آیین و زیارت

یادگار دوران کهن در اصفهان، امامزاده جعفر یا بقعه جعفریه

فهرست مطالب

یکی از اماکنی که ما ایرانی‌ها با هر ظاهر، سلیقه و تفکری که داشته باشیم، وقتی دلتنگ می‌شویم به آن‌جا پناه می‌بریم تا اندکی زیارت کنیم و در حال و هوایش حالمان تغییر ‌کند، آستان مقدس امامزادگان هستند. مقبره‌های مطهر که تعدادشان در شهرهای کشورمان کم نیست. اصفهان هم مقبره‌های بزرگانی از اهل علم، عرفان، دین و تقوا را در خود جای داده که روزگاری پناه مردم بودند و امروزه محلی برای زیارت و آرامش‌اند. یکی از این امامزاده‌های شهر اصفهان، امامزاده جعفر (علیه‌السلام) یا بقعه جعفریه است که در این مقاله از نابرو، سعی داریم که با این امامزاده از جاهای دیدنی اصفهان آشنا شویم.

امامزاده جعفر در کجا واقع شده است؟

این امامزاده که با نام بقعه جعفریه نیز خوانده می‌شود، در شهر اصفهان و در حاشیه غربی خیابان هاتف (درست مقابل کوچه‌ای که امامزاده اسماعیل و مسجد شعیای نبی در آن واقع شده‌اند) قرار دارد.

امامزاده جعفر

نسب امامزاده جعفر (علیه‌السلام)

بعضی معتقدند نام کامل ایشان، سید جعفر ابن شمس الدین حسن ابن عماد الدین ابن حسین ابن امام باقر بوده و ایشان متوفی نیمه محرم ۷۲۵ است.

گردشگری با طعم زیارت در بقعه جعفریه

در خیابان هاتف اصفهان، چند مکان دیدنی قرار گرفته ‌است. از جمله این مکان ها: امامزاده اسماعیل و مسجد شعیای نبی و امامزاده جعفر و امامزاده مرتضی که در فاصله‌ای اندک از یکدیگر واقع شده‌اند. وقتی از خیابان پر از ترافیک و شلوغ هاتف، نگاهمان به بقعه زیبا و جذاب امامزاده جعفر و امامزاده مرتضی می‌افتد، ناخودآگاه گام‌هایتان به سمت این آستان مقدس کشیده می‌شود.

سر در امامزاده بسیار زیبا است. در ابتدا نگاه‌مان به حدیثی از پیامبر اسلام می‌افتد که زینت بخش در ورودی آستانه است. حدیث معروفی که می‌فرماید: «همانا حسین (علیه‌السلام) چراغ هدایت و کشتی نجات است.» بر زمینه کاشی‌کاری شده و آبی رنگ، قرار دارد.

کمی پایین‌تر نام دو امامزاده، پاییمعمن‌تر از عبارت «کلمه الله هی العلیا» بر سر در ورودی است. امامزاده جعفر و امامزاده مرتضی. سمت راست عبارتی عربی که می‌گوید: «خداوند اهل بیت را پاکیزه گردانید و هر گونه پلیدی را از آنان دور نمود.» بر زمینه کاشی آبی رنگ نوشته شده‌ است و سمت چپ جمله عربی و معروف از پیامبر که می‌فرماید: « من از شما اجر رسالت نمی‌خواهم فقط نیکی و مروت در حق اهل بیتم.»

امامزاده جعفر

کم کم وارد آستان امامزاده شوید. ابتدا به هشتی می‌رسید. دالانی کوچک و تاریک با دو در در طرفین که قفلی محکم بر آن‌ها کوبیده شده ‌است و نشان می‌دهد ورود و خروجی از این مکان صورت نمی‌گیرد.

بنای امامزاده جعفر از همین ابتدا، خود را به زیبایی نشان می‌دهد. بنایی هشت ضلعی، بلند و زیبا. تزئینات نفیس کاشی‌کاری و کاشی نوشته‌های بی‌ نظیر در نمای بیرونی بقعه، فوق‌العاده آن را زیبا و مصفا نموده‌ است.

از کنار حوض وسط صحن امامزاده که متاسفانه بی‌آب است، بگذرید سمت بقعه بروید.

بنای بقعه جعفریه از گذشته تاکنون

حالا بنایی بلند مقابل‌تان قرار دارد. بنایی که مربوط به آغاز سده هشتم هجری قمری و متعلق به دوران حکومت حکمرانان مغول در ایران است. چشمانتان به دو سنگ نوشته در زمینه آبی و کاشی‌کاری شده می‌افتد. سنگ نوشته اول به خط کوفی نوشته شده و می‌گویند آیاتی از قرآن بر آن نقش بسته ‌است. پایین‌تر با خط ثلث سفید رنگ آیت‌الکرسی بر کاشی نقش بسته‌ که در آخر آن سال ۷۲۵ هجری قمری حک شده‌ است.
پایین‌تر از آیت‌الکرسی هم بر لوح بالای در ورودی امامزاده جعفر، با خط ثلث، ذکر صلوات بر پیامبر و اهل بیت حکاکی شده‌ که متاسفانه بخشی از آن به مرور از بین رفته ‌است.

امامزاده جعفر

گنبد اصلی این بقعه در گذشته، بنایی هرمی شکل بوده که به مرور از بین رفته‌ و اکنون به صورت یک هشت ضلعی بسیار زیبا است. این بنا، تنها برج آرامگاهی در اصفهان است و توسط امیر حسین چوپان (از امرای قرن هشتم) ساخته شده‌ است.

ورورد به بقعه جعفریه

وارد بقعه جعفریه که می‌شوید، بیش از هر چیز، سادگی چشم‌گیر و آرامش بی نظیر زیر سقف آجری و بلند بالای آن، توجه‌تان را جلب می‌کند.

ضریح امامزاده، از جنس فلز استیل با روکش آب طلا و نقره است. ساختمان امامزاده جعفر، هیچ‌ تزیینات داخلی یا رواق ندارد. داخل بقعه، علاوه‌بر قبر امامزاده جعفر، سنگ قبری از مرحوم آیت‌الله حاج سید مرتضی موحد ابطحی و تصویری از این عالم بزرگ نیز به چشم می‌خورد.


در خیابان هاتف اصفهان، چند مکان دیدنی قرار گرفته ‌است. از جمله این مکان ها: امامزاده اسماعیل و مسجد شعیای نبی و امامزاده جعفر و امامزاده مرتضی که در فاصله‌ای اندک از یکدیگر واقع شده‌اند.

همچنین تصویری از آیت‌الله حاج شیخ مصطفی فقیهی که از علما و دانشمندان بزرگ اصفهان بودند نیز در آن‌جا قرار دارد. سنگ قبری با شکل و شمایل عجیب و ناشناس هم در گوشه‌ای از بقعه جا خوش کرده ‌است.
مصالح به کار رفته در این بنا آجر و تزیینات آن هم کاشی است. روبه‌روی برج و بقعه جعفریه، امامزاده‌ای دیگر قرار گرفته ‌است به نام امامزاده مرتضی.

امامزاده جعفر

ورود به بقعه

وارد بقعه شوید. درست در نقطه مقابلتان، قبر امامزاده مرتضی قرار گرفته است. بقعه ایشان هم بسیار ساده و دوست داشتنی است. ضریح چوبی و پرچم سبز رنگ روی آن، صفایی فراموش نشدنی دارد. این بقعه با مصالح خشت و گل ساخته شده ‌است که مصالح مختص آن دوران بوده است. فقط در ورودی و آهنی آن تعویض شده است.

در گوشه دیگر بقعه، درست سمت راستتان، سنگ قبری ناشناس قرار دارد که می‌گویند متعلق به دوران صفویان است. چرا‌که در روزگاران کهن، در محل این امامزاده، مدرسه علمیه‌ای قرار داشته که از مراکز مهم علمیه در زمان قبل از صفویه بوده و تا قرن ۱۱ هم برقرار و آباد بوده ‌است.

ساختمان آن، از بناهای ممتاز و مهم حکومت ایلخانان مغول بوده و حجره‌هایی زیبا و کاشی‌کاری‌های بی نظیری داشته که امروزه از آن‌ها خبری نیست. ساختمان بنای دو امامزاده جعفر و مرتضی، در طول زمان تخریب نشده، فقط بازسازی و مرمت گردیده ‌است.

امامزاده جعفر

حرف پایانی

بنای امامزاده جعفر و امامزاده مرتضی بنایی قدیمی است. بخشی از دیوارهای آن نیز فرو ریخته و به مرور زمان از بین رفته، اما لذتی وصف ناشدنی دارد که تنها با حضور در کنار این دو بزرگوار، می‌توان آن را درک و لمس کرد.

اگر روزگاری مهمان ما در شهر اصفهان شدید، دیدار از این دو امامزاده بزرگ را در برنامه سفر خود بگنجانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن