موزه حیات وحش دارآباد

موزه حیات وحش دارآباد؛ مجموعه‌ای کامل از حیات وحش دنیا

موزه‌های حیات وحش در اغلب نقاط دنیا جزو موزه‌های پرطرفدار هستند؛ چراکه برای همه گروه‌های سنی جالب بوده و بازدید از آن افراد به‌ویژه کودکان را به‌وجد می‌آورد. موزه حیات وحش دارآباد یکی از موزه‌های تهران است که گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی را شامل می‌شود. اگر می‌خواهید با موزه حیات وحش دارآباد تهران و گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در آن بیشتر آشنا شوید، مطلب من در نابرو را از دست ندهید.

موزه حیات‌وحش دارآباد

موزه حیات‌وحش دارآباد، یک مجموعه تخصصی و آموزشی کامل برای عاشقان محیط‌زیست، یکی از مهم‌ترین موزه‌های معرفی گونه‌های مختلف طبیعی و جانوری در ایران به‌شمار می‌آید که در زمینی به مساحت ۱۲۰۰۰ مترمربع و بنای اصلی ۲۵۰۰ مترمربع احداث شده است. موزه حیات‌وحش فرصت آشنایی بازدیدکنندگان با گونه‌های متنوع زیستی ایران را فراهم می‌کند.

موزه حیات وحش دارآباد از گذشته تاکنون

این موزه در سال ۱۳۷۲ توسط شهرداری منطقه یک تهران افتتاح شد. هدف اصلی از تاسیس موزه‌ آشنایی شهروندان با میراث فرهنگی، طبیعی و درک اهمیت محیط‌زیست و حیات وحش است. موزه حیات وحش دارآباد در سال ۱۳۷۶ به عضویت شورای بین‌المللی موزه‌ها درآمد.

در سال ۱۳۸۰ مجسمه دایناسور گیاهخوار (کامپتوزوروس) در ورودی موزه نصب شد. این دایناسور دوران ژوراسیک در ایران می‌زیست و آثار وجود آن در سنگواره‌های تشکیلات شمشک کرمان یافت شده بود. کامپتوزوروس ۶ متر طول و ۷/۲ متر ارتفاع داشته است. ۱۶ گونه از ۵۱۷ گونه پرنده‌ای که در ایران شناسایی شده، در این موزه برای عموم به‌نمایش درمی‌آید. همچنین پوست ببر منقرض شده ایران به‌عنوان نمونه کمیاب در این موزه نگهداری می‌شود. حدود هشت‌هزار گونه گیاهی از طبیعت ایران را در سالن‌های مختلف این موزه نگهداری می‌کنند. همه این نمونه‌های برجسته درطول زمان در مجموعه حیات وحش دارآباد جمع‌آوری شده‌اند.

موزه حیات وحش دارآباد

فعالیت‌های موزه حیات وحش

همه این ویژگی‌ها باعث شد این موزه مکانی جذاب برای جهانگردان خارجی و بازیدکنندگان داخلی باشد. این موزه همچنین به یکی از مراکز مهم آموزشی دانش‌آموزان و دانشجویان تبدیل شده است. همه ساله اردوهای دانش‌آموزی زیادی برای آشنایی با گونه‌های موجود در این موزه برگزار می‌شود. برپایی کارگاه‌های علمی و عملی توسط اساتید و دوره‌های آموزشی زیست محیطی، تورهای طبیعت گردی و بازدیدهای علمی از دیگر فعالیت‌های این موزه به‌حساب می‌آید. همچنین کارشناسان کارگاه‌های‌ لمس حیوانات زنده را در ایام جشنواره کودک و طبیعت برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنند. برگزاری کلاس‌های رایگان آموزش ماهیگیری با هدف آب‌شناسی و ماهی‌شناسی آب شیرین و کارگاه پیکرتراشی چوب کودکان با هدف آشنایی بیشتر با طبیعت و تقویت خلاقیت کودک هم در این موزه برگزار می‌شود.

قسمت‌های مختلف موزه حیات‌ وحش دارآباد

این موزه بخش‌های مختلفی دارد. در ادامه هریک از آن‌ها را توضیح خواهم داد.

محوطه موزه دارآباد

محوطه بسیار سرسبز و زیبای موزه درواقع فضای بزرگی است که از در ورودی موزه شروع شده و تا بخش انتهایی موزه ادامه پیدا می‌کند. در این محوطه باز انواع و اقسام پوشش گیاهی مختلف مانند کاج نوئل نقره‌ای را مشاهده می‌کنید. به‌دلیل موقعیت جغرافیایی موزه حیات وحش دارآباد در ارتفاعات تهران، هنگام قدم‌زدن در محوطه آن می‌توانید از منظره شهر لذت ببرید. نیمکت‌های متعددی در محوطه موزه برای رفاه حال بازدیدکنندگان قرار داده شده است. کافی‌شاپ هم از دیگر امکانات این قسمت محسوب می‌شود. می‌توانید پس از بازدید از موزه در کافه بنشینید و خستگی خود را در کنید. علاوه‌براین یک بخش هم به نام کلبه عکس در محوطه وجود دارد. پرسنل کلبه عکس هرجای موزه که مایل هستید، از شما عکس می‌گیرند و برایتان روی تی‌شرت، لیوان و… چاپ می‌کنند.

قفس جانداران زنده

بخشی از محوطه موزه هم به قفس‌های حیوانات زنده‌ اختصاص دارد. شما می‌توانید پیش از ورود به بخش‌های مختلف موزه از آن‌ها دیدن کنید. قفس کبوتر دمنده اولین قفسی است که هنگام ورود خواهید دید. پس از آن می‌توانید به ترتیب قفس طاووس، روباه، بوف، خرگوش و… را تماشا کنید.

موزه حیات وحش دارآباد

سالن نمایشگاه

باگذر از قفس حیوانات به بخش نمایشگاهی موزه می‌رسید. این بخش خود شامل قسمت‌های متعددی است:

بخش آسیا، اروپا و آمریکای شمالی

اولین قسمتی که هنگام ورود به نمایشگاه با آن مواجه می‌شوید، جانداران تاکسیدرمی شده از آسیای شرقی و میانه، اروپا و آمریکای شمالی است. ببر بنگال، طاووس نر و ماده هند و سریلانکا از بخش آسیا و شاموا، گوزن زرد اروپایی، خرس قهوه‌ای آمریکای شمالی، ببر سیبری و تعدادی از پرندگان اروپا و آمریکای شمالی در این بخش از موزه حیات وحش دارآباد به نمایش درآمده‌اند.

بخش شمال ایران

در قسمت ایران جانداران تاکسیدرمی شده مانند گراز، پلنگ، گربه جنگلی، گربه پالاس، شغال، روباه و گرگ در معرض دید قرارگرفته‌اند. همچنین حیواناتی از شمال‌غرب ایران مانند قوچ، آهو، شوکا، قوچ البرزی، شاه بوف، قرقاول و فلامینگو هم در این قسمت به‌چشم می‌خورند. نکته جالب‌توجه در این بخش پوست آخرین قلاده از گونه منقرض شده ببر مازندران است. این ببر در ناحیه گسترده‌ای از غرب چین تا سواحل دریای سیاه شامل آسیای میانه، قفقاز و شمال ایران می‌زیست. ببر مازندران کنار ببر سیبری و ببر بنگال از بزرگ‌ترین گربه‌سانان دنیا به‌شمار می‌رفت که حدود پنجاه سال پیش در ایران منقرض شد.

موزه حیات وحش دارآباد

بخش آفریقا

برای اغلب ما کلمه حیات ‌وحش تصویری از حیات ‌وحش آفریقا است که به وفور در مستندهای تلوزیونی دیده‌ایم. در این بخش می‌توانید مجسمه تاکسیدرمی شده آن جانوران را از نزدیک ببینید. دیدن این حیوانات در ابعاد واقعی و خارج از قاب تلویزیون جذابیت خاص خودش را دارد. کرگدن سیاه، سگ‌وحشی، پلنگ، گراز زگیل‌دار آفریقایی و گاوسانانی مانند آنتیلوپ‌ها از این دسته هستند. همچنین شاخ و جمجمه گاو وحشی آفریقایی، عاج فیل آفریقایی و ساق پای فیل کنده‌کاری شده از دیگر دیدنی‌های جالب این بخش محسوب می‌شوند.

بخش مرکز و جنوب ایران

گونه‌های مختلفی از جانداران در این بخش از موزه حیات وحش دارآباد وجود دارد. این موضوع نشان غنی‌بودن و تنوع جاندارن در این نواحی از ایران است. متاسفانه بعضی از آنان مانند گور ایرانی و یوزپلنگ ایرانی در خطر انقراض قرار دارند. در این بخش می‌توانید کارال، شغال، کفتار، انواع لاشخورها و پرندگان را ببینید. همچنین وجود خزندگانی از انواع مارها و مارمولک‌ها مانند لوس مار جلوه دیگری به این سالن بخشیده است.

موزه حیات وحش دارآباد

بخش آبزیان و خزندگان

برخلاف سایر بخش‌های نمایشگاه که حیوانات تاکسیدرمی شده دارند، در این بخش با نمونه‌های زنده‌ای از خزندگان و آبزیان رو‌به‌رو خواهید شد. سمت راست این بخش آکواریوم‌های ماهیان آب‌های شیرین آسیا، آفریقا و آمریکای‌جنوبی و ماهیان آب شور خلیج فارس را می‌بینید. آبزیان و خزندگانی مانند سوسمار ماهی، پنگوسی، اسکات و ماهی‌کوی از جذاب‌ترین جانوران این بخش هستند. سمت چپ این راهرو خزندگان سمی و نیمه‌سمی کنار مارهای بومی و غیر بومی مانند مار آتشی، مار پلنگی، چیلپر و همسترها قرار دارند. در انتهای این راهرو برکه‌ای قرار دارد که پرندگان در آن نگهداری می‌شوند. اینجا می‌توانید پرندگانی مانند فلامینگو و غاز پیشانی سفید کوچک را از پشت شیشه ببینید.

موزه حیات وحش دارآباد

سالن زمین شناسی

این قسمت از موزه برای علاقه‌مندان به زمین شناسی مجموعه‌ای کامل و ارزشمند به‌حساب می‌آید. در این بخش نشانه‌هایی از ادوار مختلف زمین‌شناسی مانند فسیل‌ها، سنگواره‌ها و کانی‌ها به‌صورت شماتیک با دیوراما (پرده‌های بزرگ نقاشی) قابل مشاهده است. در این قسمت نمونه‌های متعددی از سنگواره‌های دوره پرکامبرین (میلیاردها سال پیش)، اسفنج، مرجان، خارپوست و صدف سفالوپود از دوران پلئوزوئیک (۵۴۲ تا ۲۵۱ میلیون سال قبل)، دوکفه‌ای، خارپوست و سفالوپود از دوران مزوزوئیک (۲۵۱ تا ۶۵ میلیون سال قبل)، نرم‌تنان، بازوپایان از دوران سنوزوئیک (۶۵ میلیون سال پیش تاکنون) وجود دارد. این کانی‌ها از نظر صنعتی، ساختمانی و دارویی ارزشمند هستند. در اینجا نزدیک به صد مدل کانی سیلیکاته و غیرسیلیکاته مانند کوارتز، کلسیت، ماکالیت و فیروزه به‌نمایش گذاشته شده است.

سالن پروانه‌ها

این سالن از ساختمان نمایشگاه جدا‌ است و در قسمت شمالی کنار کارگاه تاکسیدرمی قرار دارد. سالنی که انواع پروانه‌های بومی و غیربومی مانند نموزین، کبود پاندرا و پروانه خال قهوه‌ای، حشرات و بندپایان را شامل می‌شود. همینطور در این سالن می‌توانید انواع عنکبوت‌ها، رتیل‌ها و عقرب‌ها را ببینید که از قاره کهن، قاره جدید، آفریقای گرمسیری، هند و مالزی، استرالیا، جنوبگان، جزایر اقیانوسی و دنیای گرمسیری جدید هستند.

سالن گیاهان

بخش گیاهشناسی موزه دارآباد ۶۰۰ گونه گیاهی را نمایش می‌دهد. گیاهانی که از سراسر جهان گردآوری شده‌اند. اینجا نخستین موزه گیاهان ایران نیز محسوب می‌شود که گیاهان متنوعی را از مناطق مختلف ایران در خود جای داده است. همچنین مرکز تحقیقات زنبور عسل هم در این سالن قرار دارد. متخصصان در سالن گیاهان موزه حیات وحش دارآباد کارگاه‌های آموزشی زنبورداری را با اهداف آموزشی و پیشبرد دانش طبیعی برگزار می‌کنند.

موزه حیات وحش دارآباد

کتابخانه

در این موزه کتابخانه‌ای با مجموعه کتاب‌های ارزشمند شامل ۲۷۰۰ جلد کتاب فارسی و ۱۶۰۰ جلد کتاب لاتین در خصوص گونه‌های گیاهی، جانوری، زمین‌شناسی، جغرافی، کشاورزی و دامپروری، محیط زیست، اکولوژی و مجلات فارسی و لاتین وجود دارد. از برجسته‌ترین مجلات موجود در کتابخانه موزه حیات وحش دارآباد می‌توان به مجله نشنال جئوگرافیک اشاره کرد. این مجله مجموعه تخصصی و مهمی محسوب می‌شود. نشنال جئوگرافیک می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های علوم طبیعی به‌ویژه زیست‌شناسی بسیار مفید باشد.

کارگاه تاکسیدرمی

کارگاه تاکسیدرمی همانطور که از نامش پیدا است به علاقه‌مندان این حوزه نحوه حفظ و نگهداری موجودات به‌صورت غیرزنده و ساخت دیوراما را آموزش می‌دهد. این کارگاه به‌صورت تئوری و عملی و در تعداد جلسات متناسب با گونه جانوری موردنظر برگزار می‌شود.

موزه حیات وحش دارآباد

سینما روباز

سینمای روباز در کشور ما آنچنان مرسوم نیست و تعداد انگشت‌شماری از این نوع سینما را می‌توان پیدا کرد. در فضای باز موزه حیات وحش دارآباد یک سینما روباز جالب وجود دارد که از اول تابستان تا پایان شهریور در دوسانس فیلم نمایش می‌دهد.

سینما شش بعدی

سینماهای چند بعدی این روزها پای ثابت اکثر مکان‌های تفریحی هستند. در این موزه هم یک سالن سینما شش بعدی با ظرفیت ۴۰ صندلی وجود دارد که در بخش سالن نمایشگاه قرار گرفته است.

راه‌های دسترسی به موزه

اگر قصد دارید از خودروی شخصی برای بازدید از موزه استفاده کنید، ابتدا به میدان نیاوران بروید. به سمت خیابان پورابتهاج (دارآباد) برانید و پس از گذر از تقاطع آجودانیه به خیابان موزه وارد شوید. همچنین درصورتی‌که می‌خواهید با وسیله نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس به این موزه بروید، خود را به میدان تجریش برسانید و بااستفاده از تاکسی یا اتوبوس‌های تجریش – دارآباد به موزه بروید.

آدرس موزه حیات وحش دارآباد

تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد بعد از آجودانیه، خیابان موزه

ساعات بازدید: شش ماه اول سال از ساعت هشت الی ۲۰ و شش ماه دوم سال از ساعت هشت الی ۱۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *