طبیعت گردی

سفر ماندگار در زیباترین جاده های ایران

فهرست مطالب

اگر شما هم اهل سفر و گشت‌وگذار باشید، به‌احتمال زیاد می‌دانید یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های هر سفر، مسیر رسیدن به مقصد است. اگر به‌صورت زمینی سفر می‌کنید، انتخاب جاده‌ای مناسب اهمیت زیادی دارد. جاده مناسب باید علاوه‌بر حفظ مسائل ایمنی برای رانندگی، جاذبه‌های طبیعی و ایستگاه‌هایی برای بازیابی توان و انرژی داشته باشد. در این مطلب از نابرو می‌خواهیم به بررسی زیباترین جاده های ایران بپردازیم؛ پس توصیه می‌کنم آن را ازدست ندهید!

1- اسالم به خلخال

برخی گردشگران مسیر جاده اسالم به خلخال را تکه‌ای از بهشت روی زمین می‌دانند. این جاده از زیباترین جاده های ایران است که از 70 کیلومتری از اسالم در استان گیلان شروع شده و تا خلخال در اسان اردبیل ادامه پیدا می‌کند. در مسیر رانندگی در جاده اسالم به خلخال ایمنی راه به بهترین شکل ممکن رعایت شده است.

اگر تماشای درختان و منطق سرسبز شما را هم سر ذوق می‌آورد، پس سفر در جاده اسالم به خلخال را ازدست ندهید! ابتدای مسیر جاده با منطقه‌ای جنگلی و پوشش گیاهی شگفت‌انگیز روبرو می‌شوید. هرچه بیشتر در این مسیر پیش بروید، بافت روستایی بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

آنچه این جاده را میان گردشگران محبوب کرده، تفاوت آب‌وهوا در هر از بخش آن است. در گوشه‌ای از جاده اسالم به خلخال آب‌وهوایی بارانی می‌بینید. اما اگر کمی جلوتر بروید، پرتوهای خورشید جاده را روشن می‌کند. قسمتی از جاده آب‌وهوای گرم و شرجی دارد و در بخشی دیگر نسیمی خنک می‌وزد. علاوه‌براین رودخانه‌ای که به موازات جاده درجریان است و صدای شرشر آن به‌گوش می‌رسد، شما را به حیرت وامی‌دارد! البته این رودخانه در بخش‌هایی از جاده، مسیرش را تغییر می‌دهد.

اگر برای تماشای دشت شقایق‌ها به جاده اسالم به خلخال می‌روید، برنامه سفرتان را برای ماه‌های اردیبهشت و خرداد تنظیم کنید. هرچند طبیعت پاییزی این جاده چیزی نیست که به‌آسانی بتوان از آن گذشت! ترکیب درختان نارنجی، قرمز، سبز و زرد کنار رودخانه خروشان بهشتی زمینی را نشان می‌دهد. دریاچه نئور نیز در مسیر جاده اسالم به خلخال خودنمایی می‌کند. این دریاچه دو بخش مجزا دارد که در فصل بهار به یک‌دیگر می‌پیوندند. هیچ رودخانه‌ای به دریاچه نئور نمی‌ریزد. حیوانات اهلی نیز در گوشه‌وکنار جاده اسالم به خلخال شما را مجذوب خود می‌کنند.

هنگام گردش در این جاده با آشپزخانه‌ها و رستوران‌های محلی مواجه می‌شوید که بوی غذای آن‌ها هوش از سرتان می‌برد! طعم آش‌دوغ، انواع کباب و غذاهای سنتی را در این فروشگاه‌های محلی تجربه کنید تا خاطره‌ای به‌یادماندنی بسازید. هوای مه‌آلود و مسیر پرپیچ‌وخم جاده درعین زیبایی نیاز به توجه بیشتر شما حین رانندگی دارد. پیش از سفر از سلامت وسیله‌نقلیه خود اطمینان حاصل کنید.

زیباترین جاده های ایران

2- گردنه حیران

جاده پرپیچ‌وخم و مه‌آلود حیران در مسیر آستارا تا اردبیل کشیده شده است. سفر در گردنه حیران شاید 45 دقیقه از زمان شما را بگیرد. البته باید گفت این 45 دقیقه را هرگز فراموش نخواهید کرد! گردنه حیران منظره‌ای شگفت‌انگیز از تلاقی کوه و جنگل را نمایش می‌دهد. یک سمت این جاده جنگل‌های هیرکانی به‌چشم می‌خورند که در پاییز زیبایی گردنه حیران را چندین برابر می‌کنند.

طرف دیگر جاده مراتع سرسبزی را می‌بینید که کلبه‌های روستایی یا گله‌های گوسفندان آن را به اثر هنری بی‌نظیری تبدیل کرده‌اند! در گردنه حیران روستاهای مختلفی مانند حیران، مشند و کشفی وجود دارند که هریک به‌دلیل جاذبه‌های طبیعی، غذاهای سنتی و سوغاتی‌هایشان موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرند.

اگر عاشق پوشش گیاهی جنگلی هستید، گردنه حیران برای شما از زیباترین جاده های ایران است. جنگل‌های فندقلو نیز در این جاده از مسافران دلبری می‌کنند. بهترین زمان سفر به این جنگل‌ها که درخت‌های فندق متعددی دارند، از فروردین تا خرداد یا از مهر تا آذر است. چشمه آب‌گرم مشه‌سویی در مرکز این جنگل، پناهگاهی برای بیماران دردهای مفصلی به‌حساب می‌آید. انواع گل‌های نسترن، خاس، پامچان، سرخس، بابونه، بنفشه وحشی و… در این جنگل‌ها رشد می‌کند.

از دیگر جاذبه‌های گردنه حیران تله‌کابین معروف آن است که نباید آن را ازدست داد! تله‌کابین حیران از میان ابرها می‌گذرد و منظره‌ای حیرت‌انگیز از طبیعت جاده را به شما نشان می‌دهد. پیست اسکی روی چمن فندقلو نیز هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. جاده حیران خط واصلی است که شما را به دیدنی‌هایی مانند مقبره شیخ بدرالدین، آرامگاه باباروشن، مقبره پیرلنگ و… حوالی شهرستان نمین دعوت می‌کند.

گردنه حیران همیشه آب‌وهوایی سرد دارد. حتی اگر در تابستان نیز سفر می‌کنید، چند دست لباس گرم همراهتان بردارید تا خاطره سفرتان همچنان شیرین باقی بماند! معمولا سفر به گردنه حیران در زمستان توصیه نمی‌شود؛ اما اگر نتوانستید در مقابل جاذبه‌های این منطقه مقاومت کنید، از همراه‌داشتن زنجیرچرخ و سلامت ماشین‌تان مطمئن شوید.

گردنه حیران

3- چالوس

شاید بتوان جاده چالوس را از محبوب‌ترین و زیباترین جاده های ایران میان مردم تهران و کرج دانست. چالوس با نام دیگر جاده 59 جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیزی دارد. جاده چالوس کرج را به شهرهای شمالی کشور می‌رساند؛ به‌این‌ترتیب هرچه بیشتر در این جاده پیش بروید، بیشتر با حال‌وهوای شمال روبرو می‌شوید. این جاده از دل کوه‌ها و درختان سرسبزی می‌گذرد که در برخی قسمت‌ها از دو طرف جاده در یک‌دیگر تنیده شده‌ و سقفی طبیعی ساخته‌اند. تماشای طبیعت مه‌آلود جاده چالوس در فصل پاییز شما را انگشت‌به‌دهان می‌گذارد!

با تاسیس سد کرج در چالوس، این جاده رونق بیشتری پیدا کرد. گردشگران و مسافران زیادی برای تماشای طبیعت و پهن‌کردن بساط تفریح کنار این سد به جاده چالوس آمدند. به‌همین دلیل کسب‌وکارهای محلی نیز پا گرفتند و انواع فروشگاه‌های صنایع‌دستی و سوغاتی و رستوران‌ها مشغول‌به فعالیت شدند. برای مثال امکان ندارد کسی بتواند از خیر لواشک‌های جاده چالوس بگذرد!

روستاهای مختلفی که در مسیر این جاده قرار دارند، به‌خوبی از مسافران پذیرایی می‌کنند. هریک از روستاهای بیلقان، کندر، ارنگه، وینه، گوراب و… تفرج‌گاهی برای مسافران به‌حساب می‌آیند. اگر شما هم از طرفداران شکم‌گردی باشید، بی‌شک تعریف آش‌های تونل کندوان را شنیده‌اید. ابتدای این تونل در جاده چالوس چند آش‌کده معروف فعالیت می‌کنند.

طعم آش‌های تونل کندوان هرگز از زیر دندانتان نمی‌رود! دریاچه آب شیرین ولشت حوالی جاده چالوس به پاتوقی برای ماهی‌گیران تبدیل شده است. دو آبشار نوجان و خور نیز بخش دیگری از طبیعت این جاده هستند که در همه فصل‌های سال آب‌وهوایی سرد دارند.

اگر عکس‌های جاده چالوس را دیده باشید، حتما پیچ‌وخم‌های معروف آن را به‌خاطر دارید. این منطقه که با نام هزارچم شناخته می‌شود، زیباترین و خطرناک‌ترین قسمت جاده چالوس است. اگر روزی گذرتان به جاده چالوس افتاد، حتما سری به آبشار آدران، غار یخ مراد، آبشار هفت چشمه و… بزنید.

چالوس

4- سپیدان به نورآباد

جاده سپیدان به نورآباد از راه‌های شمالی استان فارس و از زیباترین جاده های ایران است. سفر در این جاده بیشتر برای افرادی مناسب خواهد بود که به پوشش جنگلی و درختان تنومند زیاد علاقه‌مند نیستند. مزارع کشاورزی، مراتع سرسبز، کوه‌ها و قله‌ها بیشترین مناظر هستند که در جاده سپیدان به نورآباد می‌بینید. در قسمتی از این جاده پوشش گیاهی درختان بلوط، بنه، کلخنگ، بادام وحشی، آویشن، انجیر کوهی، تمشک، سپیدار و… حس آرامش را به شما منتقل می‌کنند. اگر روزی مسافر این جاده شدید، تماشای جاذبه‌های طبیعی آن را در بهار، پاییز و زمستان ازدست ندهید!

شهرت جاده سپیدان به نورآباد به‌دلیل رودها و چشمه‌های مختلفی است که در آن جاری هستند. شما می‌توانید هنگام سفر دقایقی کنار این جاذبه‌ها توقف کنید و با دوربین عکاسی‌تان به ثبت لحظات خاطره‌انگیز بپردازید. تماشای این رودها و آبتنی در آن‌ها کنار هوای دل‌پذیر بهار شگفت‌انگیز خواهد بود. هرچند این جاده در فهرست زیباترین جاده‌های ایران قرار می‌گیرد، اما به‌دلیل آسفالت نامناسبش احتمالا شما را در رانندگی به‌زحمت بیندازد.

زیباترین جاده های ایران

5- سراوان به فومن

جاده سراوان فومن شما را از رشت به سایر مناطق شمالی کشور می‌رساند. دو طرف این جاده را مراتع سرسبزی پوشانده‌اند که محلی برای چرای گله گوسفندان به‌حساب می‌آید. جاده سراوان فومن در ساعات اولیه صبح و در فصل‌های پاییز و زمستان بسیار مه‌آلود است؛ به‌گونه‌ای که رانندگی را برایتان دشوار می‌کند. آمار تصادفات نیز در این جاده کم نیست. بنابراین تاحدامکان در نیمه اول سال لذت سفر به این جاده را تجربه کنید!

از جاذبه‌های روستای سراوان به فومن می‌توان به پارک جنگلی سراوان رشت اشاره کرد و ایم جاذبه جاده را به یکی از زیباترین جاده های ایران تبدیل کرده است. اگر روزی به این پارک جنگلی رفتید، تماشای دریاچه سراوان را ازدست ندهید. شما می‌توانید در این دریاچه قایق‌سواری کنید و بیشتر از سفرتان لذت ببرید! این پارک جنگلی تفریحات دیگری نیز مانند پینت‌بال، اسب‌سواری و… دارد. به‌احتمال زیاد موزه خانه‌های سنتی گیلان در حاشیه جاده سراوان به فومن نیز برایتان جالب باشد! این موزه شما را با تاریخچه و معماری خانه‌های سنتی گیلان آشنا می‌کند.

سراوان

6- عباس‌آباد به کلاردشت

تجربه سفر در جاده عباس‌آباد به کلاردشت خاطره‌ای است که هیچ‌گاه فراموشش نخواهید کرد. این جاده یکی از سرسبزترین و زیباترین جاده های ایران به‌حساب می‌آید. این جاده شما را از عباس‌آباد در ساحل دریای خزر به مناطق کوهستانی کلاردشت می‌رساند. مسیر جاده عباس‌آباد به کلاردشت ازمیان جنگل‌های شمالی کشور می‌گذرد.

درختان و گیاهانی مانند انار، آلوچه وحشی، ازگیل، عشقه و… می‌توانند هوش از سرتان ببرند. باغ‌های کیوی، موز و مرکبات نیز درطول مسیر هوا را از عطر میوه پر می‌کنند. رستوران‌ها، جگرکی‌ها، آشپزخانه‌ها و… زیادی درطول جاده به‌چشم می‌خورند. هجوم مسافران به این منطقه باعث شده کمی از زیبایی، سرسبزی و نظافت آن نسبت به سال‌های پیش کاسته شود.

پارک ملی خشکه‌داران یکی از جاذبه‌های جاده عباس‌آباد به کلاردشت است که منطقه‌ای حفاظت‌شده برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری به‌حساب می‌آید. در این پارک گیاهانی همچون شمشاد، بلوط، یاس وحشی و… و حیواناتی مانند گرگ، شغال، گربه وحشی، غاز، اردک و… دیده می‌شوند. شما می‌توانید مجموعه‌ای از حیوانات تاکسیدرمی‌ شده را در موزه این پارک ملی ببینید. دریاچه عباس‌آباد میان پوشش جنگی این منطقه جا خوش کرده است. برای تماشای مناظر طبیعی این دریاچه باید کمی از جاده عباس‌آباد به کلاردشت فاصله بگیرید.

جنگل زیبای مازیچال با پوشش گیاهی توت، تمشک، بلوط، افرا، زغال‌اخته، آلوجنگلی و… در جاده عباس‌آباد به کلاردشت یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی شمال کشور است. درطول سفرتان بازدید از این جنگل سرسبز را که غرق در مه شده، ازدست ندهید! متاسفانه جاده عباس‌آباد به کلاردشت هنوز از امکانات جاده‌ای مناسب بهره‌مند نشده است.

عباس آباد به کلاردشت

7- چابهار به بریس

جاده چابهار به بریس یکی از زیباترین جاده های ایران است که تماشای طبیعت آن شما را به وجد می‌آورد. در این جاده فرش خزه، موج فشان، سواحل صخره‌ای، کوه‌های مریخی چابهار، تالاب لیپار، درختان انجیر معابد و… تصور شما را از منظر کلیشه‌ای جاده‌ها به‌هم می‌زنند.

جاده چابهار به بریس از امتداد دریای عمان می‌گذرد. اگر این جاده را تا انتها پیش روید، به خلیج گواتر و مرز ایران و پاکستان می‌رسید. متاسفانه در این جاده ایمنی به‌درستی رعایت نشده است؛ آسفالت و روشنایی جاده دو مشکل اصلی شما هنگام رانندگی در این جاده هستند. بنابراین تا حدامکان از سفر شب‌هنگام در جاده چابهار به بریس بپرهیزید.

اسکله معروف بریس از دیدنی‌های این جاده است که هر گردشگری را مجذوب می‌کند. پس حواستان باشد دوربین عکاسی‌تان را جا نگذارید. گونه‌های گیاهی مختلف و حیواناتی مانند شتر در جاده چابهار به بریس دیده می‌شوند. یک سمت از جاده کوه‌های مریخی و طرف دیگر صخره‌های ساحلی وجود دارند. در قسمتی از مسیر جاده صحرایی را می‌بینید که عکاسی در آن به‌ویژه هنگام غروب خورشید شاهکاری وصف‌ناشدنی می‌آفریند.

اگر از پنچره وسیله‌نقلیه‌تان اطراف را بنگرید، منظره دریای عمان را می‌بینید که ماهی‌های کوچک از سطح آن بالا و پایین می‌پرند! روستای رمین، بندر صیادی بریس، پسابندر، خلیج گواتر و اسکله بریس از دیدنی‌هایی هستند که این جاده شما را به‌سمتشان هدایت می‌کند.

چابهار به بریس

8- گرگان به شاهرود

جاده گرگان به شاهرود از روستای توسکستان شروع شده و تا دشت‌ سرعلی‌آباد ادامه پیدا می‌کند. این جاده نیز در خانواده جاده‌های پرپیچ‌وخم و از زیباترین جاده های ایران است. یک طرف جاده گرگان به شاهرود را پوششی جنگلی تشکیل داده که از جنگل‌های قدیمی هیرکانی محسوب می‌شود.

بیشتر درخت‌های این جاده از نوع توسکا هستند. کمی جلوتر به چشمه باغ سرهنگ و آبشار توسکستان می‌رسیم که زیبایی‌شان شما را غافلگیر می‌کند. پارک جنگلی النگدره، دریاچه توشن و آبشار لوه از دیگر جاذبه‌های جاده گرگان به شاهرود هستند. بسیاری از گردشگران این جاده را هدف و مقصد خود درنظر می‌گیرند تا چشم‌اندازهای زیبای آن را تماشا کنند.

این جاده در بیشتر روزهای سال آب‌وهوایی خنک و سرد دارد؛ به‌این‌ترتیب برای سفرهای تابستانی بهترین گزینه است. اگر می‌خواهید جاده گرگان به شاهرود را در زیباترین شکل خود ببینید، برنامه سفرتان را برای پاییز تنظیم کنید. مغازه‌های مختلفی در این جاده پیدا می‌شوند که سوغاتی یا لوازم موردنیاز مسافران را می‌فروشند. حتما از این فروشگاه‌ها زرشک تازه و آب‌زرشک تهیه کنید تا طعم واقعی این میوه را بچشید.

زیباترین جاده های ایران

9- سیاهکل به دیلمان

یکی دیگر از جاده‌های پرپیچ‌وخمی که راه خود را از میان کوهستان و جنگل‌های سبزرنگ باز کرده، جاده سیاهکل به دیلمان است. این جاده که در مناطق شمالی کشور قرار دارد، تصویری از شالیزارهای برنج، جنگل‌های متراکم و مراتع سرسبز به‌نمایش می‌گذارد.

پیمودن این جاده که از زیباترین جاده های ایران است به 90 دقیقه وقت نیاز دارد؛ اما درصورت امکان زمان بیشتری گذاشته و از جاذبه‌های جاده سیاهکل به دیلمان لذت ببرید! درختان بلند راش و توسکا در قسمت‌های مختلف جاده خودنمایی می‌کنند. این جاده که در بیشتر روزهای سال مه‌آلود است، منظره‌ای شگفت‌انگیز در پاییز می‌سازد.

هنگام سفر در جاده سیاهکل به دیلمان حتما سری به کاروانسرای تی‌تی، ییلاق اسپیلی،آبشار دوقلوی لونک، دشت شقایق دیلمان و… بزنید. خوشبختانه این جاده از نظر امکانات جاده‌ای و حفظ امنیت در شرایط نسبتا مطلوبی قرار دارد.

سیاهکل به دیلمان

10- هجیج به اورامانات

گردشگران زیادی نام منطقه کردستان را در صدر فهرست طبیعت‌گردی‌شان می‌گذارند. جاده هجیج به اورامانات که در این منطقه واقع شده یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاده های ایران به‌حساب می‌آید. این جاده اصلی‌ترین راه برای رسیدن به روستاهای ناب کردستان است. زیبایی اصلی جاده هجیج به اورامانات در نقاط انتهایی آن به‌چشم می‌خورد. این جاده از میان کوه‌های پیوسته به‌هم و جنگل‌های پرتراکم می‌گذرد. چشمه‌ها و رودهای بسیاری حوالی جاده هجیج به اورامانات جاری هستند.

شرایط کوهستانی این منطقه باعث شده مردم بومی باغ‌های میوه را به‌صورت پلکانی در حاشیه جاده بسازند. بنابراین شما تصویری شگفت‌انگیز از نمای باغ‌ها خواهید دید. علاوه‌براین جنگل‌های معروف بلوط نیز حال‌وهوایی حیرت‌انگیز به جاده هجیج به اورامانات می‌بخشند. این جاده حتی در روزهای گرم سال نیز هوایی بسیار سرد دارد؛ پس درصورت سفر در فصل زمستان، استفاده از زنجیرچرخ و تمهیدات لازم را جدی بگیرید.

زیباترین جاده های ایران

11- ارس به جلفا

جاده ارس به جلفا زیباترین جاده شمال‌غربی کشور است. این جاده از منطقه ارسباران شروع و در جلفا تمام می‌شود. اگر در جاده ارس به جلفا رانندگی کنید، رود ارس را در همه مسیر خواهید دید. این رود مرز ایران با کشور ارمنستان و منطقه مستقل نخجوان به‌حساب می‌آید. به‌همین دلیل شما جاده‌ها، مراتع سرسبز و خانه‌های روستایی کشور همسایه را سمت دیگر رود ارس خواهید دید. طرف دیگر جاده ارس به جلفا کوه‌ها با گیاهان و درخت‌های پرتراکم به زیبایی محیط اضافه می‌کنند و آن را به یکی از زیباترین جاده های ایران تبدیل می‌کند.

پس از ثبت چندین کلیسا در منطقه جلفا و آذربایجان گردشگران بیشتری به آنجا سفر می‌کنند. با بیشترشدن مسافران منطقه رونق گرفت و امکانات رفاهی بیشتری به جاده ارس به جلفا اضافه شد. حتما این نکته را درنظر بگیرید که به‌دلیل رودخانه مرزی ارس امکان توقف در اکثر نقاط جاده را ندارید.

ارس

12- طبس به خور و بیابانک

جاده‌های کویری نیز زیبایی‌های شگفت‌انگیزی دارند که شما را سر ذوق می‌آورد. جاده طبس به خور و بیابانک جاده‌ای کویری است و هیچ اثری از درخت اطراف آن دیده نمی‌شود. هنگام رانندگی در نگاه اول این‌طور به‌نظر می‌رسد که جاده از میان یک دریاچه می‌گذرد و دوطرف آن را آب فراگرفته است؛ به همین دلیل آن را از زیباترین جاده های ایران می‌دانند.

درحقیقت این تصور در غروب پاییز و زمستان بیشتر خودش را نشان می‌دهد. اگر از ماشین پیاده شوید و اطراف جاده طبس به خور و بیابانک را لمس کنید، دستتان در لایه‌های نمک فرو می‌رود.

برخی جاده طبس به خور و بیابانک را بزرگ‌ترین آینه جهان می‌دانند که پرتوهای آفتاب را بازتاب می‌کند! این جاده 190 کیلومتری کم‌ترین پیچ‌وخم ممکن را دارد؛ بنابراین برای رانندگی در آن نیازی نیست حتما راننده‌ای ماهر باشید. البته پیش از ورود به جاده حتما سلامت ماشین را درنظر بگیرید. میزان بنزین وسیله‌نقلیه را بررسی کنید و یک تا دو باکس آب‌معدنی محض‌احتیاط همراهتان بردارید.

طبس

13- هراز

یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاده های ایران جاده هراز یا 77 است. این جاده کم‌عرض مسیر مسافران زیادی در فاصله تهران تا شهرهای شمالی به‌حساب می‌آید. گاهی شمار بالای مسافران باعث یک‌طرفه شدن جاده می‌شود. در جاده هراز با خطرات بسیاری مانند احتمال ریزش کوه، سقوط بهمن و تصادفات جاده‌ای مواجه هستید. بنابراین هنگام رانندگی در آن بسیار دقت کنید.

این جاده نیز خود مقصدی برای گردشگران است. شما می‌توانید عکس‌هایی کم‌نظیر کنار جاذبه‌های طبیعی و مناظر جاده هراز ثبت کنید. جنگل الیمستان، روستای پلور، آبشار شاهان‌دشت، دشت لار، غار گل زرد، امامزاده هاشم و… دیدنی‌های جاده هراز هستند. این جاده مه‌آلود از کنار دریاچه‌های هویر و تار می‌گذرد.

زیباترین جاده های ایران

14- داسداران به خرمدره

درختان قدیمی، تنومند و پرشاخ‌وبرگ جاده داسداران به خرمدره سقفی طبیعی روی قسمت‌هایی از این جاده ساخته‌ و زیبایی شگفت‌انگیزی به آن بخشیده‌اند. جاده داسداران به خرمدره آب‌وهوایی چهار فصل دارد و سفر به آن در هر زمانی مناسب به‌نظر می‌رسد. شکوفه‌های صورتی در بهار، برگ‌های سبز پررنگ در تابستان، رنگ نارنجی و قرمز برگ‌ها در پاییز و برف سفید در زمستان این جاده را آرایش کرده‌اند.

اگر می‌خواهید یکی از زیباترین جاده های ایران را ببینید، در پاییز و زمستان سری به آن بزنید. جویبارها و رودهای این جاده بهترین محل برای کمپ و استراحتی کوتاه به‌حساب می‌آیند. کشاورزان در زمین‌های کشاورزی اطراف جاده انواع صیفی‌جات مانند کدو، گوجه‌فرنگی، خیار، لوبیاسبز و… را کنار گل‌های آفتاب‌گردان کشت می‌کنند. جاده داسداران به خرمدره آسفالت مناسبی ندارد؛ به‌این‌ترتیب شاید هنگام رانندگی کمی به دردسر بیفتید.

داسداران

15- الموت به قزوین

الموت تعداد زیادی روستا دارد و جاده الموت به قزوین از میان برخی از این روستاها می‌گذرد. جاذبه‌های این جاده شما را وسوسه می‌کند تا حتما سری به آن بزنید. دو طرف این جاده باغ‌های بزرگ با درختان قدیمی گیلاس دیده می‌شوند. اگر در بهار به جاده الموت به قزوین بیایید، منظره‌ شکوفه‌های صورتی گیلاس شما را سرجایتان میخکوب می‌کند! در حاشیه جاده الموت به قزوین کندوهای عسل چیده شده‌اند.

جاده الموت به قزوین شما را به یکی از پررمزورازترین مناطق می‌برد و از زیباترین جاده های ایران است. این جاده راهی است برای رسیدن به دره الموت و بازدید از شگفتی‌های آن! قلعه حسن صباح مهم‌ترین جاذبه این منطقه به‌حساب می‌آید. اگر از اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت به جاده الموت به قزوین سفر کنید، می‌توانید شکوفه‌های صورتی گیلاس را ببینید.

ماه‌های شهریور و مهر نیز زمان مناسبی برای دیدن چهره پاییزی این جاده هستند. اگر به جاده الموت به قزوین سفر کردید، حتما به‌تماشای دریاچه اوان بروید و ساعتی را کنار فضای آرامش‌بخش آن بگذرانید.

زیباترین جاده های ایران

از تجربه حضور در این جاده‌های زیبا برای نابرو بگویید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن