طبیعت گردی

روستای جزمه قزوین؛ زندگی روستایی در آغوش طبیعت

فهرست مطالب

روستاها یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای طبیعت‌گردی هستند که هم لمس طراوت طبیعت را برای شما ساده می‌کنند و هم تجربه زندگی در روستا را فراهم خواهند کرد. بنابراین اگر دنبال روستایی بکر برای گردش هستید، روستای جزمه از جاهای دیدنی قزوین یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود.

موقعیت روستا جزمه

روستای جزمه یکی از روستاهای شهرستان آبیک واقع در استان قزوین است. به لحاظ موقعیت نسبی روستای جزمه در۱۳ کیلومتری شهرستان آبیک و ۴۰ کیلومتری قزوین واقع شده که از نظر دسترسی به شهر بسیار نزدیک است، به گونه‌ای که شما می‌توانید برای پیکنیک عصر خود به روستای جزمه بروید.

روستای جزمه قزوین

پیشینه تاریخی روستا جزمه

با توجه به سخنان اهالی روستا و ریش‌سفیدان محل، زمانی که روستا به دست اربابان اداره می‌شد، شخصی به نام امیرشاه که از نزدیکان خان منطقه بود، اداره و مالکیت روستا را به دست می‌گیرد. نزدیکی به زمین‌های کشاورزی و وجود منابع آبی (چشمه و رودخانه و…) دلیل این انتخاب بوده است.

به گفته قدیمی‌های روستا نام قبلی آنروستای جزمه، گزمه به معنی پاسدار بوده و سپس به جزمه تغییر پیدا کرده است. از لحاظ قدمت نیز طبق شنیده‌های من جزمه بعد از روستای یانس‌آباد دومین روستای قدیمی کوهپایه شرقی است. این روستا از شرق با  روستای دارالسرور، از غرب با روستای تازه‌آباد، از جنوب با باغ کوثر و شمال با روستای طیخور و توداران همسایه است.

جاذبه های روستای جزمه قزوین

ورودی و خروجی روستای جزمه

این روستا سه ورودی دارد که یکی از آن‌ها راه اصلی بوده و از اتوبان به روستا متصل می‌شود. شما به راحتی می‌توانید از این مسیر به مکان‌های گردشگری روستای جزمه برسید. یکی دیگر از ورودی‌ از جاده کنار کانال آب و دیگری از طرف روستای دارالسرور و تازآباد به این روستا می‌رسد که رانندگی از این مسیر زمان بیشتری نیاز دارد.

شما تمام طول مسیر را از جاده‌ای خاکی کنار کانال آب و باغ‌های انگور و بادام با صدای آب و طبیعت سپری می‌کنید. ورودی دیگر از سمت شمال و از کوه‌هاست که برای حرکت در آن به ماشین‌های مخصوص کوه نیاز دارید.

مکان های طبیعی جذاب روستای جزمه

این روستا دیدنی‌ها و جاذبه‌های طبیعی مختلفی دارد.جاذبه های روستای جزمه قزوین

آبشار شرشرقیه

نام آبشار قشنگ روستای جزمه، شرشرقیه است و با فاصله 2 کیلومتری در شمال روستا قرار دارد. در فصل سرد سال حجم آب بیشتری در رودخانه جریان دارد و صدای خروشان آن، شوق طبیعت را به ما منتقل می‌کند.


روستای جزمه هتلی برای اسکان شما ندارد، اما مردمان خوشرویی دارد که می‌توانید در منازل قدیمی آن‌ها برای مدتی استراحت کنید.

برای رسیدن به آبشار شرشرقیه از روستای جزمه دو راه وجود دارد. یکی از سمت شرق روستا که ماشین‌رو بوده و از تپه‌های شنی و باغات انگور و میوه می‌گذرد. در تمام مسیر می‌توانید از مناظر طبیعی و دست‌ساز لذت ببرید و برای  رسیدن به آبشار 30 دقیقه زمان لازم دارید.

در این مسیر گاهی هم می‌توانید از درختان میوه خودرو میوه بچینید و طعم کم‌نظیر میوه‌های وحشی را بچشید. راه پر هیجان دیگر قدم زدن کنار رودخانه روستای جزمه است و حدودا به 3 ساعت زمان نیاز دارید تا به آبشار برسید. در برخی قسمت‌های مسیر هم راه صعب‌العبور است و به وسایل و تجهیزات ویژه‌ای نیاز خواهید داشت.

روستای جزمه قزوین

رود خانه روستای جزمه

در غرب روستا رودخانه‌ای وجود دارد که از کوه‌های شمال روستا جاری می‌شود. در تمام مسیر آن درختانی سرسبز و ناب سر از خاک برآورده‌اند که باعث ایجاد منظره‌ای بسیار و چشم‌نواز شده است. این رودخانه در فصل‌های پاییز، زمستان و اوایل بهار جاری است و حجم آب بیشتری دارد. از منبع آب آن برای آبیاری گیاهان منازل روستایی و گیاهان حاشیه‌ رودخانه استفاده می‌شود، به همین دلیل عمق آب جاری در رودخانه کم است و شما به راحتی می‌توانید از قدم زدن در آب رودخانه لذت ببرید.

بهترین زمان برای قدم زدن کنار رودخانه صبح هنگام طلوع آفتاب و عصر کنار آتش در تاریکی هواست. اگر می‌خواهید ماجراجویی کنید، همراه چادر و لوازم موردنیاز می‌توانید شب را کنار درختان حاشیه رودخانه سپری کنید.

کف رودخانه را ماسه و سنگ‌های رنگی پر کرده‌اند که قدم زدن در رود و لمس سنگ‎ها شما را به طبیعت نزدیک می‌کند، این رودخانه تعدادی چشمه دارد که آب کمی به رودخانه می‌ریزند ولی وجودشان حس جریان زندگی و چرخه طبیعت را به شما منتقل می‌کند. همچنین برای اتصال شرق روستا به غرب آن پلی کوچک از جنس سیمان روی آن ساخته‌اند که منظره فوق‌العاده‌ای را برای عکاسی خلق کرده است.

روستای جزمه قزوین

حوالی این رودخانه در ایام تعطیل بسیار شلوغ می‌شود، به خصوص در روز سیزده به در، علاوه‌بر اهالی روستا و آشنایانشان، افراد دیگری هم برای تفریح به این منطقه می‌آیند. روزها هم دام‌ها کنار این رودخانه به چرا مشغول می‌شوند و از گیاهان اطراف آن می‌خورند. به شخصه این تجربه را دارم که شاهد تولد گوسفندی در آنجا بودم. مطمئنا یکی از خاطرات جذاب بازدید از روستای جزمه خواهد بود.

حاشیه شرقی رودخانه

این رودخانه که شیب بسیار زیادی دارد، برخی اهالی که در  حاشیه‌ شرقی رودخانه ساکن هستند، این شیب را به صورت پلکانی درآورده‌اند. این اهالی خوش ذوق روی پله‌ها درختان میوه کاشته و نشیمنگاه‌هایی تعبیه کرده‌اند که با نشستن روی آن‌ها می‌توانید ناظر زیبایی‌های دره باشید.

روستای جزمه قزوین

آب موردنیاز این درختان از گودالی که در رودخانه حفر شده، تامین می‌شود. این محیط موجب به وجود آمدن منظره طبقاتی درختان میوه شده است. شما می‌توانید از ترکیب مناظر طبیعی و انسان‌ساز این بخش روستای جزمه هم لذت ببرید.

حاشیه غربی رودخانه

حاشیه غربی رودخانه بستر طبیعی‌تر و شیب ملایم‌تری نسبت به قسمت شرقی دارد. یک زمین والیبال قدیمی در این یخش وجود دارد. پیشنهاد می‌کنم در روزهای بلند تابستان بازی در این زمین ماسه‌ای را از دست ندهید. همچنینبه‌لطف وجود یک چشمه نسبتا بزرگ، برکه‌ای زیبایی در آن ناحیه ایجاد شده است. این قسمت همچنین چندین درخت خودرو دارد که به صورت تکی روییده‌اند و نصب تاب روی آن‌ها مرسوم است. زمین‌های این بخش را به دلیل  داشتن آب به زمین یونجه تبدیل کرده‌اند.

روستای جزمه قزوین

این رودخانه دارای عرض‌های متفاوتی است و لبه مشخصی برای نشستن در حاشیه رودخانه وجود ندارد. البته سنگ‌های بزرگی با فواصل متفاوت زیر درختان طبیعی وجود دارد که می‌توانید ساعت‌ها روی آن نشسته، پاهایتان را در آب بگذارید و غرق آرام شوید.

گیاهان رودخانه بیشتر در بستر رودخانه روییده‌اند و درختان کمی در حاشیه آن وجود دارد، البته این مربوط به آن قسمت از رودخانه می‌شود که در همسایگی روستاست. در قسمت‌های بالاتر که از روستا خارج می‌شوید، زیبایی دیگری حوالی رود وجود دارد. فضای صخره‌ای که آب به صورت طبقاتی از ارتفاع می‌ریزد و درختان تودر تو در ادامه مسیر رود خارج از روستا بسیار زیباست.

روستای جزمه قزوین

تپه‌های صخره‌ای

بلافاصله بعد از اتمام روستا به تپه‌هایی سنگی با رنگ بنفش برمی‌خورید که نظرگاهی برای تماشای کلی روستا و محیط رودخانه است. این تپه‌های سنگی در شمال روستا واقع شده‌اند و منازل روستا با رسیدن به این تپه ها تمام می‌شود. تپه‌ها رنگ خاصی دارند که متمایل به بنفش است. این تپه‌های سنگی مرزی بین رودخانه و درختان با دشت و باغات هستند و به دلیل ارتفاعی که دارند، جای خوبی برای تماشای بافت روستا و رودخانه محسوب می‌شوند.

روستای جزمه قزوین

اقتصاد و مشاغل روستا

زمین های کشاورزی روستای جزمه به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده که سردخانه و باغ کوثر آن‌ها را از هم جدا می‌کند. در طول مسیر رسیدن به روستا مزارع کاشت صیفی‌جات وجود دارد که می‌توانید طعم بی‌نظیر محصولات تازه سر زمین را در آن‌ها امتحان کنید.

جاذبه های روستای جزمه قزوین

باغ اربابی در روستای جزمه

این باغ یک محور اصلی طولی و یک محور فرعی عرضی دارد که خانه در تقاطع آن قرار گرفته است. ورود ارباب از درب اصلی بزرگ است که در جنوب باغ و محور طولی وجود دارد. همچنین ورود سایر افراد از دربی که در غرب حیاط (محور عرضی)  وجود دارد، امکان‌پذیر است.

باغ اربابی حوض و جوی‌های زیبایی دارد. حوضی دایره شکل در شمال باغ و روبه‌روی خانه ارباب وجود دارد. سه جوی در مسیرهای متفاوت برای آبیاری درختان و بوته‌ها وجود دارد. شما می‌توانید با بازدید از این باغ تاریخ را لمس کنید.

روستای جزمه قزوین

مراسم‌های روستای جزمه

همه ساله در دهه اول محرم مراسم تعزیه در روستای جزمه برگزار می‌شود. تعزیه خوانان هم همگی ساکن روستای جزمه هستند.

تعزیه روز دهم در صبح عاشورا برگزار می‌شود و مردم بعد از پایان تعزیه امام حسین(ع) برای صرف ناهار به مسجد روستای جزمه که در فاصله 100 متری حسینیه واقع شده، می‌روند. شب عاشورا نیز بعد خوردن شام به حسینیه رفته و در مجلس تعزیه بازار شام و گوشه‌ای از شهادت حضرت رقیه(س) شرکت می‌کنند.

روستای جزمه قزوین

روستای جزمه امامزاده‌ای در بخش شمالی دارد که همه مراسم‌های مذهبی در آن برگزار می‌شود. این امامزاده حس‌وحال متفاوتی نسبت به مکان‌های دیگر این روستا دارد. درصورتی‌که مسیر اصلی روستا را دنبال کنید، انتهای آن به این مکان می‌رسید.

غذاهای محلی روستای جزمه

اهالی روستای جزمه از گیاهان دارویی که در رودخانه می‌رویند، برای درست کردن آش استفاده می‌کنند که طعم متفاوتی نسبت به سایر آش ها دارد. همچنین کلوچه‌هایی به اسم کچر می‌پزند که همراه با پنیر محلی آنجا خورده می‌شود.

روستای جزمه قزوین

اهالی این روستا به طور جدی پرورش گاو و گوسفند دارند و شما به راحتی می‌توانید به شیر و محصولات طبیعی دسترسی داشته باشید.

پس تجربه‌ خوردن کچر با پنیر محلی و شیر تازه و داغ را کنار رودخانه از دست ندهید.

کلام آخر

روستای جزمه هتلی برای اسکان شما ندارد، اما مردمان خوشرویی دارد که می‌توانید در منازل قدیمی آن‌ها برای مدتی استراحت کنید. جزمه پر از موقعیت‌های عالی برای نصب چادر و تجربه زندگی در طبیعت است، حتما کتانی و لوازم طبیعت‌گردی همراه خود بردارید تا از پیاده‌روی در محیط طبیعی محروم نشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن