تاریخ و تمدن

کامو و چوگان اصفهان؛ شهری تازه‌تاسیس و ییلاقی

فهرست مطالب

شاید باورش دشوار باشد که نزدیک کویر کاشان شهری زیبا با طبیعتی مانند بهشت و آب‌و‌هوایی ییلاقی وجود داشته باشد! شهر کامو ‌و ‌چوگان، شهری کمترnشناخته شده و تازه تأسیس در اصفهان و از توابع شهرستان کاشان است. این شهر در چند سال اخیر از ملحق شدن دو روستای کامو و چوگان به‌ وجود ‌آمده‌ است. مردم بومی در زبان محلی خود، این شهر را با نام گوشکون و کومو خطاب می‌کنند. «کامو» ترکیبی از دو کلمه «کام» و «او» در زبان محلی به معنای آب و «چوگان» برگرفته از آیین سنتی و بازی چوگان است. کامو و چوگان با ارتفاعی حدود 2400 متر از سطح دریا بلندترین شهر در اصفهان است. این شهر در 20 کیلومتری شمال شهر میمه، 85 کیلومتری جنوب غربی کاشان و 30 کیلومتری قمصر قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با شهر کامو و چوگان از مکان های دیدنی اصفهان با من در نابرو همراه باشید.

کامو و چوگان اصفهان

قدمت تاریخی و پیشینه باستانی

طبق آثار و شواهد به‌جا مانده منطقه‌ای که هم‌اکنون با نام کامو شناخته می‌شود، از قدمتی کهن برخوردار است و حتی شاید بتوان گفت این منطقه یکی از اولین سکونت‌گاه‌های بشر بوده است. کامو و چوگان به دلیل ارتفاع بالا از اولین مکان‌هایی بوده که از زیر اقیانوس و آب بیرون آمده و امکان زندگی و سکونت بشر در آن مهیا شده است.

کامو و چوگان اصفهان

در دامنه ارتفاعات این منطقه، غارهای سنگی وجود دارد که نمادی از زندگی غارنشینی انسان‌هاست. در این غارها فضاهایی مانند طاقچه و نقوشی وجود دارد که نشان‌دهنده حضور انسان‌هاییست که زمانی در اینجا زندگی می‌کردند.

باستان‌شناسان آثاری از قبیل حجاری‌ها، لوله‌های سفالی و ابزارآلاتی از جنس سنگ کشف کردند که می‌توان از آنها این نتیجه را گرفت که انسان آن زمان از نبوغ ویژه‌ای برخوردار بوده و از این ابزارهای دست‌ساز برای پیشبرد زندگی بهتر و راحت‌تر استفاده کرده است.

کامو و چوگان اصفهان

این شهر با تاریخی چنین کهن، با بناهایی از گل و چوب به دفعات مورد غارت و تهاجم قرار گرفته و متاسفانه به‌ دلیل طوفان، سیلاب و زمین‌لرزه‌های مکرر شاهد میزان زیادی از خرابی و ویرانی در بناها هستیم. این سال‌ها فقط می‌توان باقیمانده‌هایی از قلعه‌ها یا بعضی از خانه‌ها را در آن دید!

شکوفه های بهاری

بهشتی نزدیک کویر

شهر کامو و چوگان در دامنه کوه کرکس قرار دارد و به همین دلیل از آب و هوایی سرد و معتدل برخوردار است. فصل بهار که فصل شروع زیبایی‌هاست در کامو و چوگان دیرتر آغاز شده و درختان از اوایل اردیبهشت ماه شروع به شکوفه زدن خواهند کرد.

دیدنی های کامو و چوگان اصفهان

در این زمان اهالی شهر زمین‌های خود را آماده کشت‌وکار می‌کنند. البته به دلیل موقعیت کوهپایه‌ای این شهر، تغییرات ناگهانی دما و حتی باران و تگرگ شدید و دور از انتظار در فصل بهار کامو و چوگان طبیعی است. متاسفانه این اتفاق تاثیرات مخربی بر محصولات و درختان تازه شکوفه زده می‌گذارد.


کامو و چوگان همچون تاریخ کهن خود، فرهنگ و رسومی قدیمی، جالب و پرمعنایی دارد. بعضی از این رسوم همچنان در شهر جریان دارد و اجرا می‌شود. برای مثال در کامو حدود ۳۵ روز قبل از عید نوروز رسم است مردان به زنان هدیه‌ای به نام «اسفندی» بدهند.

آب‌وهوای تابستان در کامو و پوگان بسیار مطلوب است. این شهر شب‌هایی بسیار خنک و روزهایی با گرمای ملایم‌تر دارد. حتی اواسط روز می‌توان با نشستن زیر سایه درختان از نسیم خنک لذتی وافر برد. آوازه هوای دلپذیر این شهر تا آنجا رسیده که خیلی از ساکنین شهر کاشان یا شهرهای اطراف به دلیل گرم و خشک بودن کاشان، در ایام تعطیلات یا آخر هفته به کامو و چوگان سفر می‌کنند.

امکانات کامو و چوگان اصفهان

پاییز فصل هزار رنگ در این شهر به زیبایی رخ نمایان کرده و علاقه‌مندان عکاسی را به خود جذب می‌کند تا از این چرخش زمان و تحول هرساله عکس‌هایی ماندگار بگیرند. البته به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی این شهر، پاییز آن همراه با بادهای شدید موسمی بوده و دمای هوا به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

کامو و چوگان اصفهان

و نوبت می‌رسد به زمستان و فصل سرما که در این شهر به تمامیت عرض اندام می‌کند. زمستان تمام شهر را سفیدپوش کرده و ترکیبی زیبا از این شهر و طبیعت به نمایش می‌گذارد. دمای هوا در سردترین فصل سال به زیر صفر هم می‌رسد و میزان بارش برف بسیار زیاد می‌شود تا جایی که ممکن است تمامی راه‌های ارتباطی با شهرهای اطراف بسته شود!

پیوستن هنر دست انسان و طبیعت

مردم این منطقه از دیرباز به صنعت کشاورزی و دامداری مشغول هستند. همچنین قالی‌بافی و سفره‌بافی یکی از هنرهای دست مردم این منطقه به شمار می‌آید و می‌توان دارهای قالی با نقش‌هایی خیره‌کننده را در هر منزلی پیدا کرد.

جاذبه های کامو و چوگان اصفهان

می‌توان از دیگر هنر دست این مردم به گیوه‌دوزی اشاره کرد که متاسفانه به دلیل کهولت سن اساتید این هنر و عدم‌علاقه جوانان به یادگیری گیوه‌دوزی، این هنر اصیل به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شده است.

در کوچه باغ‌های کامو و چوگان که قدم بزنید، شاهد باغ‌های میوه از جمله گردو، بادام، انگور و باغ‌های گل‌محمدی یا درخت بیدمشک خواهید بود که در این منطقه بسیار معروف است . از محصولات این باغ‌ها و نیز گیاهان وحشی موجود در این منطقه همچون گون، بومادران، آویشن و خارشتر انواع عرقیجات گیاهی و با کیفیت تهیه و روانه بازار می‌شود.

خانه های کاهگلی شهر

کیفیت انگور این منطقه بسیار بالاست. اهالی و خانواده‌ها با همکاری یکدیگر به جمع‌آوری این میوه بهشتی مشغول می‌شوند و برای مصارف مختلف انگورها را دسته‌بندی می‌کنند. انگورهای با کیفیت بالا را به‌صورت کاملا سنتی به نخ‌هایی بسته و از سقف چوبی منازل آویزان می‌کنند تا در زمانی بین ۳ تا ۵ ماه خشک و به کشمش تبدیل شود. مقداری از انگور با کیفیت پایین‌تر برای پخت شیره و مربا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کامو و چوگان اصفهان

جالب است بدانید اهالی هنگام پخت شیره مراسم ویژه‌ای دارند و از مهارت بسیار بالایی هم در این زمینه برخوردار هستند؛ تا آنجا که مهارت پخت شیره انگور کامو و چوگان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده است.

فرهنگ و رسومی به قدمت کل تاریخ

کامو و چوگان همچون تاریخ کهن خود، فرهنگ و رسومی قدیمی، جالب و پرمعنایی دارد. بعضی از این رسوم همچنان در شهر جریان دارد و اجرا می‌شود. برای مثال در کامو حدود ۳۵ روز قبل از عید نوروز رسم است مردان به زنان هدیه‌ای به نام «اسفندی» بدهند.امکانات کامو و چوگان اصفهان

همچنین رسم است که در نیمه ماه رمضان نوجوانان شهر به کوچه‌ها آمده و شعری را به صورت دسته‌جمعی می‌خوانند. آن‌ها این ماه را به عنوان ماه برکت یاد کرده و در این ماه بر در خانه‌ها می‌روند تا اهالی منزل توشه آنان را با محصولات محلی همچون گردو و بادام به عنوان برکت و هدیه پر کنند.مسجد جامع شهر

از دیگر جشن‌ها و مراسمات این شهر می‌توان به جشن «قوچ پاجن» اشاره کرد که در این مراسم مردم باید به شاخ قوچ‌ها (گوسفند نر) و پازن (بز نر) انار آویزان کنند تا بره‌های بیشتری به‌دنیا آورد.

ثبت خاطره‌ای به‌یادماندنی

سفر به شهر کامو و چوگان که چون نگینی در دل کویر می‌درخشد، می‌تواند سفری خاطره‌انگیز و دلچسب را رقم بزند. طبیعت زیبای این شهر، کوه‌های کرکس و گُرگِش که اطراف شهر قرار دارد، امکان کوهپیمایی سبک و مختصر را فراهم کرده است.

امکانات کامو و چوگان اصفهان

با قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌‌های این شهر می‌توان داستان‌ها و تاریخ را در چهره مردم و بناها دید و از آن لذت برد. بوی نان و لبنیات محلی و سنتی شما را وسوسه می‌کند که در یکی از خانه‌های بومگردی آنجا اقامت کنید. حتی در مدت اقامت اگر به نجوم علاقه‌مند باشید، می‌توانید به رصدخانه بین‌المللی نجوم نزدیک شهر سری بزنید که البته قبل از آن باید از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

با سفر به این شهر و دوری از زندگی مدرن و تکراری شهرهای بزرگ می‌توان مدتی هرچند کوتاه آرامش حقیقی را احساس کرد و از آن لذت برد.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن