بازارگردی

بازار جنت مشهد؛ پیاده‌راهی دنج با مغازه‌هایی رنگارنگ

فهرست مطالب

از تفریحات خوب و سالم اکثر مسافران شهر مشهد یا شهروندان مشهدی، خریدکردن و سرزدن به بازارهای رنگارنگ است؛ اما به‌علت ساخت‌‌‌و‌سازهای مدرن و پاساژ‌های لوکسی که قیمت‌های اجناسشان بسیار گران است، توان خرید و تجربه‌ این لذت همگانی برای برخی از افراد کاهش یافته است. بااین‌حال هنوز نقاط دنج و باصفایی در گوشه‌وکنار شهر مشهد وجود دارند که می‌توانید از مغازه‌های جذابشان خرید کنید، اوقات خوشی را در محدوده‌‌شان تجربه کنید، بر نیمکت‌های پیاده‌راه‌های سنگ‌فرش‌شده بنشینید و خستگی‌تان را با گوش‌دادن به صدای خوش‌آواز پرندگان و لذت‌بردن از طعم خوراکی‌های خوش‌مزه‌ کافه‌هایشان به در کنید. همچنین کنار عزیزانتان خاطره‌های خوشی بسازید. با من در نابرو همراه باشید تا با بازار جنت مشهد که از بازارهای تماشایی و منحصر‌به‌فرد مکان‌های تفریحی مشهد است، بیشتر آشنا شوید.

معرفی بازار جنت مشهد

بازار جنت مشهد یکی از مراکز خرید پربازدید شهر مشهد محسوب می‌شود. به‌علت پیاده‌راه‌بودن بازار و فاصله نزدیکش با حرم امام رضا(ع) و نیز باغ ملی، همواره پراز مردمی است که پس از زیارت حرم یا تفریح در باغ ملی به این مکان سر می‌زنند. همچنین به‌علت داشتن اجناس مرغوب و کالاهای معتبر، این مکان را برای خریدی خاطره‌انگیز انتخاب می‌کنند. این بازار مغازه‌های پوشاک رنگارنگ، کافه و خوارکی‌فروشی‌های دنج و خوش‌مزه‌ای دارد که بهترین گزینه خواهد بود برای خاطره‌ساختن در مکانی که هیچ ماشینی در آن تردد نمی‌کند و صدای خوش پرندگان در فضایش می‌پیچد.


اگر تا‌به‌حال به این بازار دیدنی سر نزده‌اید، بهتر است تماشا و خرید از مغازه‌های پوشاک متنوع و قدم‌زدن در فضایش را تجربه کنید؛ فضایی که متعلق به مشهد قدیم و تاریخ این شهر است.

زائران، شهروندان و مسافران شهر زیبای مشهد می‌توانند پس از زیارت حرم امام رضا(ع) و طی‌کردن مسیری کوتاه به این بازار رنگارنگ برسند و کالایی که نیاز دارند را برای استفاده شخصی یا هدیه‌دادنش به‌عنوان سوغاتی، خریداری کنند. امروزه بازار جنت مشهد به یکی از مراکز فروش اصلی‌ و مهم پوشاک، کیف و کفش مشهد تبدیل شده است که پاسخ‌گوی افراد با سلیقه‌های مختلف در هر رده سنی است.

بازار جنت مشهد

این بازار هیچ شباهتی به پاساژ‌های مدرن و لوکس ندارد؛ به همین علت در نظر بیشتر بازدیدکنندگان، بازاری دوست‌داشتنی‌تر است و حال‌وهوایی خاص و منحصربه‌فرد دارد. این بازار در مناسبت‌های مختلفی مانند جشن اعیاد یا عزاداری، مکانی است برای برگزاری مراسم‌های آیینی شهر مشهد و دور‌هم ‌جمع‌شدن علاقه‌مندان، شهروندان و مسافران‌. همچنین این بازار در افزایش سطح تعاملات مردم و حفظ پویایی و سرزندگی اهالی این محدوده، نقش پررنگی دارد.

موقعیت مکانی بازار جنت مشهد

بازار جنت مشهد در خیابان چمران، نرسیده به میدان سعدی و در خیابان جنت قرار دارد که به خیابان امام خمینی (چهارطبقه) و باغ ملی ختم می‌شود. بازار جنت در بخش بلند شهر واقع شده است. در قدیم این بخش قسمتی از محله‌ بزرگ و مرتفع شهر بوده که ارگ شهر و محله حکومتی و اعیانی چهار باغ در آن قرار داشته است.

این محدوده یکی از محله‌های اولیه اصیل‌ و تاریخی و نیز‌ شکل‌دهنده به هویت و ساختار شهر مشهد محسوب می‌شود که بناهایش در گذشته بیشتر کاربری سکونتی داشته‌اند. به‌علت وضعیت اقتصادی شهر و افزایش جمعیت زائر و مسافر و نیازهای جدید، خانه‌ها تغییر کاربری داده‌اند و این محل به مرکز تجاری تبدیل شده است.

بازار جنت مشهد

عوامل رونق‌دهنده به بازار

بازار جنت مشهد به‌علت قرارگیری‌اش در یکی از خیابان‌های اصلی شهر و دسترسی مناسبش به نقاط پرمخاطب شهر، رونق فراوانی دارد. وضعیت فعلی نامناسب اقتصادی که بر جامعه حکم‌فرما است، باعث شده برخی از کالاهای این بازار مقداری گران باشند؛ اما بازهم لباس‎های خاص با قیمت مناسب، در این بازار زیبا یافت می‌شوند. در آینده قرار است برندهای معروف لباس مجلسی زنانه به بازار جنت اضافه شوند تا از خریدتان بیشتر لذت ببرید.

بازار جنت از یک سمت به خیابان چمران می‌رسد؛ این خیابان بورس لوازم پزشکی است. همچنین این بازار نزدیک میدان سعدی قرار گرفته است که محل فروش لوازم صوتی، تصویری و الکترونیکی است. به‌علت نزدیک‌بودن بازار جنت به این دو مسیر، بر رونقش افزوده شده است.

بازار جنت مشهد

علل پیاده‌راه‌سازی خیابان جنت مشهد

بازار جنت مشهد در بافت میانی شهر واقع شده است و از اطراف به محورها و مکان‌های پراهمیت مشهد اتصال می‌یابد. این محور از گذشته تابه‌حال، به‎‌علت قرارگیری باغ ملی در حاشیه‌اش و نیز وجود سینما، هتل و چند کافه‌ محبوب و معروف، همواره موردتوجه شهروندان و مسافران ‌است. در گذشته، عرض اندک خیابان و تراکم مراکز تجاری عمده، این خیابان را به محلی برای تفریح و گذران اوقات فراغت شهروندان تبدیل کرده بود. به‌ویژه پاساژها و مغازه‌های این محدوده حجم بسیار زیاد بازدیدکنندگان را با خود به‌همراه داشته‌اند.

بازار جنت مشهد

تا پیش از پیاده‌راه‌سازی این محور تجاری که در گذشته مسکونی بوده است، مسیر حرکت پیاده و سواره بسیار تداخل داشته‌اند؛ به‌طوری که عبورومرور مختل می‌شده است. حذف مسیر سواره برای کاهش هرج‌ومرج پیشین، هیچ‌ تاثیری بر حرکت ترافیک پیرامون این معبر ایجاد نمی‌کرده است؛ به همین علت، به‌آسانی و به‌صورتی موفقیت‌آمیز، نقش محور حرکت ویژه‌ پیاده را به خود گرفته است.

بازار جنت مشهد

کلام آخر

بازار جنت مشهد به‌علت قدمتش، از گذشته تاکنون همواره در خاطرات مخاطبان شهر مشهد تاثیرگذار بوده است. اگر تا‌به‌حال به این بازار دیدنی سر نزده‌اید، بهتر است تماشا و خرید از مغازه‌های پوشاک متنوع و قدم‌زدن در فضایش را تجربه کنید؛ فضایی که متعلق به مشهد قدیم و تاریخ این شهر است. گشت‌و‌گذار و خریدکردن در این بازار کنار دوستان و خانواده، تجربه‌‌ای به‌یادماندنی و دوست‌داشتنی خواهد بود که شما را به این بازار باز خواهد گرداند.

بازار جنت مشهد

اگر با خودروی شخصی‌تان به این بازار زیبا می‌روید، بهتر است آن را در خیابان‌‌های اطراف بازار پارک کنید؛ چون بازار جنت پارکینگ ندارد. اگر حضور در این بازار زیبا را تجربه کردید، آن را با نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن