خیابان گردی

آشنایی با شهر سیاحتی، زیارتی و تاریخی جوپار

فهرست مطالب

کرمان ازجمله استان‌های پهناور ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. یکی از این جاذبه‎‌ها که هم جنبه‌ زیارتی و هم سیاحتی و تاریخی دارد، شهر جوپار است.

جوپار یک شهر ییلاقی است که در فاصله 25کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد و قدمت آن به قرن ششم برمی‌گردد. این شهر از توابع ماهان محسوب می‌شود و از شهر‌های خوش آب‌وهوای آن است که در فصول سرما بسیار سرد می‌شود. در این مقاله از نابرو همراه من باشید تا شما را با جاذبه‌های شهر جوپار که یکی از مکان های دیدنی کرمان است، بیشتر آشنا کنم.

قله سه‌ شاخ جوپار؛ یکی از زیباترین قله‌های ایران

در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی، کوه جوپار قرار دارد. این شهر از شمال به کرمان، از شرق به ماهان، از جنوب به کوه جوپار و از سمت غرب به شهر گلزار و روستای بَهرامجرد منتهی می‌شود.

دارای قله‌های متعددی ازجمله سه رشته‌کوه شاخ بزرگ و کوچک، قله بلوچی، قلل بزرگ و کیش است. قله سه‌ شاخ جوپار یکی از زیباترین قله‌های ایران است که کوهنوردی را با داشتن دیوارهای بلند و دهلیزهای ترسناک، به‌خصوص در فصل زمستان، سخت می‌کند.

شهر جوپار

مناظر دیدنی در منطقه جوپار

وجود یخچال‌های طبیعی، بیدستان‌های سرسبز، چشمه‌های پرآب و بعضی چمن‌زارها، زیبایی خاصی به منطقه جوپار بخشیده است. جانپناه‌های فلزی که در منطقه کاسه سه شاخ به‌دست کوهنوردان کرمان ساخته شده، در زمستان پناهگاهی است برای آنان که می‌خواهند به قله صعود کنند و از زیبایی اطراف بهره ببرند.

همچنین گیاهان دارویی فراوانی مانند آلاله، آویشن، مرزنجوش و… از کوه جوپار به دست می‌آیند. از همه مهم‌تر و معروف‌تر زیره سیاه کرمان است.

جوپار؛ منطقه‌ای پر از قنات

در این شهر 22 رشته قنات قدیمی، مانند قنات بین‌المللی گوهرریز که یکی از بزرگ‌ترین قنات‌های کشور است، قرار دارد. این قنات آب شهر جوپار و مناطق اطراف را برای آشامیدن و کشاورزی تأمین می‌کند.

دیدنی های شهر جوپار

قنات گوهرریز ازجمله جاذبه‌های دیار کریمان و زیستگاه ماهی کور است و به‌تازگی صحبت‌هایی درباره جهانی‌شدن آن مطرح شده است.

قنات گوهرریز جوپار

یکی از شگفتی‌های این شهر داشتن قنات‌هایی کارساز در مقوله کشاورزی است. قنات گوهرریز در دوره صفویه حفر شده و 129 حلقه چاه دارد و حدود 330 هکتار اراضی باغ جوپار را آبیاری می‌کند.


ورودی قنات گوهرریز به چاه صاحب الزمان (عج) معروف است که جنبه اعتقادی دارد و به همین علت مردم به آن توجه بیشتری دارند.

این قنات یکی از آثار تاریخی بی‌نظیری است که به ثبت یونسکو رسیده و قدمت آن به زمانی برمی‌گردد که مردم اسطوره‌ها و افسانه‌هایی در این باره ساخته بودند و معتقد بودند که در این قنات ماهی کور سپیدی است که نگهبان این قنات گوهرریز است و اگر کسی آن ماهی را ببیند، می‌میرد.

همچنین این قنات از دو رشته تشکیل شده که در محلی به نام باغ فردوس به هم متصل می‌شوند و قنات گوهرریز را به وجود می‌آورند.

شهر جوپار

آبشار جوپار

این آبشار در دامنه‌های شمالی رشته‌کوه جوپار در جنوب شهرستان ماهان قرار گرفته است و برای دسترسی به آن  باید ازطریق جاده ماهان به روستای خندق خرپران رفت و تا جانپناه جوپار که یکی از شاهکارهای کوهنوردی است، کوهپیمایی کرد. آبشار جوپار فصلی در مسیر صعود به سه ‌قلل، سه‌ شاخ و تل خاکی قرار دارد و ازمیان دره‌ای باریک فرومی‌ریزد.

امامزاده ابناء موسی بن جعفر

این امازاده در شهر جوپار روی بلندی یک تپه زیارتی قرار دارد که مربوط به فرزندان امام موسی کاظم (ع) است.

آنان نیز از برادران امام رضا (ع) هستند و ارزش زیارتی این مکان مقدس برابر با زیارت حضرت شاهچراغ شیراز است. در ضریح این آستان مقدس سه فرزند امام موسی کاظم (ع) مدفون هستند که نام‌های آن‌ها عبارت‌اند از: امامزاده حسین، امامزاده قاسم و امامزاده عبدالله.

شهر جوپار

تاریخ درگذشت او مربوط به سال‌های 200 هجری قمری است که به دستور هرثمه بن اعین، حاکم خراسان و کرمان کشته شد.

معماری امامزاده

معماری ساختمان امامزاده مربوط به دوره صفویه است. گنبدهای بارگاه با الهام از سبک معماری و طرح گنبد ماهان ساخته شده است. هرچند این بنا در دوره قاجاریه تعمیر و تکمیل شد، باز هم نیاز به تعمیرات و بازسازی دارد. یک زائرسرای قدیمی در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده که برای اقامت و شب‌مانی انتخاب خوبی است. وجود حوض و درخت‌هایی وسط آن و اتاق‌های دورتادور جلوه خاصی به این مکان بخشیده است.

کاشی‌کاری و آیینه‌کاری داخل رواق‌ها فضایی روحانی بر این محل حاکم کرده است. امامزاده رواق‌ها و حرم‌های متعدد دارد که در یکی از آن‌ها سقاخانه و در دیگری قبور شهدا قرار گرفته‌اند.

زیرزمین امامزاده هم بازارچه‌ای سرپوشیده فعال شده که یک در از داخل صحن‌ و درِ دیگری از خیابان دارد. این بازارچه سرپوشیده برای خرید و سوغات زائران کافی است.

اطراف حرم مغازه‌های متعددی وجود دارد. بالاتر و پایین‌تر از ساختمان بنای امامزاده فضاهای سبزی است که محل آرامش و استراحت زائران محترم امامزاده محسوب می‌شود که در این فضاهای سبز چادر می‌زنند و شب می‌مانند. همچنین در این امامزاده شاهد برنامه‌های جمعی ازجمله جشن‌ها، مراسمات، نماز جماعت، دعاها و زیارات خواهید بود.

شهر جوپار

چاه صاحب الزمان

ورودی قنات گوهرریز به چاه صاحب الزمان (عج) معروف است که جنبه اعتقادی دارد و به همین علت مردم به آن توجه بیشتری دارند.

ورودی چاه در قسمت پایین پله‌های مسجد صاحب‌الزمان قرار دارد و یک حلقه چاه که با نور سبز و شیشه تزیین شده، داخل مسجد مقرر است.

مردم نیز ضمن رفتن به مسجد، نماز صاحب‌الزمان هم می‌خوانند. این مسجد انتهای خیابان 17 شهریور جوپار است و از طرفی ورودی شهر محسوب می‌شود. ازآنجاکه این آب از گسل بیرون می‌آید، ماهی‌ها و خفاش‌ها نیز در آنجا زندگی می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنم اگر به کرمان سفر کردید، به جوپار هم سری زده و از دیدنی‌های این شهر بازدید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن