شکم گردی

کافه کتاب گالری جان؛ طعم دل‌نشین قهوه و کتاب در یک عمارت

فهرست مطالب

شاید کتاب و کافه اولین موضوعاتی باشند که با شنیدن نام خیابان و میدان انقلاب به ذهنتان خطور کنند. انقلاب محله موردعلاقه‌ فرهنگ‌دوستان، جوانان، دانشجویان، کتاب‌بازها و کافه‌گردها است. حوالی انقلاب پراز کتاب‌فروشی و کافه است. اگر خوب بگردید، حتما یکی از آن‌ها را که باب سلیقه و روحیه‌ شما باشد، پیدا خواهید کرد.‌ اگر ازجمله افرادی هستید که به هر سه موضوع کتاب، کافه و خانه‌های قدیمی علاقه‌مندید، جایی هست که هر سه را یکجا در اختیارتان قرار خواهد داد. کافه کتاب گالری جان در «عمارت شمسا» حوالی خیابان انقلاب، تجربه نشستن در یک خانه قدیمی با فضای روح‌نواز را که آرامش درآن موج می‌زند،‌ به شما هدیه می‌کند.

انقلاب محله‌ای قدیمی، از جاهای دیدنی تهران است و در میان کوچه‌پس‌کوچه‌هایش هنوز خانه‌های قدیمی پیدا می‌شوند که از دست آپارتمان‌سازها جان سالم به در برده‌اند؛ ولی دیگر محل سکونت کسی نیستند. البته با تغییر کاربری توانسته‌اند سرپا و به‌یادگار بمانند. با این متن من در نابرو، سری به این کافه بزنید.

گالری جان

تاریخچه‌ بنای عمارت شمسا

ساختمان عمارت شمسا به خاندان ملک‌ مدنی، از چشم‌پزشکان دربار قاجاریان و پهلوی تعلق دارد که در سال ۱۲۸۰ به‌سفارش اردشیرخان ملک‌ مدنی و به‌دست معماران دربار قاجاریان پی‌ریزی شد. نقشه‌ ساختمان در زمینی به‌مساحت ۵۰۰ متر، در دو طبقه با زیربنای هر طبقه ۱۸۰ متر طرح‌ریزی شد. دو آب‌انبار که شامل مخزن فرعی به‌مساحت ۲۴ متر و مخزن اصلی به‌مساحت ۴۸ متر در عمق هشت و ۱۳ متر زیرزمین و زیرزمین 150 متری، دیگر قسمت‌های مهم بنا هستند.

در طبقه اول، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، سالن پذیرایی، اتاق و حیاط‌خلوت (گلخانه) بوده است. پله‌ای گردان از جنس چوب‌های تراشیده روسی انتهای ساختمان راه ارتباطی طبقه اول و دوم بوده و شوربختانه در گذر زمان تخریب شده است. نمای ساختمان و طراحی داخلی آن نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است. در دوره‌ پهلوی اول و دوم، ایرج‌خان ملک‌ مدنی در عمارت سکونت داشته و در سال ۱۳۵۸ عمارت به خانواده‌ای خوزستانی واگذار شده است. در سال ۱۳۶۰ پلکان چوبی تخریب و راه‌پله فلزی از بیرون ساختمان، جایگزین راه ارتباطی طبقه اول و دوم شده است. آب‌انبار و زیرزمین نیز پوشانده شده است. در شهریور ۱۳۹۷ پروژه بازسازی انجام شده و سعی بر این بوده است تا بافت اصلی ساختمان احیا شود. متاسفانه عمارت 118 ساله هنوز در فهرست آثار ملی ثبت نشده است. امیدوارم به‌زودی این اتفاق رخ دهد.

گالری جان

فضای کافه کتاب گالری جان

همان لحظه که پلاک ۱۷ را در خیابان ادواردبراون پیدا کنید، روبروی عمارت قرار می‌گیرید. کنار در بزرگ ورودی کافه، یک پنجره بزرگ شیشه‌ای روی دیوار بمانند یک قاب عکس یا نقاشی، کل محوطه حیاط و عمارت را برایتان به نمایش می‌گذارد. از در که بگذرید و قدم به حیاط بگذارید، کنار شنیدن موسیقی دل‌نشین، ساختمانی دوطبقه با نمای آجری و شیشه‌های رنگی چشمانتان را خیره می‌کند.

حیاط عمارت، با موزاییک‌های رنگی وجذاب، نسبتا بزرگ است. عنصر مشترک و جذاب حیاط خانه‌های قدیمی، حوض آبی‌رنگ وسط آن است. حوض عمارت شمسا یک مستطیل آبی‌رنگ است که صدای فواره‌ آبش گوشتان را می‌نوازد. حوض با ظروف گل‌سرخی و بلورهای سبزرنگ که نماد ظروف قدیمی‌ هستند، به‌همراه گلدان‌های دور حوض و چند شی دیگر تزیین شده‌اند.

انواع میزوصندلی‌های دونفره یا بیشتر هرجای حیاط چیده شده‌اند و بالای هر میز سایه‌بانی برای روزهای آفتابی وجود دارد. هر گوشه حیاط و حتی روی پله‌ها از گلدان‌های کوچک و بزرگ با گل‌های رنگارنگ پر است. گوشه‌ای از حیاط یک قفس قرمز زینتی و گوشه‌ای دیگر تاب سفید دونفره در کافه کتاب گالری جان قرار دارد. از پله‌های فلزی قرمزرنگ گوشه حیاط که بالا ‌روید، دو میز و چند صندلی به‌همراه سایه‌بان قرار دارند که فضای دنج و آرامی مسلط بر کل حیاط ایجاد کرده‌اند، جایی نسبتا خلوت‌تر از حیاط.

گالری جان

پس از عبور از یک در چوبی وارد راهروی باریکی می‌شوید. زیر پایتان فضایی با کاشی‌های آبی‌رنگ قرار دارد که با ظروف گل‌سرخی تزیین شده، روی آن با شیشه پوشیده شده است و به‌راحتی می‌توانید روی آن قدم بگذارید. سمت راست خود در زیبایی برای ورود به کتاب‌فروشی می‌بینید. در سمت چپ سالنی با میز و صندلی‌های چوبی فضای اصلی  داخل کافه را تشکیل می‌دهد. تزیینات داخل کافه شامل ظروف چینی و بلور قدیمی (بشقاب، فنجان، ظروف و آینه‌های میناکاری، گلیم و آویزهای گلیمی، عروسک‌های دست‌ساز، گلدان‌ و…) است. نمای دیوارهای فضای داخل نیز مانند بیرون آجری است و سالن پنجره‌‌ای بزرگ برای تماشای فضای حیاط دارد.


حیاط عمارت، با موزاییک‌های رنگی وجذاب، نسبتا بزرگ است. عنصر مشترک و جذاب حیاط خانه‌های قدیمی، حوض آبی‌رنگ وسط آن است. حوض عمارت شمسا یک مستطیل آبی‌رنگ است که صدای فواره‌ آبش گوشتان را می‌نوازد.

پله‌های رنگی سمت چپ ساختمان‌ در حیاط، راه ارتباطی طبقه دوم است و دلتان را قلقلک می‌دهد از آن بالا بروید؛ انگار به‌دنبال کشفی کودکانه می‌روید. طبقه دوم مربوط به گالری و نمایشگاه است و برای ورود به آن باید با مسئولان کافه از قبل هماهنگ کنید. اما شب زیبایی کافه زیبایی‌ دوچندان می‌شود. چراغ‌های بزرگ و کوچک سراسر کافه از جمله چراغ‌های دورتادور حوض، فضایی شاعرانه و دل‌انگیز ایجاد می‌کند. این‌جا احساس آرامش موج می‌زند.

کافه، کتاب‌فروشی و گالری

همان‌طور که گفته شد، عمارت دو طبقه دارد. بیشتر فضای طبقه‌ اول عمارت به‌همراه حیاط به کافه اختصاص داده شده است. قسمتی از طبقه اول به کتاب‌فروشی مجموعه تعلق دارد که طراحی داخلی آن به‌همراه فضای روح‌بخشی که دارد، شما را به خود جذب می‌کند. اما طبقه‌ دوم عمارت به گالری‌ مجموعه اختصاص داده شده است و در طول سال نمایشگاه‌ها و گالری‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود. جزییات آن ازطریق اینستاگرام کافه کتاب گالری جان قابل پیگیری است.

گالری جان

منوی کافه کتاب گالری جان

منوی کافه شامل انواع نوشیدنی‌های گرم، قهوه‌های دمی، نوشیدنی‌های سرد، چای و دمنوش، اسموتی و ماکتل، کیک، شیک و آب‌میوه‌های فصل است که هر قسمت آن حدود هشت مورد را در بر می‌گیرد و بالاترین قیمت منو ۲۴ هزار تومان برای شیک نوتلا است.

منو در قسمت غذاها شامل انواع صبحانه، سالاد، میان‌وعده، پاستا، تست و پنینی، برگر، گرین‌‌تایم و غذای خانگی روز است. تنوع منو نسبتا بالا است و حتما می‌توانید چیزی طبق سلیقه و ذائقه خودتان سفارش دهید.

آدرس و دسترسی

آدرس: میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، خیابان ادوارد براون، پلاک ۱۷.

دسترسی به کافه کتاب گالری جان ‌ازطریق وسایل نقلیه عمومی به‌راحتی امکان‌پذیر است. نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو و اتوبوس‌های تندرو، ایستگاه میدان انقلاب است. با کمی پیاده‌روی به‌سمت خیابان کارگر شمالی و پس از آن خیابان ادوارد براون، به کافه خواهید رسید.

روزهای شنبه تا پنج‌شنبه کافه از ساعت ۹ صبح الی ۲۳:۳۰ آماده پذیرایی است. روزهای جمعه نیز ساعت ۱۶ الی ۲۳:۳۰ کافه پذیرای شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن