است. نام این آبشار در حقیقت «کبوتر لانه» است که در گویش محلی کبوترلو گفته می‌شود.

دیدنی های آبشار کبوترلو لرستان

بازدید از این منطقه زیبا و آبشارهایش می‌تواند تجربه دل‌انگیزی باشد؛ اما باید بدانید که این منطقه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و حتی افراد محلی بسیاری هم اقدام به بالا رفتن و صعود به کوه‌های اطراف می‌کنند. بنابراین، انتظار یک محیط بکر و خلوت را نداشته باشید.


به طور کلی، بهترین فصل بازدید از استان لرستان و مناطقی چون کبوترلو، فصل بهار و به خصوص ماه اردیبهشت است که همه جا سرسبز و خرم است، اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که سفر در هر فصلی، زیبایی‌های خودش را دارد.

با همه این‌ها، آبشار کبوترلو منطقه بسیار زیبایی است که ارزش دیدن دارد. هم در طول مسیر از طبیعت زیبای آن لذت خواهید برد و هم از دیدن آبشارها و حوضچه‌های زیبای آن شگفت‌زده خواهید شد. درختان زیبای بلوط هم در رسیدن به مقصد شما را همراهی می‌کنند و از نفس کشیدن در هوای پاکیزه زاگرس لذت خواهید برد. رشته کوه‌های مخملی هم جاذبه دیگر این منطقه هستند که پس از بارش باران، تصویر عجیبی ایجاد می‌کنند گویا تن‌پوش مخملی سبزی به تن دارند.

دیدنی های آبشار کبوترلو لرستان

مسیر پیمایش آبشار کبوترلو

در ابتدای مسیر باید حدود نیم ساعت پیمایش و کوله‌کشی کنید تا به منطقه مناسبی برای کمپ کردن برسید و پس از آن هم حدود 20 دقیقه برای رسیدن به آبشار، زمان لازم خواهید داشت. مسیر ابتدایی به دلیل نداشتن تابلو کمی گنگ است، شاید بهتر باشد از یک راهنمای محلی کمک بگیرید یا پیش از حرکت حتما مسیر دقیق را بررسی کنید.

دیدن حوضچه‌های آبشار کبوترلو فوق‌العاده است. ترکیب آبی که از صخره پایین می‌ریزد، حوضچه زیر آن و همین‌طور راه کوچکی که آب از طریق آن به حوضچه بعدی سرریز می‌شود، بسیار جالب‌توجه است. پس از بازدید می‌توانید به راه خود ادامه دهید و کمی هم کوه‌پیمایی کنید و جریان آب و پستی بلندی‌ها را از ارتفاع بالاتری نظاره‌گر شوید.

امکانات آبشار کبوترلو لرستان

جاذبه‌های گیاهی و جانوری آبشار کبوترلو

اگر کمی دقت کنید شاید حیوانات یا پرندگان جالبی هم ببینید. البته دیدن حیات وحش کار دشواری است؛ زیرا پیش از آن که شما از وجودشان باخبر شوید، تا جای ممکن دور می‌شوند. اما پیدا کردن ردپای جانوران مختلف و یا آثار دیگری که از خود به جای می‌گذارند، شاید ساده‌تر باشد و حس ماجراجویی سفر را هم دوچندان کند.

هر قدر که با پوشش گیاهی و جانوری یک منطقه آشنایی بیشتری داشته باشید، سفر شما لذت‌بخش‌تر و همه چیز تمام‌تر خواهد بود. برای این کار می‌توانید از کتاب‌های کوچک جیبی استفاده کنید که پرندگان، گیاهان و… هر ناحیه را با تصویر در اختیار شما می‌گذارند. نزدیک آبشار کبوترلو و در مسیر آن، گل‌های زیبای بابونه و لاله، درختان مو وحشی، پسته، بادام، زالزالک و بلوط‌های تنومندی خواهید دید که در گوشه‌وکنار قد کشیده‌اند و این نقاشی زیبا را پدید آورده‌اند.

آبشار کبوترلو لرستان

به علاوه، ریواس‌های بهاری آبشار کبوترلو هم طعم بی‌نظیری دارند که شاید نمونه‌ آن را در شهرهای بزرگ کمتر دیده باشید. نوشیدن یک لیوان چای با گیاهان کوهی هم آرامش‌بخش است، اما سعی کنید فقط مقدار کمی از این گیاهان را برای مصرف خود بچینید تا در آینده هم امکان رویش داشته باشند.

بهترین زمان بازدید از آبشار کبوترلو

به طور کلی، بهترین فصل بازدید از استان لرستان و مناطقی چون کبوترلو، فصل بهار و به خصوص ماه اردیبهشت است که همه جا سرسبز و خرم است، اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که سفر در هر فصلی، زیبایی‌های خودش را دارد و این بستگی زیادی به سلیقه طبیعت‌گردی شما و آمادگی همراهانتان دارد.

جاهای دیدنی آبشار کبوترلو لرستان

نکات احتیاطی در بازدید از آبشار

شما می‌توانید در مسیر رودخانه یا داخل حوضچه‌های آبشار کبوترلو آب‌تنی کنید، اما باید مراقب باشید؛ چراکه عمق آب در حوضچه‌های اصلی زیاد است و به هیچ عنوان برای کودکان یا افرادی که شنا بلد نیستند، مناسب نیست. به علاوه، هنگام انتخاب مکان مناسب برای چادر زدن هم سعی کنید فاصله خوبی از جریان آب داشته باشید و همچنین آب و طبیعت اطراف خود را آلوده نکنید. به علاوه، هنگامی که برای بازدید از آبشارها می‌روید، وسایل خود را در طبیعت رها نکنید.

آبشار کبوترلو لرستان

آبشار کبوترلو کجاست؟

آبشار کبوترلو در استان لرستان، شهرستان الشتر و در منطقه بسطام قرار گرفته است. برای رسیدن به این منطقه می‌توانید با انواع وسایل نقلیه، خود را به شهرهای اطراف برسانید و از آن‌ جا با کرایه کردن خودرو، به نقطه شروع پیمایش بروید و برای برگشت هم هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. اما اگر با خودرو شخصی خود و یا همراه با تورهای گردشگری سفر کنید، راحت‌تر خواهید بود. این آبشار حدود 500 کیلومتر از شهر تهران فاصله دارد.

تجهیزات لازم برای بازدید از آبشار

برای بازدید از آبشار کبوترلو به تجهیزات حرفه‌ای خاصی نیاز ندارید و کافی است کلاه آفتابی، عینک، کرم ضدآفتاب، لباس مناسب فصل، کفش مناسب طبیعت‌گردی، داروهای مورد نیاز، آب و خوراکی به میزان کافی به همراه داشته باشید.

آبشار کبوترلو لرستان

برای اقامت در این منطقه بهتر است اجاق سفری، چادر طبیعت‌گردی و زیرانداز هم با خود برده باشید. در کل اگر قصد اقامت دارید، بهتر است تا جای ممکن وسایل کمتری بردارید تا در طول پیمایش کمتر اذیت شوید.

اقامت در نزدیکی آبشار کبوترلو

شما هم می‌توانید در یک برنامه یک روزه از آبشار کبوترلو دیدن کنید و هم این که در طبیعت زیبای منطقه در جای مناسبی کمپ بزنید. در صورتی که تمایلی به چادر زدن نداشته باشید، می‌توانید در هتل‌ها و یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان لرستان اقامت داشته باشید که آماده پذیرایی از گردشگران هستند.

آبشار کبوترلو لرستان

امکانات نزدیک آبشار

در حال حاضر (بهار سال 99)، در نزدیکی آبشار کبوترلو امکانات گردشگری ویژه‌ای وجود ندارد، پس بهتر است وسایل مورد نیاز خود را از قبل تهیه کرده باشید. البته می‌توانید یک سری از وسایل و خوراکی‌های لازم را از روستاهای اطراف خریداری کنید که کمکی هم به اقتصاد مردم محلی باشد.

در این سفر لذت‌بخش سعی کنید تا جای ممکن از دغدغه‌های هر روزه دور شوید و ذهن خود را با پیوند به طبیعت، آرام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن