آیین و زیارت

مسجد جامع گلپایگان؛ بنایی برجای‌مانده از دوران سلجوقیان

فهرست مطالب

در زمان سلجوقیان مسجدی بنا شد که پایه‌های آن ریشه در تاریخ دوانید و آن‌قدر دوام آورد که تا عصر حاضر سرپا ماند. این بنای تاریخی حتی در فهرست آثار ملی ثبت شد. این روزها همچنان مردم در این مسجد نماز برپا می‌کنند و نفس ایشان در میان شبستان و گنبد می‌چرخد تا آنجا را برای آیندگان زنده نگه دارند و موجب شوند مسجد با چنین قدمتی زنده بماند. با من در نابرو همراه باشید تا مسجد جامع گلپایگان از دیدنی های اصفهان را برایتان بیشتر معرفی کنم.

جاذبه های مسجد جامع گلپایگان

معرفی مسجد

مسجد جامع گلپایگان مانند تمامی بناهای تاریخی که در بافت قدیمی شهر بنا می‌شدند، در بافت تاریخی و قدیمی شهر گلپایگان قرار دارد. ازنظر موقعیت جغرافیایی و همجواری با بناهای دیگر از غرب به بازار، از شرق به خیابان مسجد جامع، از جنوب به کوچه مسجد جامع و از شمال به بقعه‌ متبرک سیدالسادات مشرف است.

طاق تاریخی و زیبا

زمانی که اسلام در ایران گسترش می‌یافت، بسیاری از مساجد را روی پیکره بناها یا پرستشگاه‌های به‌جای‌مانده می‌ساختند، بسیاری از آتشکده‌ها با تغییرات فرمی یا بنیادین‌ با کاربری جدید مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

مسجد جامع گلپایگان نیز ابتدا روی یک آتشکده ساسانی با ظاهری مستطیلی بنا شد. پیرنگ مسجد در ابتدا به‌صورت شبستانی بوده که با گذر زمان گسترش پیدا کرده و به‌شکل فعلی درآمده ‌است. دو در که در بخش شمال و جنوب بنا قرار دارند، ورودی مسجد محسوب می‌شوند و بنا نسبت‌به سطح خیابان و بازار در ارتفاع بالاتری قرار دارد.

معماری جذاب و قدیمی

معماری مسجد جامع گلپایگان

یکی از ویژگی‌هایی که در معماری مسجد به چشم می‌خورد، استفاده از خط میخی است که با آن مطالب مختلفی را بیان کرده است. به‌طور مثال در کتیبه‌هایی که در اطراف محراب قرار گرفته، نام بانی مسجد ابونصربن محمدبن ابراهیم آورده شده و در کتیبه‌های شبستان جملات مذهبی و آیات قرآن ذکر شده‌ است.

کعبه زرتشت مرودشت

از دیگر ویژگی‌هایی که در تزیینات مسجد به چشم می‌خورد، آن است که گِل را به‌صورت حروف، بریده و به اجزای مختلفی تقسیم کرده‌اند. سپس آن‌ها را پخته و میان آجرها به کار برده‌اند.

جاذبه های مسجد جامع گلپایگان

در بدو ورود به مسجد عنصری از معماری که نظر بیننده را به خود جلب می‌کند، گنبد خاص و متفاوت آن است. این گنبد 22 متر ارتفاع و روی یک هشت‌ضلعی منظم قرار دارد. شبستان مسجد در سمت شرقی قرار گرفته است.


بازدیدکنندگان از ساعت 9 صبح تا زمان نماز مغرب و عشا می‌توانند از مسجد بازدید کنند. درضمن بازدید از بنا برای گردشگران خارجی و ایرانی رایگان است.

حجره‌های اطراف صحن و شبستان شرقی یکی دیگر از بخش‌هایی است که در گذر زمان به مسجد اضافه شده ‌است. این بخش‌ها به دستور یکی از همسران فتحعلی‌شاه قاجار، زمانی که پسرانش به امارت گلپایگان منصوب شدند، به مسجد افزوده شد.

مسجد جامع گلپایگان

اگر از سمت درِ جنوبی مسجد وارد شوید، سنگ‌نوشته‌ای را که در آن تغییرات و تعمیرات مسجد حک شده، می‌بینید. داخل مسجد حوض کوچکی که مرکز حیاط قرار گرفته توجه شما را به خود جلب می‌کند.

باوجود ابعاد کوچک حوض هنگام غروب تصویر مسجد و گنبد برافراشته‌ آن در آب حوض منعکس می‌شود و زیبایی فضا را دوچندان می‌کند. علاوه‌بر آن، دیوارهای حوض فرصتی را برای به تماشای بنا نشستن، استراحت یا حتی وضو گرفتن را به شما می‌دهد.

مسجد جامع گلپایگان

زمان بازدید از مسجد

بازدیدکنندگان از ساعت 9 صبح تا زمان نماز مغرب و عشا می‌توانند از مسجد بازدید کنند. درضمن بازدید از بنا برای گردشگران خارجی و ایرانی رایگان است.

معماری مسجد جامع گلپایگان

علاوه‌بر آن، در داخل مسجد راهنمایی برای ارائه توضیحات درباره قدمت مسجد حضور ندارد و بازدیدکننده اگر مایل به گرفتن اطلاعات لازم درخصوص مسجد و سابقه تاریخی آن است، می‌تواند از والی مسجد کمک بگیرد.

مسجد جامع گلپایگان

والی پیرمرد مهربانی است که در یکی از حجره‌های مسجد اقامت دارد و امور مسجد بر عهده‌ اوست. علاوه‌بر آن، در اکثر مواقع درِ داخل مسجد و شبستان بسته است و اگر از والی بخواهید، در را برای شما باز می‌کند. در این صورت می‌توانید از محراب و گچ‌بری‌های آن، فضای زیر گنبد، شبستان و سایر آرایه‌ها و تزیینات متعلق به آن بازدید کنید.

معماری مسجد جامع گلپایگان

گفتنی است در روزهای 13 تا 15 ماه رجب مراسم اعتکاف در مسجد برگزار می‌شود و در روزهای جمعه نیز مراسم نمازجمعه در آن اقامه می‌شود.

اگر شما هم از این مسجد تاریخی دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن