متفرقه

20 مکان مهم از جاهای دیدنی استانبول که باید ببینید

فهرست مطالب

استانبول شهر زیبا و پرجاذبه ترکیه، آنقدر خود را در دل گردشگران جای داده که آوازه آن در سراسر دنیا به ویژه ایران، پیچیده است. شهرت این شهر به اندازه‌ای است که برخی را دچار این اشتباه می‌کند که استانبول، پایتخت ترکیه است. ولی این شهر فقط یک شهر گردشگری و بزرگ است که جاذبه‌های زیادی را در خود جای داده است. احتمالا شما هم مانند من از دیدن جاهای دیدنی استانبول سیر نمی‌شوید و ترجیح می‌دهید بارها و بارها به این شهر زیبا سفر کنید.

هر چند جاذبه‌های استانبول بسیار هستند، ولی بهتر است مهم‌ترین آن‌ها را برای برنامه‌ریزی سفر خود بشناسید.

1- قلعه یدیکوله

استانبول پر از جاذبه‌های گردشگری باستانی است. اگر به تاریخ و باستان‌شناسی علاقه دارید، حتما این قلعه در میان جاهای دیدنی استانبول برایتان جالب خواهد بود. قلعه‌ای زیبا در کنار دریای مرمره و محله فاتح که ساخت آن به دوران امپراتوری روم برمی‌گردد.

این قلعه در دوران عثمانی به عنوان خزانه‌داری و از بخش‌های سیاه‌چال آن نیز برای زندانیان مشهور، استفاده می‌شد.

جاهای دیدنی استانبول

هنوز هم می‌توانید از پله‌های برج بالا بروید و چشم‌اندازی زیبا را از دریای مرمره ببینید. قلعه یدیکوله موزه‌ای غنی و ارزشمند دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- برج دختر

برج دختر، یکی از جاهای دیدنی استانبول است که توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند. برج میدن یا برج دختر در میان تنگه بسفر، قرار دارد و در واقع یک برج بزرگ روی جزیره‌ای کوچک در دل آب است. این برج در طول زمان، کاربردهای زیادی از جمله، فانوس دریایی، بیمارستان موقت، ایستگاه رادیویی، محلی برای دریافت عوارض و … بوده است.

آنچه برای من جذاب بود، افسانه‌هایی از برج دختر بود که همگی جذاب و هیجان‌انگیز بودند. برخی آن را پناهگاه دختر پادشاه برای دوری از گزند مار، می‌دانند، برخی نیز آن را خانه دختری عاشق می‌دانند که معشوقه‌اش هر شب این مسیر را با شنا طی می‌کرد و بالاخره در همین مسیر نیز جان خود را از دست داد. البته داستان‌های زیادی در این زمینه وجود دارد.

برج دختر

قدمت این برج به بیش از 1000 سال پیش برمی‌گردد و در حال حاضراز مهم‌ترین جاذبه‌های استانبول است. برای رسیدن به این برج، باید سوار قایق‌های این مسیر شوید و می‌توانید پس از دیدن برج در رستوران و کافه آن نیز غذا میل کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- مسجد ایا صوفیه

شاهکارهای معماری سنتی در استانبول کم نیستند. مساجد زیبا با معماری‌های خاص که همگی نشان‌دهنده توجه به مکان‌های مقدس در استانبول قدیم است. این مسجد نیز گنبدهای کوچک و بزرگ و مناره‌های متعددی دارد که در محله سلطان احمد قد علم کرده‌اند.

این مسجد از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی استانبول است که در گذشته، کلیسا بوده و بعدا به مسجدی بزرگ تبدیل شده. گنبد مسجد ایا صوفیه، بزرگ‌ترین گنبد در جهان است. در حال حاضر این مسجد، یک موزه تاریخی و بزرگ در استانبول است.

ایاصوفیه

برای قرن‌های متمادی، مسجد ایا صوفیه محل برگزاری مراسم مذهبی و جشن‌های پادشاهان عثمانی بوده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا در سال 1500 میلادی کشف شد. این آب انبار زیرزمینی، سرشار از آب شیرین بود. کف آب انبار کاشی‌کاری شده و دارای ستون‌های 9 متری است. امروزه این آب انبار یکی از جاهای دیدنی استانبول است. سال‌ها است که قایق‌های تفریحی برای بازدید از آب انبار باسیلیکا تدارک دیده شده و می‌توانید سوار بر قایق از بخش‌های مختلف آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی استانبول

این آب انبار یکی از بهترین جاذبه‌های استانبول است و در آن کافه‌ای هم وجود دارد. دیدن نقاشی‌های قدیمی دیوارهای این آب انبار خالی از لطف نیست.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- قصر توپکاپی

اگر می‌خواهید یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی استانبول را ببینید، کاخ توپکاپی را از دست ندهید. این کاخ در سال 1478 به دستور سطلان محمد دوم روی یک شبه جزیره کوچک بنا شد. دیواره‌های اطراف قصر بیش از پنج کیلومتر طول داشتند و مساحت داخلی آن به 700 هزار مترمربع در زمان ساخت می‌رسید.

البته در دوران بعد پادشاهان بر اساس سلیقه خود به آن افزودند و همین امر سبب شد تا بزرگ‌ترین کاخ جهان، لقب بگیرد.

دیدن بخش‌های مختلف این مجموعه بزرگ، احتمالا زمان زیادی از شما می‌گیرد. دروازه‌های متعدد، موزه‌های گوناگون و غنی در کنار معماری بی‌نظیر، آن را به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی استانبول تبدیل کرده است. نمایشگاه‌ها و سالن‌های متعددی در این قصر وجود دارند که دیواره‌هایی با نقاشی، کاشی‌کاری، آینه‌کاری و تمام هنرهای قدیمی را در دل خود دارند.

جاهای دیدنی استانبول

این قصر بارها مرمت شده ولی هنوز هم می‌توان زیبایی اولیه آن را مشاهده کرد. قصر توپکاپی در کنار تنگه بسفر قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- تنگه بسفر و سفر با کشتی

حتما اگر اسم استانبول را شنیده‌اید، تنگه بسفر را هم می‌شناسید! این تنگه، شهر را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده و دریای سیاه را به دریای مرمره پیوند می‌زند. برای دیدن تنگه بسفر بهتر است، شبی آرام را انتخاب کنید.

نورپردازی‌های تنگه و موسیقی‌های جذاب و برنامه‌های تفریحی این کشتی‌ها از جاذبه‌های استانبول است که همیشه به یادتان می‌مانند.

تنگه بسفر

می‌توانید شام را سوار بر کشتی و روی تنگه سرو کنید. علاوه بر این در اطراف تنگه، رستوران‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند میزبان شما باشند.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- کاخ دلما باغچه

تزیینات زیاد و سبک معماری همراه با جزییات گوناگون این کاخ هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. این تزیینات هم در بخش بیرونی کاخ و هم در طراحی داخلی آن دیده می‌شود و نشان‌دهنده تجملاتی بودن این کاخ است.

سوییت‌های تشریفاتی و محل اقامت ولیعهد، حرمسرا و … جزو بخش‌های مختلف آن هستند. طراحی این کاخ، توسط طراح خانه اپرای پاریس انجام شد. در این قصر یک برج ساعت بزرگ نیز قرار گرفته که در سال 1895 به دستور سلطان عبدالحمید دوم ساخته شده است.

دلما

علاوه بر این، باغ زیبایی که در اطراف کاخ دلما باغچه قرار دارد آن را زیباتر کرده است. این کاخ از مهم‌ترین جاهای دیدنی استانبول است که بازدید از آن محدودیت‌هایی دارد. در روزهای شلوغ، شاید نتوانید از آن دیدن کنید زیرا بیش از 3000 نفر در روز نمی‌توانند از این کاخ دیدن کنند.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- مسجد رستم پاشا

این مسجد زیبا در دوره عثمانی ساخته شده و معماری زیبایی دارد. این مسجد توسط یکی از معروف‌ترین معماران آن زمان و در سال 1561 ساخته شد. در زیر مسجد مغازه‌های زیادی هم ساخته شد و مخارج مسجد از این طریق تامین می‌شد.

طراحی داخلی و دکوراسیون آن بسیار جذاب است و دیوارها با طراحی‌های خاصی از سرامیک ایزنیک تزیین شده است. نقش‌هایی از گل‌های مختلف لاله، مینا، رز و زنبق نیز بر دیوارها نقاشی شده است.

جاهای دیدنی استانبول

مسجد رستم پاشا در انتهای خیابان لانک مارکت قرار دارد که جزو جاذبه‌های استانبول است.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- موزه باستان‌شناسی استانبول

اگر از دیدن آثاری قدیمی و عتیقه‌جات لذت می‌برید، دیدن این موزه را از دست ندهید. این موزه از سه بخش باستان‌شناسی، شرق باستان و هنرهای اسلامی و ترکی تشکیل شده است.

در موزه باستان‌شناسی، اجسام با ارزشی دیده می‌شود که تاریخچه بسیار طولانی دارند. آثار زیادی در این موزه وجود دارد.

موزه باستان شناسی

موزه هنرهای اسلامی نیز دارای نمونه‌هایی از خوش‌نویسی در جهان اسلام، مردم نگاری، فرش و کاشی‌کاری‌های مختلفی است.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان در مرکز شهر و از جاهای دیدنی استانبول است. در این حمام که به دستور خرم سلطان ساخته شد، طراحی بنا به سبک زیبا و نوینی صورت گرفت. علاوه بر دیدن فضای داخلی حمام و طراحی زیبای آن، می‌توانید از حمام سنتی ترکی‌ها و ماساژ نیز در این مکان بهره ببرید.

حمام خرم سلطان

برای راحتی بازدیدکنندگان، رستوران مجموعه نیز با منوی غذایی متعددی مهمانان را به صرف ناهار و شام دعوت می‌کند. کیفیت این غذاها نیز بالا است.


نشان دادن مکان روی نقشه

11- موزه مولوی خانه

در انتهای خیابان استقلال، موزه گالاتا مولوی قرار دارد. این ساختمان در سال 1491 ساخته شده و چندین بار هم مرمت شده است.

کتاب‌های دست‌نویس از آثار و اشعار مولانا، شاعر بزرگ ایران را می‌توانید در این موزه ببینید. این اشعار روی کاغذ، سنگ، کلاه، تسبیح و … نوشته شده‌اند. یکی از بخش‌های جذاب موزه مولوی خانه، رقص سماع درویشان است که تماشای اجرای آن قطعا برایتان جذاب است.

موزه مولوی خانه

اگر از رقص و حال و هوای مولوی، هنگام شعر سرودن، اطلاع دارید، این رقص برایتان شگفت‌انگیزتر خواهد بود.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- محله ببک در کنار تنگه بسفر

این محل قدیمی و تاریخی یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است. این محله در کنار تنگه بسفر قرار دارد و همین عامل هم سبب شده تا زیباتر شود. کنسول‌گری مصر از بناهای تاریخی‌ است که در این محله قرار دارد و با رنگ سفید خود، قد علم کرده است. این عمارت در اواخر قرن 19 ساخته شد.

اسکله این محله، میزبانی برای صرف صبحانه تعداد زیادی از مردم استانبول به ویژه در روزهای تعطیل است. پس از صبحانه، می‌توانید یک پیاده‌روی سبک در کنار تنگه بسفر داشته باشید.

جاهای دیدنی استانبول

کافه‌های مختلفی برای عصرانه و شام در این محله قرار هستند که چشم‌اندازهای زیبایی دارند. پارک زیبایی نیز در این محله وجود دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

13- بازار ادویه استانبول

بازار ادویه دنیایی از رنگ و عطر را برایتان به ارمغان می‌آورد و از جاذبه‌های استانبول است. بازار ادویه به نام بازار مصری‌ها نیز شناخته می‌شود و در میدان امینونو قرار دارد. این بازار سنتی از مجموعه‌ای سرپوشیده تشکیل شده که در سال 1660 ساخته شد.

اگر به بوهای تند ادویه‌جات حساسیت دارید، ممکن است نتوانید از این بازار دیدن کنید اما دیدن انواع ادویه‌جات مختلف داخلی و وارداتی در این بازار به ویژه برای کسانی که در صنعت غذا کار می‌کنند، می‌تواند بسیار جالب باشد.

بازار ادویه استانبول

14- طبیعت‌گردی در جنگل بلگراد

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، جنگل بلگراد یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است. البته این جنگل فاصله چندانی با این شهر بزرگ ندارد و در فاصله 15 کیلومتری و در شمال غربی استانبول واقع شده است.

حیات وحش و طبیعت بکر این جنگل در کنار درختانی با تنه‌های سبز، بسیار زیبا و دوست‌داشتنی است. این جنگل یکی از بهترین مکان‌هایی بود که به دور از شهرنشینی استانبول دیدم.

جنگل بلگراد

مسیرهای پیاده‌روی جنگل که اطراف آن‌ها با درختان سر به فلک کشیده احاطه شده‌اند را نمی‌توان از دست داد.


نشان دادن مکان روی نقشه

15- پارک مینیاتورک

اگر وقت زیادی برای دیدن تمام جاذبه‌های استانبول ندارید، بهتر است از این فرصت بهره ببرید و از پارک مینیاتورک دیدن کنید. در این پارک، کل استانبول را به صورت مینیاتوری خواهید دید. این پارک اولین جایی بود که من دیدم و بر اساس ماکت‌هایی که در این پارک وجود داشت، برنامه روزهای اقامت خود در استانبول را تدارک دیدم.

پارک مینیاتورک

در مینیاتورک، ماکت‌هایی از آثار باستانی ترکیه دیده می‌شود. در این پارک که به عنوان اولین پارک مینیاتوری دنیا شناخته می‌شود، رستوران‌ها و جاذبه‌های تفریحی مانند قایق سواری نیز برای بازدید کنندگان وجود دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

16- میدان تقسیم و خیابان استقلال

مهم‌ترین بخش استانبول میدان تقسیم است که به عنوان نماد این شهر محسوب می‌شود. هتل‌های زیادی در نزدیکی این میدان و در خیابان تقسیم وجود دارند. اگر در این هتل‌ها اقامت داشته باشید، می‌توانید هر روز از فروشگاه‌های بزرگ خیابان استقلال تا میدان تقسیم، دیدن کنید.

تلفظ دیگر نام این میدان، تکسیم است و اگر در آن گشتی بزنید، از دیدن کبوترهای زیادی که در این میدان وجود دارند، متعجب می‌شوید. این میدان بسیار بزرگ است و فروشگاه‌هایی با برندهای معروف دنیا در اطراف این میدان، دایر شده‌اند و از جاذبه‌های استانبول به شمار می‌آید.

میدان تقسیم

خیابان استقلال نیز پر از رستوران‌ها و کافه‌های مختلف است و قدم زدن در آن برایتان جذاب خواهد بود.


نشان دادن مکان روی نقشه

17- مسجد سلیمانیه

یکی از بزرگ‌ترین مسجدهایی که در عمرتان دیده‌اید، مسجد سلیمانیه است. این مسجد در بالای تپه‌ای در منطقه کانتارجیلار قرار دارد و به صورت پلکانی طراحی شده است. مناره‌های دو طرف مسجد هر کدام دو ایوان جداگانه دارند و ایوان‌های مختلف دیگری نیز در این مسجد دیده می‌شوند.

راهرویی شامل 24 گذرگاه طاق‌دار وجود دارد که ستون‌های زیادی هم این طاق‌ها را نگه می‌دارد.

سلیمانیه

این مسجد بزرگ و پلکانی، امکان دیدن دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول را هم به شما می‌دهد. سمت دیگر مسجد سلیمانیه، کوه بزرگی قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

18- روستای کانلیکا

در بخش شمالی دومین پل بسفر، دیدن روستای کانلیکا به دلیل داشتن خیابان‌های قدیمی و مغازه‌های سنتی، جذاب است. کافه‌های متعددی در ساحل دریا قرار گرفته که می‌توانید نوشیدنی و خوراکی‌های خوشمزه‌ای را در آن‌ها میل کنید.

کوچه‌های سرسبز و معماری ساختمان‌ها در کنار ساحل قدم زدن را برایتان لذت‌بخش می‌کند. هنگامی که پا به این روستای ساحلی و قدیمی می‌گذارید، ممکن است از یاد ببرید در یکی از شهرهای بزرگ دنیا اقامت دارید. محله قدیمی و زیبای کانلیکا مربوط به دوران عثمانی است و بسیاری از معماری‌های آن، هنوز هم پابرجا هستند. این منطقه از جاهای دیدنی استانبول است.

کانلیکا

19- کاخ بیلبریی

این کاخ به عنوان خانه تابستانی پادشاهان عثمانی، ساخته شد. سلطان عبدالعزیز این کاخ ساحلی را برای اقامت خود ساخت. هنگامی که به سقف این کاخ نگاه می‌کنید، عکس‌های زیبایی از دریا و کشتی می‌بینید که نشان‌دهنده توجه به جزییات در طراحی این سازه است.

استخر بزرگ، کیوسک پایدار، مرمر پاویون و طراحی و نقاشی‌های دیواره‌ها را حتما با جزییات ببینید تا از دقت بالای معمار در این سازه متعجب شوید.

بیلربیبی

نورافشان‌های زیبا و اتاق‌های متعدد که هر کدام کاربری متفاوتی داشته‌اند در بخش‌های مختلف کاخ بیلبریی، دیده می‌شود.


نشان دادن مکان روی نقشه

20- پارک آبی کلاب دلفین

یکی از برنامه‌هایی که باید در سفرتان به استانبول بگنجانید، دیدن پارک‌های آبی است. پارک آبی کلاب دلفین، شامل انواع تفریحات آبی است که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید.

این پارک در سال 2011 افتتاح شد و بزرگ‌ترین پارک آبی استانبول است. این پارک آبی، دارای استخر ویژه دلفین است و می‌توانید از نمایش هیجان‌انگیز دلفین در یکی از بهترین جاذبه‌های استانبول لذت ببرید.

پارک آبی

از انواع سرسره‌ها و سونامی تا استخرهای واترپلو و زمین تنیس و والیبال ساحلی در این پارک قرار دارند و بنابراین با هر سلیقه‌ای که داشته باشید، می‌توانید از این تفریحات استفاده کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن