طبیعت گردی

بوستان جوانمردان تهران؛ تلفیقی از عظمت و زیبایی

فهرست مطالب

در گذشته خانه‌های سنتی و ویلایی با حیاط‌های بزرگ، حوضچه‌های آب، درختان و گل‌های سرسبزشان محل تفریح و بازی بچه‌ها و دورهمی‌هایمان با اقوام و همسایگان بوده‌اند. همچنین هوای اطراف ما را مطبوع و تصفیه می‌کردند و موجب آرامش روح می‌شدند. اما امروزه آن محیط دلنشین و دل‌باز، جای خود را به آپارتمان‌های چندین‌طبقه با فضای سبز بسیار محدود داده ‌است. کودکان نیز با پیشرفت فناوری و نبود فضای سنتی گذشته کم‌تحرک‌تر شده‌اند. باتوجه‌به آلودگی روزافزون محیط‌زیست در این دوره، نیاز به فضاهای سبز امری ضروری ا‌ست. بوستان جوانمردان با وسعتی بالغ ‌بر ۵/۱میلیون مترمربع، از جاذبه‌های گردشگری تهران محسوب می‌شود. همچنین رفع آلودگی‌های زیست‌محیطی و ارائه امکانات تفریحی برای کودکان و بزرگ‌سالان، از دیگر ویژگی‌های این بوستان است. در این مطلب با من و نابرو همراه باشید تا بیشتر با زیبایی‌های این بوستان وسیع از دیدنی های تهران آشنا‌ شوید.

امکانات رفاهی بوستان جوانمردان

پروژه بوستان جوانمردان، در شمال غرب پایتخت، با مساحتی چشمگیر برابر ۵/۱میلیون مترمربع در سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید. این بوستان یکی از بزرگ‌ترین بوستان‌های پایتخت است. روددره کن با پهنایی بزرگ جهت مدیریت بر سیلاب‌های منطقه، این بوستان را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند و سه پل آن‌ها را به هم ارتباط می‌دهند.

بوستان جوانمردان

در سرتاسر بوستان، آلاچیق‌هایی زیبا همراه با باربیکیو برای رفاه حال هموطنان تعبیه شده است. تعداد آن‌ها به‌قدری است که همیشه می‌توانید آلاچیقی‌ خالی برای گذراندن ساعاتی خوش در کنار خانواده در دامن طبیعت پیدا کنید. مساحت فضای سبز بوستان ۲۰۰هزار مترمربع است که پوشیده از درختانی چون زبان‌گنجشک، سرو، اقاقیا، بید مجنون، کاج و انواع پوشش‌های گیاهی زیبا است. هموطنان می‌توانند از بخش‌های عمده آن برای سپری‌کردن اوقاتی خوش استفاده کنند. هر قسمت از بوستان به‌شکلی گوناگون احداث شده است تا همه با تمام سلایق بتوانند از آن بهترین استفاده را بکنند.

مسیرهای تعبیه‌شده برای دوچرخه‌سواری

مسیری خط‌کشی‌شده، طولانی و زیبا به‌طول حدود هشت‌هزار متر برای علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری در بوستان وجود دارد که از جاده‌ای سرسبز و مطبوع عبورتان می‌دهد؛ جاده‌ای شکیل که به وجدتان می‌آورد و انگیزه‌تان را برای دوچرخه‌سواری تحریک می‌کند. در بخش شرق و غرب بوستان، چهار جایگاه دوچرخه وجود دارد که دو جایگاه آن خصوصی‌اند و دو جایگاه دیگر را شهرداری برای رفاه حال هموطنان به‌صورت رایگان سامان‌دهی کرده است. با ارائه کارت شناسایی دوچرخه‌های تک‌نفره و دوچرخه‌های دوسرنشین در اختیار شما عزیزان قرار داده می‌شود. در قسمت جنوب و انتهایی بوستان از بین سه پل، یک پل مسطح و هموار آماده و آراسته شده است تا دوچرخه‌سواران بتوانند بدون توقف ازروی آن به قسمت دیگر پارک منتقل شوند.

دیگر جاذبه‌های بوستان جوانمردان

از جاذبه‌های دیگر بوستان، محور‌های ویژه پیاده‌روی به طول ۲۴هزار متر است که به شما این امکان را می‌دهند که به‌راحتی و بدون مزاحمت قدم بزنید و از دیدن منظره‌های چشمگیر بوستان و استنشاق هوایی پاکیزه و مطبوع بهره‌مند شوید. همچنین مسیری به‌طول هشت‌هزار متر برای درشکه‌سواری در نظر گرفته شده است که از مناطق زیبا و لذت‌بخش بوستان عبورتان می‌دهد و از جاذبه‌های گردشگری بوستان جوانمردان برای گردشگران محسوب می‌شود.

مکان دیدنی دیگر در بوستان جوانمردان، باغ گیاه‌شناسی با مساحتی در حدود سه‌هزار مترمربع است که می‌توانید با گونه‌های مختلفی از گل‌وگیاه‌ها که مشخصات آن‌ها با تابلوهایی معرفی شده‌اند، آشنا شوید و حتی برخی از آن‌ها را بخرید. در فصل‌های مختلف جشنواره‌های گل در این مجموعه دایر می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای بالا بردن دانش گل‌وگیاه‌شناسی خود از آن استفاده کنند.

بوستان جوانمردان

از مناطق دیگر بوستان می‌شود به باغ هنرمندان که دارای چای‌خانه‌ سنتی و کوشک‌های پذیرایی و فرهنگی ا‌ست اشاره کرد. همچنین برکه‌ پرندگان با مساحت ۹۰۰ مترمربع و آب‌نمای موزیکال، مجهز به فناوری امروزی است. ازجمله فضاهای فرهنگی بوستان جوانمردان می‌شود به مسجدی در قسمت شرق بوستان به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع و سکوهای اجتماعات ۱۲۰۰نفره سرپوشیده در شمال و سکوهای ۸۵۰نفره در جنوب بوستان و سکوهای اجتماعات 300نفره مختص اجرای مراسم مذهبی و فرهنگی اشاره کرد.

فضاهای خدماتی بوستان بزرگ جوانمردان

فضاهای خدماتی‌ برای این بوستان بزرگ به‌خوبی مدیریت شده است. پارکینگ‌های روباز دوچرخه و اتومبیل هرکدام به‌ترتیب گنجایش حدود ۳۰۰ و ۹۰۰ واحد وسیله‌ نقلیه را دارند. واحدی به‌مساحت ۲۶۰ مترمربع نیز برای خدمات کمک‌های اولیه و اورژانس در نظر گرفته شده است تا در صورت نیاز کمک‌رسانی و اقداماتی سریع برای هموطنان ارائه شود. همچنین مراکز و واحد آتش‌نشانی و ساختمان‌های پلیس پارک در مکان‌های مختلف بوستان جاگذاری شده‌اند. در اقصا‌نقاط بوستان سرویس‌های بهداشتی و چشمه‌های آبخوری به‌تعداد ۷۴ چشمه برای رفاه حال شما عزیزان قرار گرفته است. در قسمت‌های مختلف بوستان غرفه‌هایی برای خرید تنقلات و بوفه‌های غذای سریع و همچنین رستوران‌ها و کافه‌‌های شیک قرار دارند.

فضا‌های بازی و امکانات تفریحی

هر گوشه از بوستان پراز امکانات تفریحی است. زمین اسکیت حرفه‌ای به‌مساحت ۴۶۰۰ مترمربع در ضلع شمال غربی بوستان با سکوهای سرپوشیده و زمین اسکیت آموزشی و وسیع در جنوب غربی بوستان با جایگاه و سکو‌هایی برای نشستن شما عزیزان تعبیه شده‌اند. وجود سه مجموعه فضای بازی کودکان زیر چهارده سال در قسمت‌های مختلف بوستان با وسایل کامل بازی، زمین‌های بازی چندمنظوره ،مجموعه راپل، سینمای شش‌بعدی، فضاهای بازی الکترونیکی ازقبیل ماشین‌های برقی و… موجودند. میزهای تنیس متعدد در سرتاسر بوستان، شطرنج و میز‌های فوتبال‌دستی ازجمله امکانات رفاهی بوستان‌اند. فضایی به‌وسعت ۵۵۰ مترمربع با هدف تندرستی برای ناتوانان جسمی، سالمندان، کودکان و ورزش‌کاران ایجاد شده است.

تندیس‌ها و سردیس‌های مشاهیر و جوانمردان ایرانی

تندیس‌ها و سردیس‌های بزرگان و جوانمردان ایرانی نماد بوستان جوانمردان است که این بوستان را تا حدی متمایز کرده است. هدف از این کار معرفی فرهنگ پربار و غنی ایران و ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی است. احتمالا نام این بوستان هم از همین معنا گرفته شده است. در تمامی نقاط بوستان این تندیس‌ها که تعدادشان به حدود تقریبی ۵۰ عدد می‌رسد دیده می‌شود و در آینده‌ای نزدیک تعدادشان به ۱۰۰ تندیس و سردیس افزایش خواهد یافت. در قسمت شرقی بوستان مجسمه‌هایی از حیوانات را می‌توان یافت که به‌شکل زیبایی در گروه و دسته‌های چندتایی در کنار یکدیگر قرار دارند.

زاویه‌ای دیگر از بوستان جوانمردان

در قسمت شرق بوستان با دو راه مواجه می‌شوید که با شیبی زیاد شما را به قسمت مرتفع پارک هدایت می‌کنند. این دو مسیر درنهایت به یکدیگر منتهی می‌شوند. یکی از جنوب شرقی بوستان شروع می‌شود که دارای پله‌هایی کم‌ارتفاع و طویل است و با دیواره‌ای بلند شبیه به قلعه با مجسمه‌های جوانمردان ایرانی در بالایش مزین شده است. مسیر دوم از شمال شرقی بوستان، مسطح در نظر گرفته شده است تا بتوانید با دوچرخه به قسمت‌های دیگر بوستان که در ارتفاع قرار دارند، دسترسی داشته باشید. از آنجا تمام بوستان در مقابل دیدتان قرار می‌گیرد. قسمتی دیگر از بوستان با امکانات رفاهی در ارتفاع و به‌صورت مسطح برای عموم فراهم شده است که از قسمت‌های پایینی بوستان قابل‌مشاهده نیست.

در شمال شرقی این قسمت، سالن آمفی‌تئاتری با سازه‌ای از جنس گالوانیزه و زیبا با طرح چادری دوقلو، برگرفته از طرح قشقایی جهت مسقف‌کردن سکوی تماشاچیان که از انعکاس اشعه‌ی ماورای‌بنفش نور خورشید جلوگیری می‌کند، قرار دارد. این سازه‌ زیبا با اعتباری حدود ۴۰میلیون ریال با گنجایشی 900نفره با مساحتی بالغ بر ۲۴۰۰ مترمربع یکی از جاذبه‌های این بوستان است.

مزیت‌های ویژه‌ بوستان جوانمردان

در سرتاسر بوستان برای روشنایی مجموعه و گرم‌کردن آب برای شهروندان از انرژی تجدیدپذیر نور خورشید استفاده شده است. می‌توانید پنل‌ها و صفحه‌های خورشیدی را در همه‌جا مشاهده کنید. این کار برای خودکفایی مجموعه در موقعیت‌های ویژه و بحرانی و همچنین جهت استفاده از نعمت‌های الهی بدون صرف هزینه و آلودگی در نظر گرفته شده است.

برای ساخت مجموعه از مصالحی که با طبیعت و محیط‌زیست سازگار باشند استفاده شده است. این کار هزینه‌ نگهداری و تعمیر آن‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش داده است. ویژگی دیگر مجموعه استفاده از آبیاری قطره‌ای و بارانی است. پوشش گیاهی به‌نحوی کاشته شده است که با حداقل استفاده از آب با رژیم آبیاری مناسب رشد کند.

بوستان جوانمردان

نقاط دسترسی به پارک جوانمردان

بوستان جوانمردان در مرز میان مناطق پنج و ۲۲ واقع شده است. این بوستان از شمال از بزرگ‌راه همت شروع شده و به بزرگ‌راه حکیم منتهی می‌شود و دارای چهار ورودی اصلی ا‌ست: از جنوب بزرگ‌راه همت که ورودی شمالی بوستان است، از بلوار صدرا و بلوار جوانمردان که دو ورودی غربی مجموعه است و از جنوب میدان المپیک. شما می‌توانید برای رفتن به بوستان با خودروی شخصی‌تان از سه مسیر استفاده کنید: مسیر اول از سمت بزرگ‌راه همت است به‌طوری که از اتوبان غرب به شرق همت، خروجی بلوار دهکده المپیک و میدان المپیک را بیایید تا به میدان المپیک برسید. مسیر دوم از بزرگ‌راه شرق به غرب علامه جعفری است که باید خروجی میدان المپیک و بلوار المپیک را بروید. مسیر سوم از اتوبان تهران‌کرج است به‌طوری که خروجی شرقی ورزشگاه آزادی را آمده و بعد از طی چند کیلومتر به میدان المپیک می‌رسید.

شهروندان و مسافرانی که قصد دارند با مترو سفر کنند، می‌توانند در ایستگاه ورزشگاه آزادی پیاده شوند و با تاکسی‌های میدان المپیک خودشان را به بوستان بزرگ جوانمردان برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن