طبیعت گردی

کامل‌ترین راهنمای سفر به جنگل را بخوانید!

فهرست مطالب

سفر به جنگل و به خصوص به نقاط بکر آن می‌تواند تجربه بسیار جالب و خاصی باشد. اما چنین سفری به راحتی اتفاق نمی‌افتد و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. در این مقاله سعی داریم شما را با اصول اصلی مربوط به سفر به جنگل آشنا کنیم تا تجربه لذت‌بخش‌تری داشته باشید.

برنامه‌ریزی برای سفر به جنگل

اگر تجربه طبیعت‌گردی و مسیریابی ندارید، بهتر است به تنهایی قدم در محیط‌های ناشناخته جنگلی نگذارید و از یک راهنما کمک بگیرید. اما اگر با طبیعت‌گردی آشنا هستید، با تحقیقات مناسب و درآوردن مسیر درست، می‌توانید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید. همچنین بهتر است که مقصد خود را حداقل با یک نفر در میان بگذارید تا در صورت بروز حادثه و دیر کردن شما، موضوع را بررسی کنند. در کنار بررسی مسیرهای مناسب، اطلاعات کلی در مورد وضعیت هوا و خطرات منطقه مورد نظر هم حاصل کنید.

سفر به جنگل

وسیله نقلیه مناسب برای جنگل‌گردی

قاعدتا نمی‌توانید با وسیله نقلیه وارد جنگل شوید چون باعث نابودی اکوسیستم آن منطقه خواهید شد. اما این که با چه وسیله‌ای تا نزدیکی جنگل بروید کاملا بستگی به جاده‌های ساخته شده دارد. اگر محل مورد نظر توریستی باشد، معمولا می‌توانید کسی را پیدا کنید که با خودرو مناسب شما را به محل مورد نظر ببرد و بعد هم در ساعت مشخصی به دنبالتان بیاید. اگر از خودرو شخصی استفاده می‌کنید و به محیط‌های برفی می‌روید، حتما زنجیرچرخ به همراه داشته باشید.

استفاده از ماشین‌های آفرود شاید هیجان‌انگیز به نظر برسد اما خلاف اصول طبیعت‌گردی است و سبب از بین رفتن محیط زندگی جانوران می‌شود، حتی اگر موضوع حشرات و بندپایان باشند.

کمپ درجنگل

تغذیه مناسب در سفر به جنگل

حتما در نظر بگیرید که چند روز در جنگل خواهید بود و با توجه به همین مسئله اقدام به برداشتن خوراکی و غذا برای وعده‌های مختلف کنید. حتما خوراکی‌های انرژی‌بخشی چون انواع مغزها را هم به همراه داشته باشید. با توجه به رطوبت جنگل، می‌توانید مغزهای مختلف را داخل بطری‌هایی مثل آب معدنی بریزید که پس از هر بار استفاده در آن محکم ببندید تا نم نکشد. در کنار این‌ها، مسئله آب هم بسیار مهم است. نباید به هر جریان آبی که در مسیر می‌بینید اعتماد کنید و از آن بنوشید. اگر شناخت قبلی نسبت به چشمه‌های آبی که در مسیر قرار دارند، ندارید بهتر است در صورت به پایان رسیدن منابع آب، با استفاده از قرص تصفیه آب، آب موجود در طبیعت را قابل آشامیدن کنید.

ممکن است میوه‌های زیادی در جنگل ببینید اما اگر از خوردنی بودن آن‌ها اطمینان ندارید، ریسک نکنید. قارچ‌های داخل طبیعت هم می‌توانند بسیار کشنده و سمی باشند؛ بهتر است به قارچ‌هایی که در سفر به جنگل می‌بینید، حتی دست هم نزنید.

پوشاک و تجهیزات مناسب در سفر به جنگل

جنگل به خصوص اگر رطوبت بالایی داشته باشد، محل زندگی انواع حشرات خواهد بود پس بهتر است از لباس‌های گشاد و پوشیده استفاده کنید که با توجه به دما می‌تواند کلفت یا نازک باشد. لباس‌ جذب فرصت خوبی برای حشرات است تا شما را بگزند. کلاهی که در داخل جنگل استفاده می‌کنید هم بهتر است که نقاب خیلی بلندی نداشته باشد، چون گاهی باعث می‌شود شاخه‌ها را نبینید و با سرتان برخورد کنند. علاوه بر این‌ها، خزندگان سمی چون انواع مارها هم ممکن است در مسیر شما وجود داشته باشند، پس از کفش مطمئن و پوشیده استفاده کنید؛ گتر هم برای این منظور مفید است. لباس‌هایی که از جنس الیاف و کتان هستند، زودتر خشک می‌شوند و شاید بیشتر مناسب جنگل باشند. اگر هوا بارانی است، پانچو هم به همراه داشته باشید.

در کل بهتر است که وسایلی چون کفش مناسب جنگل، فندک گازی، چادر، کیسه‌ خواب، کرم ضد آفتاب، کلاه، داروی ضد حشره، لباس اضافی، لباس گرم در صورت نیاز، بادگیر، پانچو، گتر، جوراب بلند، داروهای شخصی، پنبه الکلی، قرص یا دستگاه تصفیه آب، حوله و لباس شنا، زیرانداز کیسه خواب و چراغ قوه یا هدلایت هم به همراه داشته باشید.

مشکل حشرات در سفر به جنگل

حشرات معمولا به افراد خاصی علاقه دارند، اگر شما هم از آن دسته هستید که حشرات جذبتان می‌شوند، بهتر است در سفر به جنگل، داروی ضد حشره به همراه داشته باشید و یا پمادی برای بعد از گزیدگی. همانطور که گفته شد لباس گشاد و پوشیده هم کمک زیادی می‌کند. به علاوه، اگر آتش روشن کرده باشید، می‌توانید کمی خود را دود اندود کنید تا حشرات از شما فاصله بگیرند. این کار را با احتیاط زیاد در مورد چادر هم می‌توانید انجام دهید.

به این ترتیب که چوبی که در حال سوختن است و دود می‌کند را دور چادر بچرخانید و یا یک لحظه داخل چادر ببرید و سریع آن را خارج کنید. حواستان باشد که پس از هر رفت و آمد، سریع زیپ چادر را کامل ببندید تا حشرات فرصت داخل رفتن پیدا نکنند. همچنین گفته می‌شود که حشرات از بوی ویتامین B بدشان می‌آید، پس شاید خوردن ویتامین B هم مفید باشد.

اگر دچار گزیدگی حشرات شدید، بهتر است اقدام به خارش محل گزیدگی نکنید که شدت خارش را بالا می‌برد. در برخی از مناطق جنگلی، به خصوص پس از بارش باران تعداد زیادی زالو در فضا وجود خواهد داشت، پس مراقب باشید، چرا که زالو به نحوی عمل می‌کند که اصلا متوجه حضورش نخواهید شد. حتما هر چند دقیقه این مسئله را بررسی کنید.

همه چیز درباره اقامت در جنگل

نحوه چیدن کوله

اگر بخواهید داخل جنگل پیمایش کنید، احتمالا باید وسایلی چون آذوقه چند روز، آب، کیسه خواب و چادر هم به همراه داشته باشید که کلی به وزن کوله شما اضافه می‌کنند. بهتر است وسایل سنگینی که به خصوص کمتر نیاز می‌شوند را کف کوله بچینید تا سنگینی آن روی کمر بیافتد نه روی شانه‌ها. همچنین ترتیب چیدن باید به نحوی باشد که اگر در طول مسیر به وسیله خاصی نیاز پیدا کردید، لازم به بیرون ریختن کل محتویات کوله نباشد. از فضاهای خالی نهایت استفاده را ببرید. مثلا اگر کفش اضافی به همراه دارید، می‌توانید جوراب‌هایتان را داخل آن بگذارید تا فضای بیشتری برایتان باقی بماند.

نحوه مسیریابی در سفر به جنگل

برخی مسیرهای جنگلی به خاطر وجود رنگ روی درختان یا پاکوب، کاملا مشخص هستند اما نمی‌توانید به این مسئله اکتفا کنید چون ممکن است در قسمتی از مسیر، پاکوب چند شاخه بشود. پس بهتر است که نقشه یا Track مسیر را به همراه داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های Tracker که با GPS کار می‌کنند، مسیری که می‌روید را ذخیره کنید تا در برگشت بدانید که چه راهی را باید انتخاب کنید. علاوه بر این‌ها، نقشه و قطب‌نما هم به همراه داشته باشید که ممکن است به کار بیایند. البته با استفاده از هلال ماه، ستارگان، محل طلوع و غروب خورشید، خزه درختان، جهت رویش گیاهان و یا حلقه‌های تنه درخت هم تا حدودی جهت شمال و جنوب را پیدا خواهید کرد.

مسیریابی در جنگل

اگر مسیر خود را گم کردیم، چه کنیم؟

به طور کلی باید به عنوان یک طبیعت‌گرد همیشه به محیط اطراف خود آگاه باشید. حتی اگر یک راهنما همراه شما هست، باید هر از گاهی مسیر را بررسی کنید و به خاطر بسپارید. یکی از راه‌های خوب در سفر به جنگل این است که گاهی به عقب نگاه کنید و تصویر را به خاطر بسپارید تا در مسیر برگشت و هنگام دیدن آن تصویر، مسیر را پیدا کنید.

اما اگر به هر دلیل گم شدید، می‌توانید خود را به یک بلندی برسانید و وضعیت اطراف را بررسی کنید. شاید در این بررسی یک روستا یا جاده ببینید و بتوانید خود را به آن برسانید.

معمولا در مسیر رودخانه‌ها، روستا هم وجود دارد، پس با دنبال کردن مسیر آب هم ممکن است نتیجه مثبتی بگیرید. به خصوص اگر جنگل انبوه باشد و حتی از روی بلندی هم چیزی مشخص نباشد، رودخانه کارساز خواهد بود.

اگر اینترنت داشتید، مختصات جغرافیایی خود را برای دوستان خود ارسال کنید تا به کمک شما بیایند.

سفر به جنگل

نحوه کمپ زدن در جنگل

بهتر است در سفر به جنگل، از چادری استفاده کنید که مناسب وضعیت آب و هوا باشد. اگر زمین خیلی خیس است و یا باران می‌بارد، بهتر است کیسه پلاستیکی زیر چادر بگذارید تا از نفوذ آب به چادر جلوگیری کند. روکش چادر را هم حتما نصب کنید. بعد از برپایی چادر یک محل امن و به دور از خطر ریزش سنگ، وسایل خود را داخل بگذارید اما خوراکی‌ها را بیرون از چادر بچینید. اگر خوراکی خاصی دارید که ممکن است حیوانات وحشی خاصی را به خود جذب کند، بهتر است آن‌ را با کمی فاصله از چادر، از یک شاخه درخت آویزان کنید تا حیوانات برای پیدا کردن این مواد غذایی، چادر شما را پاره نکنند و موجب وحشتتان نشوند. بهتر است هنگامی که به خواب می‌روید، کفش‌ها را زیر چادر پنهان کنید و یا داخل ببرید.

همچنین ممکن است در برخی از محیط‌های جنگلی، جای مخصوصی برای کمپ کردن تعبیه شده باشد که بهتر است از همین فضاها استفاده کنید که احتمالا امنیت بیشتری دارند.

چادر زدن در جنگل

راهنمای روشن کردن آتش در جنگل

از آن‌ جایی که جنگل یک محیط مرطوب است، بهتر است که به جای کبریت، فندک گازی به همراه داشته باشید. با توجه به احتمال خیس و مرطوب بودن چوب، روشن کردن آتش کمی چالش‌برانگیز است اما سعی کنید خشک‌ترین چوب‌ها را انتخاب کنید یا این که سطح چوب را بتراشید تا به قسمت خشک آن برسید. چوب‌ها را به شکل کپه درآورید و با تکه‌های کوچک پنبه الکی آتش را شعله‌ور کنید تا جان بگیرد. آتش را در فاصله مناسبی از چادر قرار دهید و مراقب باشید که زیاد به درخت‌ها نزدیک نشوید و یا زیر شاخه‌هایی که پایین‌تر هستند و ممکن است آتش بگیرند، آتش درست نکنید.

خاموش کردن آتش هم به اندازه روشن کردن آن اهمیت دارد. این کار برای جلوگیری از آتش گرفتن جنگل و به خطر افتادن جان موجودات زنده است. یک تکه خیلی کوچک از آتش شما می‌تواند آتشی ایجاد کند که تا چندین روز جنگل را در خود بسوزاند.

آتش در جنگل

کمک‌های اولیه در سفر به جنگل

شما و یا همراهانتان ممکن است به هر نحوی در سفر به جنگل دچار آسیب شوید. به همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه و آشنایی به اصول آن می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. به یاد داشته باشید که اگر پزشک نیستید، بهتر است از اقدامات پیچیده که ممکن است جان بیمار را به خطر بیاندازد، حذر کنید. در چنین شرایطی خونسرد باشید، اطرافیان را آرام کرده و از اورژانس درخواست کمک کنید. در برخی از مواقع به خصوص شکستگی و آسیب به کمر، بهتر است حتی بیمار را تکان هم ندهید تا آسیب بیشتری نبیند.

نرم‌افزارهای مناسب در سفر به جنگل

اپلیکیشن‌های مختلف تعیین مسیر مانند GPX Tracker می‌توانند کمک زیادی در یافتن مسیر اصلی که در آن‌ها ذخیره کرده‌اید داشته باشند.

زمان مناسب برای سفر به جنگل

زمان مناسب برای سفر به جنگل در هر منطقه و با توجه به آب و هوا و ارتفاع آن می‌تواند متفاوت باشد. به علاوه برخی از طبیعت‌گردان فصول خاصی مانند زمستان را برای پیمایش در برف انتخاب می‌کنند. تنها نکته اصلی این است که پیش از سفر و با توجه به تجهیزاتی که در اختیار دارید در مورد زمان مناسب سفر تصمیم بگیرید. معمولا هنگامی که هوا کمی خنک باشد، سفر به جنگل بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

ماندن در جنگل

خطر جانوران در سفر به جنگل

حیوانات زیادی در دل جنگل زندگی می‌کنند و به محض شروع ماجراجویی، از حضور شما آگاه می‌شوند. معمولا حیوانات پیش از آن که شما آن‌ها ببینید از شما دور می‌شوند اما اگر هم حیوان وحشی در جنگل دیدید، خونسردی خود را حفظ کنید. معمولا اگر حیوانات را تحریک نکنید و یا به فرزندانشان نزدیک نشوید، کاری به شما نخواهند داشت، پس ابتدا سعی کنید از ایشان فاصله بگیرید. پرتاب کردن سنگ یا دنبال کردن حیوانات علاوه بر آزار دادنشان ممکن است تبعاتی بدی به همراه داشته باشد. البته، دیدن حیات وحش در طبیعت می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های سفر شما باشد، پس با احتیاط کامل، از چنین موقعیتی برای عکاسی استفاده کنید.

سفر به جنگل

نحوه جمع‌آوری زباله‌های شخصی در طبیعت

به هیچ عنوان زباله‌های خود را در طبیعت به یادگار نگذارید. اولین ویژگی طبیعت‌گردان حس مسئولیتی است که نسبت به طبیعت و موجودات زنده آن دارند. پس سعی کنید، فضا را همان‌گونه که تحویل گرفتید، تحویل دهید. حتی با به همراه داشتن کیسه زباله اضافه و دستکش، می‌توانید بخشی از زباله‌هایی که در طبیعت می‌بینید را هم جمع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن