طبیعت گردی

منطقه حفاظت شده جهان نما؛ رویایی واقعی در طبیعت

فهرست مطالب

طبیعت بزرگ‌ترین هدیه برای انسان است. امروزه مناطق خاصی به‌عنوان منطقه حفاظت شده در اختیار ما قرار گرفته ‌است. اگر به دنبال طبیعت بکر و هوای پاکیزه هستید، با این قسمت از نابرو همراه باشید تا یکی از بهترین مناطق جنگلی از جاهای دیدنی گلستان، با نام منطقه حفاظت شده جهان نما گلستان را به شما معرفی کنم.

معرفی کلی منطقه حفاظت شده جهان نما گلستان

منطقه حفاظت شده جهان نما که وسعتی بیش از 30 هزار هکتار دارد، در جنوب شرقی کردکوی واقع شده و ارتفاعی از 600 تا 3084 متر از سطح دریا دارد. این منطقه شامل روستای جهان‌نما، چشمه‌های متعدد و مناظر بی‌نظیر است. یکی از دلایل بکر بودن این منطقه، مسیر نسبتا سخت آن بوده که در فصل‌های زمستان و پاییز به علت بارش زیاد جاده به شدت لغزنده می‌شود.

منطقه جهان نما

مسیرهای دسترسی به جهان نما

برای کسانی که عاشق آفرود‌ و مسیرهای خاکی هستند، پیشنهاد می‌کنم از سمت روستای گز به جهان‌نما بروند. مسیر آسفالت شده از کردکوی نیز قابل دسترس است (همه مسیر آسفالت نیست و انتهای آن با مسیر خاکی مشترک می‌شود.). بهتر است با ماشین‌های سواری مسیر را طی نکنید چرا که قسمتی از مسیر از داخل رودخانه می‌گذرد.

مسیری با جاذبه‌های دیدنی

اگر از سمت روستای گز حرکت کنید، در مسیر به چشمه قلقلی برمی‌خورید که آب شفاف و تمیزی دارد. در ادامه‌ مسیر به برج رادکان می‌رسید که بالای یک تپه ساخته شده و با نام‌های میل رادکان یا گنبد گبری هم شناخته می‌شود. البته اگر از سمت کردکوی هم حرکت کنید به برج می‌رسید. برجی با بیش از هزار سال قدمت و حدود 32 متر ارتفاع که در گذشته به‌عنوان راهنما برای تجار و مسافرانی که از جاده ابریشم عبور می‌کردند استفاده می‌شد. ظاهر برج آجرچین با نمای گچ است که در بالا به گنبد مخروطی شکلی ختم می‌شود.

برای بازدید از برج باید از تعدادی پله بالا روید. ورودی هلال شکل برج در سمت پرتگاه قرار دارد و امکان بازدید از داخل آن هم وجود دارد. فقط مواظب باشید با نور فلاش خفاش‌هایی که آنجا پناه گرفته‌اند را بیدار نکنید. بازدید از این منطقه برای عموم آزاد است.

آغاز راه با روستای جهان نما گلستان

یک روستای بکر با بافت قدیمی و خانه‌هایی با نمای خشت و گل. در اینجا خبری از برق و لوله‌کشی آب وگاز نیست. فضا کاملا قدیمی است و برای افرادی که به زندگی شهری و امکاناتی مانند تلویزیون و اینترنت عادت کرده‌اند، چند شب اقامت در این روستا می‌تواند تجربه‌ای جدید و فراموش نشدنی باشد. امکان اجاره‌ خانه در روستا وجود دارد، علاوه‌بر این می‌توانید خودتان هم اطراف روستا چادر بزنید. این روستا نزدیک منطقه حفاظت شده جهان نما است.

منطقه جهان نما

جنگل جهان‌نما، محبت بی‌مثال طبیعت

منطقه حفاظت شده جهان نما دو چکل (چکل یعنی ارتفاعی که به پرتگاه ختم می‌شود) دارد. چکل مرتفع‌تر به نام آتشان است که از یک سمت آن روستای جهان‌نما و از سمت دیگر به گرگان و کردکوی دید دارد. چکل بعدی به نام امام وردی شناخته می‌شود که جنگلی‌تر است و از آنجا جنگلی انبوه را می‌بینید.

جهان‌نما به جهت ارتفاع زیادش به بام گلستان نیز معروف است. اگر بخت با شما یار بوده و هوا ابری باشد، می‌توانید حرکت ابرها را از بالا تماشا کنید که منظره‌ای بسیار زیبا را ایجاد می‌کنند. اگرتعدادتان کم است یا بدون راهنما سفر می‌کنید، بهتر است در نزدیکی روستا چادر بزنید. چرا که احتمال حمله‌ حیواناتی نظیر خرس و گرگ وجود دارد. در غیر این صورت باید هنگام خواب به نوبت کشیک دهید و مراقب اطراف باشید.

منطقه جهان نما

از مزایای شب‌ماندن در اینجا، تماشای آسمان شب است. میلیون‌ها ستاره‌ای که در شهر به‌علت نور مزاحم دیده نمی‌شوند، حالا در اینجا نمای معرکه‌ای به آسمان می‌دهند. سکوتی که درشب وجود دارد، آرامشی که به آن نیاز دارید را به شما هدیه می‌دهد. مناسب‌ترین فصل برای آمدن به منطقه حفاظت شده جهان نما گلستان، بهار و تابستان است. حتی در این فصل‌ها هم با اندکی بارندگی، دمای هوا به طرز محسوسی کاهش می‌یابد. در زمستان معمولا روستا خیلی خلوت‌تر است، چرا که به علت بارش سنگین برف راه‌های ارتباطی صعب‌العبور و یا حتی بسته می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنم طلوع خورشید را از دست ندهید. چای آتشی که در کندوک درست شده به همراه نان و لبنیات محلی روستا، در حالی‌که خورشید آرام آرام جهان زیر پای‌تان را روشن می‌کند؛ ترکیبی است که جای دیگری پیدا نمی‌کنید.

منطقه جهان نما

نکاتی که پیش از رفتن به جهان‌نما باید بدانید

آنتن‌دهی تلفن همراه بسیار ضعیفی است، پس روی تماس گرفتن و استفاده از اینترنت خیلی حساب باز نکنید. هر چند در بعضی نقاط ممکن است، آنتن‌دهی خوب باشد، ولی غالبا بدون آنتن است. در مسیر پمپ بنزینی نیست، پس در همان گز یا کردکوی باک ماشین را کاملا پر کنید. اگر اهل کوه‌پیمایی هستید، مسیر پاکوب شده هم برای کوه‌نوردان وجود دارد و با تجهیزات مناسب می‌توان پیاده هم از مسیر لذت برد. جعبه کمک‌های اولیه را فراموش نکنید. آب لوله‌کشی وجود ندارد و آب روستا از چشمه‌هایی که در این منطقه هستند تامین می‌شود. اگر معده‌ حساسی دارید، آب را حتما بجوشانید و یا با خودتان به مقدار کافی آب ببرید. ترجیحا زنجیرچرخ همراه داشته باشید.

منطقه جهان نما

در انتها اضافه کنم که علاوه‌بر این‌که خودمان از فضا لذت می‌بریم، وظیفه‌ ما حفظ این اماکن برای نسل‌های بعد هم هست. پس اگر آتشی روشن می‌کنید آن را به دقت خاموش کنید و زباله‌های خود را در  طبیعت رها نکنید؛ حتی چیزهایی مثل پوست تخمه و میوه که تجزیه پذیر است. درست است که این زباله‌ها تجزیه پذیرند ولی تا زمان تجزیه، نمای طبیعت را زشت و کثیف می‌کنند.

تجربه‌های خودتان از سفر به این منطقه‌ زیبا را برای نابرو بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن