فرهنگ و هنر

مسجد جامع کاشان؛ یادی از روزگاران دور

فهرست مطالب

کاشان یکی از شهرهای ایران است که بناهای تاریخی زیادی دارد و همه‌ساله تعداد زیادی گردشگر با پرسه‌زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌هایش، زندگی پر از آرامش و صمیمیت گذشته را به نظاره می‌نشینند. یکی از اماکن تاریخی شهر که مورد بی‌لطفی گردشگران قرار می‌گیرد، مسجد جامع کاشان یا مسجد جمعه است که ترکیبی از معماری‌های دوره‌های مختلف ایران را یکجا می‌توان در آن دید. در نابرو همراهمان باشید تا با این مسجد از جاهای دیدنی اصفهان بیشتر آشنا شویم.

محراب تاریخی مسجد

دسترسی و زمان بازدید

مسجد جامع کاشان در خیابان بابا افضل، کوچه‌ شهیدان دقیقی واقع در محله میدان کهنه قرار گرفته است.

مسجد جامع کاشان

درب مسجد جامع کاشان زمان نمازهای پنجگانه باز است و بازدید از آن رایگان است. در صورت بسته‌بودن درب مسجد از میوه‌فروشی روبه‌رویش بخواهید در پیداکردن متولی مسجد به شما کمک کند. همچنین می‌توانید با تلفن پاسخگویی مسجد به‌شماره  ۰۳۱۵۵۴۴۲۱۷۱ تماس بگیرید.


از زیبایی‌های وصف‌ناپذیر این مسجد گنبد آجری با ایوان مرتفع است که برای دیدنش باید از مسجد خارج شوید و در کوچه کناری مسجد به نظاره آن بنشینید. متاسفانه امکان رفتن به پشت‌بام مسجد وجود ندارد.

کاربری

مسجد جامع در گذشته‌های دور عبادتگاه زردشتیان بوده است و بعد از ورود اسلام به ایران تبدیل به مسجد شد. گفته می‌شود نماینده امام محمد باقر در شهر کاشان، حضرت سلطان علی ابن محمد باقر، که در نزد مردم این دیار بسیار عزیز و محترم بوده است، در این مسجد نماز گزارده است و به همین سبب از آن زمان تاکنون مسجد جامع کاشان بسیار مورد تکریم بوده است.

کاشی کاری های خوش نقش و نگار

هم‌اکنون این مسجد محل برگزاری نمازهای پنجگانه و مرکز هیات ابوالفضل کاشان، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین هیات مذهبی کاشان با قدمتی بیش از صد سال است.

معماری مسجد جامع کاشان

در شبستان اصلی مسجد جامع کاشان که قدم بگذارید، وجود دو محراب شما را متعجب و حیرت‌زده خواهد کرد. البته محراب بزرگ تا حدودی تخریب شده است. بقایای گچ‌بری‌های هنرمندانه این محراب از جمله گچ‌بری آیه‌ای از سوره جمعه در فضیلت نماز جمعه همچنان باقی است.

این آیه نشان می‌دهد که از کاربری‌های این مسجد اقامه نماز جمعه بوده ‌است. یکی از علل تخریب این محراب‌، اشتباه‌بودن جهت قبله در محراب بوده است؛ مردم شهر کاشان اعتقاد دارند که محراب تخریب‌شده به‌سمت بیت المقدس بوده است و بعد از تغییر جهت قبله به‌سمت مسجدالحرام در سال دوم هجرت آن را تخریب کرده‌اند و محرابی جدید بنا نهاده‌اند.

مسجد جامع کاشان

محراب مسجد جامع

عظمت محراب مسجد جامع کاشان شما را از دیدن کتیبه‌های گنبدی غافل می‌کند، اما از محراب دل بکنید و نگاهتان را به آسمان بدوزید. در آنجا کتیبه‌هایی بسیار چشم‌نواز خواهید دید که نام ملکشاه و وزیر وی، خواجه نظام الملک طوسی به چشم می‌خورد. زیر سقف شبستان شروع به چرخش کنید و گذری سریع بر تمام کتیبه‌ها داشته باشید و از خطای دید حاصل از نقوش سقف لذت ببرید.

مسجد جامع کاشان

از زیبایی‌های وصف‌ناپذیر مسجد جامع کاشان گنبد آجری با ایوان مرتفع است که برای دیدنش باید از مسجد خارج شوید و در کوچه کناری مسجد به نظاره آن بنشینید. متاسفانه امکان رفتن به پشت‌بام مسجد وجود ندارد. در وسط صحن وسیع مسجد حوض‌خانه و در اطراف صحن‌ سه شبستان بزرگ قرار دارد. شبستان تابستانه یا زیرین در سمت شمالی و در زیر شبستان زمستانه قرار دارد.

جالب‌توجه‌ترین بخش مسجد مناره آن است که به اشتباه آن را گلدسته می‌خوانند. این مناره شما را به گذشته‌های دورتر خواهد برد و تا مدتی بعد از اتمام سفر شما را در گذشته حصر خواهد کرد.

گنبد زیبا با معماری ناب

مرمت مسجد جامع کاشان

گذر زمان حتی به این بنای ماندگار نیز رحم نکرده است و بارها تخریبش کرده است. بیشترین تخریب در پی زلزله مشهور شهر کاشان در سال ۱۱۹۲ هجری قمری بوده است. خرابی‌های حاصل از این تخریب طی ۱۰ سال به‌دستور عبدالرزاق خان حاکم وقت شهر کاشان، مرمت شدند تا این اثر باستانی زیبا باقی بماند.

مسجد جامع کاشان

این موضوع در کتیبه زیر گنبد مسجد جامع کاشان به‌خط ثلث در سال ۱۲۰۷ هجری قمری ثبت شده‌ است. همچنین به‌دستور کریم‌ خان زند، کارگرانی از شهرهای اطراف به کاشان رفتند و به روند مرمت مسجد سرعت بخشیدند. عبدالکریم و ابن محمدحسین محمد کاظمی اصفهانی خطاطی دیواره‌های این مسجد و استاد باقر شبستانی گچ‌بری‌های محراب شبستان را انجام داده است.

بنای تاریخی قدیمی

.اگر شما هم از حضور در این مسجد زیبا خاطره‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن